Jump to content
thepeterp

Αλλαγή Εσωτερικών Φωτιστικών

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου! Το αποφάσισα κι εγώ να αλλάξω τα εσωτερικά φωτιστικά στο Polακι μου με λευκά led :yahoo: και να γράψω κι έναν οδηγό εδώ αφού δεν έχουμε δικό μας.... :laugh:

Τα led τα αγόρασα από εδώ: www.hypercolor.de

Απ' ότι είχα δει είναι ποιοτικά led made in Germany και όχι Κινεζιές (αν και δεν γούσταρα να πληρώνω κι άλλο τους Γερμανούς, αρκετά μας τα έχουν κάνει.... αλλά τέλος πάντων).

Τα led πάντως είναι καλής ποιότητας με ολοκληρωμένους σταθεροποιητές κι όχι απλές αντιστάσεις.

Το Polo θέλει:

1) Τρεις w5w αξονικές led για το μπροστά φωτιστικό.

2) Τρεις w5w ακτινικές led για τα φώτα ποδιών και πορτ μπαγκάζ.

3) Τέσσερεις c5w για τα φώτα στα σκιάδα και το πίσω φωτιστικό.

Και να θυμάστε ότι όταν αλλάζετε αναμένες λάμπες να προσέχετε μην καείτε όπως τις πιάνετε.... καίνε πολύ!

05072011045.jpg

Τα led όπως τα παρέλαβα

05072011050.jpg

Το αξονικό led και το c5w

05072011048.jpg

Το ακτινικό led

Οι φωτογραφίες από την διαδικασία:

P1060195.JPG

Εκεί πρέπει να σπρώξουμε για να βγεί το καπάκι

P1060196.JPG

Βγήκε το καπάκι....

P1060197.JPG

Οι βάσεις που κρατούν το φωτιστικό είναι στα πλάγια δεξιά και αριστερά....

P1060198.JPG

Πάει κι αυτό....

P1060199.JPG

Η πίσω όψη.... τα μαύρα είναι οι βάσεις των λαμπών, βγαίνουν περιστρέφοντάς τες 90 μοίρες...

P1060201.JPG

Έβγαλα την πρώτη... βλέπετε την λάμπα...

P1060202.JPG

Εδώ με το led...

P1060203.JPG

Το led έχει μεγαλύτερη διάμετρο από την τρύπα αλλά μπαίνει αν το βάλουμε λίγο στραβά στην αρχή...

P1060204.JPG

Είναι ορατή η διαφορά...

P1060205.JPG

Το φώς για το σκιάδο βγαίνει τραβώντας από την πλευρά που είναι η πόρτα... (εδώ βλέπετε του οδηγού)

P1060206.JPG

Βγήκε...

P1060207.JPG

Με το led...

P1060208.JPG

Το led κοιτάει προς τα κάτω...

P1060209.JPG

Και από την άλλη μεριά...

P1060210.JPG

Αναμένο...

P1060211.JPG

Και του συνοδηγού... (αυτό βγαίνει τραβώντας από τα δεξιά)

P1060212.JPG

Το πίσω φωτιστικό... οι βάσεις του είναι από μπροστά κι απόπίσω....

P1060213.JPG

Και η άλλη μεριά, αφού βγήκε...

P1060218.JPG

Εδώ φαίνονται οι βάσεις...

P1060214.JPG

Η πίσω όψη...

P1060215.JPG

Για να βγουν οι λάμπες πρέπει να βγουν τα διαφανή πλαστικά. Αυτές είναι οι βάσεις τους που πρέπει να πιέσουμε για να βγουν...

P1060216.JPG

Το ένα βγήκε...

P1060217.JPG

Βγήκαν και τα δύο... διακρίνεται η διαφορά του led με την παλιά λάμπα...

Θα ποστάρω λίαν συντόμως και εντυπώσεις γιατί δεν τα έχω δει βράδυ ακόμα... ;)

Edited by thepeterp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν με άφηνε να βάλω κι άλλες φωτό.... εδώ η συνέχεια της διαδικασίας...

P1060225.JPG

Το φώς για τα πόδια βγαίνει βάζοντας το χέρι από πάνω και πιέζοντάς το κάτω... (έχει πολύ χώρο) εδώ έχω ήδη αλλάξει την λάμπα με led...

