Jump to content
De_Mits

Golf 5 Ή Golf 6

Recommended Posts

λοιπον,, ηρθε η ωρα να παρω το 2ο αυτοκινητο μου..Εχω καταληξει σε μεταχειρισμενο.Ποιο μου προτείνεται.

Golf 5 gt sport 122ps 9/2007 50.000km με ηλιοροφη + πολλα extra 12.000ευρω

Golf 6 highline 122ps 11/2010 7.000km χωρις ηλιοροφη + χωρις extra 14.000ευρω(απο γνωστο μας)

Θα ηθελα την γνωμη σας ωστε να αποφασισω ποιο θα παρω. Ευχαριστω πρωκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,, ηρθε η ωρα να παρω το 2ο αυτοκινητο μου..Εχω καταληξει σε μεταχειρισμενο.Ποιο μου προτείνεται.

Golf 5 gt sport 122ps 9/2007 50.000km με ηλιοροφη + πολλα extra 12.000ευρω

Golf 6 highline 122ps 11/2010 7.000km χωρις ηλιοροφη + χωρις extra 14.000ευρω(απο γνωστο μας)

Θα ηθελα την γνωμη σας ωστε να αποφασισω ποιο θα παρω. Ευχαριστω πρωκαταβολικα.

Τι εχτρα έχει το Golf 5 ?

Link to comment
Share on other sites

Το 6ρι φυσικα. Τι χωρις εξτρα? Η εκδοση highline ειναι η "full extra".

Στο δινει τσαμπα αληθεια. Τσαμπα ομως..

Και τις παναγιας τα ματια σε χαντρες να εχει το 5ρι μην το παρεις μπροστα σε ενα τετοιο 6ρι με τοσα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Το 6ρι φυσικα. Τι χωρις εξτρα? Η εκδοση highline ειναι η "full extra".

Στο δινει τσαμπα αληθεια. Τσαμπα ομως..

Και τις παναγιας τα ματια σε χαντρες να εχει το 5ρι μην το παρεις μπροστα σε ενα τετοιο 6ρι με τοσα λεφτα.

συμφωνω..καινουργιο αμαξι σου δινει!κανε και επεκταση !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dimake μου φαινεται οτι δεν εχει ζαντες.και δεν ξερω γιατι.ουτε ηλιοροφη

Τι εχτρα έχει το Golf 5 ?

full ειναι.. ηλιοροφες και τα παντα

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Dimake μου φαινεται οτι δεν εχει ζαντες.και δεν ξερω γιατι.ουτε ηλιοροφη

full ειναι.. ηλιοροφες και τα παντα

Εχεις link απο *μη επιτρεπόμενο @ URL* ή αντίστοιχο site να τα δούμε;

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1201221/

το 5.. το 6 δεν υπαρχει σε καμια αγγελια γιατι ειναι γνωστου μου οπως ειπα και περιμενει να του απαντήσω.

Είδα τη αγγελία. Το Golf 6 πάρε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1201221/

το 5.. το 6 δεν υπαρχει σε καμια αγγελια γιατι ειναι γνωστου μου οπως ειπα και περιμενει να του απαντήσω.

Αυτό πίστευα και γω πως είναι το 5αρι :clapping: Απ εξω δεν φαίνεται κάποιο εξτρα εκτός της οροφής φυσικά, μέσα δεν ξερω τι έχει (πολυλειτουργικό, τεμπέλη, μεγάλη mfd, αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες, ηλεκτρικα αναδιπλούμενους καθρέφτες, φωτοχρωματικό καθρέφτη;; αυτά ειναι κάποια απο τα πιο διαδομένα εξτρα αλλά δεν έχει φωτο!!) Γενικά μου φαίνεται οτι το δίνει σχετικά τσιμπημένο για 122...

Το 6αρι παντως μου κάνει παράξενο που δεν έχει ζάντες!

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα εξτρα που δε νομιζω να ειναι και κατι το τοσο πολυ απαραιτητο και παρε ενα αμαξι που ειναι καινουριο με λιγα χλμ και το κυριοτερο ξερεις απο ποιον το παιρνεις.Εξαλλου το 6αρι ειναι και η πλουσια εκδοση οποτε εγω προσωπικα με κλειστα ματια το 6αρι θα επαιρνα.Το αμαξι με 7.000 χλμ στο δινει καινουριο ρε φιλε.Τι ειναι πιο σημαντικο απο αυτο;Τα εξτρα του 5;;;;;;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πίστευα και γω πως είναι το 5αρι :clapping: Απ εξω δεν φαίνεται κάποιο εξτρα εκτός της οροφής φυσικά, μέσα δεν ξερω τι έχει (πολυλειτουργικό, τεμπέλη, μεγάλη mfd, αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες, ηλεκτρικα αναδιπλούμενους καθρέφτες, φωτοχρωματικό καθρέφτη;; αυτά ειναι κάποια απο τα πιο διαδομένα εξτρα αλλά δεν έχει φωτο!!) Γενικά μου φαίνεται οτι το δίνει σχετικά τσιμπημένο για 122...

