Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

Παιδια γραφτηκα στο φορουμ ως κατοχος αυτοκινητου με 1.4 tsi, συγκεκριμμενα ibiza fr, που το πηρα περσι.

Εστειλα email για συμμετοχη και συναντηση, μολις χτες, αλλα δεν εχω παρει απαντηση. Η συναντηση βεβαια εγινε πριν 2 μηνες, αλλα δεν παρακολουθουσα το φορουμ.

Η καταναλωση λαδιου μου ειναι τραγικη.

Γιατι δε δημιουργουμε μια λιστα σε πρωτη φαση με ονοματα να τα στειλουμε στο Ιν.Κα., Συνηγορο πολιτη, vw,αντιπροσωπους κλπ?

Μεχρι τωρα τι εχετε αποφασισει? Διαβαζω τις πρωτες σελιδες και βλεπω οτι οι νομικες γνωσεις υπαρχουν. Εγω δεν τις εχω.

Μην το αφησουμε το θεμα. Αν παει ενας - ενας, θα μας δουλεψουν και θα ακουσουμε τα μυρια οσα απο δικαιολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να έχω παραλάβει το αυτοκίνητο με τον "Νέου τύπου" κινητήρα που μου είπαν ότι θα του φορέσουν, που όπως υποστηρίζουν διορθώνει το πρόβλημα με τα ελατήρια-πιστόνια και γενικά με τα λάδια..

Θα σας ενημερώσω για το αν τελικά διορθωθούν τα προβλήματα..

Επίσης:Μιας που είπαν ότι θα είναι καινούριου τύπου κινητήρας..Παίζει να έχουν κάνει καμία ....έκπτωση στην ιπποδύναμη και να μη μου το πουν καν;

Σκέφτομαι να το πάω για δυναμομέτρηση όταν το πάρω..μπορεί να λέω και βλακείες :D

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχει βγει ακρη στο προβλημα σου και το δικο μας, αλλα πολυ φοβαμαι οτι παλι γινομαστε πειραματοζωα της vw, φυσικα με ολο το κοστος πανω μας...

Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια: οσοι λετε οτι "ακουγεται οτι θα ερθει ο ταδε νεος κινητηρας, μου ειπαν οτι μεσα Ιουλιου θα εχει δωθει λυση κλπ, ποιοι σας δωσαν τετοια πληροφορια? Το σερβις? Η αντιπροσωπεια? Εμενα στη seat καναν τις παπιες, οτι δεν ξερουν τιποτα. Και επισης παραδεχτηκαν οτι ειτε ελατηρια αλλαξω, ειτε κινητηρα, δεν εγγυαται κανεις οτι θα λυθει το προβλημα.

Edited by Invisible
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχει βγει ακρη στο προβλημα σου και το δικο μας, αλλα πολυ φοβαμαι οτι παλι γινομαστε πειραματοζωα της vw, φυσικα με ολο το κοστος πανω μας...

Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια: οσοι λετε οτι "ακουγεται οτι θα ερθει ο ταδε νεος κινητηρας, μου ειπαν οτι μεσα Ιουλιου θα εχει δωθει λυση κλπ, ποιοι σας δωσαν τετοια πληροφορια? Το σερβις? Η αντιπροσωπεια? Εμενα στη seat καναν τις παπιες, οτι δεν ξερουν τιποτα. Και επισης παραδεχτηκαν οτι ειτε ελατηρια αλλαξω, ειτε κινητηρα, δεν εγγυαται κανεις οτι θα λυθει το προβλημα.

εμένα προσωπικά η αντιπροσωπεία έλεγε ότι μέχρι τα μέσα ιουνίου θα έχει βρεθεί λύση. Μέχρι τώρα δεν έχει τύχει να ξαναπεράσω αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αρχίσει και τα παίρνω...σήμερα έκλεισα 15 μέρες χωρίς το αμάξι και 1 βδομάδα από όταν μου είπαν ότι θα αλλάξουν κινητήρα...ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ Γ**Ω ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, ο καθενας μονος του συνεχιζει. Εχω ηδη κανει ερωτηση για το τι εγινε με τις ομαδικες αγωγες, απαντηση δεν πηρα.

