Jump to content
soukos_anarrwnei

Κοινο Προβλημα Με Compressor Air Condition ?

Recommended Posts

Ψαχνωντας εντοπισα οτι υπαρχει θεμα με παρτιδες απο a/c compressor κατασκευης Zelex, Valeo τα οποια ειναι επιρρεπη σε προωρη φθορα και με κοστος αντικαταστασης περιπου 1200 ευρα με τα περιφερειακα. Συγκεκριμενα αφορα τα εξης μοντελα:

Eos – 2007

Jetta – 2005 – 2007

Golf, Rabbit, GTI, Passat – 2006 – 2007

και υπαρχει και σχετικη τεχνικη οδηγια Volkswagen Technical Bulletin # 2013314.

Για σωστη δουλεια προτεινεται και με την παραπανω οδηγια αντικατασταση του κομπρεσορα με αλλο της Sanden με αριθμο 1K0 820 803 και ενδειξη S η νεοτερη, αλλα δεν αρκει μονο του , καθως επιβαλλεται καθαρισμος ολου του συστηματος, αντικατασταση του ψυγειου του a/c μπροστα, αντικατασταση εκτονωτικης βαλβιδας και λοιπα αλλα μικρα που φθανουν στο παραπανω συνολικο κοστος.

Τα ευχαριστα ειναι οτι η μαμα εταιρεια ειναι γνωστρια του θεματος και αντικαθιστα χωρις εξοδα ολα τα παραπανω ανταλλακτικτα που χρειαζονται που προφανως οφειλονται σε κατασκευαστικο σφαλμα ακομη και εκτος εγγυησης για χρονικο διαστημα πεντε ετων και εφοσον δεν εχουν διανυθει πανω απο 150.000. Το μονο που επιβαρυνεται ο ιδιοκτητης αφορα συμμετοχη σε ποσο 50% στα εργατικα εαν η ζημια προκυψει μετα το τεταρτο ετος.

Ολα καλα λοιπον??

Οχι το αντιθετο μαλιστα αφου η παραπανω εγγυηση αφορα τους κατοικους γερμανιας, ενω οι δικοι μας στο ελλαντα :angel:....

Τεσπα παρακαλω οι παθοντες και μη ας καταθεσουν τις εμπειριες τους.

Edited by soukos
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου Golf V Tsi 140 (2008) έχει αρχίσει να ακούγεται από το 2ο χρόνο που το έχω (το ρουλεμάν του μου είπαν είναι απλά δεν αλλάζει σκέτο). Δεν ακούγεται πάντα και κανα 3 φορές που πήγα αντιπροσωπεία να τους το δείξω δεν έκανε θόρυβο. Τώρα είμαι στον τρίτο χρόνο και ελπίζω να το περάσω τουλάχιστον στην επέκταση της εγγύησης αρκεί να βολέψει να τους το πάω όταν κάνει θόρυβο γιατί μου είπανε από την αντιπροσωπεία πρέπει να το τραβήξουνε βίντεο και να το δείξουν στην ασφαλιστική!!!

Link to comment
Share on other sites

για το σουκος προφανως προερχεται απ'το σου κοσ-τισε πολυ? :D

για το χαρος συντομογραφια του ΧΑΡ-ουμεν-ΟΣ με τη λειτουργια του κλιματιστικου :afro:

επισης αν αρχισαν και τα βιντεο στις αντιπροσωπιες συντομα μας βλεπω ταινια στους κινηματογραφους

(ασε που 4-5 οσκαρ τα'χουμε στο τσεπακι)

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι πρόβλημα αφορά το συγκεκριμενο ποστ; Ήχος κατα την λειτουργία του κλιματιστικού; Σε μενα ακουγεται κάτι σαν "χουρχουρητό" όταν ξεκινάω ή κανω όπισθεν και λειτουργεί το κλιματιστικο.Golf 6..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι πρόβλημα αφορά το συγκεκριμενο ποστ; Ήχος κατα την λειτουργία του κλιματιστικού; Σε μενα ακουγεται κάτι σαν "χουρχουρητό" όταν ξεκινάω ή κανω όπισθεν και λειτουργεί το κλιματιστικο.Golf 6..

...στην αρχη δεν αποδιδει οπως πρεπει ο κλιματισμος, ειτε αργει να βγαλει ψυξη, ειτε λειτουργει με μειωμενη αποδοση, ειτε οποτε θελει. Στο τελος κοινη καταληξη ειναι οτι ο κομπρεσσορας καποια στιγμη λογω κακης λιπανσης τα παιζει, φθειρει τα κινουμενα μερη του, γεμιζει με γρεζια και υπολειματα το κυκλωμα ολο, ενα παχυρευστο πολτο και σταματα να λειτουργει οποτε ψηξη τελος και για να επιδιορθωθει σωστα θελει καθαρισμο και αντικατασταση αρκετων εξαρτηματων. Σε συνεργεια σε συζητηση με μαστορες μου ειπαν και για περιπτωσεις που ο κομπρεσορας φρακαρε και εκοψε τον ιμαντα του δυναμο με αποτελεσμα το αυτοκινητο να επιστρεψει φορτωμενο σε οδικη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

εμένα έκανε ένα θόρυβο "χρρρρρ" το έκλεισα και το άνοιξα κανα δυο φορές και ο θόρυβος σταμάτησε οπότε θα το πάω μια βόλτα από αντιπροσωπεία και βλέπουμε γιατί σε 5 μήνες τέλος η εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

και για να εχουμε καλο ερωτημα...ποσο κοστιζει το κομπρεσσέρ του clima?????