Το 6αρι παντως μου κάνει παράξενο που δεν έχει ζάντες!

Δεν εχει πολυλειτουργικο και εχει τεμπέλη, μεγάλη mfd, και μου φαινεται και αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες.. 12.000ευρω μου το δινει εμενα.. νομιζω καλα ειναι..

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Ασε τα εξτρα που δε νομιζω να ειναι και κατι το τοσο πολυ απαραιτητο και παρε ενα αμαξι που ειναι καινουριο με λιγα χλμ και το κυριοτερο ξερεις απο ποιον το παιρνεις.Εξαλλου το 6αρι ειναι και η πλουσια εκδοση οποτε εγω προσωπικα με κλειστα ματια το 6αρι θα επαιρνα.Το αμαξι με 7.000 χλμ στο δινει καινουριο ρε φιλε.Τι ειναι πιο σημαντικο απο αυτο;Τα εξτρα του 5;;;;;;

+1000000 παρολο που εχω 5αρι και δε το αλλαζω με τπτ. κακα τα ψεματα οπως ειπε και ο νασος το δινει με 7000χλμ (αστρωτο δλδ), ξερεις τον κατοχο του...τι αλλο θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβεις υπόψη πως πολλά πράγματα που θεωρούνταν εξτρα στο Golf 5 στο Golf 6 highline είναι standard όπως ο τεμπέλης , το cruise control , η μεγάλη οθόνη και άλλα πολλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, αν ο γνωστός σου πουλάει το golf mk6 highline χωρίς ζάντες, τότε πολύ απλά δεν είναι highline. Το οποίο περιλαμβάνει : ζάντες αλουμινίου 16 ιντσών, πολυλειτουργικό τιμόνι, οθόνη plus, rcd310, cruise control, σκούρα φανάρια πίσω, semi-bucket καθίσματα εμπρός, δέρμα alcadara, διζωνικό κλιματισμό. Αυτά θυμάμαι προς το παρών, αν έχω ξεχάσει κάτι ας με συμπληρώσει κάποιος.

Το golf 5 τι παραπάνω έχει από όλα αυτά που είναι full extra ? Μόνο ηλιοροφή ?

Πάντως αν όντως ο γνωστός σου έχει το highline αγόρασε το χωρίς να το κουράζεις πολύ και οι λόγοι είναι πάρα πολλοί. Καινούριο μοντέλο, φρέσκο εσωτερικό καμία σχέση με του προηγούμενου, καινούριο μοτέρ. Τι άλλο θες ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, αν ο γνωστός σου πουλάει το golf mk6 highline χωρίς ζάντες, τότε πολύ απλά δεν είναι highline. Το οποίο περιλαμβάνει : ζάντες αλουμινίου 16 ιντσών, πολυλειτουργικό τιμόνι, οθόνη plus, rcd310, cruise control, σκούρα φανάρια πίσω, semi-bucket καθίσματα εμπρός, δέρμα alcadara, διζωνικό κλιματισμό.

Oχι δεν εχει ζαντες, δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι, εχει rcd310 , εχει cruise control , δεν εχει σκουρα φαναρια πισω,εχει semi-bucket καθίσματα εμπρός, δεν εχει δερμα και εχει διζωνικο κλιματισμο.

Αν δεν ειναι highline τοτε ποια εκδοση ειναι?

Εχω γραψει στο #12 τι extra εχει το 5

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πολυλειτουργικο και εχει τεμπέλη, μεγάλη mfd, και μου φαινεται και αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες.. 12.000ευρω μου το δινει εμενα.. νομιζω καλα ειναι..

Αυτά είναι του Golf V ? Μόνο full extra δεν είναι νομίζω φίλε.

Αν και η περιγραφή που κάνεις δεν είναι πλήρης (αναλυτικός εξοπλισμός για κάθε αυτοκίνητο και επιπλέον στοιχεία όπως αν είναι και τα 2 τρίθυρα), με τα στοιχεία που έχεις ήδη δώσει η διαφορά είναι πολύ μεγάλη υπέρ του VI.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η περιγραφή που κάνεις δεν είναι πλήρης.....

Λοιπον καταρχας ειμαι 21 χρονων και δεν με ενδιαφερουν τοσο οι πορτες γ αυτο και προτιμω το αυτοκινητο να ειναι 3πορτο που το κανει κ πιο σπορ.

Αρα ειναι και τα 2 3πορτα το 6αρι μαυρο το 5αρι ασημι.

Το 5αρι ειναι gt sport και εχει οροφή(που δεν ειχα ποτε και θα ηθελα) , τεμπέλη, μεγάλη mfd, αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες δεν μου ερχεται κατι αλλο.και ολα τα στανταρ δερματινο τιμονι semi-bucket καθίσματα διζωνικο κλιματισμο κλπ

Το 6αρι δεν εχει οροφη, εχει τασια , εχει δερματινο αλλα οχι πολυλειτουργικο τιμονι, εχει rcd310 , εχει cruise control , δεν εχει σκουρα φαναρια πισω ουτε σκουρα τζαμια,εχει semi-bucket καθίσματα εμπρός, δεν εχει δερμα, εχει διζωνικο κλιματισμο, εχει τεμπελη και αισθητήρες για καθαριστηρες

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχας ειμαι 21 χρονων και δεν με ενδιαφερουν τοσο οι πορτες γ αυτο και προτιμω το αυτοκινητο να ειναι 3πορτο που το κανει κ πιο σπορ.

