Jump to content

Recommended Posts

......μη το λες .....υπαρχουν κ κατι καινουργια audi 1.6 χωρις turbo με 10000 που καινε 1 lt καθε 1000 χλμ κ τους ρωτανε στην αντιπροσωπεια .....μηπως το σκίζεις??!!! :startle:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Χαριτολογόντας και μη, να πούμε ότι γενικά πολλά πράγματα έχουν σπάσει, αλλά κανείς δεν τα μαθαίνει επίσημα πουθενά, και αυτό το λέω γενικότερα :whistling:B)

Αχου και κάτι έγινε πρόσφατα.....

και δεν το λεεεεςςς....

Μηχανολογικά εννοώ, με την ευρεία του όρου έννοια :startle:

.....μηπως το σκίζεις??!!! :startle:

Κάθε αντικείμενο που προορίζεται να παρέχει χαρά στον άνδρα, βγαίνει απο το "εργοστάσιο" για χρήση αναμενόμενη ανάλογα με τις προδιαγραφές του...

Στην περίπτωση ατμόσφαιρα αυτοκινήτου το ερώτημά τους, κ antonio, είναι λογικό.

Στην περίπτωση ενός turbo αυτοκινήτου δεν είναι.

Απλώς, αν κάνουμε αναγωγή στη γυναίκα, έχει επικρατήσει το αντίθετο: να είναι παράλογο το ερώτημα για μια "ατμοσφαιρική".

Link to comment
Share on other sites

Απλώς, αν κάνουμε αναγωγή στη γυναίκα, έχει επικρατήσει το αντίθετο: να είναι παράλογο το ερώτημα για μια "ατμοσφαιρική".

Θα αλλάξω κλίμακα στον υπολογισμο του μεγέθους της χαζομάρας σου, γιατί πλεον δεν με καλύπτει η υπάρχουσα :startle: :startle: B):whistling:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το LIDL μια κούτα τσάι και την έχω στο πορτπαγκάζ για να κερνάω.. :whistling::startle: :startle:

Δεν άντεξα το πέταξα..... B):whistling::frantics:

Εβαλα αυτόματο πιλότο σήμερα 210 ευρόπουλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν το δυναμομέτρησες ακόμα να δούμε και τις καμπύλες? :startle:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν το δυναμομέτρησες ακόμα να δούμε και τις καμπύλες? :startle:

Ντρέπομαι..... B)

Καλά Κοζάνη πως να πάω? Αμα με ποιάσουν για μέσα είμαι...... :whistling:

15 και σήμερα που λένε και μετά..... Οχι ότι θα με ποιάσει κανένα octavia... :startle:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κυκλοφορείς τώρα? B) Αφού μια χαρά κουβαλιόσουν Χαλκιδική :startle::startle:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κυκλοφορείς τώρα? :startle:

Λίγο και με πολύ προσοχή μέχρι της 8 Ιουλίου...... :startle:

Μην πληρώνω γαμησιάτικα..... B)

Αν και εδώ Βέροια Νάουσα χωριά δεν έχω πρόβλημα τους ποιο πολλούς cops τους ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κυκλοφορείς τώρα? B) Αφού μια χαρά κουβαλιόσουν Χαλκιδική :startle::startle:

Χαλκιδική χωρίς πινακιδες ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οριστε και η δυναμομετρηση του γιωργου μπραβο πολυ καλα αποτελεσματα συγχαρητηρια σε ολους για την δουλεια που προσφερε ο καθενας τους μπραβο .να σε γερος φιλε και να το χαιρεσαι και παντα με υγεια :whistle::sword::whistling::goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :logik: και κατι που ξεχασα να πω το αμαξι φορουσε και χαλια βενζινη .

322.pdf

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Thanks για το ανέβασμα Τάσο.Το αμάξι έγινε ακριβώς όπως το ήθελα.Με γεμάτι ροπί από της μεσαίες και δεν υστερή πουθενά σε σχέση με την κ03...I am very very happy......

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το ανέβασμα Τάσο.Το αμάξι έγινε ακριβώς όπως το ήθελα.Με γεμάτι ροπί από της μεσαίες και δεν υστερή πουθενά σε σχέση με την κ03...I am very very happy......

