Jump to content
Polo_TSI

Χειριστήρια Στο Τιμόνι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Γνωρίζει κανείς αν σε polo tsi highline μπορούν να τοποθετηθούν από την αντιπροσωπεία χειριστήρια στο τιμόνι για το ραδιόφωνο αφού έχει ήδη αγοραστεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Γνωρίζει κανείς αν σε polo tsi highline μπορούν να τοποθετηθούν από την αντιπροσωπεία χειριστήρια στο τιμόνι για το ραδιόφωνο αφού έχει ήδη αγοραστεί;

Γενικά, ναι γίνεται. Από αντιπροσωπεία, μάλλον χλωμό το βλέπω, διότι δεν υπάρχει επίσημο κιτ μετατροπής. Για τη μετατροπή χρειάζονται τα εξής:

α) Τιμόνι με χειριστήρια

β) Αερόσακος που να ταιριάζει με το τιμόνι. Ό αερόσακος που έχεις φοβάμαι πως δεν ταιριάζει.

γ) Καλωδίωση

δ) Προγραμματισμός με VCDS

Κόστος, γύρω στα 300-400€ για υλικά (από ebay) και εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ναι γίνεται. Από αντιπροσωπεία, μάλλον χλωμό το βλέπω, διότι δεν υπάρχει επίσημο κιτ μετατροπής. Για τη μετατροπή χρειάζονται τα εξής:

α) Τιμόνι με χειριστήρια

β) Αερόσακος που να ταιριάζει με το τιμόνι. Ό αερόσακος που έχεις φοβάμαι πως δεν ταιριάζει.

γ) Καλωδίωση

δ) Προγραμματισμός με VCDS

Κόστος, γύρω στα 300-400€ για υλικά (από ebay) και εγκατάσταση.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου!Αυτά πληρώνει κάποιος που δεν τα χει ψάξει από την αρχή...Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις βέβαια το RNS 510 τί λειτουργίες έχει και πόσο κοστίζει?Το χω ψάξει στο net αλλά θεωρώ ότι τα μέλη του club γνωρίζουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου!Αυτά πληρώνει κάποιος που δεν τα χει ψάξει από την αρχή...Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις βέβαια το RNS 510 τί λειτουργίες έχει και πόσο κοστίζει?Το χω ψάξει στο net αλλά θεωρώ ότι τα μέλη του club γνωρίζουν καλύτερα!

Εδώ -> RNS510 Manual θα βρεις τις Οδηγίες Χρήσης για το RNS510. Πρόκειται βέβαια για μια παλαιότερη έκδοση, όμως δίνει μια καλή εικόνα για τις δυνατότητες. Η μεγαλύτερες αλλαγές από πλευράς λειτουργικότητας από τότε είναι η προσθήκη φωνητικού ελέγχου και η υποστήριξη SDHC έως τουλάχιστον 32GB (παλαιότερο μόνο έως 2GB). Σύγχρονες εκδόσεις του RNS510 (έκδοση D) διαθέτουν πλέον σκληρό δίσκο 40GB (αντί 30GB) και LED οθόνη (από έκδοση C).

Μια άλλη πηγή για να δεις τη λειτουργικότητα που προσφέρει το RNS510 είναι το youtube. Απλά ψάξε για "RNS510".

Στο ebay οι τιμές ξεκινούν από περ. 500€ για παλαιότερα μοντέλα (Α και Β) και μπορούν να ξεπεράσουν άνετα και τα 1000€. Θέλει λίγο ψάξιμο και υπομονή.

Υπάρχει βέβαια και η λύση του after market (κυρίως κινέζικα). Καθέ λύση έχει τα υπέρ και τα κατά της. Έχουν γραφτεί διάφορα και σε αυτό το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ -> RNS510 Manual θα βρεις τις Οδηγίες Χρήσης για το RNS510. Πρόκειται βέβαια για μια παλαιότερη έκδοση, όμως δίνει μια καλή εικόνα για τις δυνατότητες. Η μεγαλύτερες αλλαγές από πλευράς λειτουργικότητας από τότε είναι η προσθήκη φωνητικού ελέγχου και η υποστήριξη SDHC έως τουλάχιστον 32GB (παλαιότερο μόνο έως 2GB). Σύγχρονες εκδόσεις του RNS510 (έκδοση D) διαθέτουν πλέον σκληρό δίσκο 40GB (αντί 30GB) και LED οθόνη (από έκδοση C).

