Jump to content
klyr

Golf 5/6 - Προβλήματα Στην Εργοστασιακή Αντλία Υψηλής (Με Σωθικά Ή Χωρίς)

Recommended Posts

Log 140 4η μέχρι κόφτη και Log inj timing στο ρελαντί από cold start και 15" ζεστό.  Google docs.

 

Τα μπεκ μη τα βγάλεις κάνε αυτό που λέω πρώτα.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλησπερα εγω στο δικο μου ΒΜΥ εχω αλλαξει αντλια υψηλης εβαλα γνησια με το ποτηρακι υστερα απο fault code που μου εβγαλε το vcds

ειχα το εξησ προβλημα ενο επερνε το αμαξι εμπροσ μετα απο λιγα sec εσβηνε.πατουσα μιζα πηγενε να παρει και εσβηνε ξανα σαν να μη του εφτανε η τροφοδοσια

μετα απο αρκετεσ προσπαθειες περνει και δουλευει κανονικα.εχω αλλαξει και το εγκεφαλακι τησ αντλιασ με καινουργιο γνησιο φιλτρο βενζινησ man 4 πολλαπλασιαστεσ beru και μπουζι ngk το προβλημα συνεχιζε .σημειωση η πισω αντλια ακουγωταν παντα μεχρι που σημερα την εβαλα κομπλε σε vdo και περιμενω να δω αποτελεσματα.μπορει 

καποιοσ να μου πει μια γνωμη ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , nikdev said:

Log 140 4η μέχρι κόφτη και Log inj timing στο ρελαντί από cold start και 15" ζεστό.  Google docs.

 

Τα μπεκ μη τα βγάλεις κάνε αυτό που λέω πρώτα.



είχω κάνει ένα log πριν τρεις μέρες μεμονωμένα από block 140 τα Fuel Rail - Pressure (spec.) και Fuel Rail - Pressure (actual) σε ανηφορικό δρόμο δευτερα τρίτη κοφτη και τεταρτη μέχρι 6000 βοηθάει καθόλου?  αν όχι θα ξανακάνω το 140 όλες τις τιμές
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1S6gWyzEPvy7P027Z8pld4uW_CLrQ6Mx1xhRzJU2n5Rs/edit?usp=sharing

το inj timing να το κάνω στο ρελαντί από cold start  για 15 λεπτα αν κατάλαβα σωστά?

EDIT
 

Να κοιτάξω και το Fuel Rail - Pressure (actual) ποσο πίεση έχει κρατήσει πριν το cold start αυτό δείχνει κάτι? 
αν θυμάμαι καλά συνήθως σβηστό δείχνει 50 bar

δικη μου σκέψη μπορεί να είναι και άκυρο...

Υπάρχει περίπτωση αν η πίεση έχει πέσει η μηδενίσει να είναι ένδειξη ότι κάποιο μπεκ τα έχει παίξει δεν σφραγίζει σωστά?

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Log Injection Timing στο ρελαντί από cold start  για 20 lepta (ήταν σβηστό 10 ώρες και τα νερά σε θερμοκρασία περιβάλλοντος) έβαλα μαζί Engine Speed - (G28) και Coolant - Temperature (G62)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1uCofRLJ2PUk9hS_3jqvEyfTMq3AvspN1QsGP7Ya4dC0/edit#gid=540795306


άλλαξα τα λάδια και το πήγα για Log 140 και 002  τεταρτη μέχρι κοφτη και πέμπτη όσο με έπαιρνε ο δρόμος
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iaxZ6RV_gIwsTvY9wkVK1A5yrDoVwbSFr0Fq5t-BLGA/edit?usp=sharing

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα ακόμα:

 

α. Όταν το ζορίζεις για πολλή ώρα (overboost) το αυτοκίνητο όταν σταματάς στο φανάρι σκαμπανεβάζει στροφές - παρατηρείς αρρυθμία ?

β. Αν έχεις δυνατότητα βγάλε μια καθαρή φωτογραφία τα 4 μπουζί ανά κύλινδρο.

γ. Σε πάτημα με 5η από 2500rpm έχει παρατηρήσει υστέρηση ή κόψιμο μεταξύ 2500-3500?

