Jump to content
zgr

Προγραμμα Για Passat R-Line 1,4 Tsi?

Recommended Posts

χμ ακομα δεν εχω πειραξει wastgate εγω....αν παω και σφυξω 2 στροφες θα θελει επαναπρογραματισμο κανονικα?η θα σκασει κανα διμπαρο και θα βγαλει φτερα η κο4?

Link to comment
Share on other sites

Η βενζίνη θα έφταιγε... :crazy:

Φιλε cjgeorgio δεν εφταιγε η βενζινη.Συνηθως σε προβληματα μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ακους οτι θες.Στην περιπτωση τη δικια μου η ανταποκριση ηταν αμεση και με εντυπωσιακα αποτελεσματα.

Μετα απο τις επεμβασεις του Πορφυρη στο αμαξι και επαναπρογραμματισμο των Εtuners το αμαξι δειχνει τελειως διαφορετικο.

Φιλε Βαγγελη η επισκεψη στον Πορφυρη αξιζε τον κοπο.Εφυγα απολυτα ικανοποιημενος αφου δεν ειχα νιωσει ποτε μεχρι τωρα τοση δυναμη στο αμαξι.Ειναι σαν να οδηγαω αλλο αμαξι. Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

χμ ακομα δεν εχω πειραξει wastgate εγω....αν παω και σφυξω 2 στροφες θα θελει επαναπρογραματισμο κανονικα?η θα σκασει κανα διμπαρο και θα βγαλει φτερα η κο4?

Δεν θα πάθει τίποτα.. Και άμα πάθει λέμε τώρα θα είναι από Αστοχία υλικού (έτσι το λένε) ;)

Φιλε cjgeorgio δεν εφταιγε η βενζινη.Η τεχνικη υποστηριξη Etuners-Porfiri μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Συνηθως σε προβληματα μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ακους οτι θες.Στην περιπτωση τη δικια μου η ανταποκριση ηταν αμεση και με εντυπωσιακα αποτελεσματα.

Μετα απο τις επεμβασεις του Πορφυρη στο αμαξι και επαναπρογραμματισμο των Εtuners το αμαξι δειχνει τελειως διαφορετικο.

Φιλε Βαγγελη η επισκεψη στον Πορφυρη αξιζε τον κοπο.Εφυγα απολυτα ικανοποιημενιος αφου δεν ειχα νιωσει ποτε μεχρι τωρα τοση δυναμη στο αμαξι.Ειναι σαν να οδηγαω αλλο αμαξι.

Όταν η βελτίωση είναι μόνο ένα πρόγραμμα και κάτι πάει στραβά φτιάχνεται εύκολα. Πας και σου περνάει άλλο, και από ότι κατάλαβα σε έβαλε ένα ποιο επιθετικό file για να σε κάνουν χαρούμενο και να ξεχάσεις την ταλαιπωρία..:)

Όταν όμως αλλάξεις και αλλά πράματα πρέπει να τα κανεις να συνεργάζονται άψογα μετάξι τους.

Και εγώ όταν είχα μόνο πρόγραμμα (unitronic) ήμουν ικανοποιημένος και δεν είχα θέμα πότε ώστε να ξαναπάω να μου το ξαναριθμισουν .

Να κανεις καλά χιλιόμετρα και απροβλιματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθει τίποτα.. Και άμα πάθει λέμε τώρα θα είναι από Αστοχία υλικού (έτσι το λένε) ;)

Όταν η βελτίωση είναι μόνο ένα πρόγραμμα και κάτι πάει στραβά φτιάχνεται εύκολα. Πας και σου περνάει άλλο, και από ότι κατάλαβα σε έβαλε ένα ποιο επιθετικό file για να σε κάνουν χαρούμενο και να ξεχάσεις την ταλαιπωρία.. :)

Όταν όμως αλλάξεις και αλλά πράματα πρέπει να τα κανεις να συνεργάζονται άψογα μετάξι τους.

Και εγώ όταν είχα μόνο πρόγραμμα (unitronic) ήμουν ικανοποιημένος και δεν είχα θέμα πότε ώστε να ξαναπάω να μου το ξαναριθμισουν .

Να κανεις καλά χιλιόμετρα και απροβλιματιστα.

