Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

καλο αυτο... αρα εγω για την ωρα θα περιμενω να ερθουν τα ανταλλακτικα μου. ελπιζω να μην αργισουν.

Link to comment
Share on other sites

μου αλλαξαν και εμενα σημερα αυτο το σωληνα αναθυμιασεων λαδιου. Για να δουμε. Σε 2000χλμ που θα χουν κανει σε ολους μας δυο μετρησεις θα ξερουμε και το πορισμα. Μακαρι παιδια να λυθει σε ολους το προβλημα να ησυχασουμε επιτελους. Εγω θα τα κανω σχετικα γρηγορα λογικα οποτε θα ενημερωσω. Οποιος παντως κανει πρωτος τις δυο μετρησεις ας ενημερωσει εδω να εχουμε μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται να ενημερωνουμαι για να ξερουμε ολοι τι μας γινεται. μακαρι να ειναι η τελικη λυση και να ειναι ολα τελεια μετα να ευχαριστηθουμε τα αμαξια μας ;)

Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε λέει και οδηγία απο Κοσμοκαρ και περασαν και ενα update στον εγκεφαλο! καλα θα γελασουμε ετσι και εχει αλλαξει το αυτοκινητο. Σημερα το βραδυ εχει νυχτερινο test drive τερμα γκαζια....να δω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα νεα ειναι ευχαριστα σημερα με πηρε ο κολητος μου τηλεφωνο μες την τρελη χαρα ηταν στην αντιπροσωπεια για σερβις με το polo gti και ρωτησε τον αρχιμηχανικο αν βρεθηκε λυση με την καταναλωση λαδιου και του ειπε πως πηραν ενημερωση που αναφερει οτι βρεθηκε λυση που μειωνει την καταναλωση σε φυσιολογικα επιπεδα.Το προβλημα εντοπιστηκε στην βαλβιδα ανθυμιασεων λαδιου εμενε ανοιχτη και ενα ποσοστο της πιεσης υπερπληρωσης περνουσε απο τη βαλβιδα με αποτελεσμα να ανεβαζει τα λαδια και να καιγονται απο τους κυλινδρους,το προβλημα λυνεται με βελτιωμενη βαλβιδα,ενα σωληνα εισαγωγης και αναβαθμιση λογισμικου ποια ειναι ακριβως τα ανταλακτικα που θα αλλαχθουν δεν ξερει ακομα καθως θα πρεπει να γινει συγκεντρωση στοιχειων για μαζικη παραγγελια απο πλευρας των αντιπροσωπων παντως ολα δειχνουν για αισιο τελος αφου η αλλαγη τους θελει μονο 40 λεπτα δλδ δεν ειναι τιποτα η αντικατασταση τους απο το συνεργειο

http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,29708.msg980326/topicseen.html#msg980326

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστιχως για εμενα το προβλημα παραμενει και μετα την αλλαγη της βαλβιδας και του update που μου κανανε.Μετα απο 1000χμτ 800ml καταναλωση. Εκαιγα 1 λτ πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Με όσα έχω ακούσει για τα λάδια μου δίνει την εντυπώσει ότι αυτός ο κινητήρας καίει λάδια από παντού σωληνάκια,ελατήρια .

Προφανώς Pologtikav έκαιγες και από εκεί λάδια αλλά μάλλον το μεγάλο πρόβλημα σου είναι στα ελατήρια η πιστόνια ξέρω εγώ τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Με όσα έχω ακούσει για τα λάδια μου δίνει την εντυπώσει ότι αυτός ο κινητήρας καίει λάδια από παντού σωληνάκια,ελατήρια .

Προφανώς Pologtikav έκαιγες και από εκεί λάδια αλλά μάλλον το μεγάλο πρόβλημα σου είναι στα ελατήρια η πιστόνια ξέρω εγώ τι να πω.

Δυστυχώς έτσι είναι. Όταν ένα έμβολο με τα ελατήριά του πρέπει να λειτουργεί σε μεγάλο φάσμα θερμοκρασίας (εως 1200C στους κινητήρες

άμεσου ψεκασμού) πρέπει να έχει μεγάλη ανοχή όταν είναι κρύο και στις χαμηλές θερμοκρασίες.

Όσο θερμαίνεται και ανεβαίνει η θερμοκρασία καύσης, διαστέλλεται, βελτιώνεται η συναρμογή και τόσο λιγότερο λάδι καίει.