 

Υγ. Το λινκ (2ο) με το Inj timing δεν ανοίγει, τα άλλα τα είδα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Α.το κάνει σαν αρρυθμία - τρέμουλο

Β. Θα το κάνω αύριο το μεσημέρι 

πριν 4-5 μερες που τα άλλαξα τα παλιά όλα είχαν ίδιο χρώμα  μπεζ προς καφέ

δεν ειδα σε κάποιο κύλινδρο διαφορετική καύση η επικαθίσεις

Γ..Θα το δοκιμάσω αύριο αλλά νομίζω μια υστέρηση την έχα ίσως και κάποια  ανεπαίσθητα κομπιάσματα παλιότερα αλλά δεν το δοκίμασα πάλι από όταν άλλαξα n75 και dv+ στη n249

 

EDIT 

 

Injection Timing στο ρελαντί από cold start  για 20 λεπτά

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1uCofRLJ2PUk9hS_3jqvEyfTMq3AvspN1QsGP7Ya4dC0/edit?usp=sharing
Injection Timing στο ρελαντί ζεστό για 15-20 λεπτά
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ew8zWVtjUHndyHIRBmq1-Ye2rz4L7m85-WRonhqP8mc/edit?usp=sharing

προς το τέλος και στα 2 logs παίζει μεταξύ 0.77ms που είναι το σταθερό και 0.51ms

EDIT x2
 

έβγαλα τα μπουζί παρόλο που στα παλιά με 10K δεν έδειχναν τίποτα το περίεργο τα καινούρια με 100-200km  κάτι δείχνουν
Από αριστερά 1-2-3-4
H τελευταία διαδρομή που έκανα ήταν το πρωί δουλειά σπίτι γύρω στα 5km χαλαρά με 2.5 μαχ 3k rpm
Επίσης ο τέταρτος κύλινδρος ήταν που έκαψε  πολλαπλασιαστή πριν 1 εβδομάδα και στο ρελαντί γραφει τα πιο πολλά missfires 6-7 οι άλλοι σχεδόν τίποτα 0 με 2 μέχρι να μηδενίσει

TLe2Ozi.jpg

 

Rcgn4wf.jpg

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

α1. Σκαμπανεβάζει στο φανάρι στροφές μετά από σκίσιμο?

α2. Όταν έκανες το log αντλίας με αλλαγές ταχυτήτων2-3-4, όταν άλλαζες στο πάτημα ακριβώς μετά στη νέα ταχύτητα ένιωθες κόμπιασμα - μικρή υστέρηση ?

β. Στον 4ο στα παλιά μπουζί είχε λάδι  ? Τα παλιά δεν θα τα πετάς αν δεν βγάλεις φωτό. Να έχεις αρχείο.

 

γ. Συμπίεση έχεις μετρήσει ποτέ ? Μέτρα δεν κοστίζει ιδιαίτερα και πες μου αποτελέσματα.

 

δ1. Κάνε διαδρομή και αφού έχει ζεσταθεί καλά (μετά από φορτίο) σταμάτα κάπου με ασφάλεια και κάνε Log inj timing, στο log πρόσθεσε Missfires counter (όχι Cfs) από όλους τους κυλίνδρους για 5 λεπτά.

(Δειγματοληψία turbo)

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Α. Όχι ποτέ

 

Α.2 κομπιάσμα όχι καθόλου ίσως μια μικρή υστερισή

Γενικότερα  έχασε σε επιτάχυνση στα πολλά χιλιόμετρα 5η και 6η ανεβάζουν τα χιλιόμετρα ποιο αργα από παλιότερα αλλά δεν ειναι κατι πρόσφατο  ούτε και χειροτέρεψε με τον καιρό  έπεσε η απόδοση αλλά έμεινε σταθερά σε ένα σημείο χρόνια τώρα

 

 

Β. Όχι δεν ήταν λαδωμένο στον τέταρτο η σε κάποιον άλλο ήταν όλα ίδια περίπου σαν τον τρίτο στην παραπάνω φωτογραφία με περισσότερες επικαθίσεις όμως  και χώρις μαυρίλα (ένας χρόνος κάπου στα 10 με 12κ

 

Γ. Έχω μετρήσει  πριν 2 χρόνια  περίπου ήταν  9.5 bar ίδια και στους 4 Τρίτη πρωί 8α την ξανά μετρήσω

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο μπήκε συνεργείο ελέγχθηκαν αρχικα τα μπεκ και όπως ήταν αναμενόμενο ήθελαν καθαρισμό 
Στον τελικό έλεγχο μετά τον καθαρισμό τα 3 έστρωσαν και το ένα μπεκ από τον τρίτο ψεκάζε  +2% περισσότερο και το άλλαξα 
Δεν ξέρω αν το +2% είναι εντός οριων η όχι δεν το έψαξα και δεν το συζήτησα καν το άλλαξα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όσο ήσυχο γίνετε να είναι με αυτούς τους κινητήρες...)