P1060224.JPG

Εδώ το βλέπετε έξω...

P1060230.JPG

Αυτή είναι η βάση για το φωτιστικό ποδιών του συνοδηγού (το φωτιστικό το έχω ήδη βγάλει). Φαίνεται δεξιά και το καλώδιο τροφοδοσίας που κρέμεται...

P1060219.JPG

Το φωτιστικό ποδιών...

P1060220.JPG

Και από το πλάι... το σιδερένιο καπάκι βφαίνει τραβώντας το από τις βάσεις στο πλαστικό...

P1060223.JPG

Χωρίς το καπάκι με το led...

P1060222.JPG

Η παλιά λάμπα...

P1060232.JPG

Το φωτιστικό του πορτ μπαγκάζ... Βγαίνει τραβώντας το από την πίσω μεριά...

P1060233.JPG

Εδώ έχει βγει...

P1060234.JPG

Η παλία λάμπα...

P1060235.JPG

Με το led...

P1060236.JPG

Η μπροστινή μεριά...

P1060237.JPG

Έτοιμο!

Edited by thepeterp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλαρακι πολυ καλη δουλεια μπραβο σου...αν μπορεις βαλε και φωτογραφιες που να εχεις τραβηξει το βραδυ για να δουμε πως φενεται οκ

????ααα και ποσο τις πληρωσες ολες μαζι τις λαμπες??

Link to comment
Share on other sites

Τις πήρα 79 ευρώ σύνολο... (9 ευρώ τα μεταφορικά). Τσιμπάνε λίγο το ξέρω αλλά είναι καλή ποιότητα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω το αυτοκίνητο να σας το δείξω :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

ωραια φιλε μου επειδη θελω και εγω να το κανω ετσι...για πες μου ποσσες λαμπες πηρες συνολικα??και τι τυπους πηρες???ευχαριστω για την βοηθεια ΣΟΘ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου! Το αποφάσισα κι εγώ να αλλάξω τα εσωτερικά φωτιστικά στο Polακι μου με λευκά led :yahoo: και να γράψω κι έναν οδηγό εδώ αφού δεν έχουμε δικό μας.... :frantics:

Τα led τα αγόρασα από εδώ: www.hypercolor.de

Απ' ότι είχα δει είναι ποιοτικά led made in Germany και όχι Κινεζιές (αν και δεν γούσταρα να πληρώνω κι άλλο τους Γερμανούς, αρκετά μας τα έχουν κάνει.... αλλά τέλος πάντων).

Τα led πάντως είναι καλής ποιότητας με ολοκληρωμένους σταθεροποιητές κι όχι απλές αντιστάσεις.

Το Polo θέλει:

1) Τρεις w5w αξονικές led για το μπροστά φωτιστικό.

2) Τρεις w5w ακτινικές led για τα φώτα ποδιών και πορτ μπαγκάζ.

3) Τέσσερεις c5w για τα φώτα στα σκιάδα και το πίσω φωτιστικό.

ωραια φιλε μου επειδη θελω και εγω να το κανω ετσι...για πες μου ποσσες λαμπες πηρες συνολικα??και τι τυπους πηρες???ευχαριστω για την βοηθεια ΣΟΘ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :yahoo: Τα led φωτίζουν ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ! Είναι πιο έντονα από τις μαμά λάμπες και φυσικά πολύ πιο άσπρα!

Δοκίμασα χτες να το βγάλω φωτο αλλά με το κινητό δεν φαινόταν τίποτα..... :frantics: Πάντως θα το βγάλω σήμερα με την φωτογραφική μου :thumbsu:

Τα led όταν τα παράγγειλα, την επόμενη μέρα τα έστειλαν από την Γερμανία. Ήρθαν μετά από μια βδομάδα ακριβώς με την DPD και μου τα παρέδωσε η ACS.

Φίλε Beckman τις λάμπες τις έγραψα.

Να τονίσω ότι οι λάμπες ΔΕΝ αχνοφέγγουν το βράδυ όταν είναι σβηστές. Αυτό υποθέτω οφείλεται στο ότι έχουν σταθεροποιητές και όχι απλές αντιστάσεις.