Μια άλλη πηγή για να δεις τη λειτουργικότητα που προσφέρει το RNS510 είναι το youtube. Απλά ψάξε για "RNS510".

Στο ebay οι τιμές ξεκινούν από περ. 500€ για παλαιότερα μοντέλα (Α και Β) και μπορούν να ξεπεράσουν άνετα και τα 1000€. Θέλει λίγο ψάξιμο και υπομονή.

Υπάρχει βέβαια και η λύση του after market (κυρίως κινέζικα). Καθέ λύση έχει τα υπέρ και τα κατά της. Έχουν γραφτεί διάφορα και σε αυτό το φόρουμ.

Ξέρω έναν πολύ καλό που κάνει τέτοιες δουλειές στην οδό Καλλιρόης.Αυτός τοποθετεί πολύ κομψές οθόνες που έχουν TV με digea,3D gps και άλλα τέτοια καλούδια.Και μου είχε πει 800 ευρώ με τοποθέτηση.Πολύ καλή τιμή,και γι αυτό ρωτάω για να δω διαφορές σε σχέση με το RNS 510.Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις σου.Καλό καλοκαίρι να έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν πολύ καλό που κάνει τέτοιες δουλειές στην οδό Καλλιρόης.Αυτός τοποθετεί πολύ κομψές οθόνες που έχουν TV με digea,3D gps και άλλα τέτοια καλούδια.Και μου είχε πει 800 ευρώ με τοποθέτηση.Πολύ καλή τιμή,και γι αυτό ρωτάω για να δω διαφορές σε σχέση με το RNS 510.Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις σου.Καλό καλοκαίρι να έχεις!!

Αυτα ειναι Κινεζικα και εχουν 300-400 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικό αποτέλεσμα μετά την εφαρμογή των πολυλειτουργικών κουμπιών στο τιμόνι...

Όλα τελικά δούλεψαν μια χαρά ...

Ένα μικρό πρόβλημα που προέκυψε με την μη λειτουργία της κόρνας δεν ήταν τελικά πρόβλημα κωδικοποίησης, αλλά ένα μικρό φυσάκι είχε βγει στο πίσω μέρος του αερόσακου, κοντά στην μία από τις 4 κολώνες του με τα ελατήρια.

Το μόνο θέμα που προκύπτει είναι με το παλιό trip που βρίσκεται στον λεβιέ τον υαλοκαθαριστήρων.

Αν παίξουμε με τις ενδείξεις από εκεί τότε απενεργοποιείται το δεξιά μέρος των κουμπιών του τιμονιού καθώς "μπερδεύεται" ο εγκέφαλος.

Λογικό άλλωστε αφού τα GTI που έρχονται από το εργοστάσιο με τα πολυλειτουργικά στο τιμόνι δεν εξοπλίζονται με επιπλέον trip στον λεβιέ υαλοκαθαριστήρων.

Ακόμα όμως και αν κάποιος πατήσει κατά λάθος το παλιό trip , μετά από σβήσιμο και επανεκκίνηση του κινητήρα, επανέρχεται ο έλεγχος του trip στο τιμόνι.

Το βασικό ερώτημα τώρα είναι αν μπορεί να απενεργοποιηθεί εντελώς το παλιό trip με το VCDS , που απότι διάβασα σε ξένα φόρουμ λίγο "χλωμό"! Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση φαίνεται να είναι η αλλαγή του λεβιέ με αντίστοιχο μαμά χωρίς trip, το επιπλέον κόστος του οποίου όμως σε κάνει να συμβιβάζεσαι με αυτή τη κατάσταση.

Τελικά είναι μια κίνηση που αξίζει τον κόπο καθώς τα κουμπιά εκτός από τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν, δίνουν στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μια εντελώς διαφορετική αισθητική.

Ειδικότερα το βράδυ όταν όλα είναι αναμμένα το πιλοτήριο μοιάζει με "πολεμικού αεροσκάφους"!!! :thumbsup2:

Περιμένουμε λοιπόν νέα και από άλλους υποψήφιους αγοραστές να μας πουν τις εντυπώσεις τους!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικό αποτέλεσμα μετά την εφαρμογή των πολυλειτουργικών κουμπιών στο τιμόνι...