Σα λαος ειμαστε παρτακηδες, να κανουμε τη δουλεια μας και ολα οκ μετα.

Συνεχιζω να ρωταω: εγινε κατι ομαδικα? Μεμονωμενα δυσκολο να κανουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν μπορείτε να πληρώσετε όλοι μαζί ένα δικηγόρο; Θα μοιραστεί έτσι το κόστος και θα είναι ομαδική η καταγγελία και άρα με μεγαλύτερο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι σήμερα έφτασε ο κινητήρας..δεδομένου ότι ΣΚ δε δουλεύουν ελπίζω μέχρι Δευτέρα μεσημέρι να έχω πίσω επιτέλους το εργαλείο..

Μου είπε κάτι που με ανησύχησε η κοπέλα στο τηλέφωνο όμως..Πριν διαπιστώσει ότι έφτασε ο κινητήρας σήμερα μου είπε "νομίζω δεν έχουν έρθει όλα τα ανταλλακτικά¨..ελπίζω να ήταν λόγω του ότι δεν είχε ιδέα από τη διαδικασία ή δεν ήξερε ότι αλλάζω κινητήρα, αλλιώς τι ανταλλακτικά θα εννοούσε;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν πιστευο να σου βαλουνε ανταλακτικα στο μοτερ...το καλο θα ειναι να ερθει κομπλε καινουριο μοτερ??οχι να πειραξουνε αυτο το μοτερ που εχει και να σου φτιαξουνε τα ελατηρια

Link to comment
Share on other sites

στο έγραψα και στο μήνυμα..

πήγα σήμερα από κει και είδα και τον κινητήρα μου και τον καινούριο..ο καινούριος είναι με όλα τα μέρη ολοκαίνουρια εκτός από το κυρίως σώμα (τα χυτά μέρη μου είπε) που είναι από λιωμένα μέταλλα άλλων κινητήρων..κατα τα άλλα ο νεός κινητήρας ήρθε δεμένος από πριν από γερμανία δεν τον άνοιξαν καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

στο έγραψα και στο μήνυμα..

πήγα σήμερα από κει και είδα και τον κινητήρα μου και τον καινούριο..ο καινούριος είναι με όλα τα μέρη ολοκαίνουρια εκτός από το κυρίως σώμα (τα χυτά μέρη μου είπε) που είναι από λιωμένα μέταλλα άλλων κινητήρων..κατα τα άλλα ο νεός κινητήρας ήρθε δεμένος από πριν από γερμανία δεν τον άνοιξαν καθόλου..

καλησπερα!Μηπως ρωτησες αν ο καινουριος κινητηρας ειναι ο βελτιωμενος οπως λενε η ειναι απο τους κινητηρες με κωδικο cave;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Μηπως ρωτησες αν ο καινουριος κινητηρας ειναι ο βελτιωμενος οπως λενε η ειναι απο τους κινητηρες με κωδικο cave;

ρώτησα και μου είπε ότι είναι νέου τύπου κινητήρας, με βελτιωμένα πιστόνια-ελατήρια..

μου είπαν επίσης κάθε 1.000χλμ να τους παίρνω τηλ για να τους λέω αν είναι όλα οκ και σε περίπτωση που ανάψει λαμπάκι για το λάδι να τους πάρω αμέσως, γιατί τους είπαν οι ναζί να παρακολουθούν κατα πόσο δουλεύει η βελτίωση η όχι..

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα και μου είπε ότι είναι νέου τύπου κινητήρας, με βελτιωμένα πιστόνια-ελατήρια..

μου είπαν επίσης κάθε 1.000χλμ να τους παίρνω τηλ για να τους λέω αν είναι όλα οκ και σε περίπτωση που ανάψει λαμπάκι για το λάδι να τους πάρω αμέσως, γιατί τους είπαν οι ναζί να παρακολουθούν κατα πόσο δουλεύει η βελτίωση η όχι..

