Jump to content

Recommended Posts

Stoilas

Τέτοιους πελάτες θα τους απέφευγες;;;; Με ξέρεις; Ξέρεις τι έχει πεχτεί; Όχι..... Ουδέποτε είπα μου πέρασαν κάτι που δεν είναι καλό. Δεν βάζω κάτι πάνω στο αμάξι μου που να μην είναι καλό.

Φερομαι σωστά απέναντι στον άλλον, πληρώνω αυτό που θέλω και θέλω να το πέρνω. Το αμάξι είχε ένα θέμα το οποίο έγινε.

Δεν θα κάθομαι να γράφω τα πάντα και οτι συζήτησης έχω με τον κάθε μάστορα εδω μέσα ούτε στα τηλέφωνα με τον εναν και τον άλλον ο τάδε είπε αυτό και ο άλλος είπε κάτι άλλο. Ρουφιάνος δεν έγινα όπως κάποια μωρά εδω μέσα. Οτι είναι το λέω στα ίσια. Μια χαρά πελάτης είμαι γιατι πληρώνω. Κάτσε συνεργαστούν εσύ με οτι πελάτες θελεις. Μην κρίνεις χωρις να ξέρεις. Ο Πορφύρης καλός είναι και σαν παιδι και σαν μαστορας από το οσο τον γνωριζω,αλλά είναι μικρός. Αυτό δεν αλλάζει. Όσο μεγαλώνει θα μαθαίνει. Το φόρουμ από την άλλη είναι για να μιλάμε μεταξύ μας και όχι για να μαλωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fotis P.

Κανενας πελατης δεν πρεπει να αποφευγεται.. ο πελατης πληρωνει Και εχει απαιτησεις.. απο εΚει Και περα χρειαζεται να εχει επιγνοση του τι πραγματιΚα ζηταει, Και Κατανοηση απεναντι στους βελτιωτες τους Και σε αυτα που του λενε.. δυστυχως μεσω των φορουμ εχουν βγει πολλοι παντογνωστες οι οποιοι στην πραξη δεν γνωριζουν τιποτα ουσιαστιΚο, ουτε μπορουν να τεΚμηριωσουν τις αποψεις τους, αλλα αυτο που πετυχενουν ειναι να μπερδευουν τον πελατη, να του λενε οτι αυτα που του εχουν πει οι βελτιωτες του ειναι λαθος, να θελουν παθιασμενα να τον πανε στον διΚο τους βελτιωτη λες Και περνουν μιζες ή τους πληρωνει, Κτλ.. Και ολα αυτα απο την ημιμαθεια που εχουν η οποια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

ο Πορφύρης Καλός είναι Και σαν παιδι Και σαν μαστορας από το οσο τον γνωριζω,αλλά είναι μιΚρός. αυτό δεν αλλάζει. Όσο μεγαλώνει θα μαθαίνει.

γιωργο σε ευχαριστουμε για τα Καλα σου λογια.. τωρα για την παραπανω εΚφραση δεν Καταλαβαινω για ποιον λογο την εγραψες.. σου διξαμε σημαδια ανοριμοτητας σε Καποιον απο τους χειρισμους μας? αντιθετως!!

Και παρα το σχετιΚα μιΚρο της ηλιΚιας μας, αγωνιζομαστε για το Καλυτερο!! Καινοτουμουμε Και τολμουμε!! αντιμετωπιζουμε τον Καθε πελατη ξεχωριστα συμφωνα με τις διΚες του αναγΚες Και ειμαστε παντα διπλα του να τον στηριζουμε!!

φυσιΚα Και οσο μεγαλωνεις μαθαινεις, Και αυτο δεν αλλαζει ποτε Και ισχυει για ολους!! βεβαια ειναι πολυ ευΚολοτερο να μαθει ενας νεος τα αυτοΚινητα νεας γενιας, αμμεσου ψεΚασμου Κτλ, μιας Και με αυτα εχει μεγαλωσει.. παρα ενας μαστορας που μεγαλωσε στην εποχη του Καρμπυρλατερ Και Καλειται να μαθει την νεα εντελως διαφορετιΚη τεχνολογια.

