Jump to content
Sdvoudouris

Αγωγή - Polo Gti Ελαττωματικοί Κινητήρες

Recommended Posts

Για όσους ενδιαφέρονται και τι γίνεται και εκτός Ελλάδας σας δίνω ένα link για Αυστραλία μεριά http://www.vwwaterco...read-57967.html 55 σελίδες!!!! posts για αυξημένη κατανάλωση λαδιού στα polo gti 2010+. Ιταλία : http://www.polovw.it...hp?f=47&t=12913 190 σελίδες με posts......και δεν έχει τέλος

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΚΛΗΣΗ Η ΟΧΙ ? ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΟΥΝΕ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΛΥΣΗ.....

Edited by tasb
Link to comment
Share on other sites

Audi A1 Sportback (8XA) 1.4 TFSI

Built: 11.2011 -> today

Performance: 136 kW (185 PS)

Cylinder capacity: 1390 ccm

Engine Code: CAVG, CTHG, CTJA

Cylinder: 4

Valves: 4

Engine Type: Petrol Engine

Drive Type: Front Wheel Drive

Body type: Hatchback

Fuel Mixture Formation: Direct Injection

Fuel Type: Petrol

Μάλιστα ...Γιατί αλλο μοτέρ το A1 από τα GTI/VRS/CUPRA?

Και για τα Α1 υπάρχουν τα ίδια προβλήματα . Κάνε ένα κόπο να ψάξεις στο google . Απλά η συγκεκριμένη έκδοση είναι πιο πρόσφατη, πολύ ακριβότερη και οι περιπτώσεις αντίστοιχα λιγότερες

Edited by tasb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε όλους τους φίλους που δήλωσαν συμμετοχή στη συνάντησή μας . Η μικρή παράταση που δίνεται σκοπό έχει τη μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή. Μπορείτε να δηλώνετε συμμετοχή μέχρι και 19/5 . Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί 20/5 ημέρα Κυριακή. Για την ακριβή ώρα και το τόπο συνάντησης θα ειδοποιηθούν οι ενδιαφερόμενοι τηλεφωνικά στους αριθμούς κινητού τηλεφώνου που έχουν δηλώσει στο mail συμμετοχών : pologtiproblems@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε όλους τους φίλους που δήλωσαν συμμετοχή στη συνάντησή μας . Η μικρή παράταση που δίνεται σκοπό έχει τη μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή. Μπορείτε να δηλώνετε συμμετοχή μέχρι και 19/5 . Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί 20/5 ημέρα Κυριακή. Για την ακριβή ώρα και το τόπο συνάντησης θα ειδοποιηθούν οι ενδιαφερόμενοι τηλεφωνικά στους αριθμούς κινητού τηλεφώνου που έχουν δηλώσει στο mail συμμετοχών : pologtiproblems@gmail.com

λογο του οτι δεν ξερω καν τι θα δουλευω εκεινη τη μερα και λογο του οτι ειμαι απο μακρια παρακαλω καποιο μελος να με ενημερωσει με πμ τι θα αποφασισετε.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

H συνάντηση όσων παιδιών είχαν πρόβλημα με τη υπερβολική και εκτός ορίων κατασκευαστή κατανάλωση λαδιού και εκδήλωσαν ενδιαφέρον , πραγματοποιήθηκε στις 20/5 με επιτυχία. Πιστεύουμε, ότι βγήκαν αρκετά συμπεράσματα για το μέλλον και την από πλευράς μας , ως χρήστες και πελάτες του συγκεκριμένου κατασκευαστή και αντιπροσώπου , αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει λάβει μεγάλες διαστάσεις. Οι ενδιαφερόμενοι θα είναι σε συνεχή επαφή και η παρέα ελπίζουμε με τη συνδρομή όλων να μεγαλώσει. Μπορείτε να είστε σε συνεχή επικοινωνία με το mail pologtiproblems@gmail.com τόσο οι παλιοί φίλοι αλλά και όσοι από τώρα θέλετε να συμμετέχετε εντός σύντομου όμως χρονικού διαστήματος.

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει ε μαιλ εχω γραψει και εδω και κανεις δεν μου απανταει.τι αποφασισατε στην συναντηση εαν δεν ξερω πως θα πω ναι συμμετεχω η οχι δεν συμμετεχω?

Link to comment
Share on other sites

οκ ενημερωθηκα απο τον δημ.gti.θα απαντησω εντος συντομου χρονικου διαστηματος για τη συμμετοχη μου η οχι.τι χρειαζεται να στειλω (στοιχεια)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sciphist

Τα τελευταία νέα για την κατανάλωση λαδιού του Polo GTI είναι ότι μπορεί ο κινητήρας να μην φταίει καθόλου!

Έχοντας αλλάξει ήδη κινητήρα μια φορά και εφόσον το πρόβλημα δεν είχε λυθεί, πριν 3 εβδομάδες πήγα για το πρώτο service όπου ελέγχθηκε η στάθμη του λαδιού και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε. Τότε μου είπαν από την Καρέντα ότι το εργοστάσιο έχει βρει λύση και την δοκιμάζει. Θα είχαν την οριστική απάντηση στα τέλη Ιουνίου.

Πριν από μια βδομάδα με κάλεσαν από την Καρέντα και μου είπαν ότι είχαν την τελική απάντηση του εργοστασίου και η λύση είναι να αλλαχτούν τα σωληνάκια πριν από την πολλαπλή εισαγωγής γιατί τα προηγούμενα είναι ελαττωματικά.

