Jump to content
kostas5

Ηλεκτρονικό Άνοιγμα Της Πέμπτης Πόρτας

Recommended Posts

Αν ενοχλούμε να σταματούμε να γράφουμε. Sorry κιόλας για την ενόχληση...

πιστεψε με δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα και δεν ενοχλησες κανεναν, τουλαχιστον εμενα

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

μελη της οικογενειας μου εχουν mercedes και πιστεψε το πληρωσαν αυτο το συστημα...στη mercedes συγκεκριμενα σου δινουν 2 τυπους κλειδιων αναλογως εαν εχεις πληρωσει η οχι για αυτο το συστημα... στη volkswagen υπαρχει ενα κλασικο κλειδι στα μοντελα σαν τα δικα μας που ειναι κατωτερα καποιων οπως για παραδειγμα το touareg που εχει πολυ πιο μοντερνο κλειδι με ασημι γυρω γυρω...καιπιστευω πως ειναι ανωφελο αυτο που κανουμε εφοσον δε θα καταληξουμε πουθενα...στο δικο μου ειναι οπως ειπες και εσυ να ανοιγει ελαχιστα κανοντας τη μιση δουλεια με το κλειδι...επισης οσο αναφορα τη χρεωση που λες οταν παιρνεις ενα αμαξι θα επρεπε να εχει τα ιδια εγκατεστημενα προιοντα σε ολες τις χωρες...σε golf του εξωτερικου δινουν πολλα δωρα και εκτος αυτου δεν πουλανε το καθε τι ξεχωριστα αλλα σε οκονομικα πακετα.οποτε ας ληξει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

μελη της οικογενειας μου εχουν mercedes και πιστεψε το πληρωσαν αυτο το συστημα...στη mercedes συγκεκριμενα σου δινουν 2 τυπους κλειδιων αναλογως εαν εχεις πληρωσει η οχι για αυτο το συστημα... στη volkswagen υπαρχει ενα κλασικο κλειδι στα μοντελα σαν τα δικα μας που ειναι κατωτερα καποιων οπως για παραδειγμα το touareg που εχει πολυ πιο μοντερνο κλειδι με ασημι γυρω γυρω...καιπιστευω πως ειναι ανωφελο αυτο που κανουμε εφοσον δε θα καταληξουμε πουθενα...στο δικο μου ειναι οπως ειπες και εσυ να ανοιγει ελαχιστα κανοντας τη μιση δουλεια με το κλειδι...επισης οσο αναφορα τη χρεωση που λες οταν παιρνεις ενα αμαξι θα επρεπε να εχει τα ιδια εγκατεστημενα προιοντα σε ολες τις χωρες...σε golf του εξωτερικου δινουν πολλα δωρα και εκτος αυτου δεν πουλανε το καθε τι ξεχωριστα αλλα σε οκονομικα πακετα.οποτε ας ληξει το θεμα

Αν εννοείς ότι πλήρωσαν για το άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας καλά κάνανε. Είναι απολύτως λογικό. Αν πλήρωσαν όμως μόνο για το άνοιγμα, κακώς. Εγώ το άνοιγμα μόνο δεν το πλήρωσα.

Αλλάζουν πάρα πολλά δεδομένα από χώρα σε χώρα. Άλλες προδιαγραφές, άλλη οικονομική κατάσταση, άλλη φορολογική πολιτική....δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες. Επίσης δώρα δε δίνει κανένας. το να υπάρχουν επιπλέον στοιχεία εξοπλισμού δε σημαίνει ότι είναι δώρα. Με κάποιο τρόπο έχουν "πληρωθεί"

Αν σε κούρασε κι εσένα το θέμα και θέλεις να λήξει, ας λήξει...

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

sto mk6 δε χρειαζεται κωδικοποιηση...

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_VI--2.0T/Exterior/Body/ES2083320/Video32-SD/

Το βίντεο εδώ δεν τα λέει ίσως και όλα αναλυτικά..

Στο τέλος μας δείχνει και καλά 2 αμορτισεράκια (από Fabia ίσως; )

και τις 2 μικρές βάσεις που βιδώνουν στην 5η πόρτα.

Μια δοκιμή θα μου λύσεις και εμένα τις απορίες.

Σε ανοιχτό χώρο πάντα :whistling:

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.....καθαρά....

:whistling::bow::thumbsup:

09eleclcoctet02activerb.jpg

Για να γινω πιο κατανοητος σε ολους σας.