Αρα ειναι και τα 2 3πορτα το 6αρι μαυρο το 5αρι ασημι.

Το 5αρι ειναι gt sport και εχει οροφή(που δεν ειχα ποτε και θα ηθελα) , τεμπέλη, μεγάλη mfd, αισθητήρες για φώτα/καθαριστήρες δεν μου ερχεται κατι αλλο.και ολα τα στανταρ δερματινο τιμονι semi-bucket καθίσματα διζωνικο κλιματισμο κλπ

Το 6αρι δεν εχει οροφη, εχει τασια , εχει δερματινο αλλα οχι πολυλειτουργικο τιμονι, εχει rcd310 , εχει cruise control , δεν εχει σκουρα φαναρια πισω ουτε σκουρα τζαμια,εχει semi-bucket καθίσματα εμπρός, δεν εχει δερμα, εχει διζωνικο κλιματισμο, εχει τεμπελη και αισθητήρες για καθαριστηρες

Μετά την αναλυτική περιγραφή η άποψη μου παραμένει ίδια για πολλούς λόγους οι περισσότεροι εκ των οποίων έχουν αναφερθεί. Golf VI.

Σε επίπεδο εξοπλισμού αυτό που κάνει τη διαφορά και γιατί δεν τοποθετείται εύκολα εκ των υστέρων και γιατί αναφέρεις ότι το εκτιμάς ιδιαίτερα είναι η ηλιοροφή. Όλα τα υπόλοιπα + που έχει ενδεχομένως το Golf V σε εξοπλισμό (ζάντες, αισθητήρες φώτων και mfd ??) ή τα θεωρώ ασήμαντα ή μπορείς να τα βάλεις μετά χωρίς ιδιαίτερο κόστος.

Ζύγισέ τα και καλή απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι δεν ειναι highline να παρεις το 6αρι.αν ειναι να δωσεις 12 για 5αρι παρε το δικο μου gti με τα ιδια λεφτα και απο αξτρα θα χωρτασεις ιλιοροφες dsg κουρτινακια οθονεςμπλιμπλικια κοκοκοψαρα ...αλλα οτι και να κανεις 7000χμ εχει το 6αρι καινουριο αμαξι ειναι..στο φιναλε αν τοσο πολυ θες την οροφη πηγαινε στην webasto και με 1000 ευρο θα σου βαλει την γνησια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι highline τοτε ποια εκδοση ειναι?

Λογικά η αμέσως μικρότερη (comfortline; δεν θυμαμαι και τις εκδόσεις απ'εξω!) με κάποια έξτρα...

Θα συμφωνήσω πάντως και γω για το 6αρι και ας του λείπουν κάποια πράγματα σε σχέση με το 5αρι. Αν βέβαια θες οπωσδήποτε την οροφή γνώμη μου είναι να πάρεις αυτοκίνητο που να την έχει απο το εργοστάσιο και να μην την βάλεις μετά...

Καλή η οροφή αλλά εγω τελικά την "εκαψα" όταν έψαχνα για αυτοκίνητο και προτίμησα να παρω dsg εστω και χωρίς οροφή :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

6άρι χωρίς δεύτερη σκέψη κι από εμένα!

Μιλάμε για καινούριο αμάξι και σαφώς πιο ποιοτικό σε καίρια σημεία τα οποία δεν μπορείς να αναβαθμίσεις στο 5άρι....

Link to comment
Share on other sites

Σαν εμφανιση μου αρεσε απο παντα το 5αρι. Ειναι πιο σπορ οπως και να το κανουμε και μου αρεσει περισσοτερο απο το 6αρι. εχει και ηλιοροφη και απο την αλλη σκεφτομαι οτι το 6αρι ειναι πιο φρεσκο αυτοκινητο και πιο καινουριο σε θεμα km. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Σαν εμφανιση μου αρεσε απο παντα το 5αρι. Ειναι πιο σπορ οπως και να το κανουμε και μου αρεσει περισσοτερο απο το 6αρι. εχει και ηλιοροφη και απο την αλλη σκεφτομαι οτι το 6αρι ειναι πιο φρεσκο αυτοκινητο και πιο καινουριο σε θεμα km. :roadrage:

Τα είπες όλα!! Ούτε εμένα μου αρέσει το 6αρι εμφανισιακα (εκτός ίσως απο το r line σε συγκεκριμένα χρώματα-παντελώς υποκειμενικο θέμα, γούστα είναι αυτά!!) αλλά σε βάθος χρόνου θα έχεις πιο καινούριο αυτοκίνητο και γενικότερα μια γενιά μετά απο το 5αρι + οτι η τιμή είναι άκρως δελεαστική!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.