Jump to content
thanarg

Όλες Οι Λάμπες Του Golf 5

Recommended Posts

Αγαπητοί κάτοχοι του VW golf 5.Έκανα μία προσπάθεια να συγκεντρώσω όλους τους τύπους των λαμπών που φοράει το αυτοκίνητό μας γιατί μέσα στο forum χάνεσαι.

Μπροστινά φανάρια: 1.οι ψείρες είναι τύπου W5W και είναι canbus

2.Τα φώτα πορείας είναι Η7 και είναι canbus*

3.Τα φώτα διασταυρώσεως είναι Η7 και είναι canbus**

4.Οι προβολείς ομίχής είναι Η11 ή ΗΒ4 και δεν είναι can bus***

5.Τα φλας είναι ή Η21W ή ΡΥ21W ανάλογα τον τύπο που θέλετε να τοποθετήσετε. Τα φλάς του στους καθρέφτες είναι led και αλλάζει όλο το led fix.

* Για όσους θέλουν να τοποθετήσουν xenon στα φώτα πορείας χρειάζεται να εφοδιαστείτε με ειδική βάση.Προσοχή!!Χρειάζεται πυκνωτής σε κάθε balast.

** Για τα διασταυρώσεως δεν χρειάζεται βάση!Χρειάζεται όμως πυκνωτής σε κάθε balast!

*** Για τα φώτα ομίχλης χρειάζεστε τα xenon τύπου 9006 για τέλειο κούμπωμα στη βάση. Αλλά και τα Xenon H11 κουμπώνουν.

Πίσω φανάρια 1. Tα stop είναι Ρ21W και είναι canbus. Tο τρίτο stop είναι led και αλλάζει όλο το led fix.Δεν είναι canbus.

2. Το λαμπάκι της όπισθεν Ρ21W και είναι canbus.

3. To φως ομίχλης είναι Ρ21W και είναι canbus.

4. Τα φλας είναι Ρ21W.

5. Τα φώτα θέσεως Η6W και είναι canbus.

Οι πινακίδες έχουν 2 βαρελάκια διαστάσεων απο 35 mm εως 37mm και είναι canbus.

To φωτάκι στο πορτμπαγκαζ έχει 1 βαρελάκι διαστάσεων 41mm και δεν είναι canbus.

Η μπροστινή πλαφονιέρα έχει 2 λαμπάκια W5W και σε μερικές εκδόσεις έχει επιπλέον 1 βαρελάκι απο 35mm εως 37 τα οποία δεν είναι canbus.

Η πίσω πλαφονίερα έχει 2 λαμπάκια W5W και δεν είναι canbus.

Το λαμπάκι στο ντουλαπάκι είναι 1 τύπου W5W.

Ελπίζω να σας βοήθησα!!Ευχαριστώ!!

Edited by thanarg
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κάτοχοι του VW golf 5.Έκανα μία προσπάθεια να συγκεντρώσω όλους τους τύπους των λαμπών που φοράει το αυτοκίνητό μας γιατί μέσα στο forum χάνεσαι.

Μπροστινά φανάρια: 1.οι ψείρες είναι τύπου W5W και είναι canbus

2.Τα φώτα πορείας είναι Η7 και είναι canbus*

3.Τα φώτα διασταυρώσεως είναι Η7 και είναι canbus**

4.Οι προβολείς ομίχής είναι Η11 και δεν είναι can bus***

5.Τα φλας είναι ή Η21W ή ΡΥ21W ανάλογα τον τύπο που θέλετε να τοποθετήσετε. Τα φλάς του στους καθρέφτες είναι led και αλλάζει όλο το led fix.

* Για όσους θέλουν να τοποθετήσουν xenon στα φώτα πορείας χρειάζεται να εφοδιαστείτε με ειδική βάση.Προσοχή!!Χρειάζεται πυκνωτής σε κάθε balast.

