Jump to content
De_Mits

Golf 5 Ή Golf 6

Recommended Posts

Τα είπες όλα!! Ούτε εμένα μου αρέσει το 6αρι εμφανισιακα (εκτός ίσως απο το r line σε συγκεκριμένα χρώματα-παντελώς υποκειμενικο θέμα, γούστα είναι αυτά!!) αλλά σε βάθος χρόνου θα έχεις πιο καινούριο αυτοκίνητο και γενικότερα μια γενιά μετά απο το 5αρι + οτι η τιμή είναι άκρως δελεαστική!

Αυτο η τιμη με δελεαζει και το οτι ειναι πιο καινουριο αυτοκινητο απ το 5αρι. Απλα σκέφτομαι οκ και θα το πουλησω καλυτερα(αν και θα εχω δωσει περισσοτερα χρηματα για να το αποκτήσω) και ειναι και καινουριο μοντελο. απλα το θεμα ειναι οτι σαν εμφανιση γουσταρω το 5. ειναι πιο αλητεία να στο πω ετσι :thumbsup:

εχει και την οροφουλα του. Ειλικρινα δεν μπορω να αποφασισω :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο η τιμη με δελεαζει και το οτι ειναι πιο καινουριο αυτοκινητο απ το 5αρι. Απλα σκέφτομαι οκ και θα το πουλησω καλυτερα(αν και θα εχω δωσει περισσοτερα χρηματα για να το αποκτήσω) και ειναι και καινουριο μοντελο. απλα το θεμα ειναι οτι σαν εμφανιση γουσταρω το 5. ειναι πιο αλητεία να στο πω ετσι :bling:

εχει και την οροφουλα του. Ειλικρινα δεν μπορω να αποφασισω :thumbsup:

Νομίζω ότι σε επηρεάζει υπερβολικά η ηλιοροφή. Το 6άρι είναι σε κάθε τι καλύτερο ΧΩΡΙΣ ηλιοροφή. Αν είχε και το 6άρι ηλιοροφή που θα πήγαινες; Αν και πάλι λες 5άρι, καλορίζικο :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο η τιμη με δελεαζει και το οτι ειναι πιο καινουριο αυτοκινητο απ το 5αρι. Απλα σκέφτομαι οκ και θα το πουλησω καλυτερα(αν και θα εχω δωσει περισσοτερα χρηματα για να το αποκτήσω) και ειναι και καινουριο μοντελο. απλα το θεμα ειναι οτι σαν εμφανιση γουσταρω το 5. ειναι πιο αλητεία να στο πω ετσι :thumbsup:

εχει και την οροφουλα του. Ειλικρινα δεν μπορω να αποφασισω :roadrage:

Κάθε φορά στην οροφούλα το γυρνάς.

Η λογική κατάλαβες τί λέει. Στο είπαν πολλοί.

Σου έχει κολλήσει όμως το V και η οροφούλα. Πάρε αυτό λοιπόν για να μη σου μείνει ανεκπλήρωτος ο πόθος.

Αν αργότερα σε μια κρίση ορθολογισμού (ή σε κάποιο πρόβλημα που απεύχομαι) σκεφτείς ότι έκανες λάθος επιλογή, θα ησυχάσεις σκεπτόμενος ότι πήρες αυτό που σου άρεσε κι όχι απαραίτητα το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα πως δεν θα υπαρχει συζητηση σε αυτο το τοπικ.

Κοιτα φιλε De_Mits ειναι απλο. Παρε το 6ρι.. τι στα διαλα εχει αλητικο το 5ρι που σε τραβαει τοσο? Κοιτα επειδη ειναι στο χερι σου φυσικα αν θελεις παρε το Corrado που ειναι ακομα πιο αλητεια και ας εχει και 250.000χλμ στα τετοια σου.. αλητεια να υπαρχει και τα αλλα φτιαχνοντε!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε επηρεάζει υπερβολικά η ηλιοροφή. Το 6άρι είναι σε κάθε τι καλύτερο ΧΩΡΙΣ ηλιοροφή. Αν είχε και το 6άρι ηλιοροφή που θα πήγαινες; Αν και πάλι λες 5άρι, καλορίζικο :roadrage:

Δεν με επηρεαζει μονο η ηλιοροφη αλλα και η εμφανιση του 5αριου που το 6αρι δεν το φτανει για κανενα λογο. ας πουμε εχω δει golfaki 5αρι και εχω πει ουαου.ενω οταν βλεπω 6αρι λεω ενταξει ενα ωραιο αυτοκινητο ρε παιδι μου,δεν με τρελαινει η εμφανιση του 6 δηλαδη.