Γιώργο μπράβο κι από μένα να το χαίρεσαι, η καμπύλη ισχύος είναι super!! :clapping::drinks: .Η καμπύλη ροπής εμφανίζει μια κάμψη στις μεσαίες και ξανανεβαίνει. Κάποια "διόρθωση" κάνει και υποπτεύομαι καύσιμο τύπου... "Katour-Oil" :roadrage: Πού στην "έριξαν τη φόλα";;; Πιστεύω με καλή 100άρα (αλλά ΚΑΛΗ ΟΜΩΣ)αξίζει να δούμε μια νέα μέτρηση! Νομίζω 335ΗΡ θα τα δείξει ΣΙΓΟΥΡΑ! Καλά "πατήματα" και με ασφάλεια πάνω απ'όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο, από ότι φαίνεται το αυτοκίνητο έχει γίνει πολύ δυνατό και γραμικό.

Γιατί κόπηκε όμως η δυναμομέτρηση τόσο νωρίς? Αυτό το set up δείχνει τα δόντια του ακόμα πιο ψηλά. Η κάμψη στις καμπύλες μετά τις 6000 οφείλεται σε missfires?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο, από ότι φαίνεται το αυτοκίνητο έχει γίνει πολύ δυνατό και γραμικό.

Γιατί κόπηκε όμως η δυναμομέτρηση τόσο νωρίς? Αυτό το set up δείχνει τα δόντια του ακόμα πιο ψηλά. Η κάμψη στις καμπύλες μετά τις 6000 οφείλεται σε missfires?

Οχι δεν κανει missfires. Δεν ξερω γιατι το πάτησε μεχρι εκεί.Ειναι γεμάτο σε ροπί από χαμηλά και γραμμικό μέχρι τα ψηλά,μεχρι 7200 πάει πολύ άνετα.Ημουν ιδη φουλαρισμένος από ένα βενζινάδικο με φτηνη 100αρα και η δυναμομέτριση έκατσε τελευταία στιγμή. απλά μάλλον αν θυμάμαι καλά γιατί το δυναμόμετρο μετράει μέχρι τα 250χλμ και μετά κόβει και δεν το πήγε μέχρι τον κόφτι. Και να το πήγαινε η γραμμές πάνε προς τα κάτω μετά αλλά οχι πολύ.

Γιώργο μπράβο κι από μένα να το χαίρεσαι, η καμπύλη ισχύος είναι super!! :pirate::excl: .Η καμπύλη ροπής εμφανίζει μια κάμψη στις μεσαίες και ξανανεβαίνει. Κάποια "διόρθωση" κάνει και υποπτεύομαι καύσιμο τύπου... "Katour-Oil" :wub: Πού στην "έριξαν τη φόλα";;; Πιστεύω με καλή 100άρα (αλλά ΚΑΛΗ ΟΜΩΣ)αξίζει να δούμε μια νέα μέτρηση! Νομίζω 335ΗΡ θα τα δείξει ΣΙΓΟΥΡΑ! Καλά "πατήματα" και με ασφάλεια πάνω απ'όλα!!!

Στην shell κάνει 1,88 αλλά εγώ ο έξυπνος έβαλα 100αρα με 1,69....... :wub:

Αμα βάλω καλή όπως λες θα έχει κάτι παραπάνω αλλά και πάλι έτσι μια χαρά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και επίσημα πλεον Γιώργο :whistling:

Υπεραρκετή δύναμη, για να σταθεί πλεον δίπλα και στο R36! Χαίρομαι που δεν ίσχυαν οι δηλώσεις περί "255... 265... 275... φτου και βγαίνω άλογα" γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη και ήταν too much για να κοντρολαριστεί από την μπροστινή κίνηση, αλλά και γιατί σε συνδυασμό με το βάρος του αυτοκινήτου, δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ερχόντουσαν οι φθορές σε όλα τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου(τα Missfires, μπερδέματα χαμηλά κτλ κτλ εκείνων των setup δεν τα αγγίζω καν στην προκειμένη).