** Για τα διασταυρώσεως δεν χρειάζεται βάση!Χρειάζεται όμως πυκνωτής σε κάθε balast!

*** Για τα φώτα ομίχλης χρειάζεστε τα xenon τύπου 9006 για τέλειο κούμπωμα στη βάση. Αλλά και τα Xenon H11 κουμπώνουν.

Πίσω φανάρια 1. Tα stop είναι Ρ21W και είναι canbus. Tο τρίτο stop είναι led και αλλάζει όλο το led fix.Δεν είναι canbus.

2. Το λαμπάκι της όπισθεν Ρ21W και είναι canbus.

3. To φως ομίχλης είναι Ρ21W και είναι canbus.

4. Τα φλας είναι Ρ21W.

5. Τα φώτα θέσεως Η6W και είναι canbus.

Οι πινακίδες έχουν 2 βαρελάκια διαστάσεων απο 35 mm εως 37mm και είναι canbus.

To φωτάκι στο πορτμπαγκαζ έχει 1 βαρελάκι διαστάσεων 41mm και δεν είναι canbus.

Η μπροστινή πλαφονιέρα έχει 2 λαμπάκια W5W και σε μερικές εκδόσεις έχει επιπλέον 1 βαρελάκι απο 35mm εως 37 τα οποία δεν είναι canbus.

Η πίσω πλαφονίερα έχει 2 λαμπάκια W5W και δεν είναι canbus.

Το λαμπάκι στο ντουλαπάκι είναι 1 τύπου W5W.

Ελπίζω να σας βοήθησα!!Ευχαριστώ!!

Και ΗΒ4 ενίοτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ΗΒ4 ενίοτε.

Χωρις να ειμαι σιγουρος νομίζω πως μερικά ειναι ΗΒ4.

οπως και το δικο μου και μερικά ειναι Η11 οπως λεει ο φιλος.

αναλογα με το μοντελο - χρονολογια.

τα GT - GT SPORT - GTI εχουν σιγουρα HB4

με πολυ επιφύλαξη το παραπάνω. :purple:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην γίνονται παρεξηγησεις πιθανόν απο μοντέλο σε μοντέλο να υπάρχουν κάποιες διαφορές. Έψαξα για το GT όντως τα προβολάκια του φοράνε ΗΒ4 και το πρόσθεσα παραπάνω. Αυτό έχει να κάνει αν οι προβολείς ειναι προτζέκτορες ή κάτοπτρα. Αλλά τα περισσότερα φοράνε ΗΒ4!!

Link to comment
Share on other sites

thanarg σ΄ευχαριστώ πολύ!! Μου κάηκε η λάμπα του στοπ μετά από 7 χρόνια και σκέφτομαι να βάλω LED αλλά δεν ήξερα τι τύπο είχε και αν ήταν can bus. Κ πάλι ευχαριστώ

:good:

Link to comment
Share on other sites

Με προτζέκτορα φοράνε Η11 και τα κάτοπτρα φοράνε ΗΒ4

ποια η διαφορα προτζεκτορα και ποια τα κατοπτρα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα προτζεκτορα και ποια τα κατοπτρα?

 

ευχαριστω

επειδη ειχα φαναρια με κατοπτρο και εβαλα με προτζεκτορα θα σου πω. ο προτζεκτορας κοβε αποτομα το φως, για να μην θαμπωνει τους απεναντι

Link to comment
Share on other sites

φιλε εισαι θεος, κι εψαχνα αν τα προβολακια μας θελουν canbus, ευτυχως δε νειναι και γλυτωσα 25 ολοκληρα ευρω!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Δεν είμαι και πολύ σχετικός με θέματα του αυτοκινήτου , αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι και άλλοι που είναι η δουλειά τους.

Μετά από επισκευή φανοποιείας απευθύνθηκα σε ηλεκτρολόγο για τη ρύθμιση των φώτων.

Στη συνεχεία διαπίστωσα καθώς βρισκόμουν σε ταξίδι ότι η ρύθμιση ήταν πολύ κακή.

