Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

επειδή συγκρινουμε Polo GTΙ και Punto Abarth θα έπαιρνα 1000 φορές το Abarth και ας εχει σκληρά πλαστικά . Μονο και μόνο τα προβλήματα που θα φαω στην μάπα με το Polo καλύτερα το Abarth .
Εδω λεω οτι ο 1.4 της Fiat ειναι πιο αξιοπιστος απο τον 1.4 της VW τον 160αρι(οχι τον δικο σας που καιει λαδια) ο οποιος δεν καιει λάδια.
Και λάδια να μην καιει το Polo GTI βάλε και άλλα προβληματα , N75,Σκάστρες,πολλαπλασιαστές, καδένα, μεταβλητός,σπασμένα εμβολα μπλα μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

πλανασαι πλανην οικτρα φιλε νικο, με ολο το σεβασμο παντα. Εινα grande punto abarth και το εδωσα με 80000 απροβληματιστα χιλιομετρα.... και πηρα polo gti για να αναιβω σκαλη και κατεβηκα δυτηστηχως... το μονο καλο του πολο ειναι το σαζμαν που και αυτο ημερομινια ληξεις εχει. κατα τα αλλα με 20000 χλμ εκτος λαδια μοτερ και τα λοιπα.... καθε φορα που μπαινω μεσα ανακαληπτω και ενα καινουριο θορηβο... αυτα τα λιγα....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακαρι να μην πεσεις στα ιδια προβληματα με εμας. πραγματικα ειναι το κατι αλλο. εχεις ενα καινουργιο αμαξι και καθε 1000 σου λενε φερτο εδω. μετα σου λενε βρηκαμε λυση. παπαρες!!! μετα σου λενε βρηκαμε αλλη λυση παλι παπαρες!!! δεν θελω να καταληξω σα εναν φιλο που εχει αλλαξει 3 η 4 φορες κινητηρα!και μετα αν θες να το πουλησεις ? τι θα του πεις του υποψηφιου αγοραστη γεια χαρα εχει αλλαξει 2 φορες κινητηρα αλλα μην αγχωνεσαι ειναι μια χαρα? προσωπικα εγω δεν μπορω να πουλησω σε ιδιωτη ενα αμαξι με τοσο σοβαρο προβλημα και να το παιξω κινεζος μετα.ετσι καταληγουμε στο συμπερεσμα οτι αν συμβιβαστεις με την εννοια οτι καει λαδι θα συμβιβαστεις με την εννοια οτι αν αποφασισεις να το πουλησεις θα το σκοτωσεις.εγω λοιπον δεν συμβιβαζομαι. εαν δεν δεχθουν ανταλλαγη με καινουργιο αμαξι αλλο μοντελο ισης αξιας τοτε θα παω δικαστικως και οπου το πει.υπομονη εχω εγγυηση 2 χρονια και ειδη το αμαξι μου τους εχει στοιχισει πολυ αν σκεφτεις οτι αλλαξαμε κινητηρα κομπρεσορα air condition μοτερ παραθυρου και γρυλλο 500 ευρω δωρο εγγυηση που μου εκαναν μετα το εξωδικο. αν θελουν να μου αλλαζουν κινητηρα καθε χρονο και νομιζουν οτι τους συμφερει τι να πω.....................................

καταλαβαινω εχεις περασει μεγαλο πακετο μακαρι να βρεθει λυση και να και να μην εχεις αλλα προβληματα.εσυ εχεις αλλαξει ολο το αμαξι ημαρτον ευχομαι πραγματικα να σου δωσουν ενα καινουργιο 