Link to comment
Share on other sites

και για να εχουμε καλο ερωτημα...ποσο κοστιζει το κομπρεσσέρ του clima?????

...δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω μονο κομπρεσορας κανα 600 - 700 ευρω. το θεμα ειναι ομως οτι μονο αυτο δεν αρκει

αλλα χρειαζεται να αλλαχθουν και αλλα πραγματα.

..οσο για το δικο μου σιγα μην τους τα ακουμπαγα προσεκτικη αναζητηση και επιλογη μεσω e bay και paypal και αντικατασταση και συμπληρωση υγρων σε φιλαρακι και λυθηκε το θεμα με ουτε το 1/10 των χρηματων που ζητουσαν.

Link to comment
Share on other sites

...δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω μονο κομπρεσορας κανα 600 - 700 ευρω. το θεμα ειναι ομως οτι μονο αυτο δεν αρκει

αλλα χρειαζεται να αλλαχθουν και αλλα πραγματα.

..οσο για το δικο μου σιγα μην τους τα ακουμπαγα προσεκτικη αναζητηση και επιλογη μεσω e bay και paypal και αντικατασταση και συμπληρωση υγρων σε φιλαρακι και λυθηκε το θεμα με ουτε το 1/10 των χρηματων που ζητουσαν.

Αν και ....μακρια απο μενα ευχαριστω για την απαντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ψύξη του κλιματιστικού σε golf tsi 140HP του 2007. Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη με ελληνική αντιπροσωπεία ή να το πάω πουθενά έξω? Καμία αξιόπιστη πρόταση για Θεσσαλονίκη υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. ειμαι κατοχος golf gti v απο το 2006. το χουρ χουρ που λετε ακουγεται απο την 1 μερα που το πηρα. παρολα αυτα μεχρι στιγμης δεν αντιμετοπιζω θεμα...μαλιστα εχθες το μεσημερι μετρησα με θερμομετρο απο τους αεραγωγους την ψυξη οταν το ειχα ρυθμησει στο LO , ΚΑΙ εδειξε μετα απο 4-5 λεπτα 8.5-9.0 c βαθμους... το φρεον δεν το εχω πειραξει ΠΟΤΕ...to καθαριζω με το σπρει για τους μυκητες καθε 2 μηνες και αλλαζω συχνα το φιλτρο.. καντε και εσεις αυτην την απλη μετρηση να δειτε τι θερμοκρασια βγαζει....λεω εγω τωρα........

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει οτι αργει λιγο να βγει καλη ψυξη απο τους αεραγωγους οταν ανοιγω το clima. λετε να οφειλεται στην παραπανω βλαβη (κομπρεσσορας a/c);

υ.γ. εγω σκεφτομουνα οτι μπορει να φταιει το φρεον καθοτι εχω το αμαξι απο το 2007. (tsi 140)

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 1,6 FSI 2005 έκανα πρόσφατα service και αντικατέστησα το φρεον μαζί με τα απαραίτητα λάδια και τώρα βγάζει 4,5 βαθμούς στο low.

Πάντως μερικοί υποστηρίζουν ότι επειδή είναι κλειστό κύκλωμα, εάν δεν έχει διαρροή δεν χρειάζεται καμιά συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ψύξη του κλιματιστικού σε golf tsi 140HP του 2007. Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη με ελληνική αντιπροσωπεία ή να το πάω πουθενά έξω? Καμία αξιόπιστη πρόταση για Θεσσαλονίκη υπάρχει?

Τι προβλημα εχεις δλδ;Κι εγω του 2007 εχω αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα εχεις δλδ;Κι εγω του 2007 εχω αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι.

Δεν βγάζει καθόλου ψύξη το κλιματιστικό. Στην αντιπροσωπεία που το πήγα μου είπαν ότι πρέπει να το αφήσω 2-3 μέρες για να το ψάξουν καλύτερα. Μου είπαν ότι σίγουρα δεν είναι θέμα φρέον, μιας και έκαναν τον σχετικό έλεγχο. Βέβαια, το πήγα σε εξωτερικό συνεργείο εξειδικευμένο σε ψυγεία και κλιματιστικά και μου είπαν ότι δεν είχε καθόλου φρέον το αυτοκίνητο. Τελικά θέλει αντικατάσταση ο κομπρέσσορας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.