Κανένα από τα μπεκ δεν έσταζε το πρόβλημα ηταν απο την φθαρμένη τσιμούχα στην αντλία υψηλής αλλα ευτυχώς το κατάλαβα πιστεύω σχετικά νωρίς την αντλία που μυρίζω πίσω στο έμβολο ισα ισα που μυρίζει καύσιμο
Τα λάδια άρχιζαν να πιάνουν την μυρωδιά καυσιμου μετά τα 3κ
Αυτά που άλλαξα προχθές μέσα σε 2-3 μέρες με ελάχιστα χιλιόμετρα δεν μύρισαν αλλα όπως και να έχει αλλαχθηκαν περισσεύματα ήταν από τις αλλαγές και μπήκαν για λίγο... (2 λίτρα elf και 1.5 liquy moly)

Όσο το οδήγησα μέσα στην πόλη και 3-4 φορες που το έβαλα μπροστά έχει γλυκάνει αρκετά το δούλεμα του και δεν κατάλαβα μέχρι στιγμής κάποιο τρέμουλο θα το δω και κρύο πάλι 
Τις επόμενες μέρες θα του κάνω μερικά logs και ανοίγματα για να δω διαφορες

 

Μετρήθηκε και η συμπίεση πριν λυθεί μήπως και χρειαζόταν να κατεβει καπάκι για επισκευή στις βαλβίδες αλλα μου είπε ότι είναι ok δεν ήμου εκεί και ξέχασα να τον ρωτήσω τιμές 
Με την ευκαιρία που βγήκε η εισαγωγή έγινε και καθαρισμός είχε μαυρίλα - επικαθίσεις αλλα δεν ήταν πακτωμένο σαν τσιμενταρισμενες ήταν  αρκετά μαλακες σαν λάσπη με μούλιασμα και τρίψιμο με πλαστικές βούρτσες έγινε λαμπίκο ελαχιστο ξύσιμο χρειάστηκε πίσω από τις βαλβίδες με μεταλλικό εργαλείο 


Επίσης είπα προληπτικά να αλλάξω και καδένα παρόλο που δεν ακουγόταν ο τεντωτήρας είχε τερματίσει και η καδένα είχε χαλαρωσει επικίνδυνα πιστεύω ηταν οριακά να αρχίσει να χτυπάει η και τίποτα άλλο χειρότερο...

 

Spoiler

Xr75nTv.jpg

 

bJrJiKn.jpg

 

ADx7Ipz.jpg
 

R0D03sd.jpg  tforzbp.jpg


 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το αυτοκίνητο μου ει ναι ένα golf v 1,4 fsi 2006 και άναψε το εξής σφάλμα.

P0191

αποτέλεσμα ειναι μειωμένη απόδοση σποραδικά όσο πάει και περισσότερο από τις 2500 με 3000 στροφές δεν ανεβαζει.

εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το αυτοκίνητο μου ει ναι ένα golf v 1,4 fsi 2006 και άναψε το εξής σφάλμα.
P0191
αποτέλεσμα ειναι μειωμένη απόδοση σποραδικά όσο πάει και περισσότερο από τις 2500 με 3000 στροφές δεν ανεβαζει.
εχει καποιος παρομοια εμπειρια?
σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
https://www.obd-codes.com/p0191

Συνέβαινε το ίδιο και σε εμένα και ήταν αντλία υψηλής. Κόστος διόλου ευκαταφρονητο.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε γνήσια, αφού σου κράτησε τόσο η παλιά.

 

Link to comment
Share on other sites

βαλατε γνησια αντλια η καποια αλλη του εμποριου?για τι κοστος μιλατε περιπου?
Κόστος σε εμένα η αντλία γύρω στα 200€ μετά από πολύ ψάξιμο.

