Jump to content

Recommended Posts

Αν σου έκαψε λάδια Γιώργο, και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρακολούθα τη στάθμη κάθε 1000χλμ για να μην έχεις καμία δυσάρεστη έκπληξη

 

Τώρα που στέριωσα θα το προσέχω.

Πλέον μετά από πέντε μήνες να περιπλανιέμαι αριστερά δεξιά στην Γερμανία :help: βρήκα σπίτι στην Stuttgart και βολευτικα σε μια σοβαρή :crazy: δουλειά δίπλα στο σπίτι μου.

Ηλεκτρολόγος μηχανικός αμαξιών σε ένα συνεργείο που πουλάει και αμάξια..  8)

Τώρα ότι θα θέλω να κάνω στο αμάξι μου το κάνω εγώ ο ίδιος..

Ήταν δύσκολα δεν είναι εύκολο πράμα η μετανάστευση αλλά άμα βρεις σπίτι και δουλειά μετά μπορείς να τα βάλεις όλα σε μια σειρά.

Σε έναν μήνα θα βάλω χειμερινά λάστιχα δεν πήγα ακόμα να ρωτήσω στην VW να ρωτήσω για νούμερο (σε ένα άλλο θέμα για χειμερινά λάστιχα εδώ μέσα είδα 215-45-17) αν και βλέπω εδώ ότι χειμερινά φοράνε ακριβώς τα ίδια νούμερα με τα καλοκαιρινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μαύρη αγορά και η εκμεταλευεται πάει σύννεφο ακόμα και στην Γερμανία. Σταμάτησα από το συνεργείο γιατί ο μάγκας που ήταν λαστιχας άνοιξε ποιο μεγάλο μαγαζί (αυτό που ήμουν) και τα έκανε όλα δλδ ηλεκτρολογος μηχανικός λαστιχας, γνωρίζοντας μόνο από λάστιχα. Τα άλλα αυτός που θα δούλευε εκεί. Και από λεφτά όσα μπορεί να γλυτώσει. Έφυγα σήμερα. Δςν τα πάω καλά μ2 την εκμετάλλευση. Πάμε για την επόμενη δουλειά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μαύρη αγορά και η εκμεταλευεται πάει σύννεφο ακόμα και στην Γερμανία. Σταμάτησα από το συνεργείο γιατί ο μάγκας που ήταν λαστιχας άνοιξε ποιο μεγάλο μαγαζί (αυτό που ήμουν) και τα έκανε όλα δλδ ηλεκτρολογος μηχανικός λαστιχας, γνωρίζοντας μόνο από λάστιχα. Τα άλλα αυτός που θα δούλευε εκεί. Και από λεφτά όσα μπορεί να γλυτώσει. Έφυγα σήμερα. Δςν τα πάω καλά μ2 την εκμετάλλευση. Πάμε για την επόμενη δουλειά. ;)

Γεια σου Γιώργο.Παντού όπως είπες υπάρχει εκμετάλλευση απλά στην Γερμανία είναι της τάξεως να υποθέσω 10 το πολύ 20% ενώ εδώ σε μας συμβαίνει το αντίθετο.Να ρωτήσω........έλληνας ήταν ο μάγκας???Καλή επιτυχία στο επόμενό σου βήμα εύχομαι.Είδες τελικά ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα ακόμη και στην Γερμανία που όλοι την εκθειάζουν.

 

ΥΓ  Το Σάββατο έχουμε συνάντηση.......θα έρθεις???? :p

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο.Παντού όπως είπες υπάρχει εκμετάλλευση απλά στην Γερμανία είναι της τάξεως να υποθέσω 10 το πολύ 20% ενώ εδώ σε μας συμβαίνει το αντίθετο.Να ρωτήσω........έλληνας ήταν ο μάγκας???Καλή επιτυχία στο επόμενό σου βήμα εύχομαι.Είδες τελικά ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα ακόμη και στην Γερμανία που όλοι την εκθειάζουν.

 

ΥΓ  Το Σάββατο έχουμε συνάντηση.......θα έρθεις???? :p

Για σου Γιώργο. ...

Ο μάγκας-βλακας ειναι Έλληνας. Όντως δεν ανέβηκαν και οι καλύτεροι να το πω Έλληνες στο εξωτερικο. Καμιά φορά βλέπω κάτι άτομα ότι να ναι τους ακιυω5να μιλάνε και ελληνικά και φρικερνω. Αρκετοί Γύφτοι Έλληνες στην Γερμανία και το κάθε αγραματο. Τα πράματα δεν είναι τόσο ρόδινα αλλά άμα βολευτείς κάπου ειναι καλύτερα από την Ελλάδα.

