Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

να αναφέρεται τον CAVE κινητήρα για να καταλαβουν οτι λετε για το ιδιο πρόβλημα γιατι άλλος εχει skoda άλλος εχει vw .
Έχει και φόρμα αποστολής της καταγγελιας μεσω του site έκανα και εγω καταγγελια για ενα θεμα που εχω με ενα Laptop, δεν έστειλα mail

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μην καθεστε : γινομαι κουραστικος, αλλα θα επαναλαβω καποιες κινησεις. Ειναι ΕΥΚΟΛΕΣ και μπορουν να γινουν σε 5' απο ΟΛΟΥΣ:

1.Γραψτε στο efpolis στην ειδικη φορμα καταγγελιων το προβλημα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ με το ιστορικο σας.

2.Σε λιγο καιρο θα εχει κοινοποιηθει η καταγγελια στη vw,seat , σκοντα (αναλογα το αμαξι του καθενος). Αν ΔΕΝ απαντησουν σε αυτα που ρωτατε , δηλαδη :

α. Τι σκοπευει να κανει η εταιρεια αν το προβλημα ΔΕΝ λυθει μετα απο μια επισκευη

β.Τι εγγυηση θα εχω οτι το προβλημα λυθηκε για παντα

γ....ο,τι αλλο σκεφτειτε

...τοτε : ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΕΤΕ reply email στον ανθρωπο που σας απαντησε απο το efpolis οτι κοινοποιησε την καταγγελια σας και του/της λετε οτι δεν πηρατε απαντηση. Τοτε τα πραγματα χοντραινουν γιατι αν δεν απαντησουν σε 5 μερες τρωνε προστιμο.

 

Αυτο ειχε ως αποτελεσμα σε εμενα να επεκτεινουν την εγγυηση για 2 χρονια για ολο το αμαξι. Και βλεπουμε..

 

3. Αν η πρωτη επισκευη δεν πετυχει , τρεχτε για δικηγορο. Ειναι αδιανοητο σε καινουριο αμαξι να αλλαζετε κινητηρες με το κιλο και να τους στρωνετε κιολας! Αγωγη κατ'ευθειαν και κοινοποιηση σε περιοδικα και φορουμς.

4.Μαζευετε ολα τα τοπικ απο φορουμ (αυτο εδω, απο το φορουμ της seat club, απο ξενα φορουμ) και τυπωστε τα. Μπορει να μην στεκουν σαν αποδειξη στο δικαστηριο, αλλα οσο να'ναι πρεπει και ο αλλος να αποδειξει οτι ολα οσα γρασφουμε εδω ειναι ψεμματα.

 

Μην καθεστε και κλαιγεστε εδω. ΜΗΝ στελνετε email στην vw στο εξωτερικο : θα σας παραπεμψει στη βιαμαρ, βελμαρ κλπ στην Ελλαδα.Αυτα απο μενα. Πιστευω στις τελευταιες σελιδες γινεται προοδος.

Link to comment
Share on other sites

1 κινηση θα τους ταραξει...και μονο 1..συναντηση εξω απο την kosmokar...να μιλησει μια ομαδα με καποιον υπευθυνο και να του πει οτι αν δεν κανουν κατι την επομενη φορα θα ειναι και ο ειδικος τυπος και τα blogs .

Link to comment
Share on other sites

1 κινηση θα τους ταραξει...και μονο 1..συναντηση εξω απο την kosmokar...να μιλησει μια ομαδα με καποιον υπευθυνο και να του πει οτι αν δεν κανουν κατι την επομενη φορα θα ειναι και ο ειδικος τυπος και τα blogs .

εγω μεσα ειμαι μονο που θα πρεπει να το ξερω πιο νωρις να κανονισω αδεια απο την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν χρειαζεται θα την κανουμε μονοι μας την ανακληση....εσυ πως πας απο λαδια?