Σωστά τα λες Γιώργο αλλά ακόμα και πρόγραμμα μερικές φορές δεν κάθεται καλά πάνω στο αμάξι και έχουμε παρατράγουδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι το Passat δεν κραταει πιεση οπως πριν.Τι εννοω,ενω πριν με 4η και τερμα γκαζι απο 2500 στρ. ανεβαζε στιγμιαια 1,3-1,4 bar ,κατεβαινε στο 1-1,1bar και μετα οσο ανεβαιναν οι στροφες επεφτε στον κοφτη 0,5bar,τωρα ανεβαζει 1,3-1,4 αλλα μετα πεφτει 0,9-0,8 και ξεφουσκωνει πιο γρηγορα.Τι μπορει να φταιει?Αν πρεπει να αλλαχτει Ν75 ή η σκαστρα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο μιας και το αμαξι φοραει προγραμμα? Ο κωδικος της Ν75 ειναι 06F 906 283F και της σκαστρας  06H 145 710D.Τι λετε να φταιει και τι προτεινετε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι το Passat δεν κραταει πιεση οπως πριν.Τι εννοω,ενω πριν με 4η και τερμα γκαζι απο 2500 στρ. ανεβαζε στιγμιαια 1,3-1,4 bar ,κατεβαινε στο 1-1,1bar και μετα οσο ανεβαιναν οι στροφες επεφτε στον κοφτη 0,5bar,τωρα ανεβαζει 1,3-1,4 αλλα μετα πεφτει 0,9-0,8 και ξεφουσκωνει πιο γρηγορα.Τι μπορει να φταιει?Αν πρεπει να αλλαχτει Ν75 ή η σκαστρα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο μιας και το αμαξι φοραει προγραμμα? Ο κωδικος της Ν75 ειναι 06F 906 283F και της σκαστρας 06H 145 710D.Τι λετε να φταιει και τι προτεινετε?

Θα σου πρότεινα να πας προς Σίνδο στην APR να δει το αμάξι σου. Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Οχι θερμη αλλα σινδο γιωργο

Φιλoi Georgio και taso δεν ρωτησα που να παω, αλλα αν βλεπετε κατι λαθος στις πιεσεις και αν εχετε να προτεινετε κατι.Ας μην μεταφερουμε εδω τη συζητηση-αντιπαραθεση που γινεται σε αλλο σημειο του Forum για τους προγραμματιστες!Αν καποιος φιλος λοιπον εχει αποψη και μπορει να βοηθησει παρακαλω ας γραψει την προταση του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε zgr, ενας ελεγχος με το vagcom θα σου δωσει αμεσως την απαντηση. Αν ειναι η Ν75, απλα την αλλαζεις. Αν ειναι η σκαστρα (Ν249), τοτε εναλλακτικα μπορεις να βαλεις μια Forge, η οποια και δεν θα παθει τιποτα σε βαθος χρονου και θα δεις να κραταει και λιγη πιεση παραπανω. Βεβαια η εργοστασιακη σκαστρα κανει καμια 90€ ενω η Forge 250€. Εσυ αποφασιζεις!  :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι θερμη αλλα σινδο γιωργο

Σωστός.......;)

Φιλε zgr, ενας ελεγχος με το vagcom θα σου δωσει αμεσως την απαντηση. Αν ειναι η Ν75, απλα την αλλαζεις. Αν ειναι η σκαστρα (Ν249), τοτε εναλλακτικα μπορεις να βαλεις μια Forge, η οποια και δεν θα παθει τιποτα σε βαθος χρονου και θα δεις να κραταει και λιγη πιεση παραπανω. Βεβαια η εργοστασιακη σκαστρα κανει καμια 90€ ενω η Forge 250€. Εσυ αποφασιζεις!  :)

Και η σκαστρα απο S3 είναι οικονομική και επαρκείς..

Link to comment
Share on other sites

Φιλoi Georgio και taso δεν ρωτησα που να παω, αλλα αν βλεπετε κατι λαθος στις πιεσεις και αν εχετε να προτεινετε κατι.Ας μην μεταφερουμε εδω τη συζητηση-αντιπαραθεση που γινεται σε αλλο σημειο του Forum για τους προγραμματιστες!Αν καποιος φιλος λοιπον εχει αποψη και μπορει να βοηθησει παρακαλω ας γραψει την προταση του.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε zgr, ενας ελεγχος με το vagcom θα σου δωσει αμεσως την απαντηση. Αν ειναι η Ν75, απλα την αλλαζεις. Αν ειναι η σκαστρα (Ν249), τοτε εναλλακτικα μπορεις να βαλεις μια Forge, η οποια και δεν θα παθει τιποτα σε βαθος χρονου και θα δεις να κραταει και λιγη πιεση παραπανω. Βεβαια η εργοστασιακη σκαστρα κανει καμια 90€ ενω η Forge 250€. Εσυ αποφασιζεις!  :)