Καλά κάνετε και βγαίνετε όλοι. Δώσε χερετησματα σε όλη την παρέα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=X16kiyDtTms&feature=c4-overview-vl&list=PLFB79814F24001328

 

Σημερα παρέλαβα την κάμερα... 

Να δω τώρα πως θα περάσω τα καλώδια..............

Link to comment
Share on other sites

225-50-17 χειμερινά κάνουν για το αμάξι η θα βρίσκει? Τώρα έχει κενό 2 δάχτυλα φτερό από θόλο.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα που ρωτησα εδώ μέσα για 50αρι προφίλ με 17αρα ζάντα, με κορόιδευαν και μου βγάζανε φωτο με κάρο κ άλογα.

 

Δεν το έχω δει φορεμένο, αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις στον μπροστά πχ τροχό, αν εκεί που θα πας να τα βάλεις τα έχουν διαθέσιμα.

 

Θεωρώ όμως ότι αυτή η διάσταση θα σου προσφέρει μόνο άνεση και όχι κάτι ουσιαστικό σαν πρόσφυση σε χιόνι .

 

Για χειμερινά λάστιχα, μήπως να δεις για διαστάσεις γύρω στο 205 στο πέλμα που τα προτείνει και από μαμά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα που ρωτησα εδώ μέσα για 50αρι προφίλ με 17αρα ζάντα, με κορόιδευαν και μου βγάζανε φωτο με κάρο κ άλογα.

 

Δεν το έχω δει φορεμένο, αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις στον μπροστά πχ τροχό, αν εκεί που θα πας να τα βάλεις τα έχουν διαθέσιμα.

 

Θεωρώ όμως ότι αυτή η διάσταση θα σου προσφέρει μόνο άνεση και όχι κάτι ουσιαστικό σαν πρόσφυση σε χιόνι .

 

Για χειμερινά λάστιχα, μήπως να δεις για διαστάσεις γύρω στο 205 στο πέλμα που τα προτείνει και από μαμά?

 

205-50-17 πρωτήνη η VW? Το λαστιχο μήπως θα είναι στενό για την μαμά την ζάντα? 

Άμα ρωτάς κάτι και σε κοροιδεύουν αντί να σε δώσουν γράψε τους στα αρχ......ια σου..... Εγώ αυτό κάνω με τέτοια ηλήθια..

Link to comment
Share on other sites

Ότι βελτιοτικό φοράει το αυτοκίνητο μου θα βγει από πάνω και θα πωληθή. 50% κάτω από την αξία τους.. 

Κινεζιές το αμάξι δεν φοράει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω μια OBD2 Bluetooth και στο ebay έχει κάποια σχέδια.

Να πάρω όποια να είναι? Παίζει ρόλο η τιμή? 

 

Άναψε λαμπάκι της μηχανής και να πάω εδώ μόνο για να το δουν τι είναι και να το σβήσουν θα με πάρουν κανένα 30 ευρώ πιο ακριβά από όσο κάνει και το OBD.

 

http://www.ebay.de/itm/Vgate-V1-5-Mini-OBD2-OBDII-Bluetooth-Adapter-Scanner-TORQUE-Android-Testgerat-/310876704140?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item4861b20d8c

 

Αυτό είναι καλό?

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα αυτό..

 

http://www.ebay.de/itm/Vgate-V1-5-Mini-OBD2-OBDII-Bluetooth-Adapter-Scanner-TORQUE-Android-Testgerat-/310876704140?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item4861b20d8c


VCDS δεν έχεις;

 

Είναι το πρόγραμμα για το λάπτοπ?

Όχι δεν το κατέβασα.

Παράγγειλα αυτό με το Bluetooth.Πιστεύω θα κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρόγραμμα που έρχεται με δικό του καλώδιο usb και ουσιαστικά σου δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες από ένα OBD scanner.

Φαντάζομαι με κανα 30άρι θα το έχεις και μπορείς να δείς ποοοοοοοοοοοοοολλά πράγματα όσον αφορά το μοτέρ σου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα η παραγγελία έγινε.

Λογικά Δευτέρα θα το έχω, αν δεν κάνω την δουλειά μου με αυτό (ένας φίλος με είπε δεν είναι καλό το συγκεκριμένο) τότε θα πάρω ένα vag com.