 

400ml ανά 7000 χιλιόμετρα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά περιμενω να συμπληρώσω 1000 km μετά την αλλαγή των σωληνακιών και σας ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

εσυ μου φαινεται οτι εισαι ενταξει. εκτος και αν αρχισει ξαφνικα να καει

 

 

κοίτα....48000 χιλιόμετρα έχω σε 2 χρόνια..... τι να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είχα γράψει ποιο πριν είχα κάνει καταγγελία στην γενική γραμματεία του καταναλωτή όπου αυτοί έστειλαν στην βιαμρ και στο υπουργείο αναπτύξεις , ανταγωνιστικότητας ,υποδομών ,μεταφορών και δικτυων  την καταγγελία και ζητούσαν εξηγήσεις. Τι κέρδισα εγώ πρώτων μου έδωσαν άλλα 2 χρόνια εγγύηση δεύτερων γνωρίζει και το υπουργείο   και το καλύτερο μου έστειλαν  mail   χθες  να με ενημερώσουν ότι το υπουργείο   ζηταει από την βιαμαρ εντός 30 ημερών 1.Αποψεις σχετικά με την καταγγελία αν υπάρχει διορθωτική ενεργεία η εσωτερική ενημέρωση στο δίκτυο  απο την κατασκευάστρια εταιρεία παρακολούθησης του συγκεκριμένου τύπου οχήματος σχετικά με την απώλεια λαδιων.2 τα περιεχόμενα της διάγνωσης 3 Αν υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε άλλα οχήματα του ίδιου τύπου  στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. 4 Αν το όχημα είναι ασφαλές.  .

Θα μου πείτε ωραία τι σε νεάζει εσένα που το ξέρει  το υπέργειο. Με νεάζει γιατί αν ξανά έχω πρόβλημα θα κάνω καταγγελία ξανά στις πόσες αλλαγές αν δεν λυθεί το πρόβλημα από το νόμο δικαιούσαι τα λεφτά σου πίσω η αντικατάσταση του οχήματος. Και κάτι ακόμα αν στείλουν και άλλη καταγγελία για αυτό το θέμα για το ίδιο αμάξι κάτι μπορεί να γίνει .

 

http://www.efpolis.gr/

καλημέρα κ πάλι μόλις έκλεισα το τηλ μετά από επικοινωνία που είχα με την κ.Τσάμη μου είπε τελικά ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι το να επιβάλλουν ένα απλό πρόστιμο στην Cosmocar...για να βρούμε το δίκιο μας κ να κερδίσουμε τα χρήματα μας πίσω η την αντικατάσταση του αυτοκινήτου με άλλο χωρίς να χάσουμε λεφτά πρέπει όπως μου είπαν να πάμε δικαστικά..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .. και μενα μου εχουν αλλαξει έμβολα και κάποιες φορες μου το κανει το κροταλισμα.. ενα φιλαρακι με polo gti που τον ρωτησα αν σου παρουσιαζεται και εσενα αυτο το προβλημα μου απαντησε οτι: μου αλλαξαν μηχανη, μου ξανα εκαιγε λαδια,μου εκανε τον θορυβο το "κροταλισμα" και αλλαξαν κ ελλατηρια κ δεν καιει τιποτα τωρα.ειναι κομπλε το αμαξι.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: "Μπορει οντως να λυθει το προβλημα με την αλλαγη ελλατηριων;;;;;;;;;;;;"

Edited by liakouras7
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί θα έχετε διαβάσει για τα προβλήματα σε GTI με υπερβολική κατανάλωση λαδιού και αντικατάσταση κινητήρα...

Σχετικώς, άνοιξα το topic "Polo GTi - Σημαντικό πρόβλημα - SOS".