ελπιζω να τελειωσουν τα προβληματα σου εδω να παιρνουμε και εμεις σειρα!αν και εγω που πηγα την προηγουμενη τριτη στην αντιπροσωπεια ο μηχανικαρας εκει μου ειπε πως δεν εχει ακομα νεα για τον "βελτιωμενο"κινητηρα και οτι θα με ειδοπησει λεγοντας μου να κανω υπομονη.ποση ακομη αντε να δουμε.αν παντως εχεις κατι νεοτερο ενημερωσε μας!και σου ευχομαι οχι αλλα προβληματα!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Leftos, περιμενουμε με ανυπομονησια να δουμε και να μας πεις αποτελεσματα. Σε ποιο σερβις τον πηγαινεις να σου βαλουν τον κινητηρα? Αν διαβασεις τον σειριακο του αριθμο, μπορουμε να δουμε αν ειναι cavd,cave κλπ απο ΕΤΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Στον μπουρμά στην αλίμου είναι το αυτοκίνητο.οταν θα με πάρουν να πάω να το πάρω λογικα αύριο, θα κοιτάξω και αυτο που μου λες

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι ο Μπουρμας. Λες να μπορω να τους παω και το seat μου να το φτιαξουν οταν με το καλο? Εγω παντως ηδη ειμαι σε επικοινωνια με το δικηγορο μου να συνταξουμε εξωδικο. Δε γινεται αλλιως. Οπου ρωταω (χτες στη seat στον Αλιμο, ο τεχνικος υπευθυνος με διαβεβαιωνε, με υφος χιλιων καρδιναλιων,οτι με αντικατασταση των ελατηριων, το προβλημα φευγει!).

Για μ@λακς ψαχνουν? Ολα τα φορουμ σε ελλαδα και ευρωπη εχουν βουηξει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ΟΥΤΕ και σήμερα πήρα το αμάξι.Αισίως 21 μέρες/3 εβδομάδες από όταν το πήγα..Και λόγω ηλικίας είμαι και χωρίς αυτοκίνητο εξυπηρέτησης

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΣΤΑΣΗ, το πήρα σήμερα.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, βέβαια δε το έχω ανοίξει και δε θα το ανοίξω καθόλου μέχρι να στρωθεί..

Για τον φίλο που ρώτησε, το μοτέρ είναι το CAVE

...Πάντως θέλω να στείλω επιστολή στην cosmocar με τα παράπονά μου (όχι για το συνεργείο αλλά για την όλη αντιμετώπισή κυρίως από την totalcare)..την οποία να κοινοποιήσω και στο ΙΝ.ΚΑ. ...λέτε να επικοινωνούσα μαζί τους και να τους εξηγούσα την όλη ιστορία και να με βοηθούσαν να την συντάξω καλύτερα;σκοπεύω να αναφέρω ότι θέλω και αναστροφή πώλησης ή αντικατάσταση με ολοκαίνουριο αυτοκίνητο (εννοείται ότι ξέρω πως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό, αλλά θα το αναφέρω!) και τέλος θα κοινοποιήσω την επιστολή αλλά και τις απαντήσεις τους σε ό,τι περιοδικό και site αυτοκινήτου ξέρω..

Edited by Leftos
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΣΤΑΣΗ, το πήρα σήμερα.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, βέβαια δε το έχω ανοίξει και δε θα το ανοίξω καθόλου μέχρι να στρωθεί..

Για τον φίλο που ρώτησε, το μοτέρ είναι το CAVE

...Πάντως θέλω να στείλω επιστολή στην cosmocar με τα παράπονά μου (όχι για το συνεργείο αλλά για την όλη αντιμετώπισή κυρίως από την totalcare)..την οποία να κοινοποιήσω και στο ΙΝ.ΚΑ. ...λέτε να επικοινωνούσα μαζί τους και να τους εξηγούσα την όλη ιστορία και να με βοηθούσαν να την συντάξω καλύτερα;σκοπεύω να αναφέρω ότι θέλω και αναστροφή πώλησης ή αντικατάσταση με ολοκαίνουριο αυτοκίνητο (εννοείται ότι ξέρω πως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό, αλλά θα το αναφέρω!) και τέλος θα κοινοποιήσω την επιστολή αλλά και τις απαντήσεις τους σε ό,τι περιοδικό και site αυτοκινήτου ξέρω..

Φιλε μου καλησπερα και ...καλοριζικο ! Μακαρι να εχουν λυθει ολα να παρουμε σειρα οπως ειπαμε.