Όλα τελικά δούλεψαν μια χαρά ...

Ένα μικρό πρόβλημα που προέκυψε με την μη λειτουργία της κόρνας δεν ήταν τελικά πρόβλημα κωδικοποίησης, αλλά ένα μικρό φυσάκι είχε βγει στο πίσω μέρος του αερόσακου, κοντά στην μία από τις 4 κολώνες του με τα ελατήρια.

Το μόνο θέμα που προκύπτει είναι με το παλιό trip που βρίσκεται στον λεβιέ τον υαλοκαθαριστήρων.

Αν παίξουμε με τις ενδείξεις από εκεί τότε απενεργοποιείται το δεξιά μέρος των κουμπιών του τιμονιού καθώς "μπερδεύεται" ο εγκέφαλος.

Λογικό άλλωστε αφού τα GTI που έρχονται από το εργοστάσιο με τα πολυλειτουργικά στο τιμόνι δεν εξοπλίζονται με επιπλέον trip στον λεβιέ υαλοκαθαριστήρων.

Ακόμα όμως και αν κάποιος πατήσει κατά λάθος το παλιό trip , μετά από σβήσιμο και επανεκκίνηση του κινητήρα, επανέρχεται ο έλεγχος του trip στο τιμόνι.

Το βασικό ερώτημα τώρα είναι αν μπορεί να απενεργοποιηθεί εντελώς το παλιό trip με το VCDS , που απότι διάβασα σε ξένα φόρουμ λίγο "χλωμό"! Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση φαίνεται να είναι η αλλαγή του λεβιέ με αντίστοιχο μαμά χωρίς trip, το επιπλέον κόστος του οποίου όμως σε κάνει να συμβιβάζεσαι με αυτή τη κατάσταση.

Τελικά είναι μια κίνηση που αξίζει τον κόπο καθώς τα κουμπιά εκτός από τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν, δίνουν στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μια εντελώς διαφορετική αισθητική.

Ειδικότερα το βράδυ όταν όλα είναι αναμμένα το πιλοτήριο μοιάζει με "πολεμικού αεροσκάφους"!!! :thumbsup2:

Περιμένουμε λοιπόν νέα και από άλλους υποψήφιους αγοραστές να μας πουν τις εντυπώσεις τους!!

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ όταν άλλαξα το απλό πολυλειτουργικό τιμόνι του Polo TSI με αυτό του Golf GTI. Το πρόβλημα "λύθηκε" με την αλλαγή του λεβγιέ, τον οποίον ούτως ή άλλως έπρεπε να αλλάξω όταν έβαλα το cruise control. Επειδή ξέρω πως ήδη έχεις το λεβγιέ με τα μπουτόν του cruise control θα μπορούσες να τον πουλήσης (ebay ή φόρουμ) και να αγοράσεις έναν με cruise control, αλλά χωρίς trip. Υπολογίζω τη διαφορά στα 20-30€ και κατά τη γνώμη αξίζει, όχι επειδή θα πατάς συνεχώς το trip και θα απενεργοποιούνται τα δεξιά μπουτόν του τιμονιού (κάποια στιγμή θα ξεχάσεις το trip), αλλά επειδή...πως να το πω...τα χειριστήρια θα δένουν αρμονικά μεταξύ τους.

Καλή δουλειά πάντως :thumbsup2:

Φιλικά

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα...! Προταιρεότητα έχω να βάλουμε αυτό το αναθεματισμένο το cruise control και στην συνέχεια λογικά θα βάλω το απλό..

Link to comment
Share on other sites

Οχι ΕΒΑΥ ! Αντιπροσωπία στην Ηγουμενίτσα... Στο Ebay Πολύ δύσκολο να βρεις αλλά που και που βγάζει κανένας με δημοπρασία!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκανε και δουλευουν μια χαρά . Αγορά ανταλλακτικού 5Κ0998537Β από αντιπροσωπεία και τοποθέτηση εκεί έτσι ώστε να μπεί στο διαγνωστικό να σβηστούνε λάθη και να εξασφαλιστεί ότι ο αερόσακος μπήκε και λειτουργέι σωστά γιατί αφαιρείται κατά τη διαδικασία. TSOLIAS30 ευχαριστώ για τις συμβουλές στο θέμα.

