Jump to content
klyr

Golf 5/6 - Προβλήματα Στην Εργοστασιακή Αντλία Υψηλής (Με Σωθικά Ή Χωρίς)

Recommended Posts

Αυτη ειναι η αντλια.

Το τακ τακ ειναι ο ψεκασμος των μπεκ.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ έντονος ο θόρυβος όμως σε αλλά που έχω ακούσει δουλεύουν τελείως αθόρυβα στο ρελαντί


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αυτί καμιά φορά ξεγελάει ανάλογα τον χώρο.

 

Πολλές φορές η αντλία είναι στα τελευταία της όταν "χτυπάει" πάρα πολύ.

Παρόαυλαυτά θέλει έλεγχο πρώτα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά έχω ένα golf 5 fsi 1,400 το αυτοκίνητο καίει τα άντερα του σε βενζίνη στο ρελαντί βγάζει μαύρο καπνό απο την εξάτμιση και δεν δουλευη καλα στο ρελαντί  με ειπα οτι μπορεί να είναι η αντλία υψηλής έτυχε σε κανέναν ?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , manosportok said:

γεια σας παιδιά έχω ένα golf 5 fsi 1,400 το αυτοκίνητο καίει τα άντερα του σε βενζίνη στο ρελαντί βγάζει μαύρο καπνό απο την εξάτμιση και δεν δουλευη καλα στο ρελαντί  με ειπα οτι μπορεί να είναι η αντλία υψηλής έτυχε σε κανέναν ?

Έτυχε και σε εμένα αλλά ήτανε μπεκ τελικά. Να το ψάξεις άμεσα μην το αμελίσης γιατί μπορεί να προκλυθούν μεγαλύτερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα πληρώσεις εαν δεν διορθωθεί η βλάβη σου, εαν σου αλλάξει π.χ αντλία και δεν είναι αντλία εγώ δεν θα τον πλήρωνα ούτε εργατικά.

Θα μετρήσεις με vag com την αντλία σου για να δείς, μετά προχωράς σε μπεκ που είναι πιο περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ήμαστε πλέον σίγουροι για την αντλία γιατι αρχίσαν τα λαδιά να μυρίζουν βενζίνη 

Link to comment
Share on other sites

Χανει τη στεγανοποίηση λόγω ενός δακτυλίου.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη δυστυχώς:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι πάλι.σημερα είδα ότι μέσα στην φυσά έχει διαρροή βενζίνης!!!
Αλαζεται αυτήν η βαλβίδα η αλλάζει ολόκληρη η αντλία;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

... ανοίγοντας λοιπόν το καπω της μηχανής είδα ότι μύριζε και "δακρύζει" βενζίνη. Ξέρει κανείς τι αισθητήρας είναι αυτός; (φώτο συνημμένη) 

Ευχαριστώ. 

IMG_20171112_121737.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ είδα βενζίνη μέσα στην φυσά!!
Είναι βαλβίδα στην αντλία υψηλής πίεσης.δεν ξέρω εάν αλαζεται ξεχωριστά η πάει μαζί με την αντλία υψηλής.εαν γνωρίζει κάποιος ας απάντηση.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καύσιμο χάνεις είτε από σωληνάκι, είτε από την υψηλής(κορμός - ενώσεις), είτε σε κάποιο ρακόρ με την υψηλής.

Στον κορμό της υψηλής (φωτο) βλέπω σημάδια από βρωμιά σαν βενζίνη.

 

Θέλει όπως και να χει λύσιμο η σωλήνα και βγάλσιμο η υψηλής να δείτε τη βλάβη.

 

Φοράει κανείς κιτ αερίου ?

 

Η τρόμπα-αντλία αλλάζει ολόκληρη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καύσιμο χάνεις είτε από σωληνάκι, είτε από την υψηλής(κορμός - ενώσεις), είτε σε κάποιο ρακόρ με την υψηλής.
Στον κορμό της υψηλής (φωτο) βλέπω σημάδια από βρωμιά σαν βενζίνη.
 
Θέλει όπως και να χει λύσιμο η σωλήνα και βγάλσιμο η υψηλής να δείτε τη βλάβη.
 
Φοράει κανείς κιτ αερίου ?
 
Η τρόμπα-αντλία αλλάζει ολόκληρη.

Έχω δεν φοράω όχι.
Υπάρχει περιπτώσει να μην σηκώνει σωστή πίεση η τουρμπίνα λόγο αντλίας;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, αλλά δεν είναι το πρώτο σου μέλημα. Μόλις λύσεις το πρόβλημα της τρόμπας το κοιτάς μετά.