Το dimming επίσης δουλεύει άψογα. Τώρα αυτό που θέλω να δω είναι αν θα αντέξουν στην χρήση και ιδιαίτερα στην ζέστη γιατί έχω το μπλε shadow χρώμα και αν μείνει στον ήλιο το αμάξι.... ζεματάει! Πάντως όταν είναι μέρα θα τις έχω τελείως σβηστές για να γλιτώσω την πολλή φθορά τους από την ζέστη....

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο και χρήσιμο topic... Ευχαριστούμε!!!

Off Topic

Πως έχεις 12V πρίζα στο χώρο αποσκευών? Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε σαν στάνταρντ εξοπλισμό αλλά ούτε και σαν έξτρα!!!!
Edited by free4golf
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και το παρακάτω .Συνοδεύεται από CD με οδηγίες και φωτογραφίες τοποθέτησης όπου κι εκεί υπάρχει πριζα 12V στο πορτ-μπαγκάζ κάτω από το φως .Από προσωπική εμπειρία της τοποθέτησής τους η διαφορά φωτισμού είναι εντυπωσιακή και κυρίως .....εφετζίδικη.

http://www.bluecars....6rjo04lmqt3hud0

Πάρα πολύ ωραίο και χρήσιμο topic... Ευχαριστούμε!!!

Off Topic

Πως έχεις 12V πρίζα στο χώρο αποσκευών? Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε σαν στάνταρντ εξοπλισμό αλλά ούτε και σαν έξτρα!!!!

Edited by emanon
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, βγαίνει το Polo με πρίζα στον χώρο αποσκευών, γιατί εμένα δεν έχει αλλά ούτε και κανένα άλλου γνωστού μου, που έχω δει, δεν έχει!!! Φίλε "thepeterp" εσένα πως και έχει? Την έβαλες aftermarket ή έχει μπει στον κατάλογο των extra τώρα τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, βγαίνει το Polo με πρίζα στον χώρο αποσκευών, γιατί εμένα δεν έχει αλλά ούτε και κανένα άλλου γνωστού μου, που έχω δει, δεν έχει!!! Φίλε "thepeterp" εσένα πως και έχει? Την έβαλες aftermarket ή έχει μπει στον κατάλογο των extra τώρα τελευταία?

Καλησπέρα φίλε μου. Το δικό μου την πρίζα την είχε standard... δεν είχα βάλει τίποτα extra όταν το πήρα. Η έκδοσή μου είναι η highline.

Πάντως το polακι το είχα πάρει από τους πρώτους (δεκέμβριο του 2009). Μήπως μετά την έβγαλαν από τον εξοπλισμό;

Πάντως, αν θυμάμαι καλά, ο πωλητής στην Auto marin όταν είχα πάει να το δω μου είχε πει ότι ήταν standard η πρίζα στο πορτ μπαγκαζ... (αν θυμάμαι καλά)

Τί να σου πω θα σε γελάσω...

Και μερικές φωτό βραδυνές: είναι λίγο κουνημένες αλλά δεν μπορούσα να βάλω flash γιατί δεν φαινόταν το φως....

Το αυτοκίνητο πάντως φωτίζει πάρα πολύ ωραία!

P1060241.JPG

P1060238.JPG

P1060242.JPG

P1060243.JPG

P1060244.JPG

P1060246.JPG

P1060250.JPG

Στα φώτα ποδιών το λευκό φως διαθλάται από το διαφανές πλαστικό και βγάζει αυτά τα μπλε στο πατάκι! Πολύ μου άρεσε! :p :p :D (θέλει και καθάρισμα)

Πάντως ένα θέμα που παρατήρησα με τα led:

Όπως θα ξέρετε μετά από κανένα τέταρτο με σβηστή τη μηχανή και ξεκλέίδωτο το αμάξι τα εσωτερικά φώτα σβήνουν, τα led όμως δεν σβήνουν αλλά τρεμοπαίζουν πολύ λίγο. Κανονικά, σε αυτήν την κατάσταση, αν ανάψει κανείς τα φώτα τότε το εντοπίζει ο εγκέφαλος και τους δίνει πάλι ρεύμα...

