Jump to content
Tatas

Κομμενη Καλωδιωση Σε 6R

Recommended Posts

Γεια και χαρά. Εχω ενα polo 6r το οποιο καποια στιγμή εν πορεια μου εσβησε.. μετα απο ψαξιμο για τρεις μερες στο συνεργειο καταληξαμε οτι η κολωνα του τιμονιου καθως ρυθμιζεις πανω κατω η μεσα εξω το τιμονι ετρωγε την κεντρικη καλωδιωση εκει με αποτελεσμα να κοψει ενα μερος της. Σε συνεχεια εκαψε τον δοτη τιμονιου και εγω εμεινα δεξια στον δρομο.. Επικινδυνο λαθος της vw

το οποιο μπορουσε να μου ειχε στοιχησει.. Προσοχη και στα δικα σας polo.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά. Εχω ενα polo 6r το οποιο καποια στιγμή εν πορεια μου εσβησε.. μετα απο ψαξιμο για τρεις μερες στο συνεργειο καταληξαμε οτι η κολωνα του τιμονιου καθως ρυθμιζεις πανω κατω η μεσα εξω το τιμονι ετρωγε την κεντρικη καλωδιωση εκει με αποτελεσμα να κοψει ενα μερος της. Σε συνεχεια εκαψε τον δοτη τιμονιου και εγω εμεινα δεξια στον δρομο.. Επικινδυνο λαθος της vw

το οποιο μπορουσε να μου ειχε στοιχησει.. Προσοχη και στα δικα σας polo.

Μάλλον λάθος στην συναρμολόγηση? Πραγματικά είναι επικίνδυνο όπως το περιγράφεις...

Τι σου είπαν στην αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στην συναρμολογηση ναι.. πρωτη φορα το βλεπαν και στην αντιπροσωπεια... και επειδη γενικα κουναω συχνα το τιμονι λογο "στυλ" οδηγησης αναλογα σε τι δρομο οδηγαω.. παλι καλα που ημουν με 30km/h και δεν εγινε την επομενη μερα που θα ημουν σε ταξιδι με 100+ km/h... τελος καλο ολα καλα.. εχω ενημερωσει kosmocar. πολυ πιθανο να το βγαλει και ως ανακληση(ελενχο). βαση λογικης ΠΡΕΠΕΙ να το κανει..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στην συναρμολογηση ναι.. πρωτη φορα το βλεπαν και στην αντιπροσωπεια... και επειδη γενικα κουναω συχνα το τιμονι λογο "στυλ" οδηγησης αναλογα σε τι δρομο οδηγαω.. παλι καλα που ημουν με 30km/h και δεν εγινε την επομενη μερα που θα ημουν σε ταξιδι με 100+ km/h... τελος καλο ολα καλα.. εχω ενημερωσει kosmocar. πολυ πιθανο να το βγαλει και ως ανακληση(ελενχο). βαση λογικης ΠΡΕΠΕΙ να το κανει..

Έχει τοποθετηθεί κάποιος επιπρόσθετος εξοπλισμός πριν την παραλαβή του αυτοκινήτου ή έγινε κάποια άλλη εργασία στο αυτοκίνητο πριν το συμβάν ?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στην συναρμολογηση ναι.. πρωτη φορα το βλεπαν και στην αντιπροσωπεια... και επειδη γενικα κουναω συχνα το τιμονι λογο "στυλ" οδηγησης αναλογα σε τι δρομο οδηγαω.. παλι καλα που ημουν με 30km/h και δεν εγινε την επομενη μερα που θα ημουν σε ταξιδι με 100+ km/h... τελος καλο ολα καλα.. εχω ενημερωσει kosmocar. πολυ πιθανο να το βγαλει και ως ανακληση(ελενχο). βαση λογικης ΠΡΕΠΕΙ να το κανει..

Για την παρτίδα την δική σου και bluemotion λογικά... Αν το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λάθη είναι ιδιαιτέρως σοβαρά και γι΄αυτό το λόγο ιδιαιτέρως απίθανα να συμβούν σε μια αυτοματοποιημένη γραμμή παραγωγής με πολλαπλούς ελέγχους. Αν έγινε λάθος στην τοποθέτηση της καλωδίωσης μεμονωμένα για το συγκεκριμένο μόνο αυτοκίνητο.