Για αυτό όλοι οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού καταναλώνουν λάδι και έχουν αυξημένες αναθυμιάσεις.

Από εκεί προηλθε το παράξενο φαινόμενο όσοι τρέχουν τα αυτοκινητα να έχουν μειωμένη κατανάλωση λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλεω γιατι ο cavd δεν εχει τετοιο θεμα ακομα και βελτιωμενα stage 1 και 2 τετοιο θεμα δεν εχει παρατηρηθει με καταναλωση λαδιου .Αφου τα μοτερ ειναι ιδια ...

Αν αλλαζουν μονο τα εμβολα/ελατηρια σε αυτα τα δυο μοτερ,ας βάλουν εμβολα απο cavd

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν υπάρχουν άτομα με νομικές γνώσεις ας ρίξουν μια ματιά στο topic που άνοιξα να μας πουν τη γνώμη τους...

Αναστροφή Πώλησης Για Polo Gti 6R : Ερώτηση

Ευχαριστώ...

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

Ξανά πάω για αλλαγή κινητήρα . Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να έρθει ο κινητήρας  εγώ δεν θα έχω αμάξι. Και το λέω αυτό γιατί το αμάξι πια βγάζει καπνούς από πίσω  πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πάω για αλλαγή κινητήρα . Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να έρθει ο κινητήρας  εγώ δεν θα έχω αμάξι. Και το λέω αυτό γιατί το αμάξι πια βγάζει καπνούς από πίσω  πολύ.

 

Πας για τον δεύτερο δηλαδή η για τον τρίτο?

Link to comment
Share on other sites

χτες στον καψιωχα ειχα παει για αλλαγη λαδιων και πετυχαινω το πολο γτι το καινουργιο που το παραδινανε στο μεσημερι στο κατοχο με το τεταρτο μοτερ πανω καινουργιο και αντικατασταση μεσα στην εγγυηση ολα απτην αντιπροσωπεια..περιττο να πω οταν ακουσα για 4 μοτερ μεσα σε 2 χρονια με πηραν τα γελια....οι μηχανικοι να μου λενε τυχαινει...εγω να τους βριζω πατοκορφα για το οτι δεν προτεινουν στην διοικηση ν ακανουν οτι οτι εκανε ο τσολιας με τα ελατηρια απο αλλο μοτερ...βασικα ο κατοχος το χει αποδεχθει και απλα οταν λυξη η εγγυηση θα το σκοτωσει...αλλα σαν γεγονος ειναι τους βαλεις μπομπα....

Link to comment
Share on other sites

<p>λοιπον παιδια μετρησα σημερα τα λαδια μου στα 2940 χλμ μετα την αλλαγη του κινητηρα και ενω εως τα 2700 δεν μου ειχε καψει διαπιστωνω οτι το σαγρε δειχνει να λειπουν 0.5 ml ηταν στη μεση δηλαδη. αυριο μιας και συμπληρωσα τα 3000χλμ που ηθελαν θα το παω στην αντιπροσωπεια να το μετρησουν και αν οντως μου πουν οτι λειπει (γιατι αυτοι ειναι και μαγοι και κανουν μαγικα) θα τους προτεινω για αρχη ανταλλαγη με καποιο αλλο μοντελο (εννοειται οτι δεν μιλαμε για καποιο μοντελο χαμηλης αξιας εχω σκεφτει για 16000 και πανω) και αν μου αρχισουν τα κινεζικα φευγω σφαιρα για τον δικηγορο.το αμαξι εχει 2 χρονια εγγυηση ακομα.</p>
<p>αυτο που με διαολιζει ειναι οτι αν τους πω ποσο το παιρνετε το αμαξι μου θα μου πουν κανα 12000-13000 χιλιαρικα στην καλυτερη.δηλαδη ας θελω να παρω εστω ενα απλο golf θα πρεπει να βαλω και απο την τσεπη μου.......τραγικο!!!! το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπω στη διαδικασια να αλλαξω αλλους κινητηρες. δεν θα βγαλω τον καρκινο εγω για ενα αμαξι.....τι να κανουμε πεσαμε σε φολα.θα κοιταξω να το διωξω απο πανω μου οσο πιο γρηγορα γινεται....</p>
<p>αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι αν οντως το αμαξακι το δωσω τελικα (πραγμα το οποιο δν θελω) μαλλον προς audi θα παω..\</p>
<p>αυριο θα σας ενημερωσω αναλυτικα</p>
<p>επισης θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.. κοιταω λιγο στον τιμοκαταλογο της vw αλλα στα golf βρισκω μονο τα νεα golf δηλαδη τα 7αρια. τα 6αρια τα καινουργια που τους εχουν μεινει που μπορω να δω τιμες?</p>

 

ευχαριστω πολυ το μελος menegsp για τις χρησιμες συμβουλες του!!!

