Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

Εχω εγγυηση μεχρι τον μαιο 2013 που κλεινει 2 χρονια το αυτοκινητο.Στην αρχη σκεφτομουν να την επεκτεινω(ακομα το σκεφτομαι,(εχω 2 μηνες περιθωριο να αποφασισω) αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αν αρχισει να καιει να κανω οτι εκανε ο τσολιας σε εξωτερικο συνεργειο εφοσον βλεπω οτι οσοι αλλαζουν κινητηρες παλι καινε εκτος ελαχιστες εξαιρεσεις.Ασε που για επεκταση μου ειπαν 450 ευρω.Τοσο περιπου θα κοστισει η αλλαγη ελατηριων εκτος αντιπροσωπειας.Οποτε σκεφτομαι γτ να μπλεκω με την αντιπροσωπεια.Παντος αν μεινει τοσο δεν θα κανω τιποτα.Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πωσ γινεται να μην καινε μερικα(μαζι και το δικο μου) για τοσα χιλιομετρα και μετα ξαφνικα να αρχιζουν..

Εμενα εχει εγγυηση μεχρι δεκεμβριο του 2014,αλλα και αν αρχισει να καει παλι πολυ θα το φτιαξω εξω δεν ξαναπαω σε αυτους!και ενος φιλου μου το cupra στην αρχη δεν εκαιγε τωρα στο service που εκανε σε 4500χλμ ειχε καψει 500ml.

Link to comment
Share on other sites

γινομαι κουραστικος παιδια το ξερω αλλα εχοντας 3900χλμ και κοντευοντας τα 4000χλμ με το νεο κινητηρα ειπα να κανω μια ενημερωση αν και ειχα ενημερωσει παλι πριν 200 χλμ.

λεω σημερα γυρνωντας απο τι δουλεια (αποσταση 32 χλμ) να βαλω το s στο κιβωτιο να τα δωσω.ξεκινησα το ζεστανα και μετα δωσε 140 - 160 - 180 με πατηματα χαμηλωμα ταχυτητας και παλι πατημα και λιγο πριν φτασω ριχνω μια αποτομη μεχρι τα 200χλμ.σταματαω μετα στην ακρη βαζω D και λεω τωρα να το ηρεμησω λιγο μιας και προκειτε να το σβησω και αφου η θερμοκρασια λαδιων ηταν 102.εκανα μια ηρεμη βολτα το αφησα λιγο στο ρελαντι μεχρι να πεσει η θερμοκρασια κατω απο 90.μετα 20 λεπτα λεω δεν παω να μετρησω τα λαδια αφου κοιταξα αν ειναι ευθεια το αμαξι μην την παθω παλι οπως την προηγουμενη φορα.μετραω και βλεπω οτι δεν λειπει σταγονα.θελω να τονισω οτι συχνα κανω ανοιγματα για να δω αν θα καψει οταν το τσιτωνω. μεχρι στιγμης καλα ολα..............

για να μην γινομαι κουραστικος ενημερωση σχετικα με καταναλωση λαδιων θα ξανακανω στα 4500χλμ.

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ενημερώνεις και δεν γίνεσαι κουραστικός τουλάχιστον για μένα.Πολύ καλά τα δικάσουν νέα .Εγώ το έχω μέσα δεν τους έχω πάρει τηλέφωνο να δω πόσο καιρώ θα κάνουν να το ετοιμάσουν. Αλλά πήγα και μίλησα με τον πωλητή που το πηρά

και έκανε κάποια τηλεφωνήματα να τους πιέσει λέει. Επίσης έκανα καταγγελία στο ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και έστειλε ειδοποιήσει στον πωλητή που το πηρά, στην βιαμαρ και το έστειλε και στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο σημείο του πλανήτη, που ο καταναλωτής δεν αντιμετωπίζεται ως Καγκουρώ...