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χιλιόμετρα για να διαπιστώσω αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα από την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα για την κατανάλωση λαδιού του Polo GTI είναι ότι μπορεί ο κινητήρας να μην φταίει καθόλου!

Έχοντας αλλάξει ήδη κινητήρα μια φορά και εφόσον το πρόβλημα δεν είχε λυθεί, πριν 3 εβδομάδες πήγα για το πρώτο service όπου ελέγχθηκε η στάθμη του λαδιού και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε. Τότε μου είπαν από την Καρέντα ότι το εργοστάσιο έχει βρει λύση και την δοκιμάζει. Θα είχαν την οριστική απάντηση στα τέλη Ιουνίου.

Πριν από μια βδομάδα με κάλεσαν από την Καρέντα και μου είπαν ότι είχαν την τελική απάντηση του εργοστασίου και η λύση είναι να αλλαχτούν τα σωληνάκια πριν από την πολλαπλή εισαγωγής γιατί τα προηγούμενα είναι ελαττωματικά.

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χιλιόμετρα για να διαπιστώσω αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα από την αλλαγή.

=@ =@ =@

Link to comment
Share on other sites

Τα μοτέρ που ανακατασκευάζονται στο εργοστάσιο στον κωδικό τους το τελευταίο γράμμα ειναι Χ .

Το αμάξι έμεινε μέσα περίπου 10 ημέρες και δέν αλλαξε τίποτα στην άδεια!

Παίδες ξέρουμε αν αυτό με το γράμμα που λέει ο φίλος ισχύει και για τον 1.2tsi?

Link to comment
Share on other sites

Μην γελασετε με αυτο που θα πω αλλα δεν ξέρω απο νομικά. Το προβλημα μου ειναι αυτο: http://www.vwclub.gr...ndpost&p=499507 και δεν έχει σχέση με τον γολγοθά π ανεβαινετε εσείς με τα gti σας. Επειδή είδα ότι με το συγκεκριμένο πόστ ασχολούνται κ κάποιοι δικηγόροι, υπάρχει περίπτωση να μπορω να απαίτησω αντικατάσταση αυτοκινήτου απ' την στιγμή π ειναι κάτω απο 10000 km με σπασμένο μοτέρ;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

EDIT:

Επειδή το πιθανότερο είναι να πάω για αλλαγή κινητήρα..

Όσοι αλλάξατε μοτέρ στην Αθήνα σε ποιο συνεργείο πήγατε και μείνατε ευχαριστημένοι από την δουλειά;

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Μην γελασετε με αυτο που θα πω αλλα δεν ξέρω απο νομικά. Το προβλημα μου ειναι αυτο: http://www.vwclub.gr...ndpost&p=499507 και δεν έχει σχέση με τον γολγοθά π ανεβαινετε εσείς με τα gti σας. Επειδή είδα ότι με το συγκεκριμένο πόστ ασχολούνται κ κάποιοι δικηγόροι, υπάρχει περίπτωση να μπορω να απαίτησω αντικατάσταση αυτοκινήτου απ' την στιγμή π ειναι κάτω απο 10000 km με σπασμένο μοτέρ;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

EDIT:

Επειδή το πιθανότερο είναι να πάω για αλλαγή κινητήρα..

Όσοι αλλάξατε μοτέρ στην Αθήνα σε ποιο συνεργείο πήγατε και μείνατε ευχαριστημένοι από την δουλειά;

Κανείς για αυτό; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να ζητήσεις αντικατασταση οχήματος διότι το ελάττωμα είναι σοβαρό και δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχτείς αντικατάσταση κινητήρα. Το πρόβλημα είναι εάν είσαι διατεθειμένος να αναμένεις την έκδοση απόφασης απο τα Δικαστήρια εάν η υπόθεση δεν κλείσει εξωδικαστικά μετά τις ενέργειες που θα κάνεις. Καλό θα είναι πάντως να μιλήσεις με Δικηγόρο και να μην ψάχνεις νομικές συμβουλές στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα για την κατανάλωση λαδιού του Polo GTI είναι ότι μπορεί ο κινητήρας να μην φταίει καθόλου!

Έχοντας αλλάξει ήδη κινητήρα μια φορά και εφόσον το πρόβλημα δεν είχε λυθεί, πριν 3 εβδομάδες πήγα για το πρώτο service όπου ελέγχθηκε η στάθμη του λαδιού και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε. Τότε μου είπαν από την Καρέντα ότι το εργοστάσιο έχει βρει λύση και την δοκιμάζει. Θα είχαν την οριστική απάντηση στα τέλη Ιουνίου.

Πριν από μια βδομάδα με κάλεσαν από την Καρέντα και μου είπαν ότι είχαν την τελική απάντηση του εργοστασίου και η λύση είναι να αλλαχτούν τα σωληνάκια πριν από την πολλαπλή εισαγωγής γιατί τα προηγούμενα είναι ελαττωματικά.

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χιλιόμετρα για να διαπιστώσω αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα από την αλλαγή.

τελικα μετα την αλλαγη καιει τιποτα η σταματησε;;;;
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περιμένουμε .... Τα αυτοκίνητα στα οποία εφαρμόσθηκε πρόσφατα η προτεινόμενη απο το εργοστάσιο λύση είναι υπό παρακαλούθηση .............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.