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2017 at 4:12 ΠΜ, nikdev said:

Καύσιμο χάνεις είτε από σωληνάκι, είτε από την υψηλής(κορμός - ενώσεις), είτε σε κάποιο ρακόρ με την υψηλής.

Στον κορμό της υψηλής (φωτο) βλέπω σημάδια από βρωμιά σαν βενζίνη.

 

Θέλει όπως και να χει λύσιμο η σωλήνα και βγάλσιμο η υψηλής να δείτε τη βλάβη.

 

Φοράει κανείς κιτ αερίου ?

 

Η τρόμπα-αντλία αλλάζει ολόκληρη.

Κατ'αρχήν το αέριο δεν κρύβεται...

Απ'ότι κατάλαβα πάω για υψηλής. Βρήκα κάποιες εδώ: https://www.autodoc.gr/search?keyword=03c127025t και λέω να παραγγείλω την φθηνότερη την Ηitachi.

Mήπως ξέρει κανείς , τι προβλήματα μπορεί  να παρουσιάσει το αυτοκίνητο από την στιγμή που δακρύζει μόνο από την φύσα χωρίς εμφανίζει κάτι άλλο;

Θα αντέξει ή είναι extra επικίνδυνο;

Ευχαριστώ.

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , konv said:

Κατ'αρχήν το αέριο δεν κρύβεται...

Απ'ότι κατάλαβα πάω για υψηλής. Βρήκα κάποιες εδώ: https://www.autodoc.gr/search?keyword=03c127025t και λέω να παραγγείλω την φθηνότερη την Ηitachi.

Mήπως ξέρει κανείς , τι προβλήματα μπορεί  να παρουσιάσει το αυτοκίνητο από την στιγμή που δακρύζει μόνο από την φύσα χωρίς εμφανίζει κάτι άλλο;

Θα αντέξει ή είναι extra επικίνδυνο;

Ευχαριστώ.

είσαι σίγουρος ότι δακρύζει μόνο από την φύσα? μήπως περνάει και στα λάδια?

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε εάν τα λάδια σου μυριζουν βενζινα.

βγαλε το δείκτη λαδιου και θα καταλάβεις εαν περναει βενζινη στα λαδια. καταρχήν θα έχουν μυρωδιά βενζινης ίσως και να εχει ανεβει και η σταθμη αλλα θα εχει αλλαξει και η υφή τους θα γίνει ποιο "νερουλο"

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , gtse said:

τσεκαρε εάν τα λάδια σου μυριζουν βενζινα.

βγαλε το δείκτη λαδιου και θα καταλάβεις εαν περναει βενζινη στα λαδια. καταρχήν θα έχουν μυρωδιά βενζινης ίσως και να εχει ανεβει και η σταθμη αλλα θα εχει αλλαξει και η υφή τους θα γίνει ποιο "νερουλο"

Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2017 at 5:24 ΜΜ, konv said:

Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται ;

Καταρχήν επισκευάζεις ΑΜΕΣΑ την αντλία σου ή την αλλάζεις αλλάζεις οπωσδήποτε λάδια ΧΤΕΣ και ελπίζεις να μην έχεις πάθεις ζημία εσωτερικά (στον κινητήρα).

φυσικά εξαρτάτε πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει με την βενζίνα στα λάδια εάν έχεις κάνει ταξίδι και άλλα τέτοια.

 

για παράδειγμα εγώ το έπαθα σε ταξιδι και στην ουσία επειδη λιπάνθηκε ο κινητήρας με βενζινη και λαδι μαζι επιμηκύνθηκε η καδενα την οποια την ειχα αλλάξει ενα μήνα πριν

Link to comment
Share on other sites

έχω 160.000 km και σε άνοιγμα 5ης το αμάξι μπήκε σε safe mode. ξεκίνησα να πατάω από τις 3800 και στις 4500 μπήκε σε sefe mode ο μηχανικός μου λέει ότι είναι ή βαλβίδα της αντλίας και όχι το πρόγραμμα που έβαλα προσφάτως.

ξέρετε ποια είναι τα block Που πρέπει να logαρω για να δω τι ζητάει το πρόγραμμα στην αντλία να το τσεκάρω για να σιγουρευτώ πριν περάσω σε οποιαδήποτε αλλαγή?

 

το error που έβγαλε είναι 

008851 fuel pressure regulator valve (N276)

P2293-000-Mechanical Malfuction-intermittent

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Log 003-115-140 google docs και το βλέπουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.