 

http://www.austlii.edu.au/cgi-bin/sinodisp/au/cases/nsw/NSWCTTT/2012/447.html?stem=0&synonyms=0&query=polo%20gti

 

Με κάθε επιφύλαξη να είμαι εγώ το Καγκουρώ και να μην κατάλαβα τι ακριβώς διάβασα, μιας και τα Αγγλικά μου δεν είναι τόσο formal και τόσο "νομικά". Αν κατάλαβα λάθος ζητώ εκ των προταίρων συγγνώμη για την αναστάτωση από όλους (εταιρεία και καταναλωτές).

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο σημείο του πλανήτη, που ο καταναλωτής δεν αντιμετωπίζεται ως Καγκουρώ...

 

http://www.austlii.edu.au/cgi-bin/sinodisp/au/cases/nsw/NSWCTTT/2012/447.html?stem=0&synonyms=0&query=polo%20gti

 

Με κάθε επιφύλαξη να είμαι εγώ το Καγκουρώ και να μην κατάλαβα τι ακριβώς διάβασα, μιας και τα Αγγλικά μου δεν είναι τόσο formal και τόσο "νομικά". Αν κατάλαβα λάθος ζητώ εκ των προταίρων συγγνώμη για την αναστάτωση από όλους (εταιρεία και καταναλωτές).

 

Απότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα... Ο τύπος ήθελε να πάρει πίσω τα λεφτά του λόγω της ιστορίας με τα λάδια (33.000 $!!!!) , αλλά δεν δεχόταν να περάσει το αυτοκίνητο από το διαγνωστικό της αντιπροσωπίας( γιατί λογικά θα τον δουλεύανε). Οπότε πρότεινε κάποια άλλη αντιπροσωπία για να γίνει ο έλεγχος!?! Εφόσον όμως δεν έστειλε το αμάξι στην αντιπροσωπία που το αγόρασε , δυστυχώς δεν τον δικαιώνει ο Δικαστής (Tribunal)  και δεν πείθετε από τα λόγια του ότι το αμάξι είναι ελαττωματικό και άρα δικαιούται αποζημίωσης. Στο τέλος διατάζει ο Δικαστής να γίνει ο έλεγχος στην αντιπροσωπία που αγοράστηκε και απορρίπτει κάθε έκθεση του αιτούντος ότι έχει εξαπατηθεί από την αντιπροσωπία. LOS POULOS δηλαδή και στην Αυστραλία!!! Αρε Μερκελ παντού έχεις απλώσει τα δίχτυα σου!!!   

Link to comment
Share on other sites

update guys

εχω 4500 χλμ. με το νεο κινητηρα. το μονο σιγουρο ειναι οτι μου λειπει λιγο λαδακι ακριβως το ποσο δεν ξερω ειναι πανω απο τι μεση στο σαγρε περιπου στα 3/4.

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μεχρι τις 4000χλμ δεν ειχε καψει τιποτα. απο εκει και πανω κατι τσιμπησε και αυτο που με ανησυχει ειναι αν θα αρχισει να καει τον κωλο του τωρα που ξεκινησε η αν θα κυλισει ετσι δηλαδη καει λιγο.αν ειναι καθε 4500χλμ να τσιμπαει λιγο δεν με πειραζει αλλα αν ξεκινησε παλι να καει τοτε θα το κρατησω μεχρι να λειξει η εγγυηση ετος 2015 και θα το σουταρω μετα λογικα.μεχρι το καλοκαιρι υπομονη ο χρονος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας του gti μπορεί να πάρει και 40άρι λάδι σύμφωνα με τη VW?Αν ναι,έχει δοκιμάσει κανένας μπας και υπάρξει έστω μια κάποια μείωση της κατανάλωσης λαδιού?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου φωτογραφίες από ανοιγμένα μοτέρ..θυμάμαι ότι έχω δει αλλά όχι που...στείλτε μου σας παρακαλώ τα link αν θυμάστε...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο κανενας ρε παιδια? που χαθηκατε? εχει 5400 χλμ το νεο μοτερ και δυστυχως αρχισε ξαφνικα να καιει.... αυτη τη στιγμη παιζει να μου λειπουν γυρω στα 800ml λιγο θελει ακομα να ανψει λαμπακι με βαση το σαγρε.