Απο τη στιγμη που με τηλεχειριστηριο παταμε και απασφαλιζει το πορτπαγκαζ,μιλαω για Golf 5,6 τα πραγματα ειναι απλα.Αντιστρεφουμε τις μπουκαλες και το θεμα εχει τελειωσει.Παταμε πια επιμονα το τηλεχειριστηριο και το πορτπαγκαζ ανοιγει κανονικοτατα!!

Ουτε αλλαγη απο skoda θελει,ουτε κωδικοποιησεις,ουτε τιποτα!!!!!

Και αν καποιος εχει διαβασει κειμενα μου σε διαφορα post,αναφερω παντα πραγματα που γνωριζω στη πραξη και οχι θεωριες.

Οποτε ειμαι σιγουρος σε αυτα που λεω!!!!

Τωρα τα περι μηχανικης ή ηλεκτρονικης εντολης που γελασε ο φιλος ισως για καποια αλλα αυτοκινητα να ισχυει κατι τετοιο.Αν αναφερομαστε στη λειτουργια του Golf ειναι μηχινικη εντελως!!!!

ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρονικο σκελος δεν αλλαζει αλλα και ουτε επεμβαινει!!!

Οταν αντιστρεφουμε τις μπουκαλες και μονο αυτες και ολα δουλευουν ρολοι ειναι ηλεκτρονικη εντολη??

Να μην τρελαθουμε κιολας!!

Εκτος φιλε μου αν μιλας για αλλα αυτοκινητα εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο κατανοητος σε ολους σας.

Απο τη στιγμη που με τηλεχειριστηριο παταμε και απασφαλιζει το πορτπαγκαζ,μιλαω για Golf 5,6 τα πραγματα ειναι απλα.Αντιστρεφουμε τις μπουκαλες και το θεμα εχει τελειωσει.Παταμε πια επιμονα το τηλεχειριστηριο και το πορτπαγκαζ ανοιγει κανονικοτατα!!

Ουτε αλλαγη απο skoda θελει,ουτε κωδικοποιησεις,ουτε τιποτα!!!!!

Και αν καποιος εχει διαβασει κειμενα μου σε διαφορα post,αναφερω παντα πραγματα που γνωριζω στη πραξη και οχι θεωριες.

Οποτε ειμαι σιγουρος σε αυτα που λεω!!!!

Τωρα τα περι μηχανικης ή ηλεκτρονικης εντολης που γελασε ο φιλος ισως για καποια αλλα αυτοκινητα να ισχυει κατι τετοιο.Αν αναφερομαστε στη λειτουργια του Golf ειναι μηχινικη εντελως!!!!

ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρονικο σκελος δεν αλλαζει αλλα και ουτε επεμβαινει!!!

Οταν αντιστρεφουμε τις μπουκαλες και μονο αυτες και ολα δουλευουν ρολοι ειναι ηλεκτρονικη εντολη??

Να μην τρελαθουμε κιολας!!

Εκτος φιλε μου αν μιλας για αλλα αυτοκινητα εσυ.

Τα πράγματα είναι όντως πολύ απλά και καθόλου θεωρητικά και αμφιλεγόμενα.

Μπορείς να γράφεις και να πιστεύεις ότι θέλεις. Δε θα σου πει κανείς τίποτα. Αυτό όμως που γράφεις για το συγκεκριμένο θέμα δεν ισχύει. Απλά και ξεκάθαρα.

Το screenshot που βλέπεις το βρήκα στο net και είναι από Golf VI. Την ίδια επιλογή την έχω δει σε Golf V, Passat και Jetta.

Αν το δικό σου ΜΚ6, έχει αυτή τη λειτουργία μόνο αντιστρέφοντας τις μπουκάλες (όπως έγραψα και πριν είναι λογικό αυτό), με αλλαγή της κωδικοποίησης και μόνο, μπορεί αυτή η λειτουργία να σταματήσει να υπάρχει.

Άρα σε καμία περίπτωση δεν είναι "μηχανική εντελώς" η ιστορία.

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει πιο ξεκάθαρο αυτό.

Ελπίζω να μην τρελαθείτε πάντως...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον passater.εμενα π.χ και να αναστρεψω τις μπουκαλες δεν το κανει.μολις δωσω ομως την κωδικοποιηση ανοιγει κανονικα.επειδη τυχαινει να το εχουν "προ"κωδικοποιημενο καποια αυτοκινητα δεν σημαινει οτι ολα ειναι ετσι.Πιο απλα δεν γινετε να δωθει για να το καταλαβει καποιος.ειναι μηχανικη-ηλεκτρικη λειτουργια,αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει και να το ονομαζει οπως θελει,σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ενα φορουμ σε νευρική κρίση, λιγο πριν το τρελοκομείο :whistling:

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=55731

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όντως πολύ απλά και καθόλου θεωρητικά και αμφιλεγόμενα.

