Jump to content
Guest maria_Vor

Τιμονι Golf Mk4

Recommended Posts

Guest maria_Vor

Παιδια καλησπερα.... μπορει το θεμα που εβαλα να μην βγαζεις νοημα... δεν ξερω αν γινεται και σιγουρα και γι'αυτο σας ρωταω κιολας....

καταρχας, θελω να αλλαξω το τιμονι μου με καποιο τριακτινο σαν αυτο

http://viewitem.eim....0731542358/item

απο οτι ειδα γραφει και για το γκολφ το 4 οτι κανει... εστω και να μην κανει αυτο, θελω ενα τριακτινο με κουμπια....

δευτερον, απο την στιγμη που θα παρω με "κουμπια" ε δεν θα πρεπει να τα συνδεσω κιολας???

Η ερωτηση μου ειναι η εξης... μπορω να τα συνδεσω με μια πηγη after market?

το ρωταω αυτο γιατι επεσε στα χερια μου ενα διαφημιστικο φυλλαδιο της pionneer με πηγες και γραφουν οτι υποστιριζουν επιλογες απο τιμονι.....

και ετσι οπως το σκεφτομαι ελεγα να επαιρνα το τιμονι να επαιρνα και την πηγη και να τα πηγαινα να μου τα συνδεσουν....

οριστε αυτο ειναι και το σαλονι μου... πιστευω να ταιριαζει!!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=21159

αν ξερει καποιος ας μου πει.....Pleaseee... ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!! :nea:

Edited by maria_Vor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς εργοστασιακό τιμόνι για golf 4 τριάκτινο με κουμπιά δεν υπάρχει. Πολυλειτουργικό έβγαινε μόνο με τέσσερις ακτίνες. Αυτό που δίνεις στο λινκ είναι από golf 6 και ναι μπαίνει (όπως και του golf 5) ΑΛΛΑ... υπάρχει θέμα με τον αερόσακο. Για αρχή δεν κουμπώνει η φύσα, αλλά θέλει τροποποίηση και έπειτα δεν θα είσαι ποτέ σίγουρη ότι θα λειτουργήσει ο αερόσακος (αχρείαστος να είναι), όπως επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να ανοίξει χωρίς λόγο. Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει στο uk-mkiv όπου αρκετά μέλη έχουν τοποθετήσει τιμόνια από golf 5 και 6 (και για τα δύο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα).

Τέλος αν καταφέρεις να βάλεις κάποιο τιμόνι με κουμπιά και βρεις και την κατάλληλη καλωδίωση, τότε θα πρέπει να ψάξεις για πηγή που να έχει εκμάθηση κουμπιών.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Καλησπέρα, δυστυχώς εργοστασιακό τιμόνι για golf 4 τριάκτινο με κουμπιά δεν υπάρχει. Πολυλειτουργικό έβγαινε μόνο με τέσσερις ακτίνες. Αυτό που δίνεις στο λινκ είναι από golf 6 και ναι μπαίνει (όπως και του golf 5) ΑΛΛΑ... υπάρχει θέμα με τον αερόσακο. Για αρχή δεν κουμπώνει η φύσα, αλλά θέλει τροποποίηση και έπειτα δεν θα είσαι ποτέ σίγουρη ότι θα λειτουργήσει ο αερόσακος (αχρείαστος να είναι), όπως επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να ανοίξει χωρίς λόγο. Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει στο uk-mkiv όπου αρκετά μέλη έχουν τοποθετήσει τιμόνια από golf 5 και 6 (και για τα δύο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα).

Τέλος αν καταφέρεις να βάλεις κάποιο τιμόνι με κουμπιά και βρεις και την κατάλληλη καλωδίωση, τότε θα πρέπει να ψάξεις για πηγή που να έχει εκμάθηση κουμπιών.

και αν δεν βαλω? βλακεια ειπα ε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπαίνει τιμόνι χωρίς αερόσακο, γιατι το κάλυμμα στο κέντρο είναι απο το εργοστάστασιο πριτσινωμένο στον αερόσακο και η όποια προσπάθεια διαχωρισμού μάλλον θα καταλήξει σε μπουμ... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

μπορείς να βάλεις το τιμόνι μαζί με τον αερόσακο αλλα να μην συνδέσεις τι φύσα....απλά ξέρεις ότι δε πρόκειται να λειτουργήσει

καμια αλλη εκδοχη? δηλαδη εννοω, κανενας δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι αν τον ενωσω θα δουλεψει σωστα???

Link to comment
Share on other sites

καμια αλλη εκδοχη? δηλαδη εννοω, κανενας δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι αν τον ενωσω θα δουλεψει σωστα???

http://uk-mkivs.net/forums/t/331134.aspx?PageIndex=1 Διαβασε αυτό.

Επίσης υπάρχει η raid που φτιάχνει aftermarket τιμόνια με αερόσακο αρκετά ντιζαινάτα και με μικρή διάμετρο. Ψάξε μήπως βρεις κάποιο της raid που να είναι με κουμπιά. Βέβαια έτσι το κόστος ανεβαίνει πολύ.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

http://uk-mkivs.net/...spx?PageIndex=1 Διαβασε αυτό.

Επίσης υπάρχει η raid που φτιάχνει aftermarket τιμόνια με αερόσακο αρκετά ντιζαινάτα και με μικρή διάμετρο. Ψάξε μήπως βρεις κάποιο της raid που να είναι με κουμπιά. Βέβαια έτσι το κόστος ανεβαίνει πολύ.

μαλλον βλεπω απλα να μην συνδεω τον αεροσακο.....

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Αν δεν συνδεσεις τον αεροσακο τοτε θα εχει συνεχεια αναμενο το λαμπακι του αεροσακου μεσα στο καντραν σου μιας και θα σου βγαζει βλαβη, πρεπει να παρεις καποια φυσα την οποια βαζουν στο φις του αεροσακου, οταν βαζουν αφτερμαρκετ τιμονια χωρις αεροσακο, ωστε να ξεγελας τον εγγεφαλο αλλα δεν ξερω πως την λενε...

καλυτερα βρες ενα τριακτινο τιμονι απο 4αρι και βαλε πανω, νωμιζω μπαινει χωρις μετατροπες.

Τα χειρηστηρια απο το 5αρι και απο το 6αρι νωμιζω, αν κανω λαθος ας με διωρθοσει καποιος, συνδεονται στον εγγεφαλο τιμονιου, ο οποιος στο 4αρι δεν υπαρχει, αρα δεν θα μπορεσεις να τα κανεις να δουλεψουν..

Αρα τζιφος???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.