Jump to content
konsapok

Παιρνει Δυσκολα Μπρος

Recommended Posts

Καλησπερα...

εδω και κατι βδομαδες απο κει που επαιρνε μπρος κατ ευθειαν η μιζα τωρα οταν μπαινω το πρωι στ αμαξι κανει 5-6 φορες η μιζα, μετα παιρνει μπρος αλλα κανει εναν ηχο σαν να μπερδευει μεχρι να ανεβασει στροφες για να ζεσταθει (μια φορα μου ανεβασε στις 2000 στροφες περιπου, λογικο ειναι?). μερικες φορες σβινει κιολας κ οταν το ξαναβαζω παιρνει κανονικοτατα κατ ευθειαν. Η μπαταρια ειναι σχεδον ολοκαινουργια. Μηπως φταιει που εβαλα 70αρα και το δυναμο δεν τιν φορτιζει καλα??? Τι αλλο μπορει να ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε μηπως το δυναμο δεν δουλευει σωστα.

Πολλαπλασιαστες δεν νομιζω να ειναι γιατι θα σου εκανε προβλημα και στην πορεια και οχι μονο οταν το εβαζες μπροστα.

Επισης δες και την πεταλουδα μηπως ειναι γεματη βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

εδω και κατι βδομαδες απο κει που επαιρνε μπρος κατ ευθειαν η μιζα τωρα οταν μπαινω το πρωι στ αμαξι κανει 5-6 φορες η μιζα, μετα παιρνει μπρος αλλα κανει εναν ηχο σαν να μπερδευει μεχρι να ανεβασει στροφες για να ζεσταθει (μια φορα μου ανεβασε στις 2000 στροφες περιπου, λογικο ειναι?). μερικες φορες σβινει κιολας κ οταν το ξαναβαζω παιρνει κανονικοτατα κατ ευθειαν. Η μπαταρια ειναι σχεδον ολοκαινουργια. Μηπως φταιει που εβαλα 70αρα και το δυναμο δεν τιν φορτιζει καλα??? Τι αλλο μπορει να ειναι???

Σαν να μην δουλεύει. Το αυτόματο. Τσοκ όσο. Ειναι παγωμένο. Ανεβαζει ρελαντί?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλευε ο αισθητηρας κρυας εκκινησης τοτε με το που το εβαζε μπροστα το ρελαντι θα ηταν στις φυσιολογικες στροφες λειτουργιας του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλευε ο αισθητηρας κρυας εκκινησης τοτε με το που το εβαζε μπροστα το ρελαντι θα ηταν στις φυσιολογικες στροφες λειτουργιας του κινητηρα.

ο αισθητηρας κάνει δύο δουλειές. κλείνει την μπουκά και ανεβάζει στροφές μέχρι να ζεσταθει.αν δ εν έκανε καμία από τις δυο απλά θα του εσβηνε όσο ήταν κρύο.οπότε παίζει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

στροφες ανεβαζει στο ρελαντι κανονικα οταν ειναι κρυο. καμια φορα ανεβαζει και παραπανω απ οσο συνηθως. κ εγω σκεφτομουν για δυναμο. το μαμα δυναμο σηκωνει 70αρα μπαταρια? παντος καρβουνακια εχει ουτε ενα χρονο που του αλλαξα.

Edited by kostakispassat
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεις οτι θεωρητικα τα δυναμο εχουν διαρκεια ζωης 80-100.000χλμ το πιθανοτερο ειναι να ειναι σχεδον τελειωμενο οποτε με την μεγαλυτερη μπαταρια να μην μπορει να την φορτισει σωστα.

Μπορεις να κανεις εναν ελεγχο δυναμο σε καποιο ηλεκτρολογειο και να δεις τι γινεται.

Εμενα στα 210.000χλμ χρειαστηκε αλλαγη για πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετοπίζει και ο πατέρας μου με το passat, όλα έγιναν μετά από καθαρισμό μπεκ (ίσως ήταν και συμπτωματικό) έκτοτε έχει πάει σε πολλά συνεργεία και ακόμα δεν έχουν εντοπίσει τη βλάβη. Αν καταφέρει να το φτιάξει θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καποτε κατι ειχα ακουσει για μπεκ που χαλαγαν και οταν το αμαξι καθοταν εσταζαν βενζινα στον κυλινδρο με αποτελεσμα οταν πας να το βαλεις μπροστα λογο οτι ηταν πλημμυρα μεσα και τα μπεκ εστελναν αλλο τοσο δεν επερνε αμεσως μπροστα επρεπε να βαρεσεις 5-6 μιζιες για να την καψει η μετα ελεχξτε την αντλια βενζινας μηπως χαλασε κανα λαστιχακι μεσα και ψεκαζει ασυστωλα βενζινα εχετε παρατηρησει αλλαγη στην καταναλωση καυσιμου?

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Εγω καποτε κατι ειχα ακουσει για μπεκ που χαλαγαν και οταν το αμαξι καθοταν εσταζαν βενζινα στον κυλινδρο με αποτελεσμα οταν πας να το βαλεις μπροστα λογο οτι ηταν πλημμυρα μεσα και τα μπεκ εστελναν αλλο τοσο δεν επερνε αμεσως μπροστα επρεπε να βαρεσεις 5-6 μιζιες για να την καψει η μετα ελεχξτε την αντλια βενζινας μηπως χαλασε κανα λαστιχακι μεσα και ψεκαζει ασυστωλα βενζινα εχετε παρατηρησει αλλαγη στην καταναλωση καυσιμου?

Οχι φιλε καιει το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.