Παρά την αντικατάσταση εμβόλων στα 4.198 χλμ. και την αποφυγή κατανάλωσης λαδιού για 2.800 περίπου χιλιόμετρα, προχθές διαπιστώθηκε από την Karenta σοβαρό πρόβλημα στον στροφαλοφόρο άξονα, εξ αιτίας του οποίου θα πραγματοποιηθεί αντικατάσταση κινητήρα. Αφορμή της επίσκεψης μας στην Karenta την Δευτέρα, 4-7-2011, το πρωί υπήρξε θόρυβος (κροτάλισμα ή "σαν τρακτέρ" που λέει η γυναίκα μου) που εμφανίστηκε αργά την Κυριακή το βράδυ και χωρίς να έχει υπάρξει οποιαδήποτε ένδειξη βλάβης μέχρι και την στογμή που παραδώσαμε το αυτοκίνητο στην Karenta. Μάλιστα, σε ερώτηση μου για το εάν το νεώτερο πρόβλημα σχετίζεται με την αντικατάσταση των εμβόλων που είχε γίνει, η απάντηση ήταν αρνητική (ο στρόφαλος, λέει, είναι χαμηλά και δεν πειράχτηκε κατά το άνοιγμα του κινητήρα για την αντικατάσταση των εμβόλων... Δεν έχω τις γνώσεις να ελέγξω την ορθότητα της "εξήγησης") και η αιτιολόγηση ήταν "αστοχία υλικού". Δηλαδή, "διορθώνεις την μία αστοχία και βγαίνει άλλη, που δεν σχετίζεται με την πρώτη..." και όλα αυτά στο αυτοκίνητο που πλήρωσα 20.000+ και πήρα στην σύζυγο μου και μπαίνουν τα δύο μου μικρά παιδιά...

Είναι προφανές ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα ξεπερνά κάθε κακόγουστη φαντασία και δεν συνέβαινε ούτε σε Lada επί υπαρκτού σοσιαλισμού...

Βεβαίως, δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα.

Επειδή "η ισχύς εν τη ενώσει", αναμένω τις απόψεις όλων όσων αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, καθώς ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

ΥΓ Περιττό να πω ότι δεν έχουν αυτοκίνητο αντικατάστασης και η γυναίκα μου θα αναγκαστεί να νοικιάσει αυτοκίνητο, την πληρωμή του οποίου θα αξιώσω από την εν Ελλάδι εισαγωγική και/ή την Karenta...

ΥΓ 2 Φανταστείτε καμιά 30αριά διαμαρτυρόμενους με τα αυτοκίνητα τους έξω από τα κεντρικά της Kosmocar... Να καταλάβουν ότι είμαστε καταναλωτές, ότι αυτοί ζουν από τα λεφτά μας και ότι έχουμε δικαιώματα κι εκείνοι υποχρεώσεις στα αυτονόητα!

ΥΓ 3 Πιθανώς θα πρέπει να ερευνήσει και ο Εισαγγελέας το γιατί δεν έχει γίνει κανονική ανάκληση με τόσα που έχουν γίνει και η Kosmocar κινείται κατά περίπτωση και αφού παρουσιαστεί πρόβλημα...

 

 

καλησπερα παιδια .. και μενα μου εχουν αλλαξει έμβολα και κάποιες φορες μου το κανει το κροταλισμα.. ενα φιλαρακι με polo gti που τον ρωτησα αν σου παρουσιαζεται και εσενα αυτο το προβλημα μου απαντησε οτι: μου αλλαξαν μηχανη, μου ξανα εκαιγε λαδια,μου εκανε τον θορυβο το "κροταλισμα" και αλλαξαν κ ελλατηρια κ δεν καιει τιποτα τωρα.ειναι κομπλε το αμαξι.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: "Μπορει οντως να λυθει το προβλημα με την αλλαγη ελλατηριων;;;;;;;;;;;;"

 