Και για οσους δεν το γνωριζουν, πισω απο εμας υπαρχει ο πατερας Πορφυρης ο οποιος ιδρυσε Και διατηρει αυτην την επιχειρηση εδω Και 25+ χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα πραΓματα στην θεση τους και να ληξει το off-topic.

οταν ο ΓιωρΓος ηρθε αρχικα στην εταιρια μας, ηταν ενα απλο πρωτο σταδιο με προΓραμμα unitronic stg2 υποτειθεται, το οποιο εκανε μεχρι 0,9 over.. θελησε να το βελτιωσουμε περεταιρω το αυτοκινητο και ετσι αποφασισαμε να το κανουμε κ04, κρατοντας το μεΓαλυτερο συνολο των ηδη υπαρχοντων περιφερειακων (εξατμιση,ιντερκουλερ).

Πρωτος Γνωμονας ολων μας τοτε, ηταν η αξιοπιστια.. ο ιδιος ο ΓιωρΓος δεΝ μας ζητησε να τσιτωσουμε το αμαξι του, το ζητησε light και αξιοπιστο.. Ποτε δεν ταξαμε στον ΓιωρΓο 350-360-370-400 αλοΓα.. αλλα μιλουσαμε Για ιπποδυναμεις των 320-340 ιππων.

το μονο που δινω δικαιο στον ΓιωρΓο, ειναι οτι του χρωσταμε μια δυναμομετρηση οπως αρχικα του ειχαμε πει αλλα δεν βολεψε μεχρι στιΓμης να Γινει απο την μερια μας.

απο εκει και επειτα το μονο προβλημα που υπηρχε ηταν ενος ειδους safe mode που εμπαινε το αμαξι στα ΜισοΓκαζα και αυτο Γινοταν απο ενα torque limit στην χαρτοΓραφηση που επρεπε να παραμετροποιηθει!!

ΠραΓματι, στο επομενο file λυθηκαν ολα του τα προβληματα, βεβαια επειδη ο κριτωνας θελησε να το κανει πιο Γραμμικο αναΓνωριζοντας τον χαρακτηρα του αυτοκινητου, θυσιαστηκαν 10-15 αλοΓα...

ο ΓιωρΓος οπως φαινεται και απο τα ποστ του εδω μεσα, ηταν αΠολυτα ευχαρηστημενος απο την λειτουρΓεια του αυτοκινητου του επειτα απο το δευτερο file, παροτι ειχε αντιληφθει ο ιδιος την μειωση της ροπης στα χαμηλα..

Oλη η στενοχωρια του ΓιωρΓου βΓηκε οταν δεν ειδε τα νουμερα που περιμεναμε.. με πηρε τηλεφωνο και απο την πρωτη στιΓμη του ειπα οτι θα κανονισουμε να διορθωθει η πτωση της ιπποδυναμης αΜΜεσα! στην συνεχεια συζητησαμε να βαλουμε controller μιας και μου ειπε οτι αυτην την φορα το θελει επιθετικο και φυσικα δεν του το αρνηθηκαμε..

το σιΓουρο ειναι οτι θα Γινει το αμαξι του οπως το θελει ο ΓιωρΓος και θα επανερθει με νεα δυναμομετρηση...

----------

απο εκει και περα με πειραξαν πολυ ορισμενα σχολια, οπως αυτο που δεν υποστηριζουμε τους πελατες οταν ερθουν τα δυσκολα.. εμεις δεν κοιταμε κανεναν πελατη Για μια φορα... θελουμε να ειναι ικανοποιημενοι στο μεΓιστο!! ειμαστε διπλα τους και στα ευκολα και στα δυσκολα!! οι πελατες μας μας βρισκουν ΠαΝτα (ποιος αλλος θα σηκωνε τηλεφωνο σαββατο βραδυ 12 η ωρα Για να ακουει τους προβληματισμους του καθε πελατη?), και τους στηριζουμε ΠαΝτα (και δεν μιλαω μονο Για τον ΓιωρΓο)!!