Στάλθηκε από το MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf V του 2005. Εδώ και δύο ημέρες, ενώ κινούμαι κανονικά στον δρόμο, πέφτει η ισχύς του κινητήρα, "γονατίζει" το αυτοκίνητο. Κατεβάζω ταχύτητα, αλλά μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Στην αρχή το έκανε στην 4η ή 5η ταχύτητα, τώρα το κάνει και με 3η.

Το πρόβλημα πρωτοπαρουσιάστηκε μία φορά πριν από δύο μήνες. Από τότε εμφανίστηκε πάλι χθες και σήμερα, με μεγαλύτερη συχνότητα.

 

Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf V του 2005. Εδώ και δύο ημέρες, ενώ κινούμαι κανονικά στον δρόμο, πέφτει η ισχύς του κινητήρα, "γονατίζει" το αυτοκίνητο. Κατεβάζω ταχύτητα, αλλά μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Στην αρχή το έκανε στην 4η ή 5η ταχύτητα, τώρα το κάνει και με 3η.

Το πρόβλημα πρωτοπαρουσιάστηκε μία φορά πριν από δύο μήνες. Από τότε εμφανίστηκε πάλι χθες και σήμερα, με μεγαλύτερη συχνότητα.

 

Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε εμένα τουλάχιστον αυτό ακριβώς ήταν τρόμπα υψηλής. Με τις υγείες σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία, έχω ένα golf 5 gt με φπε +αντλια υψηλής autotech,+σκαστρα ανοιχτου forge

και το αυτοκίνητο όταν το σκάω 4η και 5η καμία φορά και 3η από τα χαμηλά (2.500-3000σαλ) μέχρι να τερματίσει (6.500-7000σαλ) μου κάνει κατι σαν κοψίματα και καμία φορά μου κλείνει εντελώς το γκάζι και όταν το βάζω διαγνωστικό μου βγάζει p0172 πλούσιο μείγμα χωρίς ενδείξη στο καντράν check engine μόνο στο διαγνωστικό...Τι μπορεί να φτεει??

Υ.Γ εχω αλλάξει μέχρι στιγμής καινουργια αντλια πίσω βενζινης απο gti,καινουργια μπουζι ιριδιου,καινούργια n75,καινουργια αντλια νερού...ΒΟΉΘΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Την υψηλής δες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η υψηλης αν και είναι autotech είναι μεταχειρισμένη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα!Λοιπον εχω ενα γκολφ 6 160 αλογα.Μια φορα που πηγαινα πριν καμια βδομαδα το αμαξι εκοβε αποτομα μετα τις 2-2.500 οταν παταγα αποτομα το γκαζι.Μετα εβγαλε ενδειξη EPC...το εσβησα το αφησα τιποτα μετα.Σημερα,μια βδομαδα μετα το πρωι αρχισε κατι να ψιλοβαραει νομιζω και απο σημερα το μεσημερι μετα τον μηχανικο το αμαξι δεν ανεβαζει κ κοβει αποτομα,ξαναεβγαλε ενδειξη,και για πρωτη φορα εσβησε.Εχει κανεις καμια ιδεα τι προβλημα εχει?Μου ειπε ο μηχανικος αυτο που βγαζει στην φωτογραφια αλλα μπορει το θεμα ειναι και ηλεκτρονικο και οχι πανω στο ανταλλακτικο.Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?Ευχαριστω.(το αμαξι νομιζω οτι μπορω να το παρω αλλα φοβαμαι μην με αφησει)

120344770_643301529912294_5806104942501891883_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολλαπλασιαστές δες και αντλία υψηλής

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει το 5αρι GT και σημερα μετα απο ακινησια 10 ημερων πηρε μπροστα δυσκολα και μετα εσβησε μονο του ενω ηταν στο ρελαντι.

Εκτοτε δεν ξαναπηρε.

Η μπαταρια εχει ρευμα,υποψιαζομαστε αντλια βενζινης μιας και δεν δινει κανενα σημαδι ζωης.

Στο elm327 δεν εδειξε κατι,

Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα καποιος ρελες η καποια ασφαλεια;

Επισης αυτες που βρισκονται για να τις ελεγξω καλου κακου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.