Άμα έχεις custom πρόγραμμα τότε είναι στο πρόγραμμα και τα λαμπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τα λαμπάκια δεν έχουν να κάνου μόνο με το πρόγραμμα.....παίζει ρόλο το συνεργείο που θα κάνει συντήρηση και το πώς θα την κάνει....το πόδι του ιδιοκτήτη......αλλά εάν τηρούνται αυτά τότε ναι το πρόγραμμα μπορεί να σου φέρει τα Χριστούγεννα πολλάκις!!!

Link to comment
Share on other sites

Η συντήρηση του αμαξιου μόνο στα πούπουλα δεν το έχω.

Από τότε που πήγα σε custom έχω ξεχάσει πόσες φορές άναψε λαμπάκι και ήταν από πρόγραμμα πάντα. Πέραν της κλασικές δικαιολογίες που άκουγα άλλαξε αυτό άλλαξε εκείνο η φταίει η βενζίνη. Τα σκέφτομαι και γελάω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cj ο βασανισμένος.

Περιμένω πως και πως να κατέβω τον Αύγουστο και να βρω κανένα CC 2.000cc για να γίνει apr η αν δεν βρω με βλέπω να φεύγω από το vwgroup.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cj ο βασανισμένος.

Περιμένω πως και πως να κατέβω τον Αύγουστο και να βρω κανένα CC 2.000cc για να γίνει apr η αν δεν βρω με βλέπω να φεύγω από το vwgroup.

 

Γιατί δεν βάζεις ένα σκέτο πρόγραμμα APR στο δικό σου και να το κρατήσεις   ?

 

Αν θυμάμαι καλά η APR δίνει και K04 κιτ + πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Cj ο βασανισμένος.

Περιμένω πως και πως να κατέβω τον Αύγουστο και να βρω κανένα CC 2.000cc για να γίνει apr η αν δεν βρω με βλέπω να φεύγω από το vwgroup.

 

Και για 1.8 tsi έχει πρόγραμμα για Κ04 η APR......γιατί 2.0;

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις ένα σκέτο πρόγραμμα APR στο δικό σου και να το κρατήσεις   ?

 

Αν θυμάμαι καλά η APR δίνει και K04 κιτ + πρόγραμμα.

 

Γιατί το 2.0 έχει πιο καλό βολάν και σαζμάν ενώ το 1.8 είναι για κλάματα,η πολύ ροπί το σκωτόνει.

Δεν έχει καμία εταιρία να βγάζει συμπλέκτη για το 1.8 και όλα μαζί σαν αλλαγή άμα σου τύχη το καλό είναι 1200 ευρώ. 

Γιατί το 2.0 θα έχει λογικά κάποια έξτρα παραπάνω όπως Xenon και ηλιοροφή και ότι άλλο. 

Οπότε αν βρω ένα CC 2.0 tsi με καλό εξοπλισμό αξίζει να κάνω την αλλαγή.

Και για 1.8 tsi έχει πρόγραμμα για Κ04 η APR......γιατί 2.0;

 

Το 2.0 είναι ανώτερο από το 1.8 όταν μιλάμε για Κ04.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες ειναι γνωστα. Αλλα παιρνεις ενα αμαξι μεταχειρισμενο κιοχι καινουργιο που το γνωριζεις.

Συμπλεκτη για μενα κανε φτιαχτο επειδη εμπλεξες δεν ειναι οχι ιδιοι.

Αν βρεις φορτωμενο 2.0 προχωρα να αξιζει τουλαχιστο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

nikdev, εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους φίλε μου! Αλλο το δίλιτρο, και άλλο το 18άρι, πόσο δε το BZB!!! Εντελώς διαφορετική πλατφόρμα ξεκινήματος. Απλα για την ιστορία, το 2λιτρο με μια εισαγωγή και ένα πρόγραμμα κάνει ότι το 18άρι σε "δυνατό stage 2".

 

Και το βασικότερο όλων ειναι αυτό του συμπλέκτη. Οτι και να κάνεις, όσο καλό "φτιαχτό" (και το τονίζω το φτιαχτό γιατί δεν ειναι μαζικό προιόν ώστε να ξερεις 100% τι αγοράζεις), δεν παύεις να έχεις ένα αμάξι 1700 κιλών... με ένα βολάν κατηγορίας playmobil! Σαν "ημίμετρο" ναι κάνει τη δουλειά, αλλά μέχρι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.