Jump to content
nikos sv

Golf 5 - Προβλημα Μοναδα Abs !

Recommended Posts

Μετα απο 2,5 χρονια συμβιωσης με το Golfακι μου ηρθε και η σειρα μου!!! Μια μερα απο αυτες, εντελως ξαφνικα το αμαξι σαν να επαθε εγκεφαλικο αναψανε διαφορα λαμπακια (ABS-asp-airbag-check-(!) τιμονιου ) και το DSG βγηκε εκτος!! οποτε εμεινα στη μεση του δρομου!! Το πηγα σε μια αντιπροσωπια και μετα απο καποιες ωρες ψαξιμο στο διαγνωστικο (γιατι ειχε βγαλει πολλες βλαβες )το συμπερασμα ητανε Μοναδα ABS και βλεπουμε!!! ΣΟΚ!!!! τη σημαινει βλεπουμε τους λεω δηλαδη μπορει να ειναι και κατι αλλο? τρελαθηκα με αυτο, τρελαθηκα και με την τιμη της μοναδας ABS. Μπαινω μεσα στο αμαξι βαζω μπρος τα λαμπακια ολα σβηστα!! ταχυτητες κανονικα λεω λες!! και το παιρνω και φευγω.Μετα απο 15 μερες το εκανε παλι.Παιδια HELP!!!μηπως το εχει παθει και καποιος αλλος απο εδω μεσα? Καποιος απο μια αλλη αντιπροσωπια μου ειπε οτι μπορει να χρειαζεται να περαστει καποια αναβαθμιση για το ABS.Την τελευταια φορα που εκανα σερβις μου ειχαν περασει δυο αναβαθμισεις (24F4 και 80B4 )μηπως υπαρχουν και αλλες? ξερει κανεις? συγνωμη παιδια για την φλυαρια αλλα δεν ξερω τη να κανω!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό αν το αμάξι σου δουλεύει καλά μακριά από αντιπροσωπίες!!! devil.gif

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό αν το αμάξι σου δουλεύει καλά μακριά από αντιπροσωπίες!!! devil.gif

Nαι δεν βλεπεις ποσο τέλεια δουλεύει!!

Αν εισαι στην εγγύηση δεν εχεις να φοβηθείς κατι, οτι ειναι άλλαξε το, τωρα εκτος εγγυησης τα πράγματα ειναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν βλεπεις ποσο τέλεια δουλεύει!!

Αν εισαι στην εγγύηση δεν εχεις να φοβηθείς κατι, οτι ειναι άλλαξε το, τωρα εκτος εγγυησης τα πράγματα ειναι δύσκολα.

Ειμαι εκτός εγγύησης!! Υπάρχει περίπτωσει να υπάρχει αναβαθμιση για την μονάδα ABS?

Link to comment
Share on other sites

νικο καλησπερα οι ανακλησεις που σου εκαναν αφορουν 24s4 αναβαθμιση στον εγκ.κινητηρα και 80Β4 ελεγχο αεραγωγου ποδιων συνοδηγου οπως καταλαβαινεις δεν εχουν σχεση με το προβλημμα .αναβαθμιση σε ABS δεν υπαρχει αλλα το θεμα ειναι τι ακριβως βλαβη βγαζει. ειναι στο εγκεφαλικο η στο υδραυλικο κομματι της μοναδας γιατι αν η επισκευη απαιτει εγκεφαλο το κοστος ειναι σχεδον το ενα πεμπτο της τιμης μιας κομπλε μοναδας ..ολα τα παραπανω παντα θεωρωντας οτι η διαγνωση ειναι ευστοχη.. επισης ρωτα μηπως υπαρχει καποια extra καλυψη καλης θελησεως για την συγκεκριμενη ζημια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια.

Το ΑΒΣ πρέπει να έχει πρόβλημα και έχω τρακάρει δύο φορές με ταχύτητες 40 και 60 χιλιόμετρα.

πατούσα φρένο και δεν έκοβε το αμάξι.Ο εγκέφαλος στην αντιπροσωπια δείχνει εντάξει,όμως εγώ ξέρω

τον καυμό να πατώ φρένο και να μήν κόβει ταχύτητα.

