Jump to content
vampire4

Αναβαθμιση Εγκεφαλου Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Την δευτερα θα παω για service 2 χρονια το golf και μου ειπαν οτι πρεπει να κανω και αναβαθμιση εγκεφαλου στο αυτοκινητο.Εσεις τι λετε να την κανω η οχι

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα θα παω για service 2 χρονια το golf και μου ειπαν οτι πρεπει να κανω και αναβαθμιση εγκεφαλου στο αυτοκινητο.Εσεις τι λετε να την κανω η οχι

Δεν είναι στο χέρι σου να μην την κάνεις. Ειναι υποχρεωτική αυτή η αναβάθμιση από την VW , αν δεν δεχτείς να την κάνεις νομίζω βγαίνεις εκτός εγγύησης.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

πάντως εάν επιθυμείς να μην την κάνεις απλά υπογράφεις ένα χαρτί και δεν στην περνάνε,προφανώς όμως χάνεις την εγγύηση που όμως εάν δεν έχεις κάνει επέκταση δεν έχει και νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι ανθρωποι στη Γερμανια δε νομιζω να μην εχουν αλλη δουλεια να κανουν παρα να βγαζουν αναβαθμισεις επειδη ετσι τους ηρθε.Προφανως υπαρχει λογος κι αυτος ο λογος σιγουρα ειναι υπερ του κινητηρα σου.Να την κανεις οπωσδηποτε.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το ιδιο προβλημα.πρεπει να κανω το σερβις της 2ετιας και εχω προγραμμα στο αμαξι...και επειδη το αμαξι πεταει τελευταια, φοβαμαι μη μου το χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο χέρι σου να μην την κάνεις. Ειναι υποχρεωτική αυτή η αναβάθμιση από την VW , αν δεν δεχτείς να την κάνεις νομίζω βγαίνεις εκτός εγγύησης.

Παιδιά, μια ερώτηση: Διαβάζω πολύ καιρό στο club (πολύ πριν εγγραφώ κι εγώ) για τις περιβόητες αναβαθμίσεις. Ο φίλος μου που έχει Golf Tsi 160(νορμάλ), φυσικά την έκανε και ορθώς αφού σου θέτουν θέμα εγγυήσεως αλλά όταν τον ρώτησα από περιέργεια τί "είδε" από πλευράς αποδόσεως μου είπε <<τίποτε, όλα Ο.Κ.>>. ΟΜΩΣ, επειδή έχω και το Fabia 1.2Τsi αναρωτιέμαι: α) Οι αναβαθμίσεις αυτές τελικά αφορούν μόνο τον τwincharged TSI;;ή και άλλα μοτέρ του V.A.G;; (αφού οι πιο πολλοί που γράφουν εδώ τέτοιον έχουν και λιγότεροι τον Tsi 122, καιβ)Τελικά ο κινητήρας σε βάθος χρόνου και με τις αλλεπάλληλες αναβαθμίσεις τελικά καλυτερεύει, έστω κι αν υποτεθεί ότι κάποια ναβάθμιση τον "ρίχνει" παροδικά;; γ) Αν και σε αρκετά Polo 1.2Tsi έγινε αναβάθμιση -έστω κι αν ήταν για το γνωστό "σβήσιμο" στο ρελαντί- εμένα δεν με κάλεσαν στη Skoda αν υποτεθεί ότι έχουμε τον ίδιο κινητήρα -εκτός αν λόγω 5ριού κιβωτίου ταχυτήτων μιλάμε για διαφορετικό κωδικό κινητήρα ή και εγκεφάλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, γιατί είμαι καινούριος στην νέα τεχνολογία κινητήρων του V.A.G (πολύ παλιά είχα σαν πρώτο μου αυτοκίνητο ένα Polo 1.4 16V 6N άλλά έχει "κυλίσει από τότε πολύ νερό στ' αυλάκι"!!)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά για το καλό είναι, αλλά σε μένα μου τύχε μια "κακή" αναβάθμιση (tsi 122), μετά την οποία ζωντάνεψε λίγο ο κινητήρας, αλλά μου άναβε το λαμπάκι EPC κάποιες φορές. Πήγα στην αντιπροσωπία όπου μου είπαν μάλλον φταίει βενζίνη και να αλλάξω βενζινάδικο, αλλά το λαμπάκι συνέχιζε να διαμαρτύρεται. Μετά από μερικές βδομάδες με ενημέρωσαν, ότι το ψάχνουν οι γερμανοί, μετά από μερικούς μήνες περάστηκε καινούρια αναβάθμιση, η οποία έλυσε το πρόβλημα, αλλά μου φαίνεται έχασε λίγο δύναμη.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

αν χρήζει αναβάθμισης ο εγκεφαλος, δεν θα πρέπει η εταιρια να επικοινωνήσει με τους ιδιοκτήτες

ώστε να την κάνει σε όλους?

εμενα εχει τελειωσει η 2ετία. Στο φτύσιμο θα είμαι αν δεν παω στο συνεργειο τους να ρωτησω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που την εκανα παντως και ειδα μικροτερη καταναλωση κατα 0.5λ και μετα απο κανα 400χλμ που εκανε adaption ο εγκεφαλος ολα ηταν νορμαλ δεν παρατηρησα κατι τρελλο σαν διαφορα πτωσεως.!

Link to comment
Share on other sites

αν χρήζει αναβάθμισης ο εγκεφαλος, δεν θα πρέπει η εταιρια να επικοινωνήσει με τους ιδιοκτήτες

ώστε να την κάνει σε όλους?

εμενα εχει τελειωσει η 2ετία. Στο φτύσιμο θα είμαι αν δεν παω στο συνεργειο τους να ρωτησω?

Επειδη δεν προκειται για καποια επειγουσα ανακληση λογικα δε θα σε ενημερωσουν παρα μονο οταν πας για σερβις και το βαλουν στον εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

απλά για την ιστορία, τελικά επικοινώνησαν προχτες μαζί μου και πήγα χτες Παρασκευη για την αναβάθμιση. 

Επειδή δεν πηγαινα στο επισημο (μη χεσω) συνεργειο γιαυτο αργησαν να με ενημερωσουν μεσω της VW.

 

Δεν ειδα καποια διαφορά περαν μιας πιο γλυκιας λειτουργιας και της εμφανισης της ενδειξης ταχυτητας στον

υπολογιστη που δεν υπήρχε πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.