Τώρα ως προς τα "γιατί" κάνει αυτή την κοιλίτσα στα υψηλομεσαία, και γιατί "τελειώνει" το ανέβασμα ισχύος σχετικά νωρίς είναι εντελώς "συζήτηση καφετέριας"! Ούτε το γράφημα της αβάνς φαίνεται, ούτε το γράφημα της πραγματικής πίεσης, ούτε μετρήσεις του αυτοκινήτου υπάρχουν. Μπορεί να συμβαίνουν χίλια δυο πράγματα, μπορεί να είναι και έτσι απλα γραμμένος ο κώδικας. Ασήμαντο πρακτικά!

Και για την ιστορία καθότι είχε γίνει τόσος ντόρος για τις διαφορές σε σπουλαρίσματα, κτλ κτλ μεταξύ Κ03 και Κ04, έκανα ένα και το ίδιο τα γραφήματα Κ03 στα τελειώματα της, και το Κ04 ωστε να φανούν οι διαφορές. Και πρακτικά ισχύει ότι για κάποιον που το χρησιμοποιεί το αμάξι σε χαμηλομεσαίες κατά μέσο όρο, όφελος δεν πρόκειται ούτε για πλακα να δει (ώστε να αποσβέσει την δαπάνη), ενώ αντιθέτως για κάποιον που οδηγεί το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές και σε ανοιχτούς δρόμους, η διαφορά είναι χαοτική :mellow:

unled1pnj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Σίμο.

Ξέρουμε αν οι στροφές του κινητήρα κατά τη δυναμομέτρηση προέκυψαν από την OBD ή αν έγινε manual μαρκάρισμα από τον χειριστή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό Στέφανε! Εχω την αίσθηση ότι μέσω OBD τα τράβηξε όλα πάντως, ενώ στο δικό μου, μου είχε πει ότι άργησε λιγάκι να το πατήσει (για αυτό μου έβγαλε τόσο παρατεταμένο σπουλάρισμα)...

Λογικά πάντως, καθότι πρόκειται για το ΙΔΙΟ dyno, τα γραφήματα είναι άμεσα συγκρίσιμα στις "επι της ουσίας ζώνες", ενώ θεωρώ ότι και η μεθοδολογία μέτρησης ήταν ακριβώς ίδια! :whistling:

Η ουσία πάντως παραμένει πως για κάποιον που κινείται κυρίως με 4000 στροφές, η διαφορά είναι από ανύπαρκτη ως αμελητέα, ενώ και σε ρεαλιστικό ρεπριζ όπου δεν θέλεις να κατεβάσεις σχέση οι διαφορές μικρές. Αντιθέτως όμως, αν το δουλεύεις το αμάξι υψηλά σαν ατμόσφαιρα, τότε τα νούμερα είναι πολύ απλα δυσθεώρητα και μη συγκρίσιμα :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω!Απο την στιγμη που μπαινεις σε μια τετοια διαδικασια αυτα τα πραγματα ειναι που σε απασχολουν.Το οτι δεν συνεχιζει να αποδιδει ψηλα εχει να κανει με δυο πραγματα: αβανς και καυσιμο!Αν δεν τερματιζει απο τροφοδοσια τοτε μενει μονο το ενα! Δεν δεχομαι τον παραγοντα αξιοπιστια γιατι αυτο ειναι προσχημα.Αποψη μου βεβαια και παντα καλοπροαιρετη!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, άλλωστε το έχουν αποδείξει τα αποτελέσματα αρκετών άλλων 1.8 tfsi με k04 set up. Απλά δεν έχουμε στοιχεία για να κάνουμε συζήτηση.

Σίμο, δεν ξέρω πως ακριβώς έγιναν οι δύο μετρήσεις που παρέθεσες, αλλά στην πραγματικότητα, η διαφορά στο σπουλάρισμα των δύο τουρμπίνων, είναι αρκετά μεγαλύτερη από όση φαίνεται στα διαγράμματα.

