Jump to content
skebeman

Μετατροπές Σε Polo 1.4 (85 Bhp) 2010

Recommended Posts

Αφού αγόρασα το Polo μου τον περασμένο Φεβρουάριο παρατήρησα ότι δεν μου αρκεί η συνολική του επίδοση σε επιτάχυνση και τελική ταχύτητα. Αναρωτιώμουν αν είναι δυνατόν να εγκατασταθεί κάποιο turbocharger ή supercharger ή ότιδίποτε άλλο σύστημα για περισσότερη υπποδύναμη και ροπή. (δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα απο μετατροπές). επίσης αν είναι δυνατή η εγκατάσταση θα έιναι νόμιμη, θα χρειαστεί κάποια δήλωση μετατροπής της μηχανής του αυτοκινήτου σε σχετική κρατική υπηρεσία ή θα είναι τελείως παράνομο? (είμαι απο Κύπρο)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε περιπέτειες φίλε μου...

Το αμάξι είναι ατμοσφαιρικό οπότε σε σχέση με το TSI έχεις πολύ λίγες επιλογές για βελτίωση και ακόμα και αν τις κάνεις μιλάμε για πρόγραμμα (δεν ξέρω αν υπάρχει για αυτό το μοντέλο) που θα σου δώσει 10 άλογα το πολύ...Φυσικά μπορείς να βάλεις τουρμπίνα για περισσότερα άλογα αλλά μιλάμε για μια ενέργεια η οποία απαιτεί γερό budget και μετά το ένα φέρνει το άλλο... Στο τέλος θα αναγκαστείς να τα αλλάξεις όλα... Από θέμα αξιοπιστίας όμως??? Θα μπορέσεις να βρεις ένα καλό μάστορα να σου κάνει τις αλλαγές σωστά και χωρίς προβλήματα?? Εδώ να πούμε ένα απλό cruise control προσπαθούμε να βάλουμε στο GTI και μας έχει βγάλει την παναγία!

Κάποτε είχα ένα XSARA με 95 άλογα και με πρόγραμμα , ελεύθερο φίλτρο, εξάτμιση μεσαίο και ελεύθερο καταλύτη κατάφερα να το φτάσω 110 άλογα... Όλα αυτά τότε θυμάμαι ότι μου πήγαν :

300 € πρόγραμμα

120 € εξάτμιση

100 € μεσαίο

250 € καταλύτης

70 € φίλτρο

Δηλαδή +15 άλογα με 800 €...

Σε TSI με απλό πρόγραμμα μόνο υπολόγισε +20 άλογα στον 1.2 και στο GTI + 30 άλογα ...

Γνώμη μου: δώσε το αμάξι και πάρε το TSI το οποίο ξεκινά από 105 άλογα και μπορείς σιγά σιγά να το πας μέχρι 140- 150 άλογα...

Από την άλλη αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα, πάρε το GTI απευθείας..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν ισχύουν εγγυήσεις πια από VW και αν πάθει κάτι το αμάξι καλύτερα να πάρεις καινουργιο παρά να το πας αντιπροσωπεία για service.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

ξερω ποσο πολυ θα σου τη σπασω αλλα με το μοτερ που εχεις δεν αξιζει να ασχοληθεις καθολου.

η θα κοιταξεις τη λυση να το δωσεις να παρεις κατι αλλο. (ενα πολο GTI ας πουμε 1400 κυβικα 180 αλογα)

η θα πας για αλλαγη μοτερ. εδω πρεπει να βρεις ενα τρακαρισμενο αμαξι να του παρεις μοτερ σασμαν πλεξουδα για να πεις οτι κατι κανεις.

η καλυτερη λυση παραμενει η πωληση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. όπως το βλέπω θα μείνω προς το παρόν με αυτό χωρίς να του κάνω αλλαγές και μετά ίσως πάω για το GTI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.