ειχατε καμια εξελιξη? κανατε καμια κινηση?

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο κανενας ρε παιδια? που χαθηκατε? εχει 5400 χλμ το νεο μοτερ και δυστυχως αρχισε ξαφνικα να καιει.... αυτη τη στιγμη παιζει να μου λειπουν γυρω στα 800ml λιγο θελει ακομα να ανψει λαμπακι με βαση το σαγρε.

ειχατε καμια εξελιξη? κανατε καμια κινηση?

όσες φορές πήγα να βοηθήσω ξαφνικά οι ξερόλες που τα ξέρουν όλα μου έκαναν μια επίθεση δεν θυμάμαι αν ήσουν κ εσύ σε αυτούς τελοσπάντων αυτοί εξαφανίστηκαν το έλυσαν το πρόβλημα τους . Νομίζω όλοι αυτοί οι ξερόλες θα σου λύσουν το πρόβλημα σου ,ρώτησε τους .τόσοι άνθρωποι με το ίδιο πρόβλημα και ούτε να κάνετε μιά ομαδική προσπάθεια δεν μπορείτε ....
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με seat ibiza, αλλα να γραψω κι εδω τα νεα μου : ως τωρα 1800 χιλιομετρα και δεν εχει καψει. Ειναι πολυ νωρις ακομη γι'αυτο δεν γραφω συνεχεια. Δεν ειμαι αισιοδοξος, ειδικα οταν βλεπω π.χ. οτι ο spiros!!! αρχισε να καιει, οπως και αλλα παιδια εδω μεσα.

Φιλε korn1100  , συλλογικη προσπαθεια στην Ελλαδα? χαχαχαχα, μονο μετα απο πυρηνικο ολεθρο ισως   =@

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με seat ibiza, αλλα να γραψω κι εδω τα νεα μου : ως τωρα 1800 χιλιομετρα και δεν εχει καψει. Ειναι πολυ νωρις ακομη γι'αυτο δεν γραφω συνεχεια. Δεν ειμαι αισιοδοξος, ειδικα οταν βλεπω π.χ. οτι ο spiros!!! αρχισε να καιει, οπως και αλλα παιδια εδω μεσα.

Φιλε korn1100  , συλλογικη προσπαθεια στην Ελλαδα? χαχαχαχα, μονο μετα απο πυρηνικο ολεθρο ισως   =@

εμενα ιλε απο οτι παρατηρησα αρχισε να καει σιγα σιγα απο τα 4000χλμ και μετα. τωρα γιατι δεν ξερω.το οδηγησα νορμαλ το οδηγησα τσιτα αλλα τιποτα.τωρα εχω 5600 χλμ και μου ειχαν πει στα 8000χλμ να παω για ελεγχο.θα ειμαι πολυ χαρουμενος αν φτασω 8000χλμ χωρις να αναψει το λαμπακι αλλα δεν το βλεπω.

κοιτα να δεις εχω 2 χρονια εγγυηση ακομα.οποτε θα με πληρωνουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η λυση ειναι μια και δοκιμασμενη!ΕΞΩΔΙΚΟ!πρωτεινω σε ολους οσους εχουν το προβλημα με την καταναλωση να μην επαναπαυτουν και να το κυνηγησουν οσο μπορουν!

εχω απο το πρωτα αυτοκινητα που εμφανισαν προβλημα και εχω αμετρητες επισκεψεις στο συνεργειο..εχω ακουσει τα παντα εκει μεσα :sorry: εχω θυμωσει,εχω απελπιστει σε σημειο να θελω να δωσω το αμαξι οσο οσο!