Μερικοι δεν βλεπουν οτι ο ΓιωρΓος εχει ενα αμαξι που ακομη και μεσα στο καλοκαιρι 300αριζε χωρις να κανει κιχ!! δεν βλεπουν οτι εκανε ενα σωρο πατηματα που εφερνε ανελπιστα καλα αποτελεμσατα!! δεν βλεπουν οτι ενα αμαξι με το βαρος του CC εκανε 13,6 400αρι, οτι εχει καταναλωσεις σαν ερΓοστασιακο!! οτι πλεον δεν ειχε κανενα προβλημα... αντιθετως ειδα μεΓαλη χαρα (οχι εδω μεσα) απο ορισμενους οταν ο ΓιωρΓος εΓραψε εδω μεσα οτι ειχε ενα θεμα με safe mode και περιστασιακα missfires.. οπως και τωρα που λυθηκαν ολα του τα θεματα, Γινεται λοΓος Γιατι εβΓαλε 10 αλοΓα λιΓοτερα, Παροτι ΞερουΜε οτι θα βελτιωθει και Με το ΠαραΠαΝω τωρα Που το θελει Πιο εΠιθετικο!!

τελος, κατακρινουμε ενα αποτελεσμα των αΠροβληΜατιστωΝ 310 αλοΓων σε ενα 1,8, ο οποιος εχει ερΓοστασιακη λειτουρΓεια και συμπεριφορα.. και τα βαζουμε με ενχοριους βελτιωτες-προΓραμματιστες και κανουμε τον καθε πελατη να νιωθει αξαπατημενος..

απο την αλλη αν ειχε βαλει APR πχ, η οποια ειναι η μονη επωνυμη εταιρια που εχει παρομοιο setup, θα ειχε πληρωσει τα διπλασια λεφτα!! και θα ειχε 300 αλοΓα!! βεβαια τοτε ολοι θα ηταν ευχαρηστημενοι και κανενας δεν θα ελεΓε τιποτα... τοτε και θεμα να ειχε (οπως εχει συμβει αποιρες φορες με επωνυμα προΓραμματα (βλ. revo)) ολοι θα τον παροτρυναν να κανει υπομονη και να δειχνει εμπυστοσυνη.. τοτε τα 300 αλοΓα θα ηταν υπερικανοποιητικα μιας και θα ηταν Γραμμικα και αξιοπιστα και ειναι ταβανι Για τον 1,8 κτλ.. τοτε κανενας δεν θα τον παροτρινε να αλλαξει προΓραμμα.. και ολα αυτα Γιατι δεν θα το ειχαν κανει ελληνες tunerαδες αλλα αμερικανακια,αΓΓλακια κτλ (τι κι'αν οι ελληνες tunerαδες εχουν βΓαλει ΠαΓκοσΜια το δυνατοτερο 1,8TSi με stock ψεκασμο και κινητηρα 415 αλοΓα)..

αυτη ειναι η αληθεια, οτι πρεπει ο καθενας να ξερει τι ζηταει!! Γνωμη μου ειναι πως ολη αυτη η κουβεντα δεν υπηρχε λοΓος να Γινει εδω μεσα μιας και με τον ΓιωρΓο εχουμε διαρκη επικοινωνια και εχουμε ηδη κανονισει να φτιαχτει το αμαξι του οπως πλεον το θελει..

δυστυχώς, μακάρι να ήταν αλλιώς αλλά δεν ειναι! Έχεις 1000 δίκια...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

ΓιωρΓο μια φορα θα μιληΣω Στο thread ΣοΥ

βαλΕ Ενα ΕπωνΥμο προΓραμμα Για το οποιο ΕχοΥν αΣχοληθΕι αρκΕτοι "ΓνωΣτΕς" τοΥ αντικΕιμΕνοΥ

καλη τΥχη

Να δω ποτΕ θα ΣταματηΣΕις αΥτην την καραμΕλα....ΕιδαμΕ κ τα δικα ΣοΥ αποτΕλΕΣματα μΕ κ04 κ 330 αλοΓα μΕ ολα τα πραΓματα πανω κ αλλΕς τοΣΕς πΕριπτωΣΕις ποΥ μΕ ΕπωνΥμα προΓραμματα δΕν μποροΥν να δοΥλΕψοΥν μΕ τπτ κ παιδΕΥονται οι ανθρωποι....