Αυτό που σκέφτηκα, ήταν μήπως έγινε χειροκίνητο μαρκάρισμα των στροφών του κινητήρα στο αμάξι του Γιώργου με αρκετό σφάλμα, με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι σπουλάρει αρκετά νωρίτερα, αλλά και ότι κρεμάει/τελειώνει και αρκετά νωρίτερα στα ψηλά. Μήπως δηλαδή μετατοπίστηκε όλη η καμπύλη προς τα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Σίμο, στη συγκριτική δυναμομέτρηση που παρουσίασες οι διαφορές είναι χαοτικές στις μεσαίες:

Ξεκινάτε με +10 στις 3500, +15 εως +20 στις 4000rpm και στις 5000rpm το Κ03 σε σχέση με το Κ04 υπολείπεται 50 αλόγων.

Στις 6000rpm η Κ04 παράγει 70 άλογα επιπρόσθετα. Πόσα παραπάνω θέλεις σε σχέση με μια στιμμένη Κ03;

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά 10 άλογα στις 3500, 20 άλογα στις 4000 εως 70 άλογα στα 250 είναι μεγάλος λογαριασμός.

Οι καμπύλες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και είναι αμαρτία να τις συγκρίνετε γιατί πέφτει η

ποιότητα της τεχνικής συζήτησης που έχετε ήδη ξεκινήσει.

Αν κάτι αποδεικνύει η δυναμομέτρηση είναι ότι τα περί αργού σπουλαρίσματος και μεγάλης καθυστέρησης που αναλύατε

σε σελίδες επί σελίδων δεν έχουν ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα, όπως αποδεικνύεται στο δρόμο αλλά και επί χάρτου.

Οι δύο τουρμπίνες δεν είναι τόσο μακρυά σε τούρμπισμα όσο φοβάστε.

Ο λόγος που η δυναμομέτρηση δεν συνεχίστηκε μέχρι τον κόφτη ήταν επειδή το αυτοκίνητο πέρασε τον κόφτη χιλιομέτρων του ΜΑΗΑ

LPS3000 (δείτε εκεί που γράφει μέγιστη ταχύτητα 245χλμ/ώρα).

Στέφανε, επειδή πάντοτε συμμετέχεις ενεργά στις τεχνικές αναλύσεις, κανε μου σε παρακαλώ την χάρη να διαβάζεις καλύτερα

τις δυναμομετρήσεις.

Αφού έχεις δει τέτοιες δυναμομετρήσεις χίλιες φορές, πώς είναι δυνατόν να γινόταν κακό calibration στροφών; Αφού το αυτοκίνητο

συνδέεται με την ΟBD και από εκεί γίνεται calibration.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Βρε Σίμο, στη συγκριτική δυναμομέτρηση που παρουσίασες οι διαφορές είναι χαοτικές στις μεσαίες:

Ξεκινάτε με +10 στις 3500, +15 εως +20 στις 4000rpm και στις 5000rpm το Κ03 σε σχέση με το Κ04 υπολείπεται 50 αλόγων.

Στις 6000rpm η Κ04 παράγει 70 άλογα επιπρόσθετα. Πόσα παραπάνω θέλεις σε σχέση με μια στιμμένη Κ03;

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά 10 άλογα στις 3500, 20 άλογα στις 4000 εως 70 άλογα στα 250 είναι μεγάλος λογαριασμός.

Οι καμπύλες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και είναι αμαρτία να τις συγκρίνετε γιατί πέφτει η

ποιότητα της τεχνικής συζήτησης που έχετε ήδη ξεκινήσει.

Ειλικρινά Στέλιο, είναι στιγμές (πολλές μάλιστα) που νιώθω εντελώς χαζός, αλλά οκ!

1. Που έκανα "συγκριτικό απόδοσης"? Που βασικά σύγκρινα τα δύο προιόντα ως "άμεσα συγκρίσιμα"! Νομίζω ότι σε 2 διαφορετικά ποστ μου έγραψα οτι τα έβαλα το ένα πανω στο άλλο ωστε να φανεί το που αποδίδει η κάθε προσέγγιση ΚΑΙ ΤΙ!

2. Εγραψα στα "χαμηλομεσαία" ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Σε turbo μοτέρ και από όσο γνωρίζω τα χαμηλομεσαία είναι ως τις 3500 στροφές, όπου είναι και οι ρυθμοί περιστροφής εντός πόλης συνήθως!