Υποθέτω τρεμοπαίζουν γιατί περνάει λίγο ρεύμα για να μπορεί να εντοπίσει ο εγκεφαλός πότε θα τα ανάψει κάποιος. Αυτό δουλεύει για τις λάμπες πυράκτωσης, τα led όμως δεν τα εντοπίζει και συνεζίζουν να τρεμοπαίζουν οπότε για να ανάψουν θέλει άλλη πατέντα, πχ κλείδωσα και ξεκλείδωσα τις πόρτες, έτσι άναψαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Το δικό μου την πρίζα την είχε standard... δεν είχα βάλει τίποτα extra όταν το πήρα. Η έκδοσή μου είναι η highline.

Πάντως το polακι το είχα πάρει από τους πρώτους (δεκέμβριο του 2009). Μήπως μετά την έβγαλαν από τον εξοπλισμό;

Πάντως, αν θυμάμαι καλά, ο πωλητής στην Auto marin όταν είχα πάει να το δω μου είχε πει ότι ήταν standard η πρίζα στο πορτ μπαγκαζ... (αν θυμάμαι καλά)

Τί να σου πω θα σε γελάσω...

Απ' ότι καταλαβαίνω από την φωτογραφία με το 5ταχυτο κιβώτιο αλλά και την ημερομηνία αγοράς δεν πρέπει να έχεις 1,2 TSI... Μάλλον τα TSI δεν έχουν πρίζα στο χώρο αποσκευών, υπάρχει κανείς κάτοχος 1,2 TSI που να διαφωνεί???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, βγαίνει το Polo με πρίζα στον χώρο αποσκευών, γιατί εμένα δεν έχει αλλά ούτε και κανένα άλλου γνωστού μου, που έχω δει, δεν έχει!!! Φίλε "thepeterp" εσένα πως και έχει? Την έβαλες aftermarket ή έχει μπει στον κατάλογο των extra τώρα τελευταία?

και εμενα εχει παιδια 12 v πριζα στο πορτ παγκαζ εσας δεν εχει

???πωσ γινεται αυτο??

tsi ειναι το δικο μου παιδια μπορω να βαλω και φωτο...δεν γινεται να μην εχει εσας αδερφια..

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω από την φωτογραφία με το 5ταχυτο κιβώτιο αλλά και την ημερομηνία αγοράς δεν πρέπει να έχεις 1,2 TSI... Μάλλον τα TSI δεν έχουν πρίζα στο χώρο αποσκευών, υπάρχει κανείς κάτοχος 1,2 TSI που να διαφωνεί???

...Ναι το 1.4 έχω... (ντρεπόμουν να το πω) χαχαχαχαχαχα. :blink::sleep::devil::wacko:

Τι να σου πωγια την πρίζα.. δεν ξέρω... Πάντως εγώ δεν είχα βάλει κανένα extra.... να το έβαλαν μόνοι τους σαν extra;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει θέσεις.... έχω και τα ανταλλακτικά. μήπως μπορεί να μας πει ο φίλος που συνδέονται τα καλώδια να τα βάλω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Marco POLO

Τέλειο το αποτέλεσμα με τις led λάμπες, καμία μα καμία σχέση, πιο φωτεινές αλλά και πολύ πιο όμορφες...

Μάλλον θα βάλω και γω, εφόσον στο Polo δεν αχνοφαίνονται όταν είναι σβηστές,(στο Terios που είχα πριν από το Polo, ακόμα και σβηστές οι λάμπες led που είχα τοποθετήσει, είχαν ένα αμυδρό φως, δεν έσβηναν τελείως).

Oμορφιές ομορφιές...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας που κουμπώνουν τα καλώδια από τις πλαφονιέρες των ποδιών?

Γειά σου φίλε μου.

Εννοείς που συνδέονται τα καλώδια για τις πλαφονιέρες των ποδιών;

Όπως το έχω παρατηρήσει πρέπει να συνδέονται εκεί που συνδέονται και οι μπροστά και πίσω πλαφονιέρες όταν ανάβουν με τις πόρτες γιατί ανάβουν και σβήνουν μαζί τους. Παρατήρησα όταν τις ξήλωσα ότι έχουν τρία καλώδια, υποθέτω το ένα θα είναι τα +12V, το άλλο τα 0V και το τρίτο το διακοπτόμενο από τις πόρτες. Αν βρεις πού συνδέεται θα μπορείς να τραβήξεις από εκεί δυο καλώδια μέχρι τα πλαφονιέρες στα πόδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.