Οταν μου λες το 6αρι ειναι σε καθε τι καλυτερο,,τι καλυτερο εχει εκτος το οτι ειναι νεοτερο μοντελο?

αν ειχε το 6αρι ηλιοροφη?Θα το σκεφτομουνα. ομως δεν εχει ηλιοροφη.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητο από γνωστό και το σκέφτεσαι; Ξερεις ποσά 5αρια είδα με 49 και 50000χλμ τα οποία τελικά είχαν 150000!!! Μέχρι που τελικά αποφάσισα να το πάρω καινούργιο με δάνειο!!! Αν όντως είναι γνωστός και το αμάξι δεν έχει κάποιο θέμα εγώ θα σου έλεγα μεγειες!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!έχω το 5αρι το gtsport σε μαύρο και πιστεύω πως είναι μακράν ομορφότερο και αλήτικο όπως λες και εσύ από το 6άρι απλά βάλε τις 2 μούρες διπλα διπλα στο μυαλό σου και καταλαβαίνεις τι ενόω!η αλήθεια είναι όμως ότι το συγκεκριμένο 6άρι είναι πραγαματικά μεγάλη ευκαιρία ενώ το 5ari όχι και τόσο.παίρνεις αμάξι με 7000κμ....σχεδόν καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με επηρεαζει μονο η ηλιοροφη αλλα και η εμφανιση του 5αριου που το 6αρι δεν το φτανει για κανενα λογο. ας πουμε εχω δει golfaki 5αρι και εχω πει ουαου.ενω οταν βλεπω 6αρι λεω ενταξει ενα ωραιο αυτοκινητο ρε παιδι μου,δεν με τρελαινει η εμφανιση του 6 δηλαδη.

Οταν μου λες το 6αρι ειναι σε καθε τι καλυτερο,,τι καλυτερο εχει εκτος το οτι ειναι νεοτερο μοντελο?

αν ειχε το 6αρι ηλιοροφη?Θα το σκεφτομουνα. ομως δεν εχει ηλιοροφη.....

Ποιοτικά είναι η μέρα με τη νύχτα το 5άρι με το 6άρι (sorryyyyyy 5άρηδες :thumbsup: ). Η ποιότητα του εσωτερικού και γενικότερα η εικόνα του εσωτερικού είναι κάτι που θα βλέπεις καθημερινά ΕΣΥ. Το έξω το βλέπουν οι έξω :bling:

Στην χειρότερη, το κάνεις ένα look το 6άρι και το κάνεις όπως θέλεις. Υποκειμενικά για εμένα οι γραμμές του 6αριού είναι εκτός από πιο φρέσκες, και πιο όμορφες. Απλά δεν το συνήθισε ακόμη το μάτι. Από μπροστά νομίζω ότι αντικειμενικά είναι ομορφότερο το 6άρι, απλά στο 6 το πίσω μέρος δεν το έχουμε συνηθίσει. Φαντάσου λοιπόν ένα μαύρο 3d χαμηλωμένο 6άρι με φιμέ και ζαντούλα... Η αλητεία που σου βγάζει το 5άρι, νομίζω ότι πηγάζει από το ότι έχεις δει πολλά "αλήτικα" 5άρια ;)

Θα σου πω να επικεντρωθείς στην ποιότητα των υλικών του εσωτερικού καθώς και στο φινίρισμα της καμπίνας. Το 6άρι θα το έλεγες κυριλέ, το 5άρι δε νομίζω :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικά για εμένα οι γραμμές του 6αριού είναι εκτός από πιο φρέσκες, και πιο όμορφες. Απλά δεν το συνήθισε ακόμη το μάτι. Από μπροστά νομίζω ότι αντικειμενικά είναι ομορφότερο το 6άρι, απλά στο 6 το πίσω μέρος δεν το έχουμε συνηθίσει. Φαντάσου λοιπόν ένα μαύρο 3d χαμηλωμένο 6άρι με φιμέ και ζαντούλα... Η αλητεία που σου βγάζει το 5άρι, νομίζω ότι πηγάζει από το ότι έχεις δει πολλά "αλήτικα" 5άρια :roadrage:

Μπορει να εχεις και δικιο.. Ορισμενες φορες κολαμε με κατι και δεν μπορουμε να δουμε τι ακριβως παιζει.. Αρχιζεις και με πείθεις :thumbsup:

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι αν καταφέρνω κάτι τέτοιο διότι προσπαθώ να σε φέρω στον ίσιο δρόμο! χαχα!