Μπορεί να ελεγχθεί με άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

...Μιλας για 6αρι ?

Τι ενοεις δεν κοβει ? Εισαι με 60 χιλ και πατας τερμα φρενο ... Πες μας πως συμπεριφερεται ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να πας άμεσα να το φτιάξεις διότι θα πάθεις τα κακά τα δικά μου που ήρθα τετακε...

αν είναι σίγουρα μόνο το ΑΒS βγάλε την ασφάλεια και άστο να είναι χωρίς abs... διαφορετικά το αμάξι θα κάνει ότι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΑΠΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΡΟΣΦΥΣΗ

ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ABS ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΠΕΔΗΣΗΣ 50/50 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΚΟΤΩΣΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό το topic, το καταλαβαίνω, αλλά το ίδιο έπαθα κι εγώ. Και η τιμή του εγκεφάλου είναι πραγματικά εξωφρενική... Μάλλον θα τον πληρώσω εν τέλει, αλλά πόνεσε πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Σε μεταχειρο δεν βρήκες τίποτα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2,5 χρονια συμβιωσης με το Golfακι μου ηρθε και η σειρα μου!!! Μια μερα απο αυτες, εντελως ξαφνικα το αμαξι σαν να επαθε εγκεφαλικο αναψανε διαφορα λαμπακια (ABS-asp-airbag-check-(!) τιμονιου ) και το DSG βγηκε εκτος!! οποτε εμεινα στη μεση του δρομου!! Το πηγα σε μια αντιπροσωπια και μετα απο καποιες ωρες ψαξιμο στο διαγνωστικο (γιατι ειχε βγαλει πολλες βλαβες )το συμπερασμα ητανε Μοναδα ABS και βλεπουμε!!! ΣΟΚ!!!! τη σημαινει βλεπουμε τους λεω δηλαδη μπορει να ειναι και κατι αλλο? τρελαθηκα με αυτο, τρελαθηκα και με την τιμη της μοναδας ABS. Μπαινω μεσα στο αμαξι βαζω μπρος τα λαμπακια ολα σβηστα!! ταχυτητες κανονικα λεω λες!! και το παιρνω και φευγω.Μετα απο 15 μερες το εκανε παλι.Παιδια HELP!!!μηπως το εχει παθει και καποιος αλλος απο εδω μεσα? Καποιος απο μια αλλη αντιπροσωπια μου ειπε οτι μπορει να χρειαζεται να περαστει καποια αναβαθμιση για το ABS.Την τελευταια φορα που εκανα σερβις μου ειχαν περασει δυο αναβαθμισεις (24F4 και 80B4 )μηπως υπαρχουν και αλλες? ξερει κανεις? συγνωμη παιδια για την φλυαρια αλλα δεν ξερω τη να κανω!!!

Ελα ρε φιλε γκαντεμια! Κοιτα ακριβως δεν ξερω τι μπορει να παιζει ισως οπως ειπες με τις αναβαθμισεις ενας Θεος ξερει! Ισως θα μπορουσε να σε βοηθησει ο Κοσμας σε αυτο γιατι ειχε βαλει στο δικο του πριν 1 χρονο σχεδον αλλη μοναδα ABS απο νεοτερο μοντελο για να παρει κ το ESP + hill hold...λεω ισως μπορει να βοηθησει την κατασταση σου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου ετυχε και σε μενα το προβλημα το ABS εχω το GOLF MK6 με τα 160 hp ας αρχισουμε την αρχη. Ηι στορια μου περυσι τον Αυγουστο του 2017 μου κανουνε ανακληση το αμαξι γιατι βρηκανε προβλημα στο ABS  και ESP και επρεπε να το παω στην αντιπροσωποια εκλεισα ραντεβου και το κανανε. Μετα απο μια μερα τον Οκτωμβριο μετα απο 2 μηνες μου κανει στο ταμπλο ενα τσεκ στο ABS δεν εδωσα συμασια εσβησα την μιζα και δεν ξανααναψε τον Νοεμβριο του 2018 ητανε το τελικο αποτελεσμα την ωρα που οδηγουσα μου αναψε το λαμπακι και μου μπλοκαρει το πεταλι του φρενου πετροσε με 60 χιλ πηγενα με πανικο ανεβαζω σκαλα στο χειροφρενο σιγα και κατεβαζα απο τριτη δευτερα και περιμενα την πρωτη με 20 χιλιομετρα για να μπει τελικα σταματισα με αλαρμ εσβησα την μηχανη και αυτοματα το φρενο γυριστηκε στο συμβατικο πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπε 1500 ευρω για την μοναδα ελεος εγω απλα πιστευω οτι εχει γινει μαλακια και πρεπει να βρω μια λυση αμα ειναι να τους τρεξω επισημα ο λογος δεν υποστηριζουνε οτι εχει γινει λαθος και εγινε η αναβασμισει ο εγκεφαλος του ABS εχει καει πειτε μου εδω τι πρεπει να κανω? Εχω στειλει γραμμα και στην Κεντρικα στην Γερμανια και περιμενω να μου απαντησουνε.