Συγκεκριμένα ,ενώ η μεσαία σκάλα ήταν σωστή , η μεγάλη σκάλα φώτιζε ψηλά στα δέντρα. Είτε την άναβα είτε όχι το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν το ίδιο.

Μετά από μια μικρή αναζήτηση βρήκα κάποιες πληροφορίες ρύθμισης σε φόρουμ.

Λόγω ότι δεν διαθέτω τον χώρο μήπως μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει και να αγαπάει το αντικείμενο ;

Ευχαριστώ

JettaHeadlights1.jpgJettaHeadlights2.jpg

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.μπορει να μην ειναι το σωστό θεμα στο οποίο γράφω αλλα θελω μια βοήθεια.οταν αγόρασα το αμαξι μεταχειρισμένο ειχε πάνω xenon επειδη συνεχεια εχω προβλημα και αποφάσισα σημερα να τα βγάλω και να βάλω κανονικές λάμπες.ανοιξα λοιπον το καπό έβγαλα τους ενισχυτές και προς έκπληξη μου βλεπω οτι δεν υπάρχει πουθενά φυσα που να μπορω να βάλω κανονική Λάμπα.μηπως μπορει κάποιος να με βοηθήσει;;;πρεπει να αγοράσω κατι αλλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.μπορει να μην ειναι το σωστό θεμα στο οποίο γράφω αλλα θελω μια βοήθεια.οταν αγόρασα το αμαξι μεταχειρισμένο ειχε πάνω xenon επειδη συνεχεια εχω προβλημα και αποφάσισα σημερα να τα βγάλω και να βάλω κανονικές λάμπες.ανοιξα λοιπον το καπό έβγαλα τους ενισχυτές και προς έκπληξη μου βλεπω οτι δεν υπάρχει πουθενά φυσα που να μπορω να βάλω κανονική Λάμπα.μηπως μπορει κάποιος να με βοηθήσει;;;πρεπει να αγοράσω κατι αλλο;;;;


Η φυσα που εβγαλες απο το ballast θα μπει στο φαναρι( εχει υποδοχη) ωστε να τροφοδοτησεις το ντουι με ρευμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση στις πλαφονιέρες που βρίσκονται στο εσωτερικο του αυτοκινητου (πορτμπαγκαζ στον ουρανο στο ντουλαπακι και του δαπέδου) αν βαλετε led να βαλετε με  canbus γιατι εγω εβαλα χωρις canbus και όταν ηταν κλειστα  φωτιζαν χαμηλα. Δεν Ξερω αν ηταν κατι άλλο απλα το αναφερω μολις εβαλα με canbus δουλευουν κανονικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης. Γνωριζει καποιος τι λαμπα ειναι στα φλας στα πισω φαναρια? Στο ποστ αναφερει P21W αλλα δεν ειναι ειναι πιο μικρη. Επισης σαν λαμπα πρεπει να αγορασω πορτοκαλι η ασπρη?
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λετε, για την λάμπα στους καθρέφτες οτι αλλάζει όλο το led fix, εννοείτε όλο το τζαμάκι του φλας ή μέσα του τον μηχανισμό (λάμπα και βάση της λάμπας). Εντωμεταξύ βρήκα αυτό για οδηγίες: https://www.youtube.com/watch?v=_e1pYbhRLp0

εαν έχετε κάποια πιο εύκολη θα την προτιμούσα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λετε, για την λάμπα στους καθρέφτες οτι αλλάζει όλο το led fix, εννοείτε όλο το τζαμάκι του φλας ή μέσα του τον μηχανισμό (λάμπα και βάση της λάμπας). Εντωμεταξύ βρήκα αυτό για οδηγίες: https://www.youtube.com/watch?v=_e1pYbhRLp0
εαν έχετε κάποια πιο εύκολη θα την προτιμούσα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλημερα. Αλλαζεις ολο το φλας με το τζαμακι.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.