Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

Παιδια ξερω οτι ειναι καπως ασχετο αλλα πολλοι που εχουμε Group Vag με το ιδιο πλαισιο εχουμε πολλα προβληματα ειτε ειναι θoρυβους τριξιματα κτλπ, η μηχανικα εχω αλλαξει δυο τουρμπινες και αλλες δυο φορες αισθητηρα θεσης εκκεντροφορου εχω κουραστει παρα πολυ για αυτο και το πουλαω : (

Edited by elfon
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΣΤΑΣΗ, το πήρα σήμερα.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, βέβαια δε το έχω ανοίξει και δε θα το ανοίξω καθόλου μέχρι να στρωθεί..

Για τον φίλο που ρώτησε, το μοτέρ είναι το CAVE

...Πάντως θέλω να στείλω επιστολή στην cosmocar με τα παράπονά μου (όχι για το συνεργείο αλλά για την όλη αντιμετώπισή κυρίως από την totalcare)..την οποία να κοινοποιήσω και στο ΙΝ.ΚΑ. ...λέτε να επικοινωνούσα μαζί τους και να τους εξηγούσα την όλη ιστορία και να με βοηθούσαν να την συντάξω καλύτερα;σκοπεύω να αναφέρω ότι θέλω και αναστροφή πώλησης ή αντικατάσταση με ολοκαίνουριο αυτοκίνητο (εννοείται ότι ξέρω πως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό, αλλά θα το αναφέρω!) και τέλος θα κοινοποιήσω την επιστολή αλλά και τις απαντήσεις τους σε ό,τι περιοδικό και site αυτοκινήτου ξέρω..

Αν σου είναι εύκολο κράτησε μας ενήμερους πως τα πας με το νέο μοτέρ για να ξέρουμε και εμείς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερω οτι ειναι καπως ασχετο αλλα πολλοι που εχουμε Group Vag με το ιδιο πλαισιο εχουμε πολλα προβληματα ειτε ειναι θoρυβους τριξιματα κτλπ, η μηχανικα εχω αλλαξει δυο τουρμπινες και αλλες δυο φορες αισθητηρα θεσης εκκεντροφορου εχω κουραστει παρα πολυ για αυτο και το πουλαω : (

φιλε και εμενα τριγυρναει αυτη η ιδεα στο μυαλο μου..μιας και ερχεται και το νεο golf 7σε κατι μηνες

Link to comment
Share on other sites

Update :

-Με δικηγορο . Συνταξαμε ενα κειμενο - γνωστοποιηση προς Τεχνοκαρ, οτι επιφυλασσομαι καθε νομιμου δικαιωματος μου, αν ΜΕΤΑ την επισκευη εχουμε παλι τα ιδια (καψιμο λαδιου).

-Μιλησα με ΤΕΧΝΟΚΑΡ, η τεχνικη απαντηση που πηρα ηταν οτι η οδηγια απο το εργοστασιο ειναι επισκευη και αντικατασταση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΩΝ μερων του κινητηρα ( φανταζομαι ελατηρια) και ΑΝ ανοιχτει ο κινητηρας και δουν οτι χρειαζεται αλλαγη θα τον αλλαξουν.

Άρα : παω για "επισκευη", θα βαλει χερι στον κινητηρα ο καθε "μπαρμπας" , μπορει να το γ@μησει τελειως (τρεμω στην ιδεα να δω , εκει που οδηγω, κανενα λαμπακι κινητηρα να αναβει), αλλα τουλαχιστον θα εχω ενημερωσει ΓΡΑΠΤΑ τους υπευθυνους και σε περιπτωση που γινει το οτιδηποτε (απο λαδια,εως λαμπακι κινητηρα) θα παω στα δικαστηρια ζητωντας αναστροφη πωλησης.

Επισης θα ζητησω επεκταση εγγυησης 2 χρονια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο αμάξι μην ζειτατε ακόμη και στα δικαστήρια αν πάτε μιας και το καινούργιο πάλι λάδι θα καίει , ζητήστε τα λεφτά σας πίσω ή άλλο μοντέλο . Εγω λέω να φτιάξετε ένα site και να το κάνετε γνωστό σε όλα τα παγκόσμια φόρουμ και εκει να μαζευτειτε όσοι (όλοι) έχετε το πρόβλημα . Επίσης να αρχίσετε να το κάνετε γνωστό ώστε να το μάθουν κ κάτοχοι που δεν είναι μέλη σε φόρουμ .