Link to comment
Share on other sites

για να μην πω οτι σε οσους συνεχιζει να καιει λαδια κατα πασα πιθανοτητα θα βαρεσει και καταλυτης και μπορει να σαπισει και η εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε msdx ειχα μπει και εγω πριν αρκετο καιρο σε αυτο το δηλημα με τοσα που διαβαζω.Εχω παραγγειλει το πολο gti και με τοσα που διαβασα ημουν ετοιμος να ακυρωσω την παραγγελεια και να πηγαινα για το abarth.Αφου το εψαξα αρκετα το θεμα ειδα ποσο λαθος ημουν που θα πληρωνα στον ιταλο 2 χιλιαρικα παραπανω για τις πλαστικες βλακιες του και για τα δειλα του αλογα.Οτι και να κανεις οτι και να βαλεις ενα punto θα αγορασεις και μαλιστα αδρα με τι διαφορα οτι θα εχεις αντι για φιατ σκορπιο που θα σου στοιχιζε ο κουκος αιδονι οχι φιλε να μην μετανιωνεις.Αλλο το ενα αμαξι αλλο το αλλο.Δεν ξερω τι σου εχει κανει το συγγεκριμενω αμαξι αλλα μπορω να φανταστω συμφωνα με οσα εχω διαβασει αλλα οπως και να το κανεις η vw τουλαχιστον ποιοτικα εχει διαφορα απο τη fiat.

Φίλε μου καλησπέρα και κ καλορίζικο το αυτοκίνητο και σου εύχομαι να μην έχεις τα ιδία με μας. Το βασικό που μου έχει κάνει αυτό το αυτοκίνητο είναι τα λίγα προβλήματα που έχει σε σχέση με το δικό μου .Πληρώνω αμάξι που δεν έχω και από ότι φαίνετε δεν θα έχω .Μην ακούω για το εσωτερικό γιατί απλά αυτό που λες δεν ισχύει πρώτα απ όλα δεν συγκρίνετε γιατί έχει άλλη φιλοσοφία το αυτοκίνητο   αλλά και να είναι έτσι όπως τα λες δεν παίρνω αμάξι για το σαλόνι για να με πηγαίνει ωραία στην εταιρία να αλλάζω κινητήρες. Το να κοιτάμε τι μάρκα μας έφαγε. Όταν οι φίλοι μου έλεγαν γερμανό και κορόιδευαν τις άλλες μάρκες καλά ήταν αλλά τώρα κάνουν τις πάπιες.  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

<p>λοιπον παιδια μετρησα σημερα τα λαδια μου στα 2940 χλμ μετα την αλλαγη του κινητηρα και ενω εως τα 2700 δεν μου ειχε καψει διαπιστωνω οτι το σαγρε δειχνει να λειπουν 0.5 ml ηταν στη μεση δηλαδη. αυριο μιας και συμπληρωσα τα 3000χλμ που ηθελαν θα το παω στην αντιπροσωπεια να το μετρησουν και αν οντως μου πουν οτι λειπει (γιατι αυτοι ειναι και μαγοι και κανουν μαγικα) θα τους προτεινω για αρχη ανταλλαγη με καποιο αλλο μοντελο (εννοειται οτι δεν μιλαμε για καποιο μοντελο χαμηλης αξιας εχω σκεφτει για 16000 και πανω) και αν μου αρχισουν τα κινεζικα φευγω σφαιρα για τον δικηγορο.το αμαξι εχει 2 χρονια εγγυηση ακομα.</p>

<p>αυτο που με διαολιζει ειναι οτι αν τους πω ποσο το παιρνετε το αμαξι μου θα μου πουν κανα 12000-13000 χιλιαρικα στην καλυτερη.δηλαδη ας θελω να παρω εστω ενα απλο golf θα πρεπει να βαλω και απο την τσεπη μου.......τραγικο!!!! το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπω στη διαδικασια να αλλαξω αλλους κινητηρες. δεν θα βγαλω τον καρκινο εγω για ενα αμαξι.....τι να κανουμε πεσαμε σε φολα.θα κοιταξω να το διωξω απο πανω μου οσο πιο γρηγορα γινεται....</p>

<p>αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι αν οντως το αμαξακι το δωσω τελικα (πραγμα το οποιο δν θελω) μαλλον προς audi θα παω..\</p>

<p>αυριο θα σας ενημερωσω αναλυτικα</p>

<p>επισης θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.. κοιταω λιγο στον τιμοκαταλογο της vw αλλα στα golf βρισκω μονο τα νεα golf δηλαδη τα 7αρια. τα 6αρια τα καινουργια που τους εχουν μεινει που μπορω να δω τιμες?</p>

 

ευχαριστω πολυ το μελος menegsp για τις χρησιμες συμβουλες του!!!