Μπορείς να γράφεις και να πιστεύεις ότι θέλεις. Δε θα σου πει κανείς τίποτα. Αυτό όμως που γράφεις για το συγκεκριμένο θέμα δεν ισχύει. Απλά και ξεκάθαρα.

Το screenshot που βλέπεις το βρήκα στο net και είναι από Golf VI. Την ίδια επιλογή την έχω δει σε Golf V, Passat και Jetta.

Αν το δικό σου ΜΚ6, έχει αυτή τη λειτουργία μόνο αντιστρέφοντας τις μπουκάλες (όπως έγραψα και πριν είναι λογικό αυτό), με αλλαγή της κωδικοποίησης και μόνο, μπορεί αυτή η λειτουργία να σταματήσει να υπάρχει.

Άρα σε καμία περίπτωση δεν είναι "μηχανική εντελώς" η ιστορία.

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει πιο ξεκάθαρο αυτό.

Ελπίζω να μην τρελαθείτε πάντως...

Το ακολουθο video τα λεει ολα.

http://www.youtube.com/watch?v=b3rINjv5aKw&feature=related

Δεν μιλα για καμια κωδικοποιηση σε Golf 6.

Αυτο το video ειδα και προχωρησα να κανω το ιδιο και στο δικο μου αυτοκινητο.

Αγορασα τις μπουκαλες του Skoda,τις τοποθετησα και δουλεψε αμεσως.Μετα απο καιρο δοκιμασα και τις μαμα μπουκαλες απλα αντεστραμενες και διαπιστωσα οτι και παλι δουλευε κανονικα.Τζαμπα δηλαδη τα περιπου 50 ευρω που εδωσα για τις μπουκαλες του Skoda.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ακολουθο video τα λεει ολα.

http://www.youtube.com/watch?v=b3rINjv5aKw&feature=related

Δεν μιλα για καμια κωδικοποιηση σε Golf 6.

Αυτο το video ειδα και προχωρησα να κανω το ιδιο και στο δικο μου αυτοκινητο.

Αγορασα τις μπουκαλες του Skoda,τις τοποθετησα και δουλεψε αμεσως.Μετα απο καιρο δοκιμασα και τις μαμα μπουκαλες απλα αντεστραμενες και διαπιστωσα οτι και παλι δουλευε κανονικα.Τζαμπα δηλαδη τα περιπου 50 ευρω που εδωσα για τις μπουκαλες του Skoda.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια!!!

:whistling::thumbsup::bow:

:bow: :bow: :growl:

Αφού δεν μιλάει το βίντεο, πάω πάσο...για να μη χάσω το λιγότερο μυαλό που μου έμεινε από το λίγο που έτσι κι αλλιώς αρχικά είχα.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ενα φορουμ σε νευρική κρίση, λιγο πριν το τρελοκομείο :tongue:

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=55731

και ετσι οπως καθομαι στην δουλεια και μαραζωνω και νοσταλγω παλιες καλες παρασκευες..θελω να πω πως ολος αυτος ο εκνευρισμος απο καπου πηγαζει..δεν ειναι μονο το φορουμ ειναι πολλοι ανθρωποι ετσι τον τελευταιο καιρο,και εγω μεσα σε αυτους..τις αιτιες νομιζω λιγο πολυ τις γνωριζουμε ολοι..αρχιζουν πρωτα απο τα δικα μας λαθοι και τελειωνουν στην ανικανοτητα ολοκληρου πολιτικου προσωπικου που παλυ εμεις ειμαστε υπαιτιοι για την καταντια της χωρας και υμων.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είχα δικό μου screenshot, το πρώτο που βρήκα και ανέβασα πριν ήταν ενός Γάλλου.

09eleclcoctet02activerb.jpg

από αυτό το site

http://cedvoyage.free.fr/Personnalisation/Coffre_Automatique.php

Και να μην ξέρει κάποιος γαλλικά, με τον αυτόματο μεταφραστή μπορεί να βγάλει άκρη.

http://translate.google.gr/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=fr&tl=el&u=http%3A%2F%2Fcedvoyage.free.fr%2FPersonnalisation%2FCoffre_Automatique.php&act=url

Ο φίλος μας ο Γάλλος είναι σαφής θεωρώ...

Si vous avez un châssis 2010, aucun codage supplémentaire par VAG COM n'est nécessaire.

Par contre si vous avez un châssis 2009 et antérieur, vous devez recoder le calculateur 46.