Κάνε έναν κόπο να πας σε μια αντιπροσωπεία, να δεις το ένα, (όλο και κάποιο μτχ θα έχουν), δες και το άλλο και θα καταλάβεις ότι η διαφορά, η φρεσκάδα και το "καινούριο" θα σου γεμίσουν το μάτι. Κάποιοι έλεγαν το 4άρι "ανδρικό" και το 5άρι girly. Με τον καιρό όμως το 4άρι δείχνει γερασμένο ενώ το 5άρι δείχνει ζωντανό. Όμοια σε λίγα χρόνια θα είναι και μεταξύ 5 και 6.

Επειδή απ'όσο καταλαβαίνω είσαι φοιτητής (21 ετών) το αυτοκίνητο αναγκαστικά θα το κρατήσεις μέχρι να τελειώσες και τις σπουδές + το στρατιωτικό σου τουλάχιστον, οπότε το 6άρι μου μοιάζει να είναι μονόδρομος σαν επιλογή!

3824046335_6347fd5c11.jpg

silver_line_volkswagen_golf_v_5-800-600.jpg

2010_volkswagen_golf_gti_5dr_roadtest_review_003-4b98181875d17.jpg

110405083718VW%20Golf%205%20GTi%20Silver%2004.jpg

μη μου πεις ότι συνεχίζεις να σκέφτεσαι το 5άρι :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φοιτητης ειμαι 2o ετος. 4χρονια δηλαδη τουλ θα πρεπει να το κρατήσω το αμαξι..

Alexisp ειλικρινά με βοηθησες παρα πολυ και τα αλλα παιδια φυσικα. Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.

Alexisp θα χαρω πολυ να τα πουμε σε καποια συναντηση με το club να σε κανω και βολτα με το 6αρι μου :roadrage:

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Ναι φοιτητης ειμαι 2 ετος. 4χρονια δηλαδη τουλ θα πρεπει να το κρατήσω το αμαξι..

Alexisp ειλικρινά με βοηθησες παρα πολυ και τα αλλα παιδια φυσικα. Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.

Alexisp θα χαρω πολυ να τα πουμε σε καμια συναντηση με το club να σε κανω και βολτα με το 6αρι μου :thumbsup:

:roadrage:

you're welcome

Μακάρι φίλε μου να σε βοηθήσαμε, ελπίζω να το δεις με άλλο μάτι και να το αγαπήσεις και το 6άρι (σου). Η αλητεία πάντως να ξέρεις ότι μπορεί να βγει και πολύ εύκολα μάλιστα :bling:

Αν σε φέρουν οι δρόμοι σου προς Ιωάννινα/Κοζάνη/Θεσσαλονίκη/Σέρρες (εκεί κινούμαι) πολύ ευχαρίστως ;)

Edited by alexisp
Link to comment
Share on other sites

:roadrage:

you're welcome

Μακάρι φίλε μου να σε βοηθήσαμε, ελπίζω να το δεις με άλλο μάτι και να το αγαπήσεις και το 6άρι (σου). Η αλητεία πάντως να ξέρεις ότι μπορεί να βγει και πολύ εύκολα μάλιστα :thumbsup:

Αν σε φέρουν οι δρόμοι σου προς Ιωάννινα/Κοζάνη/Θεσσαλονίκη/Σέρρες (εκεί κινούμαι) πολύ ευχαρίστως :bling:

+1

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν με επηρεαζει μονο η ηλιοροφη αλλα και η εμφανιση του 5αριου που το 6αρι δεν το φτανει για κανενα λογο. ας πουμε εχω δει golfaki 5αρι και εχω πει ουαου.ενω οταν βλεπω 6αρι λεω ενταξει ενα ωραιο αυτοκινητο ρε παιδι μου,δεν με τρελαινει η εμφανιση του 6 δηλαδη.

Οταν μου λες το 6αρι ειναι σε καθε τι καλυτερο,,τι καλυτερο εχει εκτος το οτι ειναι νεοτερο μοντελο?

αν ειχε το 6αρι ηλιοροφη?Θα το σκεφτομουνα. ομως δεν εχει ηλιοροφη.....