Μάλλον εννοείς το κροτάλισμα που αναφέρει και ο Voudouris παραπάνω και όπως βλέπεις είχε πρόβλημα με τον στροφαλοφόρο. Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να το δούν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του Polo Gti και των προβληματικών κινητήρων.. Το δικό μου Polo αγοράστηκε Δεκέμβρη του 2012 . Κοντά στον Φεβρουάριο μου άναψε ένδειξη για λάδια. Όταν έλεγξα την στάθμη των λαδιών μου είδα πως δεν είχε καθόλου ( πράγμα ΠΑΡΑ πολύ περίεργο για καινούργιο αμάξι που μόλις είχε τελειώσει το αρχικό στρώσιμο των 1500 χλμ. ) . Με τα πολλά το πήγα στο service και αφού μου είπαν 100052 παπάτζες, μου άλλαξαν κάτι σωλήνες όπως έλεγε και το standar της διαδικασίας. Με ενημέρωσαν ότι κάθε 1000 έπρεπε να πηγαίνω για έλεγχο λαδιών και ότι αυτό που έγινε ήταν 100% φυσιολογικό ( με το απαραίτητο υφάκι και μου απευθυνόντουσαν σαν να είμαι καμία καθυστερημένη επειδή είμαι γυναίκα που πάει στο service ). Τέλος πάντων, ούτε 10 μέρες μετά, άρχισε ένας έντονος θόρυβος που ερχόταν από τον κινητήρα και έκανε τρίξιμο όπως αυτό που κάνουν τα τακάκια όταν θέλουν άλλαγμα. πήγα στο συνεργείο 4 Μαρτίου. Αφού έναν 1 βδομάδα για να "εντοπίσουν" τον θόρυβο , μου είπαν πως θα μου άλλαζαν ένα σωλήνα που ενώνει το κιβώτιο ταχυτήτων με τον κινητήρα και ότι θα έκανε 10 μέρες για να έρθει. Στις 11 μέρες τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως δεν είχε έρθει ακόμα και ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο όταν θα ήταν έτοιμο. 2 μέρες μετά, με πήραν και μου είπαν ότι τελικά θέλει αλλαγή κινητήρα. 15 μέρες μετά ( όταν υποτίθεται θα ήταν έτοιμο από τον κινητήρα ) με πήραν και μου είπαν ότι ήθελε αλλαγή και το κιβώτιο ταχυτήτων. 15 μέρες μετά και από αυτό ( που ΠΑΛΙ υποτίθεται θα ήταν έτοιμο ) με καλούν και μου λένε πως θέλουν παραπάνω μέρες για δοκιμές. Σήμερα , 29 Απριλίου, με πήραν λέγοντας μου πως κάνει πάλι κάποιο θόρυβο που δεν ξέρουν τι μπορεί να είναι. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει εάν γνωρίζει κάτι γι αυτή την περίπτωση και μου απαντήσει στο ερώτημά μου για το πόσο άχρηστοι μπορεί να είναι οι υπάλληλοι των service στις αντιπροσωπίες ???????

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο post....

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι αυτοκίνητο... το γεφύρι της Άρτας είναι..... λογικά πρέπει να έχεις κοντά στα 6000 χιλ. σωστά. μάλλον σε δουλεύουν κανονικότατα...... εσύ αν πρέπει να πας με δικηγόρο και να τους τινάξεις τα πέταλα. σε ποια αντιπροσωπεία όλα αυτά αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην το ψάχνεις. Εγώ περιμένω ενα μήνα να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν προσφορά για το πόσο μου το αγοράζουν. Τους πήρα μια και με.έγραψαν. Πλέον δεν ασχολούμαι γιατί δεν καιει Λάδια . Αλλά όταν πάω θα ξεχεσω τον αντιπρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολει πλεον και πολυ ασχοληθηκα.θα τους τραβηξω ενα κοσμιο βρυσιμο οταν θα παω για σερβις και τελος...εχε χαρη που εχω εγγυηση αλλιως ουτε για σερβις θα πηγαινα εκει.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι αυτοκίνητο... το γεφύρι της Άρτας είναι..... λογικά πρέπει να έχεις κοντά στα 6000 χλμ. σωστά. μάλλον σε δουλεύουν κανονικότατα...... εσύ αν πρέπει να πας με δικηγόρο και να τους τινάξεις τα πέταλα. σε ποια αντιπροσωπεία όλα αυτά αν επιτρέπεται?