Σπυρο σκεφτηκες αν σου πουν οτι ο κατασκευαστης "δικαιολογει" εως και 500ml στα 1.000χλμ.και εσυ εισαι μια χαρα με 3.000 τι θα τους απαντησεις;γιατι και εμενα στα 1.500 εχει καψει 150ml περιπου χωρις ακομα να το εχω πατησει!εγω οπως εχω ξαναπει μολις τελειωσει η εγγυηση θα αλλαξω ελατηρια.σιγα μην περιμενω να φτιαξουν αυτοι ενα αυτοκινητο ενω ξερουν τι φταιει να κανουν τη παπια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και κ καλορίζικο το αυτοκίνητο και σου εύχομαι να μην έχεις τα ιδία με μας. Το βασικό που μου έχει κάνει αυτό το αυτοκίνητο είναι τα λίγα προβλήματα που έχει σε σχέση με το δικό μου .Πληρώνω αμάξι που δεν έχω και από ότι φαίνετε δεν θα έχω .Μην ακούω για το εσωτερικό γιατί απλά αυτό που λες δεν ισχύει πρώτα απ όλα δεν συγκρίνετε γιατί έχει άλλη φιλοσοφία το αυτοκίνητο   αλλά και να είναι έτσι όπως τα λες δεν παίρνω αμάξι για το σαλόνι για να με πηγαίνει ωραία στην εταιρία να αλλάζω κινητήρες. Το να κοιτάμε τι μάρκα μας έφαγε. Όταν οι φίλοι μου έλεγαν γερμανό και κορόιδευαν τις άλλες μάρκες καλά ήταν αλλά τώρα κάνουν τις πάπιες.  :crazy:

Aδερφε πανω που ειχα ηρεμισει με κανεις και ανησυχω.Γνωριζω τι αμαξι παιρνω σιγουρα θα καιει λαδι ελπιζω σε επιτρεπτο οριο οπως ολα τα τουρμπο.Σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο αυτοκινητο και στην καλυτερη για την εποχη τιμη.Οσο για το θεμα αν γουσταρο τα vw σου μιλησα σε συγκριση με το abarth και ας ειναι διαφορετικα αυτοκινητα.Θεωρω κοροιδια να την παθουμε με 20000 χιλιαρικα και να μην εχουμε αμαξι αλλα αλλο τοσο κοροιδια 25000 για πουντο.Αυτη ειναι η αποψη μου μετα απο ερευνα αγορας και οχι απο προσωπικη εμπειρια,σιγουρα εσυ θα εχεις μια πιο καλη εικονα οποτε για ολα τα υπολοιπα κρεμομαι απο τα χειλη σου και πραγματικα θα περιμενω νεα απο το τελος τις περιπετειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τελειώσει καλά η ιστορία με μένα απλά θέλω να το δώσω αν φτιαχτεί θα το δώσω σε μάντρα και ότι πιάσει και ας μείνω με τα πόδια  από το να στεναχωριέμαι  για αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Αν καιει φιλε μου θα καιει οπως όλα τα Polo GTI αν δεν καιει δεν θα καιει απλα τα πράγματα.
Και σχετικά με την συγκριση Abarth SS VS Polo GTI αν θεωρησουμε αμελητεα τα προβληματα τοτε ναι με λιγοτερα λεφτα το Polo GTI σου προσφέρει περισσοτερα, καλύτερο εσωτερικο, DSG κλπ . Αλλα επειδη στην πραγματικότητα τα πράγματα ειναι διαφορετικά το Abarth SS(δεν εχει 25.000) ειναι καλύτερη επιλογή απο το Polo GTI οπως και ολα τα αλλα supermini στην κατηγορια αυτη οπως το Opel Corsa OPC, και ο λογος? οκ προσφερουν λιγοτερα αλλα ειναι πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, και αν βγάλεις εκτος το DSG που δεν το εχουν ολοι, το πρόβλημα με τα λαδια ειναι σχεδόν σε ολους ακομα και το περιοδικο EVO αγγλιας το εγραψε!
Και οταν πρωτο μπήκες και ρώταγες για το polo ειπες οτι οι πωλητες σου ειπαν οτι ειναι νεα παρτιδα και δεν θα εχει προβλημα , τοτε σου εγραψα να το παρεις αλλα να σου υπογράψουν σε χαρτι οτι δεν θα καιει και οτι αν καιει θα παρεις πισω τα λεφτα σου .
Οπως και αν εχει καλοριζικο και ευχομαι να μην καιει ΚΑΘΟΛΟΥ! το 50 - 100ml/1000km μην το θεωρησεις φυσιολογικο παλι προβλημα ειναι!