Φιλε Νικο ευχαριστω για την απαντηση σου.Στο Vagcom δεν βγαζει κανενα σφαλμα.Νομιζω οτι για Ν75 και σκαστρα δεν βγαζει σφαλμα αν χαλασουν και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει κανονικα σφαλμα και για τις δυο. Για την Ν249 θα σου βγαλει οποσδηποτε. Για τη Ν75, αν ειναι οριακα, μπορει να μην βγαλει κατι. Το καλυτερο ειναι να κανεις ενα log με specified και actual boost. Αν δεις διαφορα, το ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει κανονικα σφαλμα και για τις δυο. Για την Ν249 θα σου βγαλει οποσδηποτε. Για τη Ν75, αν ειναι οριακα, μπορει να μην βγαλει κατι. Το καλυτερο ειναι να κανεις ενα log με specified και actual boost. Αν δεις διαφορα, το ψαχνεις.

Ευχαριστω Νικο για την απαντηση σου.Και θετω διαφορετικα την ερωτηση μου.Ποσοι φιλοι κατοχοι Passat 1,4 tsi εχετε αλλαξει Ν75 ή Ν249 μετα απο προβλημα ή προληπτικα?Βαλατε τα ιδια ή διαφορετικα απο τα εργοστασιακα εξαρτηματα?Αν βαλατε διφορετικα τι κωδικους ειχαν ( Ν75 και σκαστρα) και αν ειδατε διαφορα?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο για την απαντηση σου.Και θετω διαφορετικα την ερωτηση μου.Ποσοι φιλοι κατοχοι Passat 1,4 tsi εχετε αλλαξει Ν75 ή Ν249 μετα απο προβλημα ή προληπτικα?Βαλατε τα ιδια ή διαφορετικα απο τα εργοστασιακα εξαρτηματα?Αν βαλατε διφορετικα τι κωδικους ειχαν ( Ν75 και σκαστρα) και αν ειδατε διαφορα?

Να αναφέρω εδώ τα προβλήματά μου με την Ν75.

Σε passat TSI 1.4 (CAXA) απο την αγορά του σχεδόν μου έκανε νούμερα κυρίως μεταξύ 2000-3000RPM. Πήγα 3 φορές σε εξουσιοδπτημένο στο Βύρωνα και στον Αλιμο αλλα δέν βρήκαν τίποτε. Εδώ να προσθέσω οτι κάπου πρίν την τρίτη επίσκεψη είχα πάρει bluetooth obdii και πράγματι δέν είχe καταγράψει κανένα error.

Στήν τρίτη επίσκεψη λοιπόν δέν βρήκαν κάτι βλαμμένο αλλα επειδή συμφώνησαν πςσ το αυτοκίνητο δέν πήγαινε όπως έπρεπε έκαναν (?) αναβάθμιση της ECU όπως τους πρότεινε το on-line διαγνωστικό τους.  Πράγματι υπήρξε βελτίωση με το πρόβλημα να μή με ενοχλεί ιδιαίτερα - όλα αυτά με το αυτοκίνητο να το έχω κάτι λιγότερο απο 2 χρόνια.

Λίγο εργότερα λυσσώντας μετά απο τα διόδια στην αττική οδό στην αλλαγή απο δευτέρα σε τρίτη, πάει... ψόφησε τελείως και να μήν ανεβάζει πάνω απο 3000 στροφές. Φτάνω στη δουλειά, το τσεκάρω και είχε βγάλει ένα error σχετικό με boost regulation -σιγά μή θυμάμαι- το οποίο το έψαξα και έδειχνε σα΄ν ύποπτη την Ν75, αυτό είχε σαν απο τέλεσμα η ECU να αρχίσει να δουλεύει σε safe mode. Οταν το έβαλα πάλι μπροστά το απόγευμα δούλευε παλι κανονικά και την επόμενη ημέρα αγοράζω την ίδια Ν75: 06F 906 283F. Την βάζω επάνω και είδα φώς!! Οχι μόνο δέν μου ξαναέβγαλε το boost regulation error αλλά λύθηκε και το πρόβλημα ανάμεσα στις 2-3000 στροφές.