Επίσης η κοινή λογική λέει ότι είναι ίδια τα σημεία που περνάει η καλωδίωση σε αυτοκίνητα με ίδιο σασί οπότε θα περίμενε κανείς αν το πρόβλημα οφείλεται σε λανθασμένη σχεδίαση να αφορά όλα τα Polo συγκεκριμένων τουλάχιστον ημερομηνιών παραγωγής.

Η διάγνωση της αιτίας του προβλήματος είναι σίγουρη ?

Link to comment
Share on other sites

η διαγνωση ειναι σιγουρη ναι. εχω επικοινωνησει με kosmocar και ζηταω λεπτομερειες. ευελπιστω να μου τις δωσουν. φαγωθηκε η καλωδιωση κολωνας τιμονιου... εχω και το χαρτι της αντιπροσωπειας στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

η διαγνωση ειναι σιγουρη ναι. εχω επικοινωνησει με kosmocar και ζηταω λεπτομερειες. ευελπιστω να μου τις δωσουν. φαγωθηκε η καλωδιωση κολωνας τιμονιου... εχω και το χαρτι της αντιπροσωπειας στα χερια μου.

Δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί ότι η παρουσία ενός δικηγόρου στην υπόθεση θα βοηθούσε και στο να δοθούν εξηγήσεις και στο να έχει η υπόθεση γενικά αίσια έκβαση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω την πρωτη τους απαντηση.. εχω ηδη μιλησει με δικηγορο. αισια εκβαση τι εννοεις? το αυτοκινητο μου επισκευαστηκε και ειναι οκ. το θεμα ειναι η αναξιοπιστια πλεον της εταιριας... και ο κινδυνος που τεθηκε.... τεσπα.. θα επανερθω με νεοτερα

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω την πρωτη τους απαντηση.. εχω ηδη μιλησει με δικηγορο. αισια εκβαση τι εννοεις? το αυτοκινητο μου επισκευαστηκε και ειναι οκ. το θεμα ειναι η αναξιοπιστια πλεον της εταιριας... και ο κινδυνος που τεθηκε.... τεσπα.. θα επανερθω με νεοτερα

Με πήρανε τηλ απο την αντιπροσωπεία για ενα πρόβλημα σχετικά με μία καλωδίωση όπως μου είπε η κοπέλα απο το τηλ και έκλεισα ραντεβού για την παρασκευή.

Είναι 20 λεπτά υπόθεση μου ανάφερε στο τηλ χωρίς παραπάνω πληροφορίες και ότι δεν θα έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Τπτ παραπάνω τπτ λιγότερο όσα ξέρω τόσα σας λέω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά. Εχω ενα polo 6r το οποιο καποια στιγμή εν πορεια μου εσβησε.. μετα απο ψαξιμο για τρεις μερες στο συνεργειο καταληξαμε οτι η κολωνα του τιμονιου καθως ρυθμιζεις πανω κατω η μεσα εξω το τιμονι ετρωγε την κεντρικη καλωδιωση εκει με αποτελεσμα να κοψει ενα μερος της. Σε συνεχεια εκαψε τον δοτη τιμονιου και εγω εμεινα δεξια στον δρομο.. Επικινδυνο λαθος της vw

το οποιο μπορουσε να μου ειχε στοιχησει.. Προσοχη και στα δικα σας polo.

Παίδες σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το πολάκι. Μετά από πολλά προβλήματα (που ευτυχώς λύθηκαν, βλ. τουρμπίνα, ρελαντί κλπ)βλέπω αυτό και αναρωτιέμαι.. θα τρέμουμε να αλλάξουμε την θέση στο τιμόνι μήπως και κοπεί η καλωδίωση;;; Ήμαρτον..

Ξέρετε τουλ αν έχει συμβεί και σε άλλους; Ο φίλος λέει ότι αλλάζει συχνά θέση στο τιμόνι, αλλά συνήθως κανείς δεν αλλάζει συνέχεια, οπότε μπορεί σε όλους να συμβαίνει αυτό και να μην το ξέρουν;!;

Edited by Konstantinos87
Link to comment
Share on other sites

φιλε το συμβαν ηταν τυχαιο. καθαρα συναρμολογικο λαθος. σε οτιδηποτε μπορει να σου συμβει οσο ασχημο και να ακουγετε.. η συμβουλη μου ειναι να το παρεις και να μην σκεφτεις αυτα τα προβληματα σαν μοντελο.. αν βεβαια τα σκεφτεσε αν εταιρια.. να το ξανασκεφτεισ :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.