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

<p>λοιπον παιδια μετρησα σημερα τα λαδια μου στα 2940 χλμ μετα την αλλαγη του κινητηρα και ενω εως τα 2700 δεν μου ειχε καψει διαπιστωνω οτι το σαγρε δειχνει να λειπουν 0.5 ml ηταν στη μεση δηλαδη. αυριο μιας και συμπληρωσα τα 3000χλμ που ηθελαν θα το παω στην αντιπροσωπεια να το μετρησουν και αν οντως μου πουν οτι λειπει (γιατι αυτοι ειναι και μαγοι και κανουν μαγικα) θα τους προτεινω για αρχη ανταλλαγη με καποιο αλλο μοντελο (εννοειται οτι δεν μιλαμε για καποιο μοντελο χαμηλης αξιας εχω σκεφτει για 16000 και πανω) και αν μου αρχισουν τα κινεζικα φευγω σφαιρα για τον δικηγορο.το αμαξι εχει 2 χρονια εγγυηση ακομα.</p>

<p>αυτο που με διαολιζει ειναι οτι αν τους πω ποσο το παιρνετε το αμαξι μου θα μου πουν κανα 12000-13000 χιλιαρικα στην καλυτερη.δηλαδη ας θελω να παρω εστω ενα απλο golf θα πρεπει να βαλω και απο την τσεπη μου.......τραγικο!!!! το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπω στη διαδικασια να αλλαξω αλλους κινητηρες. δεν θα βγαλω τον καρκινο εγω για ενα αμαξι.....τι να κανουμε πεσαμε σε φολα.θα κοιταξω να το διωξω απο πανω μου οσο πιο γρηγορα γινεται....</p>

<p>αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι αν οντως το αμαξακι το δωσω τελικα (πραγμα το οποιο δν θελω) μαλλον προς audi θα παω..\</p>

<p>αυριο θα σας ενημερωσω αναλυτικα</p>

<p>επισης θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.. κοιταω λιγο στον τιμοκαταλογο της vw αλλα στα golf βρισκω μονο τα νεα golf δηλαδη τα 7αρια. τα 6αρια τα καινουργια που τους εχουν μεινει που μπορω να δω τιμες?</p>

 

ευχαριστω πολυ το μελος menegsp για τις χρησιμες συμβουλες του!!!

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω μετά από όλο αυτό που τράβηξες και βλέπεις να τραβάμε και άλλοι θα επενδύσεις τα λεφτά σου σε αυτοκίνητο του ομίλου θεωρώντας τον  αξιόπιστος .Μετά μιν παραπονιόμαστε για την αντιμετώπιση που έχουμε όμως σαν πελάτες από τις εταιρείες που μας πουλανε σαβούρα με ωραία σακούλα απέξω με τεράστιο όνομα που έφτιαξαν κάποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω μετά από όλο αυτό που τράβηξες και βλέπεις να τραβάμε και άλλοι θα επενδύσεις τα λεφτά σου σε αυτοκίνητο του ομίλου θεωρώντας τον  αξιόπιστος .Μετά μιν παραπονιόμαστε για την αντιμετώπιση που έχουμε όμως σαν πελάτες από τις εταιρείες που μας πουλανε σαβούρα με ωραία σακούλα απέξω με τεράστιο όνομα που έφτιαξαν κάποτε. 

Εφόσον είναι σχεδόν αδύνατο να δεχθούν να πάρουν πίσω το αμάξι και να του δώσουν τα λεφτά,η μόνη λύση που μένει είναι ανταλλαγή με άλλο μοντέλο(κ δε γίνεται να του δώσουν άλλης εταιρίας :p ).