Ετσι ετσι φιλε....και εγω ειχα τα φραγκα να χτυπησω 6αρι και τελικα πηγα στο 5αρι. Στο 6αρι εγινε ενα καλο FL το οποιο θα ελεγα θα ηταν 100% επιτυχημενο αν ηταν και στα μηχανικα του μερη το ιδιο αναβαθμισμενο. Προσωπικα ο αδερφος μου εδωσε 26,600 για το 6αρι το εχει κανει 17,000χλμ και βρηκα πριν λιγες μερες στο car αμαξι ιδιο με το δικο μου +ηλιοροφη με 17,800ε. Δηλαδη τι θελω να πω, οτι ειναι αμαξι που δεν κραταει την εργοστασιακη του αξια ωστε να την μεταφερει και στην μεταπωληση και ας ειναι και 14αρι.Βλεπω Golf GT Sport 08' 25-30.000χλμ που ειναι στα 14-15 τιμιο αμαξι για τα λεφτα του και εντος εγγυησεως (αν εχει γινει επεκταση).Δηλαδη το 5αρι μετα απο τοοοσα χρονια καταφερνει στο μεσο ορο να κρατιεται ενα λιγο καλο στα 12-14κ.Εμεις προσωπικα εχουμε ενα 5αρι και ενα 6αρι και ουσιαστικες χαωτικες υπερβολικα μεγαλες διαφορες δεν εχουμε καταφερει να εντοπισουμε οσο και να το ψαχναμε.Ακομα και με οργανο παχους χρωματος διαπιστωσαμε πως οι Γερμανοι δεν ειναι τοσο σπαταλοι στο βερνικι τους οσο αφορα το 6αρι κανανε καποιες "περικοπες". Επεισης να επισημανω το γεγονος πως ναι οτι ποιο φρεσκο ειναι και το καλυτερο το σουπερ ουαου και ετσι και αλλιως , αλλα το προβλημα με τα παραθυρα που κολλανε ,καθρεφτες που κολλανε, κατι Ν75 εεεεε ρε παιδια σκασαμε 26κ για ενα αμαξι που επρεπε να ΜΗΝ να ειχε αυτα τα θεματα.Καθιστε και γραψτε σωστα ενα κωδικα ωστε να δουλευουν ολα ρολοι.Εν κατακλειδι.....η επιλογη δικια σου οπως και η τσεπη δικια σου, οσο και ΠΟΣΟ καιρο θα θες να κρατησεις το αμαξι ,με τι οριζοντα δηλαδη το αγοραζεις.Αν σκεφτεσαι να αγορασεις με 16 και να χωσεις αλλα 5κ επανω εφυγες πολυυυυυυυυυυυυυυ. Ενω με 14 την σωζεις την κατασταση (ασε που μπορει να εχει και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ηχοσυστημα,φιμε,κανα τελικο).Θεωρω πως αν σου εκανε "κλικ" το προηγουμενο μοντελο χαμμενος να βγεις δεν νομιζω διοτι μιλανε και τα νουμερα πωλησεων απο μονα τους, ΝΑΙ θα συμφωνησω πως το 6αρι δεν εχει αυτη την "πουτ@νια" που βγαζει το 5αρι παρα εγινε ποιο "low-profile" αμαξι.Δεν κατηγορω τους χρηστες απο το 6αρι για την επιλογη τους,(αφου και εγω ειμαι σε αυτους μεσα) ,παρα κανω μια τοποθετηση πανω στο ερωτημα του φιλου..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο δίλλημα και αρκετοί φαντάζομαι έχουν βρεθεί στην ίδια θέση... με μία σημαντική διαφορά όμως.. να μιλάγαμε για διαφορετικές εκδόσεις έχει νόημα, αλλά από την στιγμή που μιλάμε για ίδιους κινητήρες τότε νομίζω ότι το VI είναι πιο ορθή επιλογή.

Πριν δυο χρόνια που πήρα το δικό μου με 23 ούτε καν σκεφτόμουν για τα 17 που μου έδιναν stock καινούριο ετοιμοπαράδοτο V tsi 140ps, δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν σκεφτόμουν πολύ σοβαρά ένα μεταχειρισμένο μαύρο V GTI που τελικά το πήρε γνωστός..

Αφού μιλάμε δηλ. για ίδιες εκδόσεις (κινητήρα που είναι το βασικό που δεν αλλάζει) το VI είναι από διάφορες απόψεις πιο καλή επιλογή. Αν ήμουν στην θέση σου και πήγαινα για ΜΚ5 μόνο για GT170 ή GTI (π.χ. του Ane) θα το σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τιθεται θεμα σύγκρισης για τα δυο αυτοκίνητα που αναφερεις στο πρωτο ποστ και μάλιστα για 2 χιλιαρικα.

Το 6αρι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να θέσω και ένα προβληματισμό ερώτημα. Γιατί κάποιος που αγόρασε πριν λίγο διάστημα ένα golf 6 να θέλει να το πουλήσει με 7.000 χλμ. Μετάνοιωσε για την επιλογή του, προέκυψε κάτι και χρειάζεται άμεσα χρήματα ή κάτι τρέχει με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο;

Αν πάλι είσαι σίγουρος ότι το 6άρι είναι από χέρι και εμπιστεύεσαι τον πωλητή, τότε και μόνο γι'αυτό το λόγο παίρνεις το 6άρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.