ΥΓ : Προτιμώ να εχω σκληρά πλαστικά παρά να ειμαι μια φορά τον μηνα συνεργειο και να πελαγώνω για το αμαξι .

 

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξεκινησα να παω στην αντιπροσωπεια σημερα.πριν παω λεω δν ριχνω μια ματια στα λαδια.κοιταω και το σαγρε ηταν τερμα πανω κανονικα. λεω απο μεσα μου τι διαολο χαζος ειμαι.παω αντιπροσωπεια (αποσταση 35 χλμ) το αφηνουμε 10 λεπτα να κατσουν το κοιταμε με το μηχανικο μαζι και βλεπω οτι ειναι κομπλε. λεω απο μεσα μου τι στο καλο συμβαινει δεν μπορει να ειμαι τοσο ηλιθιος που να μην μπορω να μετραω τα λαδια. γυριζω σπιτι και αφηνω το αμαξι στο σημειο που το ειχα παρκαρει και χθες και ειχα μετρησει και εδειξε οτι λειπει καποια ποσοτητα.και τοτε διαπιστωσα ποσο ηλιθιος ειμαι γιατι το αμαξι ειχε κληση προς τα αριστερα δηλαδη δεν ηταν σε ευθεια.πανω στη βιασυνη μου χθες δεν το προσεξα,το ξερω ειμαι τελειως ζωον αλλα τι να πω.

ζητω συγνωμη απο ολους εδω μεσα για την λαθος πληροφορηση που εδωσα. μα ελεγα χθες δεν ειναι δυνατον στα 2800 να μην εχει καψει τιποτα και στα 2940 να λειπει λαδι αλλα δεν εδωσα σημασια.

για να τελειωνω με το θεμα εχω 3000 χλμ με λενε Σπυρο και εγω και το αμαξι ειμαστε καλα.

επομενη ενημερωση θα εχετε σε 500 χλμ ακομα δηλαδη στις 3500χλμ.

 

 

μια ερωτηση τα λαδια στην αντιπροσωπεια μου λενε να τα αλλαξω στις 15000χλμ, εγω λεω να τα αλλαξω πριν τις 10000 χλμ εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Abarth... Ε, δεν είναι κι άσχημο...

Αλλά polo gti δεν είναι!

Άντε ρε Σπύρο και μας "έσκιαξες" χτες!

Edited by geologist
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση τα λαδια στην αντιπροσωπεια μου λενε να τα αλλαξω στις 15000χλμ, εγω λεω να τα αλλαξω πριν τις 10000 χλμ εσεις τι λετε?

Ανά 7.500 αλλαξε τα και παίρνε λάδια εκτός εταιρίας αν δεν το έχεις ξανά κάνει γιατί είναι κλέφτες.