 Το αμάξι είχε κάνει 4000 χλμ και άρχισε το πανηγύρι. Δηλαδή μόλις 500 χλμ μετά από το "στρώσιμο" που ζητάνε να κάνεις στο αμάξι. 

 

Το θέμα είναι πως το αμάξι το πήρα FULL extra και αυτό ντούκου. Και έπειτα από όλα αυτά ούτε καν ασχολούνται να μου δώσουν μια απάντηση. Δηλαδή οι άχρηστοι ούτε που σέβονται το όνομα της εταιρείας. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλη (αν κατάλαβα καλα ) Vivoni για το θέμα λαδιων δυστυχώς εμπλέξες , όσον αφορά τον θόρυβο μήπως είναι ο γνωστός θόρυβος που κάνει το DSG ??? σε ποια αντιπροσωπεία γίνονται όλα αυτα ; Νομίζω πρέπει να το αναφέρεις !

Κανε καταγγελία στο efpolis

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

@Vivoni...Ως εργαζομενος σε αντιπροσωπεια ακου την διαδικασια που θα ακολουθησεις...Κανε μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κινηση απο μερους σου καλεσε τους ζητωντας να μιλησεις τον διευθυντη του service ΜΗΝ συμβιβαστεις για τιποτα λιγοτερο...πες του οτι εχουν μια τελευταια διορια να ετοιμασουν το αυτοκινητο σου και οτι δεν προτιθεσαι να το παραλαβεις χωρις εγγραφο που εγγυατε την καλη λειτουργια του αυτοκινητου σου υπογεγγραμενη απο τον ιδιο...επισης ζητα να δεις τον παλιο κινητηρα και σασμαν και γραψε τα νουμερα που εχουν πανω...εαν αρνηθουν να κανουν τα παραπανω συμβουλεψου δικηγορο να σου πει τι θα κανεις απο εκει και περα...

 

Τωρα να κανω και τον δικηγορο του διαβολου...οι αντιπροσωπειες εχουν εργαζομενους οι οποιοι η τεχνογνωσια τους βασιζετε εκτος απο την καθημερινη τριβη πανω στα αυτοκινητα σε μια συνεχη εκπαιδευση και ενα ενιαιο συστημα τυπου EPQR που τους φερνει αμεσα σε επαφη με το εργοστασιο. Συνηθως αυτα επιφερουν καποια κοστη στην αντιπροσωπεια που με την πτωση των πωλησεων και την ελευση της κρισης οι ιδιοκτητες αντιπροσωπειων αρνουντε να επωμιστουν (ναι το παραδεχομαι ειναι μεγα λαθος). Απο την στιγμη που αυτην η εκπαιδευση δεν συνεχιζετε λογικο ειναι σε καποιες βλαβες να σηκωνουν τα χερια και να μην μπορουν να δωσουν απαντησεις. Σε μια εταιρια οπως η VW οπου η γκαμα των μοντελων ειναι τεραστια και σε συνεχη εξελιξη και αλλαγες σκεψου ποσα σεμιναρια πρεπει να γινουν. Οποτε δεν ειναι ολοτελα φταιξιμο του τεχνικου που πιστεψε με θελει να σε εξυπηρετησει οσο τιποτα αλλο (φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις). Το ξερω και με το δικιο σου θα μου πεις οτι οπως σου ζητησανε τα λεφτακια σου για να σου δωσουνε αμαξι ετσι και εσυ απαιτεις απο αυτους να ειναι up to the task σε αναλογες περιπτωσεις...φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