εφτιαξα ενα πληρες ιστορικο το παρεδωσα στον δικηγορο και εκεινος εστειλε το εξωδικο..η απαντηση ηταν οτι αν το αυτοκινητο μετα απο αλλαγη κινητηρα και σωληνακια καιει παραπανω απο  250 μλ στα 1000 χιλιομετρα το παιρνουν πισω οσο το αγορασα καιμου δινουν αλλο απο  audi η vw .

το αμαξι συνεχισε να καιει ενα λιτρο στα 1000 οπως εκανε παντα μπορει και παραπανω... :bad:

σε λιγο καιρο περιμενω το καινουριο.. :diablo:

Σημειωση:η καταναλωση συμβαινει κυριως μεσα στην πολη δλδ σε χαμηλες στροφες !!αν πηγαινετε συχνα ταξιδια η κανετε γενικα μεγαλες αποστασεις δεν θα παρατηρησετε μεγαλη καταναλωση !

το να σας λενε οτι θεωρουν οτι η καταναλωση που εχετε ειναι στα επιτρεπτα ορια δεν ισχυει!!οσο υπαρχουν αυτοκινητα που δεν καινε σταγονα οι τυποι ειναι ακυροι μην πιστευετε τπτ!και μονο που εχουν κανει τα αυτοκινητα και εμας τους ιδιους πειραματοζωα ειναι απαραδεκτο και πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας οτι και να σημαινει αυτο!

μερικα πραγματα εχουν γραφτει ξανα και απο αλλα παιδια αλλα εγιναν γαργαρα για καποιο λογο :aggressive:  μιλαω για ατομα που ελεγαν οτι μετα απο καποιες επισκευες εχουμε δικαιωμα αναστροφης και καποιοι αλλοι απο εμας εχουν δικαιωθει με τον ιδιο τροπο οπως εγω.

Edited by master2785
Link to comment
Share on other sites

παιδια η λυση ειναι μια και δοκιμασμενη!ΕΞΩΔΙΚΟ!πρωτεινω σε ολους οσους εχουν το προβλημα με την καταναλωση να μην επαναπαυτουν και να το κυνηγησουν οσο μπορουν!

εχω απο το πρωτα αυτοκινητα που εμφανισαν προβλημα και εχω αμετρητες επισκεψεις στο συνεργειο..εχω ακουσει τα παντα εκει μεσα :sorry: εχω θυμωσει,εχω απελπιστει σε σημειο να θελω να δωσω το αμαξι οσο οσο!

εφτιαξα ενα πληρες ιστορικο το παρεδωσα στον δικηγορο και εκεινος εστειλε το εξωδικο..η απαντηση ηταν οτι αν το αυτοκινητο μετα απο αλλαγη κινητηρα και σωληνακια καιει παραπανω απο  250 μλ στα 1000 χιλιομετρα το παιρνουν πισω οσο το αγορασα καιμου δινουν αλλο απο  audi η vw .

το αμαξι συνεχισε να καιει ενα λιτρο στα 1000 οπως εκανε παντα μπορει και παραπανω... :bad:

σε λιγο καιρο περιμενω το καινουριο.. :diablo:

Σημειωση:η καταναλωση συμβαινει κυριως μεσα στην πολη δλδ σε χαμηλες στροφες !!αν πηγαινετε συχνα ταξιδια η κανετε γενικα μεγαλες αποστασεις δεν θα παρατηρησετε μεγαλη καταναλωση !

το να σας λενε οτι θεωρουν οτι η καταναλωση που εχετε ειναι στα επιτρεπτα ορια δεν ισχυει!!οσο υπαρχουν αυτοκινητα που δεν καινε σταγονα οι τυποι ειναι ακυροι μην πιστευετε τπτ!και μονο που εχουν κανει τα αυτοκινητα και εμας τους ιδιους πειραματοζωα ειναι απαραδεκτο και πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας οτι και να σημαινει αυτο!

μερικα πραγματα εχουν γραφτει ξανα και απο αλλα παιδια αλλα εγιναν γαργαρα για καποιο λογο :aggressive:  μιλαω για ατομα που ελεγαν οτι μετα απο καποιες επισκευες εχουμε δικαιωμα αναστροφης και καποιοι αλλοι απο εμας εχουν δικαιωθει με τον ιδιο τροπο οπως εγω.