 

Χάρηκα με τις εξελίξεις στο  θέμα σου. :good: :good:

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

αν τα αλλαζω εκτος αντιποσωπειας και δεν τα γραφω στο βιβλιο σερβις οθτε πουθενα πειραζει?

ακουω καλα λογια για τα mobil εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ανά 7000χλμ αλλαγή έτσι μου έχουν πει διάφοροι μηχανικοί που έχω ρωτήσει και το ακολουθώ...

για λάδια Σπύρο εγώ βάζω Mobil1 ESP Formula....ύστερα από πολύ ψάξιμο..



θα τα αλλάζεις στην αντιπροσωπία κανονικά θα τα αγοράζεις κ θα τα πηγαίνεις να σου τα βάζουν κ θα είσαι πάντα μπροστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καιει φιλε μου θα καιει οπως όλα τα Polo GTI αν δεν καιει δεν θα καιει απλα τα πράγματα.

Και σχετικά με την συγκριση Abarth SS VS Polo GTI αν θεωρησουμε αμελητεα τα προβληματα τοτε ναι με λιγοτερα λεφτα το Polo GTI σου προσφέρει περισσοτερα, καλύτερο εσωτερικο, DSG κλπ . Αλλα επειδη στην πραγματικότητα τα πράγματα ειναι διαφορετικά το Abarth SS(δεν εχει 25.000) ειναι καλύτερη επιλογή απο το Polo GTI οπως και ολα τα αλλα supermini στην κατηγορια αυτη οπως το Opel Corsa OPC, και ο λογος? οκ προσφερουν λιγοτερα αλλα ειναι πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, και αν βγάλεις εκτος το DSG που δεν το εχουν ολοι, το πρόβλημα με τα λαδια ειναι σχεδόν σε ολους ακομα και το περιοδικο EVO αγγλιας το εγραψε!

Και οταν πρωτο μπήκες και ρώταγες για το polo ειπες οτι οι πωλητες σου ειπαν οτι ειναι νεα παρτιδα και δεν θα εχει προβλημα , τοτε σου εγραψα να το παρεις αλλα να σου υπογράψουν σε χαρτι οτι δεν θα καιει και οτι αν καιει θα παρεις πισω τα λεφτα σου .

Οπως και αν εχει καλοριζικο και ευχομαι να μην καιει ΚΑΘΟΛΟΥ! το 50 - 100ml/1000km μην το θεωρησεις φυσιολογικο παλι προβλημα ειναι!

ΥΓ : Προτιμώ να εχω σκληρά πλαστικά παρά να ειμαι μια φορά τον μηνα συνεργειο και να πελαγώνω για το αμαξι .

 

Καλησπερα αδερφε winner,δυστυχως δεν μου υπεγραψαν κανενα χαρτι και φυσικα δεν θα το εκανε κανεις και ας μην εκαιγε οντως.Οσο για το αμαξι πραγματικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο το πουντο.Ειναι θεμα γουστου και αισθησης.παντος αν καιει τοσο πολυ θα κανω οτι εκανε και ο tsolias και ησυχασε το κεφαλι του μετα την εγγυηση.Για το αν καινε λαδι και οι υπολοιποι κινητηρες που εγραψες δεν το γνωριζω αλλα για να το εχουν βαλει σε περιοδικο θα ειναι εξακριβωμενο.

Link to comment
Share on other sites

εγω αναρωτιεμαι ακουγωντας κατι σαν  και αυτο :πως νιωθει το παληκαρι που εχει αλλαξει 4 φορες κινητηρες και με ρεβο προγραμμα απο αντιπροσωπεια στα ιωαννινα....θα εχει λιωσει στο στρωσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου δώσει το email επικοινωνίας με το customer service της Γερμανίας..

Link to comment
Share on other sites

εχω ενημερωση παιδια μιας και συμπληρωσα αλλα 600 χλμ συνολο 3600χλμ απο την αλλαγη κινητηρα.