3. Αν διαβάσεις λίγο ξανά τι έγραψα θα δεις ότι αναφέρω ότι στα μεσαία/υψηλομεσαία, οι διαφορές αρχίζουν να γίνονται δυσθεώρητες!!!

Συγχώρεσε με για τον τόνο μου, αλλα από το πουθενά βγαίνεις και μου την "λες" βάζοντας λόγια στο στόμα μου που δεν είπα ποτέ! Είτε λοιπόν δεν διάβασες καλά τα λεγόμενα μου, είτε ήθελες απλα να ποστάρεις τα +50/+60/+70 τα οποία και ούτως ή άλλως είναι και αναμενόμενα, και πρακτικά οφθαλμοφανή εκ πρώτης όψης

Εννοείται ότι υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, άλλωστε το έχουν αποδείξει τα αποτελέσματα αρκετών άλλων 1.8 tfsi με k04 set up. Απλά δεν έχουμε στοιχεία για να κάνουμε συζήτηση.

Τα έχεις δει δαύτα? Με τα μάτια σου εννοώ, να πας βόλτα και να μην τα πηγαίνουν τάπα, αλλα να δεις συνολικά πως δουλεύουν, κτλ κτλ κτλ? Ρωτάω ως απορία, καθότι ποτέ δεν είχα την τιμή αλλά και την τύχη :flowers:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω κάποιες παρατηρήσεις για τον συγκερασμό συμπερασμάτων που κρύβονται πίσω απο την δυναμομέτρηση του Γιώργου..

Η δυναμομέτρηση, λοιπον, 1ον έγινε σε λάθος χρονική περίοδο και κακώς το αμέλησες, απευθυνόμενος σε 'σένα Γιώργο.. Το καλοκαίρι, όση διόρθωση και να γίνει απο το dyno δεν βγαίνουν σαφή συμπεράσματα... 2ον δεν έγινε η σωστή προετοιμασία.. Τι εννοώ μ'αυτό, έπρεπε αφου πήρε την απόφαση να κάνει δυναμομέτρηση να πραγματοποιήσει 3 γεμίσματα συνεχόμενα με καλή 100αρα πιο πριν.. 3ον υπάρχουν κάποια πράγματα που κανείς δεν τα έλαβε υπ'όψιν.. Πάλι απευθυνόμενος σε 'σένα προσωπικά Γιώργο, πρέπει να αλλάξεις άμεσα φίλτρο.. Η Simota μπορεί να είναι καλή, αλλά για κανένα ιαπωνικό (που μεταξύ μας κι αυτοί σε ΑΕΜ κλείνουν) οπότε ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ συνοδευόμενη με heat shield.. Όπως επίσης το αυτοκίνητο φοράει δύο σειριακά μεσαία καζάνια... Σκεφτείται δηλαδή πόσο στουμπωμένο είναι...

Εν κατακλείδι όπως είπε ο Τάσος μερικά posts πάνω με μια καλή 100αρα, άλλο φίλτρο αέρα, ένα μόνο μεσαίο καζάνι είναι συγκρατημένα στα 335-340 άλογα με εμφανώς διαφορετικές καμπύλες στις υψηλές στροφές όπου γίνεται τόσος ντόρος γύρω άπο αυτό...

Όσο για την επισήμανση του Σίμου δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα ό,τι σε χαλαρούς ρυθμούς πόλης η διαφορά είναι πολύ απλα ανύπαρκτη, ΟΜΩΣ όχι οτι η Κ04 σέρνεται χαμηλά όπως σε παλιότερα posts ειπώθηκε από άλλους συμφορουμίτες... Προσέξετε πως από τις 2750 έως τις 5550 έχει σταθερά πάνω απο 40 κιλα ροπής..

Φυσικά στο δρόμο όπως σημείωσε ο Στέλιος είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα...

Θα ήθελα να τονίσω οτι το σημαντικότερο από την όλη ιστορία είναι που ικανοποιεί-ευχαριστεί τον ίδιο τον ιδιοκτήτη.. Καλοδούλευτο, λοιπόν Γιώργο, με πολλά κι ασφαλή χιλιόμετρα!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.