Εχω ερθει σε επικοινωνια με δικηγορο και μου ειπε τα εξης :

Απο τη στιγμη ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΕΣ επισκευη, δεν μπορεις ΟΥΤΕ να ζητησεις μειωση του τιμηματος του αμαξιου , ΟΥΤΕ αναστροφη πωλησης.

ΑΝ ΟΜΩΣ, το αμαξι σου ξαναπαρουσιασει προβλημα (ξανακαψει λαδια ή σε αφησει στο δρομο), τοτε μπορεις να ζητησεις τα χρηματα σου πισω ή νεα επισκευη ή μειωση του τιμηματος του αμαξιου.

Αν τους πας στο δικαστηριο ζητωντας τα χρηματα σου πισω, το δικαστηριο μπορει ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ να αγνοησει το αιτημα σου και να διαταξει τον πωλητη να σου δωσει ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αμαξι. (τωρα βεβαια, με τα tsi 1.4 να καινε ολα λαδια, πως θα ξερουμε οτι και το καινουριο ειναι οκ?).

Αυτα μου ειπε, ειμαι ασχετος απο νομικα, απλα στα γραφω να τα ξερουν κ οι υπολοιποι.

ΔΕΝ ξερω ποσο χρονοβορο ειναι να πας στο δικαστηριο και να ζητησεις ΝΕΟ αμαξι ή ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ πωλησης (εννοειται οτι δεν χρειαζεται να τους πας δικαστικα για επισκευη γιατι δεν στην αρνουνται, δεν αρνουνται το προβλημα).

Κανενας αλλος με τα νομικα ρε παιδια, να βοηθησει?

ο cave ειναι ο νεος κινητηρας? ποια αμαξια τον φορανε?scirocco ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι θελουν ? ολοι μαζι εμεις με τα gti να οργανωθουμε και να παμε ολοι εξω απο την κοσμοκαρ πορεια και να καλεσουμε και τα καναλια να τους κανουμε ρεζιλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις..από το συνεργείο πήρα ένα χαρτί απόδειξη επισκευών που γράφει πάνω τον κινητήρα που μπήκε..

πως μπορώ να αποδείξω εγώ στο δικαστήριο ότι το εργοστάσιο της vw αποφάσισε να μου αλλάξει κινητήρα;

@invisible ας μου δώσουν καινούριο και ας έχει το ίδιο πρόβλημα..θα το πουλήσω ακριβότερα τουλάχιστον και θα είναι σαν να έγινε αναστροφή πώλησης...

Edited by Leftos
Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι θελουν ? ολοι μαζι εμεις με τα gti να οργανωθουμε και να παμε ολοι εξω απο την κοσμοκαρ πορεια και να καλεσουμε και τα καναλια να τους κανουμε ρεζιλι

Αυτό με τα κανάλια μέτρησε.. +1 από μένα

Πραγματικά αξίζει να οργανωθείτε, αυτό είναι βιασμός που κάνει η vw, πολύ το ανεχτήκατε..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις..από το συνεργείο πήρα ένα χαρτί απόδειξη επισκευών που γράφει πάνω τον κινητήρα που μπήκε..

πως μπορώ να αποδείξω εγώ στο δικαστήριο ότι το εργοστάσιο της vw αποφάσισε να μου αλλάξει κινητήρα;

@invisible ας μου δώσουν καινούριο και ας έχει το ίδιο πρόβλημα..θα το πουλήσω ακριβότερα τουλάχιστον και θα είναι σαν να έγινε αναστροφή πώλησης...

Λογικα θα σε εβαλαν να υπογραψεις καποιο χαρτι οταν τους το αφησες να σου βαλουν κινητηρα. Αυτο δειχνει και τη συγκαταθεση σου στην επισκευη.

Δικιο εχεις για το καινουριο αμαξι, και εγω για εκει ψηνομαι να κινηθω,αλλα ακομα περιμενω σαφη απαντηση απο το δικηγορο για το κατα ποσο ολο αυτο ειναι χρονοβορο, ποσο κοστιζει και γενικα για τις οποιες διαδικασιες.Θα ενημερωσω ως το απογευμα για ο,τι εχω μαθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.