. πες τα χρυσοστομε οταν τα έλεγα μόνο ειρωνεία αντιμετώπιζαν
Link to comment
Share on other sites

Θα σουν δωσουν καινουργιο αμαξι δηλαδη ισης αξιας με το gti? δηλαδη θελουμε σε 5000χλμ περιπου να μην εχει αναψει λαμπακι με βαση τη λογικη τους?

παντως αν το καταφερεις εαυτο ειναι ενα καλο πατημα και μια ωθηση και για μας τους υπολοιπους.επισης θελω να ρωτησω κατι.αν δικαιωθεις υπαρχει κατι που μπορουμε να χρησιμοποιηουμε απο εσενα π.χ καποιο αριθμο πρωτοκολου αποφασης η οτιδηποτε που να φαινεται οτι σε αντιστοιχη περιπτωση με την δικη μου αντικατεστησαν το αμαξι.δεν ξερω αν με καταλαβαινεις τι εννοω.με απλα λογια παω εκει και μου λενε ειναι φυσιολογικο να καιει και τους λεω μα σε αλλον του αλλαξαν το αμαξι.υπαρχει κατι που να μπορω να το χρησιμοποιησω (σαν να εχω ενομο συμφερον)?

μακαρι φιλε να σου πανε ολα καλα και να μας ενημερωνεις

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα σουν δωσουν καινουργιο αμαξι δηλαδη ισης αξιας με το gti? δηλαδη θελουμε σε 5000χλμ περιπου να μην εχει αναψει λαμπακι με βαση τη λογικη τους?

παντως αν το καταφερεις εαυτο ειναι ενα καλο πατημα και μια ωθηση και για μας τους υπολοιπους. μακαρι φιλε να σου πανε ολα καλα

το εχω παραγειλει ηδη ..η συμφωνια ελεγε οτι για 5000 χιλιομετρα θα γινονται μετρησεις καθε χιλια χιλιομετρα και αν καποια στιγμη ι καταναλωση ειναι πανω απο 250 ml θα το παρουν πισω

και θα παρω αυτοκινητο ισης η μεγαλυτερης αξιας

Link to comment
Share on other sites

τι αμαξι θα παρεις αν επιτρεπεται? και επισης τα 250 ml πως τα προσδιοριζαν?οι μετρησεις δηλαδη πως τις εκαναν

Link to comment
Share on other sites

τι αμαξι θα παρεις αν επιτρεπεται? και επισης τα 250 ml πως τα προσδιοριζαν?οι μετρησεις δηλαδη πως τις εκαναν

golf 7 ,οι μετρησεις καθε 1000 χιλιομετρα ,το μετρουσαν και ηλεκτρονικα

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.μπραβο φιλε χαιρομαι πολυ για εσενα και ελπιζω να παρουν ολη ωθηση και να προχωρησουν.

το αμαξι ποσης αξιας ειναι περιπου που θα παρεις και  τελος για να μην σας ζαλιζω αν δεν ηταν 250 ml και ηταν 150ml τοτε το δικαιολογουσε?θα μας τρελανουν?

Link to comment
Share on other sites

Master καλα εκανες με το εξωδικο : εχω μια σημαντικη απορια .

 

Οταν τους εστειλες το εξωδικο, φανταζομαι το αμαξι το ειχες λιγοτερο απο 2 χρονια οπου ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ σωστα?

Οταν εκανες τη μετρηση που βγηκε εκτος οριων ησουν μεσα ή εξω απο τα 2 χρονια? Γιατι σε μερικους πιστευω θα πατησουν εκει και δεν θα κανουν την ιδια προσφορα : οτι οποιος απο εμας εχει ξεπερασει τα 2 χρονια, το πολυ να του υποσχεθουν οτι θα του το φτιαχνουν συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.