δΕν λΕω οτι ο κριτωνας Ειναι θΕος ή Ειναι πανακια λΥΣη αλλα καποια ΣτιΓμη πρΕπΕι να ΣταματηΣΕις να απαξιωνΕις ΕπαΓΓΕλματιΕς ποΥ ΕχοΥν δΕιξΕι πολλα Στο χωρο τοΥ tuning κ μονο να βοηθηΣοΥν θΕλοΥν.......

ΕλπιΖω να το καταλαβΕις καποια ΣτιΓμη.....

Link to comment
Share on other sites

Ο Καλός επαγγελματίας και προγραμματιστής φαίνεται από της δουλειές του.

Φώτη όταν λέω μικρός για να το καταλάβεις όσο μεγαλώνεις εξελίσσεσαι. Όχι ότι δεν είσαι καλός.

Μην κάνετε το άρθρο μου πεδίο μάχης εδώ μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Η οδήγηση είναι για μένα μία υπόθεση που περιλαμβάνει πολλές έννοιες, όπως χαλαρότητα, η απλότητα, η καθημερινότητα, η αποτελεσματικότητα και - γιατί όχι; - και η πολυτέλεια.:)

Link to comment
Share on other sites

Ο Καλός επαγγελματίας και προγραμματιστής φαίνεται από της δουλειές του.

Φώτη όταν λέω μικρός για να το καταλάβεις όσο μεγαλώνεις εξελίσσεσαι. Όχι ότι δεν είσαι καλός.

Μην κάνετε το άρθρο μου πεδίο μάχης εδώ μέσα. ^_^

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά έχεις παρανοήσει μια βασική τμήμα στη βελτίωση του αυτοκινήτου σου.

Η εξέλιξη του λογισμικού γίνεται από τους Etuners. Το κομμάτι της μηχανολογικής βελτίωσης γίνεται από

την Πορφύρης Autosport.

Για αυτό δεν έχει σημασία αν ο Πορφύρης είναι 25 χρονών ή 50 χρονών. Ταπεινή μου γνώμη, μακάρι να υπήρχαν

περισσότεροι μηχανικοί σαν τον Φώτη και τον Κώστα, γιατί όχι μόνο τα χέρια τους πιάνουν πολύ αλλά και

έχουν τρομερή αντίληψη για το πως συνεργάζεται το μηχανολογικό με το ηλεκτρονικό κομμάτι στη βελτίωση ενός

κινητήρα.

Αυτό αποδεικνύεται όχι μόνο από το ότι συνεργαζόμαστε άψογα μαζί τους αλλά κυρίως απο τα αποτελέσματα της δουλειας

που έχουν παρουσιάσει και την αξιοπιστία των βελτιώσεών τους. Έχετε δει πολλούς κινητήρες 1.8 TSI με 400+ ίππους να δουλεύουν

ρολόι; Έχετε δει πουθενά αλλού στην Ευρώπη ή τον κόσμο να έχουν φτιαχτεί πάνω από 30 K04 setup σε κινητήρες 1.8 TFSI;

Προς τιμήν της οικογένειας Πορφύρη, ασχολούνται στην δουλειά τους αλλά και στον ελεύθερό τους χρόνο με πελάτες και προσέχουν

προσωπικά κάθε αναβαθμισμένο αυτοκίνητο.

Παρακαλώ πολύ, μην ξανακούσω περιφρονιτική κουβέντα για τον Φώτη ούτε για κανένα άλλο επαγγελματία συνεργάτη μας.

Δεν έχει δώσει δικαίωμα σε κανέναν να γράφει ανακρίβειες και να μειώνει την αξία του.

Ο Φώτης κάθε μέρα αποδεικνύει ότι θα έπρεπε περισσότεροι μηχανικοί να του μοιάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες. Είχε γίνει μια ψιλοπαρεξήγηση που λυθηκε.

