Jump to content
vg1912

Υαλοκαθαριστηρες Για Το Cc

Recommended Posts

Οι υαλοκαθαριστηρες μου αρχισαν πια μετα απο δυομισι χρονια να μην καθαριζουν καλα.

Δεν ξερω ποσο εχουν οι γνησιοι της Valeo (νομιζω γυρω στο πενηνταρικο) αλλα βρηκα αυτους που βγαζει η Bosch στο seekpart24.com με 25,5 €.

Το θεμα ειναι οτι τους στελνουν μονο με UPS και τα εξοδα αποστολης ειναι 19,9 €.

Ενδιαφερεται κανενας για να παρουμε πολλα κομματια ωστε να μοιραστουν τα μεταφορικα;

Link to comment
Share on other sites

Οι υαλοκαθαριστηρες μου αρχισαν πια μετα απο δυομισι χρονια να μην καθαριζουν καλα.

Δεν ξερω ποσο εχουν οι γνησιοι της Valeo (νομιζω γυρω στο πενηνταρικο) αλλα βρηκα αυτους που βγαζει η Bosch στο seekpart24.com με 25,5 €.

Το θεμα ειναι οτι τους στελνουν μονο με UPS και τα εξοδα αποστολης ειναι 19,9 €.

Ενδιαφερεται κανενας για να παρουμε πολλα κομματια ωστε να μοιραστουν τα μεταφορικα;

Η καλύτερη λύση έχει γραφτεί εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=10685&st=0&p=286641&hl=+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%20+%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1&fromsearch=1entry286641

Και πιο φτηνά και βρίσκεις παντού λάστιχα υαλοκαθαριστήρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση έχει γραφτεί εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=10685&st=0&p=286641&hl=+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%20+%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1&fromsearch=1entry286641

Και πιο φτηνά και βρίσκεις παντού λάστιχα υαλοκαθαριστήρων!!!

Αμφιβολου ποιοτητος μου φαινεται η δουλεια...

Που θα βρουμε καλα ποιοτικα λαστιχα;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς μπαίνουν τέτοια λάστιχα? Από ότι είδα πρόχειρα η όλη δουλειά είναι για τα παλαιότερα μοντέλα που ήταν με το "ολόσωμο" λαμάκι.

Υ.Γ. Βασίλη, αν πας στην Toyota, πουλάνε σκέτο λάστιχο σαν επίσημο ανταλλακτικό! Παλιά για το Σεατάκι από εκεί πηρα μια φορά και έκανα την δουλειά μου. Σαν αντοχή τώρα, σαφέστερα κατώτερα από τα γνήσια ανταλλακτικά, ΑΛΛΑ και πολύ φθηνότερα.

Πάντως τότε είχε δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο, είχα παρει και Bosch twin-blade, και ΟΛΑ ήταν πολύ κατώτερα των εργοστασιακών.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβολου ποιοτητος μου φαινεται η δουλεια...

Που θα βρουμε καλα ποιοτικα λαστιχα;

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολη εργασία! Και η ποιότητα εξαρτάται από το υλικό του λάστιχου!!!

Εγώ δεν έχω ξαναγοράσει τα πανάκριβα "μάκτρα" όπως λέγονται τα δικά μας απο τότε που αγόρασα το αμάξι το 2006! Όταν δεν βρίσκω τα λαστιχάκια "του μέτρου", παίρνω από το Praktiker τους απλούς υαλοκαθαριστήρες της Michelen και απλά αλλάζω το λαστιχάκι όπως περιγράφει ο φίλος μας στο post που επισύναψα! Μάλιστα μου κρατάνε το ίδιο χρονικό διάστημα όμως τα μαμίσια... δηλαδή 1,5 χρόνο. Βέβαια φροντίζω να τα συντηρώ κάθε φορά που πλένω το αμάξι μου τα πλένω με λίγο σαπούνι για τα πιάτα!

Οπότε ΔΕΝ τίθεται θέμα ποιότητας

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς μπαίνουν τέτοια λάστιχα? Από ότι είδα πρόχειρα η όλη δουλειά είναι για τα παλαιότερα μοντέλα που ήταν με το "ολόσωμο" λαμάκι.

Υ.Γ. Βασίλη, αν πας στην Toyota, πουλάνε σκέτο λάστιχο σαν επίσημο ανταλλακτικό! Παλιά για το Σεατάκι από εκεί πηρα μια φορά και έκανα την δουλειά μου. Σαν αντοχή τώρα, σαφέστερα κατώτερα από τα γνήσια ανταλλακτικά, ΑΛΛΑ και πολύ φθηνότερα.

Πάντως τότε είχε δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο, είχα παρει και Bosch twin-blade, και ΟΛΑ ήταν πολύ κατώτερα των εργοστασιακών.

Πουλάει και η VW, γιατί να πας στην Toyota ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγορασα τους Bosch AeroTwin A979S απο το saveltrade.gr με 34 € μαζι με τα μεταφορικα.

Η τοποθετηση ειναι απλουστατη (30'') και περιμενω τη βροχη για να σας πω πως πανε.

Παντως μια δοκιμη με το δικο του νερο δειχνει να καθαριζει αψογα, ουτε ενα σημειο με εστω και μικρο κενο!

Αν θελετε να αλλαξετε μονο τα λαστιχα τοτε δειτε αυτο: http://www.i-logic.com/vw/

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.