Στο λινκ περιγράφονται οι διαδικασίες και για το Gti και για το Tsi γιατί το απαραίτητο module στο τιμόνι στο TSI λείπει και πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά ενώ στο GTI υπάρχει ήδη γιατί υποστηρίζει τα paddles των ταχυτήτων στο τιμόνι.

http://www.tigerstyle.co.uk/phpBB3/viewtopic.php?f=56&t=53989

Edited by tasb
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Να το χαρείς όσο μπορείς ... ! :drinks:

Πολύ χρήσιμα πλέον στο δρόμο τα χειριστήρια...

Και από θέμα ασφάλειας να το δεις δεν παίρνεις πλέον τα μάτια σου από το δρόμο!

Είναι μια από τις πιο καλές αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις στο αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια....βλακια ερωτηση μεν αλλα για τον φοβο των ιουδεων την κανω.

Θελει να βαλει ο ξαδερφος μου σε Polo Gti μοντελο 02/2011 τα χειριστιρια στο τιμονι. Απο αντιπροσωπεια την vw που του ζητησανε τον αριθμο πλαισιου για να ελενξουν αν μπαινουν για να τα παραγγειλουν του ειπαν οτι το συστημα τους λεει οτι δεν υπαρχει καλωδιωση τοσο για να συνδεθουν αλλα και για να ρυθμισουν.

Απο την μια λογικο δεν ειναι αφου δεν υπηρχε επιλογη για χειριστιρια κατα την παραγγελια του αυτοκινητου....αλλα απο την αλλη τοσα παιδια απο εδω αλλα και απο αγγλια που εχουν το ιδιας χρονολογιας μοντελο το εχουν κανει χωρις προβληματα αλλα και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ.

Ετσι δεν ειναι ρε παιδες η με την karrenta θα αμφιβαλουμε γι αυτα που ξερουμε και διαβαζουμε.

Edited by manolios
Link to comment
Share on other sites

Αλλο κωδικοποιηση και αλλο καλωδιωση. Αν απο τη vw ειπαν πως δεν υπαρχει καλωδιωση σημαινει πως δεν υπαρχουν τα απαραιτητα καλωδια με τα οποια θα 'επικοινωνουν' τα χειριστηρια του τιμονιου με το rcd.

Link to comment
Share on other sites

<blockquote class='ipsBlockquote'data-author="m@kro" data-cid="521384" data-time="1358341113"><p>

μπαινουν φιλε 2/11 ειναι και το δικο μου και εβαλα</p></blockquote>

Μονος σου το εκανες και ποσο σου κοστισε;

Link to comment
Share on other sites

μόνος μου...θέλεις τα χειριστήρια, (135 ευρώ )τα δίνει η αντιπροσωπεία και ένα vag com για να τα ενεργοποιήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ευκολη η εγκατασταση;

Τα κουμπια τα πηρες τοσο φθηνα απο αντιπροσωπεια ;;;

Το vag com απο vw και αυτο, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα κουμπιά τα βρήκα από το e bay όπως και το vag com...

 

Τον κωδικό για τα κουμπιά τον αναγράφει ποιο πάνω το μέλος tasb

 

 

http://www.shopobd2.com/vag-com-1111-vcds-hex-usb-interface-for-vw-audi-seat-skoda-vag1111-p-587.html

 

 

 

http://www.eobdtool.com/vag-1111-vcds-1111-vag-com-1111-p-750.html

 

το διαγνωστικό καλώδιο είναι αυτά που έχω επάνω. πρέπει να συνοδεύεται με cd εγκατάστασης.......

 

προσοχή οι διευθύνσεις που ανέβασα ποιο πάνω είναι μόνο και μόνο για δείτε πως είναι το καλώδιο.... δεν γνωρίζω αν τα site είναι έμπιστα για αγορά....

Edited by m@kro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Εγώ έχω το Bluemotion χωρίς κουμπιά στο τιμόνι. Ήθελα να μου τα βάλουν αλλά όταν το αποφάσισα ήταν ήδη αργά. Τώρα θέλω να τα βάλω.. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? είναι μοντέλο 12/2012..

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.