Μετα θα το στείλετε στους τοπικούς εισαγωγεις αλλα και στην Γερμανία όλο κ κάτι θα γίνει . Πάντως με το να πηγενετε σε αντιπροσωπεία δεν κάνετε κάτι κάθε μήνα θα αλλάζετε μοτέρ και ποτε δεν θα λυθεί .

Περαστικά ! Στην ανάγκη ζητήστε να σας βάλουν τον CAVD αν γίνετε είναι 20 άλογα κάτω αλλα λάδι 0

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο...

Μου κανει εντυπωση που υπαρχουν 5-6 αρκετα βελτιωμενα 180αρια μοτέρ που δεν αναφέρουν καταναλωση λαδιου .. Μηπως να ρωταγατε τι εχουν κανει?

Πχ ενα Polo GTI 255 αλογα με την υπο δοκιμή τουρμπίνα/Πολλαπλη της Loba το ιδιο και ενα Fabia vRS παλι με τουρμπίνα της Loba , και 2 cupra εδω ελλαδα με υβριδική K03 250+ αλογα 35 κιλα ροπής .

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

θα σας κρατάω ενήμερους για ό,τι προκύψει, ως τώρα το μόνο που είναι διαφορετικό στο αυτοκίνητό είναι ο ήχος του όταν τουρμπίζει..

μου ακούγεται σαν να έχω βάλει φιλτροχοάνη, κάνει ένα διαφορετικό φυσηματάκι..(το οποίο μ'αρέσει κ περισσότερο)..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλεφωνο απο την vw και ου ειπαν οτι βρηκαν τη λυση για το προβλημα.κατι για μια βαλβιδα μου ειπαν οτι εχει προβλημα με αποτελεσμα να μην κανει καλη επαφη ο στροφαλος και να υπαρχει διαροη λαδιου στα εμβολα αν καταλαβα σωστα.μου ειπαν οτι στο 90 % των αμαξιων λυθηκε το προβλημα και αν δεν λυθει και τοτε εχουν και ενα δευτερο σταδιο το οποιο δεν μου ειπε τι περιλαμβανει. την παρασκευη εκλεισα ραντεβου μου ειπε καμια ωρα θα παρει να γινει η τοποθετηση της νεας βαλβιδας.να ρωτησω αυτο σημαινει οτι θα μου ενοιξουν τη μηχανη?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλαρακι θα σου ανοιξουνε την μηχανη εγω ελεγα να τους πεις να σου αλλαξουνε μοτερ..τοσσα εχουνε χαλασει αυτοι στην αντιπροσωπεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους πριν λίγο με πήραν απο τη Καρεντα να μου πουν να τους παω το αμάξι για να αλλάξουν λεει τα σωλληνακια αναθυμιασεων λαδιου. Αυτη η οδηγια λεει οτι ηρθε σε ολους τους αντιπρωσοπους σημερα απο την Γερμανια κ οτι αυτο διορθωνει οπως λενε το προβλημα...κ κανονισα να παω να κανω την αλλαγη την Παρασκευη.

ενημερωθηκε καποιος αλλος για αυτο? εχει κανει καποιος αλλος αυτη την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν για βαλβιδα οπως ειπα και παραπανω... και μου ειπαν πως αφου την αλλαξουν θα μου το ελεγχουν καθε 1000 χλμ για 2000 χλμ και πως αν δεν γινει τιποτα υπαρχι και δευτερη λυση.τωρα τι να πω...απο οτι μου διαβασε στο εμαιλ που του εστειλαν του αντιπροσωπου μου υπαρχει λεει ενα θεμα με ελλατωματικη βαλβιδα με αποτελεσμα να υπαρχει διαροη στα εμβολα.τωρα τι να πω σε εσενα ειπαν αλλα σε εμενα αλλα αντε να βρεθει και κανενασ αλλος να κανουμε καμια συγκριση αποψεων.α και μαλιστα μου ειπε να κλεισουμε ραντεβου οσο πιο γρηγορα και την παρασκευη το παω..........λογικα δεν χρειαζεται να μου ανοιξουν την μηχανη γιατι μου ειπαν 1 ωρα θα παρει και ξερω οτι για το στροφαλο μονο το καπακι χρειαζεται να ανοιξουν.διορθωστε με αν κανω λαθος

εν το μεταξυ και εσενα Παρασκευη σου ειπαν.εχω μια υπονοια οτι εχουν σκεφτει 2 λυσεις και στους μισους το κανουν ετσι και στους αλλους αλλιως για να δουν τι θα πιασει.εδω για λαδια το παω και μου κλεινουν ραντεβου μετα απο μια βδομαδα τωρα πως και τοσο ξαφνικα δεν ξερω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα αυτό που σας είπαν μου είπαν απλά άλλαξε και ο κινητήρας.

invisible για την ώρα έχω 420χλμ...σήμερα πάω πάτρα και πέμπτη καστοριά, οπότε θα κοιτάξω τη στάθμη φτάνοντας καστοριά και στην επιστροφή αθήνα θα το πάω στο συνεργείο..δυναμομέτρηση θα κάνω μετά το στρώσιμο

Edited by Leftos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ρε παιδια, δε γινεται δουλεια ετσι...Trial and error?Στα δικα μας αυτοκινητα θα εκπαιδευτουν οι τεχνικοι της vw ?