@Vivoni...Ως εργαζομενος σε αντιπροσωπεια ακου την διαδικασια που θα ακολουθησεις...Κανε μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κινηση απο μερους σου καλεσε τους ζητωντας να μιλησεις τον διευθυντη του service ΜΗΝ συμβιβαστεις για τιποτα λιγοτερο...πες του οτι εχουν μια τελευταια διορια να ετοιμασουν το αυτοκινητο σου και οτι δεν προτιθεσαι να το παραλαβεις χωρις εγγραφο που εγγυατε την καλη λειτουργια του αυτοκινητου σου υπογεγγραμενη απο τον ιδιο...επισης ζητα να δεις τον παλιο κινητηρα και σασμαν και γραψε τα νουμερα που εχουν πανω...εαν αρνηθουν να κανουν τα παραπανω συμβουλεψου δικηγορο να σου πει τι θα κανεις απο εκει και περα...

 

Τωρα να κανω και τον δικηγορο του διαβολου...οι αντιπροσωπειες εχουν εργαζομενους οι οποιοι η τεχνογνωσια τους βασιζετε εκτος απο την καθημερινη τριβη πανω στα αυτοκινητα σε μια συνεχη εκπαιδευση και ενα ενιαιο συστημα τυπου EPQR που τους φερνει αμεσα σε επαφη με το εργοστασιο. Συνηθως αυτα επιφερουν καποια κοστη στην αντιπροσωπεια που με την πτωση των πωλησεων και την ελευση της κρισης οι ιδιοκτητες αντιπροσωπειων αρνουντε να επωμιστουν (ναι το παραδεχομαι ειναι μεγα λαθος). Απο την στιγμη που αυτην η εκπαιδευση δεν συνεχιζετε λογικο ειναι σε καποιες βλαβες να σηκωνουν τα χερια και να μην μπορουν να δωσουν απαντησεις. Σε μια εταιρια οπως η VW οπου η γκαμα των μοντελων ειναι τεραστια και σε συνεχη εξελιξη και αλλαγες σκεψου ποσα σεμιναρια πρεπει να γινουν. Οποτε δεν ειναι ολοτελα φταιξιμο του τεχνικου που πιστεψε με θελει να σε εξυπηρετησει οσο τιποτα αλλο (φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις). Το ξερω και με το δικιο σου θα μου πεις οτι οπως σου ζητησανε τα λεφτακια σου για να σου δωσουνε αμαξι ετσι και εσυ απαιτεις απο αυτους να ειναι up to the task σε αναλογες περιπτωσεις...φιλικα παντα...

. οι μισοί πρέπει να πάνε γιά δουλεια σαν μανάβης και οι υπόλοιποι να αρχίσουν την κηπουρική. άχρηστοι ολοι τους άκου εκεί τους ρωτάς τι δουλειά κάνετε και σου απαντάνε με ένα υφάκι μηχανικοί σε αντιπροσωπία,@ρχχχιδιιι@ λες είναι από την Νάσα,άσε που αν τους δώσεις μια τσίχλα και να τους πεις να μασάνε την τσίχλα και να περπατάνε ταυτόχρονα θα σπάσουν τα πόδια τους.
Link to comment
Share on other sites

Η seat θα βγαλει το ibiza sc trophy και το βγαζει με 1.4 -200ps ,προφανως ειναι ο ιδιος κινητηρας με gtι/cupra κτλ... ξερουμε τις αλλαγες ?????

Γενικα μαθαμε τι προκαλει την απιστευτη καυση λαδιου ?

Link to comment
Share on other sites

update παιδια :

στις 5600 χλμ μετα απο αλλαγη κινητηρα συμπληρωσα 500 ml.εκ τοτε εχω κανει 2000χλμ και εχω φτασει αισιος στις 7600χλμ. αποτελεσμα υστερα απο μετρηση δεν εχει καψει τιποτα απο τοτε που συμπληρωσα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.