@spiros!!! Μην πας προς audi,ακόμη χειρότερα θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερε και ενα μελος πιο πανω ειναι πιο δυσκολο να καταφερεις να παρεις τα λεφτα σου πισω.αν δεχθουν ανταλλαγη με ισης αξιας αμαξι εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.αλλωστε δεν βγηκαν ολα τα μοντελα ελλατωματικα μην φερνουμε την καταστροφη. εκτος απο το δικο μας μοντελο καποιο σοβαρο προβλημα (και εννοω σοβαρο οχι γρυλλους κλπ) δεν εχει ακουστει σε αλλα μοντελα η τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω.  τα golf βγαλανε τιποτα ?τα jetta? αναφερω αυτα τα 2 γιατι αν τελικα το αλλαξω μαλλον προς τα εκει θα παω και μαλλον σε πετρελαιο.......μακαρι να γινοταν να τους ελεγα παρτε το πολο πισω και φερτε μου κανενα bmw η mercedes η κατι σε ιαπωνα αλλα δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τα προβλήματα με το dsg λίγα δεν νομίζω ότι τα προβλήματα με το λαδί είναι λίγα  απλά όχι σαν το δικό μας αλλά υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό στον όμιλο. Εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα το fiat punto  abarth τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τα προβλήματα με το dsg λίγα δεν νομίζω ότι τα προβλήματα με το λαδί είναι λίγα  απλά όχι σαν το δικό μας αλλά υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό στον όμιλο. Εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα το fiat punto  abarth τότε.

Καλησπερα φιλε msdx ειχα μπει και εγω πριν αρκετο καιρο σε αυτο το δηλημα με τοσα που διαβαζω.Εχω παραγγειλει το πολο gti και με τοσα που διαβασα ημουν ετοιμος να ακυρωσω την παραγγελεια και να πηγαινα για το abarth.Αφου το εψαξα αρκετα το θεμα ειδα ποσο λαθος ημουν που θα πληρωνα στον ιταλο 2 χιλιαρικα παραπανω για τις πλαστικες βλακιες του και για τα δειλα του αλογα.Οτι και να κανεις οτι και να βαλεις ενα punto θα αγορασεις και μαλιστα αδρα με τι διαφορα οτι θα εχεις αντι για φιατ σκορπιο που θα σου στοιχιζε ο κουκος αιδονι οχι φιλε να μην μετανιωνεις.Αλλο το ενα αμαξι αλλο το αλλο.Δεν ξερω τι σου εχει κανει το συγγεκριμενω αμαξι αλλα μπορω να φανταστω συμφωνα με οσα εχω διαβασει αλλα οπως και να το κανεις η vw τουλαχιστον ποιοτικα εχει διαφορα απο τη fiat.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακαρι να μην πεσεις στα ιδια προβληματα με εμας. πραγματικα ειναι το κατι αλλο. εχεις ενα καινουργιο αμαξι και καθε 1000 σου λενε φερτο εδω. μετα σου λενε βρηκαμε λυση. παπαρες!!! μετα σου λενε βρηκαμε αλλη λυση παλι παπαρες!!! δεν θελω να καταληξω σα εναν φιλο που εχει αλλαξει 3 η 4 φορες κινητηρα!και μετα αν θες να το πουλησεις ? τι θα του πεις του υποψηφιου αγοραστη γεια χαρα εχει αλλαξει 2 φορες κινητηρα αλλα μην αγχωνεσαι ειναι μια χαρα? προσωπικα εγω δεν μπορω να πουλησω σε ιδιωτη ενα αμαξι με τοσο σοβαρο προβλημα και να το παιξω κινεζος μετα.ετσι καταληγουμε στο συμπερεσμα οτι αν συμβιβαστεις με την εννοια οτι καει λαδι θα συμβιβαστεις με την εννοια οτι αν αποφασισεις να το πουλησεις θα το σκοτωσεις.εγω λοιπον δεν συμβιβαζομαι. εαν δεν δεχθουν ανταλλαγη με καινουργιο αμαξι αλλο μοντελο ισης αξιας τοτε θα παω δικαστικως και οπου το πει.υπομονη εχω εγγυηση 2 χρονια και ειδη το αμαξι μου τους εχει στοιχισει πολυ αν σκεφτεις οτι αλλαξαμε κινητηρα κομπρεσορα air condition μοτερ παραθυρου και γρυλλο 500 ευρω δωρο εγγυηση που μου εκαναν μετα το εξωδικο. αν θελουν να μου αλλαζουν κινητηρα καθε χρονο και νομιζουν οτι τους συμφερει τι να πω.....................................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.