δεν εχω καψει τιποτα ακομα και επισης μου ειπαν απο αντιπροσωπεια οτι αλλα 2 παιδια που αλλαξαν κινητηρα στο ιδιο καταστημα στην πατρα πιο νωρις απο εμενα ακομα δεν εχουν καψει τιποτα και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενημερωση παιδια μιας και συμπληρωσα αλλα 600 χλμ συνολο 3600χλμ απο την αλλαγη κινητηρα.

δεν εχω καψει τιποτα ακομα και επισης μου ειπαν απο αντιπροσωπεια οτι αλλα 2 παιδια που αλλαξαν κινητηρα στο ιδιο καταστημα στην πατρα πιο νωρις απο εμενα ακομα δεν εχουν καψει τιποτα και αυτα.

Πρεπει να εισαι η εξαιρεση μου φαινεται εγω εχω κανει 1750 και εχει καψει 200ml!μεχρις στιγμης με ενα καλο πατημα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι η εξαιρεση μου φαινεται εγω εχω κανει 1750 και εχει καψει 200ml!μεχρις στιγμης με ενα καλο πατημα μονο.

Και εμενα φιλε chris τοσο περιπου καιει.Εχω 23500 χιλομετρα και τωρα τελευταια αρχιζει να καιει τοσο(200-250 περιπου ml/1000 km) ενω παλια δεν εκαιγε καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως δεν καινε τοσο καιρο και αρχιζουν ετσι ξαφνικα.

 

 

Υ.Γ. Δεν εχω αλλαξει ποτε κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φιλε chris τοσο περιπου καιει.Εχω 23500 χιλομετρα και τωρα τελευταια αρχιζει να καιει τοσο(200-250 περιπου ml/1000 km) ενω παλια δεν εκαιγε καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως δεν καινε τοσο καιρο και αρχιζουν ετσι ξαφνικα.

 

 

Υ.Γ. Δεν εχω αλλαξει ποτε κινητηρα.

ΑΒΥΣΣΟΣ ο κινητηρας του polo!Εδω δεν ξερουν οι φιλοι μας οι γερμανοι εμεις θα ξερουμε;μακαρι να μεινει ετσι ή να μειωθει(που δεν το βλεπω)αλλιως θα εχουμε τρεχαματα παλι.παντως εισαι απο τους τυχερους.εγγυηση εχεις ή τελειωσε;

Link to comment
Share on other sites

ΑΒΥΣΣΟΣ ο κινητηρας του polo!Εδω δεν ξερουν οι φιλοι μας οι γερμανοι εμεις θα ξερουμε;μακαρι να μεινει ετσι ή να μειωθει(που δεν το βλεπω)αλλιως θα εχουμε τρεχαματα παλι.παντως εισαι απο τους τυχερους.εγγυηση εχεις ή τελειωσε;

Εχω εγγυηση μεχρι τον μαιο 2013 που κλεινει 2 χρονια το αυτοκινητο.Στην αρχη σκεφτομουν να την επεκτεινω(ακομα το σκεφτομαι,(εχω 2 μηνες περιθωριο να αποφασισω) αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αν αρχισει να καιει να κανω οτι εκανε ο τσολιας σε εξωτερικο συνεργειο εφοσον βλεπω οτι οσοι αλλαζουν κινητηρες παλι καινε εκτος ελαχιστες εξαιρεσεις.Ασε που για επεκταση μου ειπαν 450 ευρω.Τοσο περιπου θα κοστισει η αλλαγη ελατηριων εκτος αντιπροσωπειας.Οποτε σκεφτομαι γτ να μπλεκω με την αντιπροσωπεια.Παντος αν μεινει τοσο δεν θα κανω τιποτα.Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πωσ γινεται να μην καινε μερικα(μαζι και το δικο μου) για τοσα χιλιομετρα και μετα ξαφνικα να αρχιζουν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.