 

Απο την αλλαγή της Ν75 πέρασε πάνω απο ένας χρόνος μέχρι που μου παρουσίασε πάλι κάτι περίεργο.

Φεύγω για τις διακοπές του Πάσχα φουλαρισμένος και πάω νομό Ιωαννίνων. Εκεί ξαναγεμίζω απο το 1/3 περίπου και επιστρέφω, όπου φτάνοντας στην Αθήνα παρατηρώ (να σημειώσω πως λόγο του καιρού που πέτυχα και της κίνησης γύριζα πολύ ήρεμα) πως το αυτοκίνητο ήταν πάλι ψοφίμι με το Torque να μου δείχνει boost μέχρι 0.4 αντί να φτάνει 0.8 -0.9 που φτάνει στα καλά του. Ψόφιο λοιπόν αλλα χωρίς ανωμαλίες στην περιοχή 2000-3000RPM συνεχίζω μέχρι που έχω κάνει 945χλμ με την πασχαλιάτικη βενζίνη (έχει σημασία αυτό) μέχρι το ΣΚ που πιάνω και αρχίζω και ξυλώνω. 

Ο σκοπός μου ήταν να δώ άν έχει σκάσει κανένα σωληνάκι της Ν75 ή ο πλαστικός σωλήνας απο την τουρμπίνα μέχρι το intercooler.

Ελεγα να μετρήσω και την αντίσταση της Ν75 για να την συγκρίνω με την μαμά βλαμμένη που έχω ακόμα σουβενίρ (23 ώμ).

Δυσπρόσιτη η βαλβίδα άρχισε να να νυχτώνει δέν κατάφερα να τη μετρήσω αλλα είχα μαζί μου κάτι ακροδέκτες και δίνω τάση 12VDC (δέν παίζει ρόλο η πολικότητα) στη βαλβίδα να ακούσω αν κάνει κλάπ-κλούπ όπως είχα βεβαιωθεί πως κάνει η σουβενίρ χαλασμένη. Πράγματι ακούω τα κλάπ-κλούπ και αρχίζω χωρίς να έχω βγάλει συμπέρασμα να βιδώνω.  Παίρνω τον υιό παρέα και πάμε βενζινάδικο (είπαμε 945χλμ) βάζουμε 68.5 λίτρα και φεύγουμε για βόλτα με το torque παραμάσχαλα και το boost χάλι μαύρο.

Αφου κάναμε κάπου στα 10χλμ ακούω κάτι να χλιμιντρίζει κάτω απο το καπώ, κοιτάω το boost... 0.8 με αναλαμπές 0.9!!!!

Ακόμα όλα είναι οκ, οπότε φαντάζομαι πως ήθελε το χρόνο του να κάνει adaptation.

Το θέμα είναι πως δέν είναι ξεκάθαρο άν ήταν θέμα βενζίνης ή άν με τα 12V και την βεβιασμένη κίνηση που έκανε μέσα η Ν75 ξεκόλλησε απο κανενα σκουπιδάκι.

Ο χρόνος θα δείξει, πάντως απο ψάξιμο είδα αναφορές ξεκοιλιάσματος της Ν75 και καθαρισμού της λόγο του ότι η απουσία μικροφίλτρου στην είσοδο ΑΤΜ επιτρέπει σε σκόνες? κλπ να πηγαίνουν στη βαλβίδα.

Να ανεφέρω επίσης πως πριν απο κανα χρόνο που αγόρασα την Ν75 ρώτησα άν υπάρχει βελτιωμένη/διορθωμένη αλλα πήρα αρνητική απάντηση.

Επίσης δέν είχα VCDS πρίν το "update" της ECU οπότε δέν μπορώ να επιβεβαιώσω πως πράγματι έγινε όπως μου είπαν.

Δέν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς καθάρισμα την Ν75 με σπρέϊ καθαρισμού καρμπιρατέρ ή κάτι παρόμοιο. Αυτό θα ήταν το επόμενο βήμα στην περίπτωσή μου πρίν την αγορά νέας βαλβίδας.

 

Ξέρει κανείς άν υπάρχει κάτι νεώτερο απο το παρακάτω?  Το αυτοκίνητο είναι του 2010 με άσπρη οθόνη χωρίς ένδειξη sift indicator.

 

Part No SW: 03C 906 022 AJ    HW: 03C 906 022 J

   Component: MED17.5.20          8653  

   Revision: D5H07--

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.