=

Εάν έχετε ένα σασί 2010, δεν απαιτείται επιπλέον κωδικοποίηση από το VAG COM.

Αντίθετα, αν έχετε ένα σασί του 2009 και νωρίτερα, θα πρέπει να recode τα 46 Ecu.

Link to comment
Share on other sites

Στο GOLF 5,πως αντιστρέφεις τις βάσεις από τα μαμίσια αμορτισέρ?

Δυστηχως σε εμας δεν εχει βασεις αμορτισερ με αυτακια.

Εμας ειναι λιγο πιο δυσκολο να γινει με skoda αμορτισερ και στοπ με ελατηρια απο shiroco αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, εγω έχω το 6αρι αν πάω και αντιστρέψω τις βάσεις θα δουλέψει? δεν χρειάζεται τπτ άλλο κάποια βάση πχ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, εγω έχω το 6αρι αν πάω και αντιστρέψω τις βάσεις θα δουλέψει? δεν χρειάζεται τπτ άλλο κάποια βάση πχ?

Καν'το 10 λεπτα δουλειά ειναι, αν δουλέψει δούλεψε αλλιώς θελει μια μικρή κωδικοποίηση.

...και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Καν'το 10 λεπτα δουλειά ειναι, αν δουλέψει δούλεψε αλλιώς θελει μια μικρή κωδικοποίηση.

...και πες μας

λοιπόν μόλις το έκανα ,όντως δουλεύει αλλά όχι καλά.

Μπορεί να το πατήσω και να μήν ανέβει η πόρτα, (οχι να μην ανοίξει) , δλδ ανοίγει κανονικά αλλά κάποιες φορές κολλάει.

αν ανοίξω την πόρτα με το χέρι (την ανεβάσω) και έπειτα την κλείσω και πατήσω το κουμπί όντως ανοίγει.

σαν να μην έχουν πολύ δύναμη τα μπουκαλάκια και θέλουν ενα μικρό σκούντημα...

αυτα..

δεν ξέρω πως μπορεί αυτό να βελτιωθεί..

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραιο θα ηταν να εχουμε και τις δυο

λειτουργειες . Ας πουμε να παταγαμε μια συντομη

το τηλεχειρηστιριο και απλως να ανοιγε οπως κανει τωρα

στα πιο πολλα και πατωντας παρατεταμενα να ανοιγε

τελειως μεχρι πανω. Ετσι θα ηταν και χρησημο και ασφαλες

Link to comment
Share on other sites

Το ακολουθο video τα λεει ολα.

http://www.youtube.com/watch?v=b3rINjv5aKw&feature=related

Δεν μιλα για καμια κωδικοποιηση σε Golf 6.

Αυτο το video ειδα και προχωρησα να κανω το ιδιο και στο δικο μου αυτοκινητο.

Αγορασα τις μπουκαλες του Skoda,τις τοποθετησα και δουλεψε αμεσως.Μετα απο καιρο δοκιμασα και τις μαμα μπουκαλες απλα αντεστραμενες και διαπιστωσα οτι και παλι δουλευε κανονικα.Τζαμπα δηλαδη τα περιπου 50 ευρω που εδωσα για τις μπουκαλες του Skoda.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια!!!

Μήπως με τις μαμά μπουκάλες ανοίγει μεν αυτόματα αλλά δεν ανεβαίνει πολύ ψηλά η πόρτα;

Το έχεις παρατηρήσει μήπως μιας και έχεις δοκιμάσει το άνοιγμα και με τα αμορτισεράκια

του Skoda αλλά και με τα μαμά;

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα σήμερα και έκανα την δοκιμή αντιστροφής στις βάσεις.

Θα έλεγα μάλλον απογοητευτικά τα αποτελέσματα..

Η πόρτα μία ανοίγει μόνη της και μία όχι ανάλογα με τα κέφια της.

Η κλειδαριά πάντως δεν χρειάζεται κωδικοποίηση σε εμένα τουλάχιστον

καθώς απασφαλίζεται αμέσως....

Φαίνεται επίσης και τα 2 αμορτισέρ όταν κλείσει η πόρτα να ακουμπάνε

λίγο στο σασί ακριβώς κάτω από το τελείωμα του λάστιχου στεγανοποίησης.

Επίσης η πόρτα πλέον χρειάζεται ελαφρώς μεγαλύτερη δύναμη - τράβηγμα

στο κλείσιμο και είναι εμφανές οτι τερματίζει πιο χαμηλά κατά το άνοιγμα

και εγώ με 1.96 ύψος πλέον κουτουλάω πάνω της αν δεν προσέξω..

Αύριο τα γυρνάω πίσω όλα στην θέση τους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.