Εγω τους εστειλα τις επιστολες που λενε οτι επιφυλασσομαι για καθε νομιμο δικαιωμα μου αν δεν φτιαχτει το προβλημα.

Δηλαδη, τους το παω, το "επισκευαζουν" ΜΙΑ φορα, και αν εχω παλι τρεχαματα με τα λαδια, τοτε τους παω δικαστηρια ζητωντας τα λεφτα μου πισω.

Δευτερη επισκευη δεν θα επιτρεψω.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να φτιαχτει φιλε μου να ξεμπερδευουμε.εχω και αλλα 2,5 χρονια εγγυηση οποτε οτι ειναι τι διαολο θα το βγαλει !!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν για βαλβιδα οπως ειπα και παραπανω... και μου ειπαν πως αφου την αλλαξουν θα μου το ελεγχουν καθε 1000 χλμ για 2000 χλμ και πως αν δεν γινει τιποτα υπαρχι και δευτερη λυση.τωρα τι να πω...απο οτι μου διαβασε στο εμαιλ που του εστειλαν του αντιπροσωπου μου υπαρχει λεει ενα θεμα με ελλατωματικη βαλβιδα με αποτελεσμα να υπαρχει διαροη στα εμβολα.τωρα τι να πω σε εσενα ειπαν αλλα σε εμενα αλλα αντε να βρεθει και κανενασ αλλος να κανουμε καμια συγκριση αποψεων.α και μαλιστα μου ειπε να κλεισουμε ραντεβου οσο πιο γρηγορα και την παρασκευη το παω..........λογικα δεν χρειαζεται να μου ανοιξουν την μηχανη γιατι μου ειπαν 1 ωρα θα παρει και ξερω οτι για το στροφαλο μονο το καπακι χρειαζεται να ανοιξουν.διορθωστε με αν κανω λαθος

εν το μεταξυ και εσενα Παρασκευη σου ειπαν.εχω μια υπονοια οτι εχουν σκεφτει 2 λυσεις και στους μισους το κανουν ετσι και στους αλλους αλλιως για να δουν τι θα πιασει.εδω για λαδια το παω και μου κλεινουν ραντεβου μετα απο μια βδομαδα τωρα πως και τοσο ξαφνικα δεν ξερω

τι βαλβιδα θα σου αλλαξουν? αναθυμιασεων? μεσα στην βδομαδα θα παω κ εγω απο την αντιπροσωμια μου να δω τι θα μου πουν.
Link to comment
Share on other sites

σε όποιον αρέσουν οι αριθμοί και η στατιστική θα του φανεί ενδιαφέρον οτι και για εμάς τους κατόχους 1.2 TSI, η πολυπόθητη λύση σχετικά με το σβήσιμο στο ρελαντί βρέθηκε ακριβώς ίδια περιόδο. Ήμουν διακοπές τελευταίες μέρες του ιουλίου(ή 29 ή 30 ιουλίου με πήραν όπως πήραν και εσας ρε τι σύμπτωση είναι αυτή??) οταν με πήραν και απο kosmokar και από φιλοσίδη οτι περάστε οποτε θέλετε να λύσουμε το πρόβλημα (σημείωση : αναβάθμιση εγκεφάλου) και τις πρώτες μέρες του αυγούστου πήγα και το έκανα. Το επιβεβαίωσα και από το "history log" μου :

Ιούλιος 2010

οι πρωτοι μηνες μετα την αγορα περασαν με γλυκοπικρα συναισθηματα, γλυκα φυσικα λογω αγορας νεου αυτοκινητου αλλα πικρα γιατι δυο τρεις φορες μονο (λεω μονο γιατι σε αλλους φιλους εγινε πολυ συχνοτερα) το αμαξι ΕΣΒΗΝΕ στο φαναρι, στα διοδια (βλεπε σβησιμο στο ρελαντι : http://www.vwclub.gr...=35395&st=0)

ενώ ήμασταν έτοιμοι ξεκινώντας από το γκρούπ να κινηθούμε νομικά (όπως ακούγεται εδώ και τόσο καιρό να κάνουν οι κάτοχοι gti που τους καίνε λάδια) τον αύγουστο με πήραν από κοσμοκάρ και την επομενη μέρα και από φιλοσιδη ότι λύθηκε το πρόβλημα!