Edited by Makis Paschalidis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για το υλικο για την μοναδα ABS γραφω μιλαω το Αυτοκινητο ητανε μια χαρα πριν την αναβασμιση δεν υπηρχε κανενα προβλημα μετα βγηκε το προβλημα με την μοναδα.Εχω παει και στης δυο καρεντες μια στο πειραια και μια στην Μηλιαρακη και μου ηπανε οτι υπαρχει λυση με πληρωμη φυσικα να αλλαξουνε το ηλεκρικο κομματι της μοναδας του ABS και ρωτο γιατι να πληρωθω αμα εχει γινει η μαλακια με την αναβασμηση του εγκεφαλου του ABS  οταν εγινε ανακληση σε αυτο το προβλημα για να καψει εγκεφαλο κατι εγινε δεν μπορει στα καλα καθουμενα να μου χαλαει το ABS και το ESP και πρωπαντος να κλειδωσει το φρενο ασφαλεια για μενα και για τους αλλους για αυτο θελω την βοηθεια σας για να δω τι θα κανω στο εξης! 

Edited by Makis Paschalidis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για το υλικο για την μοναδα ABS γραφω μιλαω το Αυτοκινητο ητανε μια χαρα πριν την αναβασμιση δεν υπηρχε κανενα προβλημα μετα βγηκε το προβλημα με την μοναδα.Εχω παει και στης δυο καρεντες μια στο πειραια και μια στην Μηλιαρακη και μου ηπανε οτι υπαρχει λυση με πληρωμη φυσικα να αλλαξουνε το ηλεκρικο κομματι της μοναδας του ABS και ρωτο γιατι να πληρωθω αμα εχει γινει η μαλακια με την αναβασμηση του εγκεφαλου του ABS  οταν εγινε ανακληση σε αυτο το προβλημα για να καψει εγκεφαλο κατι εγινε δεν μπορει στα καλα καθουμενα να μου χαλαει το ABS και το ESP και πρωπαντος να κλειδωσει το φρενο ασφαλεια για μενα και για τους αλλους για αυτο θελω την βοηθεια σας για να δω τι θα κανω στο εξης! 
Αυτό που σου είπα εγώ είναι ότι όλα τα ανταλλακτικά έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Αν στο άλλαξαν μέσα στα δύο προηγούμενα χρόνια τότε έχει ακόμη εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στα παλιατσιδικα και παρε μια μοναδα με κανα 100-150€ τις δινουν, πηγαινε και σε ενα εξωτερικο συνεργειο να σου την αλλαξει και ασε την αντιπροσωποια να ζηταει 1000αρικα για να πληρωσεις εσυ τον ενφια της... Ακου 1500€ μοναδα abs... βρωμαει ο τοπος απο μεταχειρησμενα ανταλακτικα...

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μοναδα με ιδιο p/n και στα scirocco ειχε προβλημα. Και χρειαζοταν αλλαγη ιδια χρονολογια με το δικο σου

Στο scan τι σου εβγαλε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.