Από την άλλη εσύ που είσαι 600χλμ μακριά πως μπορείς να ξέρεις τι έγινε εδώ τι πρόβλημα είχε το file που φορούσα τότε και να έχεις άποψη;

Ότι έγινε έγινε τέλος. Το αμάξι δουλεύει καλά τώρα. Τώρα μετά από τον Ιούνιο που το έκανα. Μέτρα τους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο εντάξει ρε, το παιδί λέει δουλεύει καλά τώρα, που να ξέρεις εσύ? Χαχαχαχαχχαχ!

Άλλωστε η οδήγηση είναι υπόθεση που περιλαμβάνει πολλές έννοιες... Είσαι και 600χλμ μακρυά!

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Σε δουλεύω για πλάκα. Επειδή είσαι και λίγο αστείος κι επειδή αυτός που λες άσχετο σου έφτιαξε το πρόγραμμα που λες ότι είναι γαμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόγραμμα που μου έφτιαξε τώρα...... Δεκέμβριος.

Το πρώτο που έκανα το καλοκαίρι με έμπαινε σε safe mode πάνω στο ταξίδι πάνω σε προσπεράσεις άλλες φορές μόνος αλλές με φίλους αλλές με οικογένεια. Δεν ήταν και ότι το καλύτερο και δεν ήταν καθόλου αστείο να είσαι αριστερα σε Εγνατία με κίνηση και να σου νεκρόνει το αμάξι. Οπότε πιστεύω να καταλαβένεις γιατί ήμουν αγανακτισμένος. Δεν ήθελε και πολύ για να γίνει καμιά στραβή. Ότι και να ναι όμως τώρα διοθώρθικε και όλα οκ. Οπότε μην το σχολιάζουμε άλλο.

Γιορτές είναι βγήτε έξω να το κάψετε. Χρόνια πολλά.

Ναι το πρόγραμμα που μου έφτιαξε τώρα...... Δεκέμβριος.

Το πρώτο που έκανα το καλοκαίρι με έμπαινε σε safe mode πάνω στο ταξίδι πάνω σε προσπεράσεις άλλες φορές μόνος αλλές με φίλους αλλές με οικογένεια. Δεν ήταν και ότι το καλύτερο και δεν ήταν καθόλου αστείο να είσαι αριστερα σε Εγνατία με κίνηση και να σου νεκρόνει το αμάξι. Οπότε πιστεύω να καταλαβένεις γιατί ήμουν αγανακτισμένος. Δεν ήθελε και πολύ για να γίνει καμιά στραβή. Ότι και να ναι όμως τώρα διοθώρθικε και όλα οκ. Οπότε μην το σχολιάζουμε άλλο.

Όσο για το άσχετος εννοώ δεν ξέρει τι έγινε εδω Θεσσαλονίκη ώστε να λέει αυτά που λέει. Είναι σαν να αρχίσω εγω από εδώ να υποστηρίζω έναν πελάτη του που είναι Αθήνα χωρίς να ξέρω τι πεχτικε.

Γιορτές είναι βγήτε έξω να το κάψετε. Χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Passat CC K04 VS EVO 9

Το παιδί με το μαύρο Evo 9 ζητάει ρεβάνς.. Θα τρέξουμε φιλικά 0-1000 μέτρα από ρολαριστά 60-70 χλμ να δούμε διαφορές. Το Evo έχει boost controller με αρκετά file 360-450ps. Αλλά 450ps για να έχει περίεργο. Με stock turbo ξέρω πάνε μέχρι 400ps άντε 420ps με εκεντροφόρους.. Δεν θα τρέξουμε με λεφτά οπότε θα είναι lite το Evaki. Θα είναι όμως; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δισκο βολάν διπλής μάζας καπουτ.

Θα βάλω αλλα καινούργια. Τι όμως; Μαμά; Δισκο πλατό πάει στα 500€ και διπλής μάζας άλλα τόσα.

Τι γνώμη έχετε για το Sachs performance (δίσκο πλατό); Και βολάν σταθερό από diesel.

Για Sachs ο μάστορας λέει 1000€ και βολάν από diesel μεταχειρισμένο 300€-400€.

Οποίος έχει γνώσεις να δώσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρόκειται για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση, το θέμα κλειδώνει και θα ανοιχθεί μόνο με αίτημα του δημιουργού του, εφόσον θα έχει κάτι νεότερο να συμπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.