μια που το είπα, η κίνηση που προετοιμάζεται απο τους κατόχους GTI :

http://www.vwclub.gr...=47052&st=0

Aυγουστος - Σεπτεμβριος 2010

ναι πήγαμε σιγά σιγά και κάναμε την περιβόητη αναβάθμιση του εγκεφαλου (την πρώτη κατά σειρά)

το ζητούμενο που ήταν το σβήσιμο του ρελαντί δεν ξαναεμφανίστηκε οποτε ένας αγγλόφωνος εργαζόμενος της VW θα έλεγε "πρόμπλεμ σόλβντ!!!!" ναι σωστά... η μήπως όχι ? μα γιατί?

γιατί το αμάξι έχασε την ροπή του από χαμηλά και έτσι είχαμε ένα τελείως διαφορετικό αμάξι από αυτό που οδηγήσαμε στο test-drive και είχαμε τους πρώτους μήνες κατοχής μας... (καθαρή εξαπάτηση για μένα από την στιγμή που δεν κερδίσαμε (πχ χρήματα!) για τις χαμένες αρχικές επιδόσεις! πως να το κάνουμε για άλλο αμάξι πλήρωσες X λεφτά και άλλο αμάξι έχεις μετά από λίγο καιρό! δεν ξέρω αν έχω άδικο, εγώ θεωρώ ότι είμαι επιεικής...

Εύχομαι οι περιπέτειες μας να μοιάζουν εκτός από ημερολογιακά αλλά και στην ΟΡΙΣΤΙΚΗ επίλυση του προβλήματος γιατί έχετε ταλαιπωρηθεί πάρα πολυ οι gtiαδες (περισσότερο ψυχολογικά παρά που τρέχετε στα συνεργεία).

Εάν όχι τότε να εξετάσετε το γεγονός να προχωρήσετε την κίνηση του δικηγόρου που είχε γράψει εδώ ή των παιδιών που προσπαθούσαν να σας οργανώσουν με μαζική επιστολή/καταγγελία κτλ είναι δικαίωμα σας 20+ χιλ. δώσατε διάολε :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου άλλαξαν το "σωλήνα αναθυμιάσεων λαδιού". Μου φαίνεται πολύ απλοϊκό για να είναι αυτή η λύση. Για να δούμε...

Σπύρο εσένα τι κάνανε, σήμερα δε θα το πήγαινες;

Κανας άλλος ρε παιδιά; Τόσοι και τόσοι είχαμε πρόβλημα, για γράψτε να δούμε. Τουλάχιστον, αν κάνουν σε όλους το ίδιο είναι κάτι ελπιδοφόρο, δηλαδή μάλλον θα είναι ήδη δοκιμασμένο από τη VW και δε συνεχίζονται τα "πειράματα" (θέλω να ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου άλλαξαν το "σωλήνα αναθυμιάσεων λαδιού". Μου φαίνεται πολύ απλοϊκό για να είναι αυτή η λύση. Για να δούμε...

Σπύρο εσένα τι κάνανε, σήμερα δε θα το πήγαινες;

Κανας άλλος ρε παιδιά; Τόσοι και τόσοι είχαμε πρόβλημα, για γράψτε να δούμε. Τουλάχιστον, αν κάνουν σε όλους το ίδιο είναι κάτι ελπιδοφόρο, δηλαδή μάλλον θα είναι ήδη δοκιμασμένο από τη VW και δε συνεχίζονται τα "πειράματα" (θέλω να ελπίζω).

ελα φιλε. τελικα μου αλλαξαν σωληνακια αναθυμιασεων και καποια βαλβιδα στο στροφαλο.ετσι μου ειπαν.στο 80% λεει που το εκαναν επιασε και πως αν δεν πιασει υπαρχει και δευετρη λυση την οποια δεν μου την ειπαν.τοσους μηνες για τα σωληνακια????βλεπουμε σε 1000 παλι...

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα να συμπλιρωσω και με ενημερωσαν πως βρεθηκε λυση και μου ειπαν κ εμενα για βαλβιδα και πως στειλανε την καρτελα μου και θα περιμενουμε τα ανταλλακτικα κ πως αυτη ειναι η λυση. φιλε σπυρο σου ελεισαν μοτερ τελικα η οχι?

Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.