Jump to content
mihalis19

Golf 5 Tsi Revo Vs Mini Cooper S

Recommended Posts

and64 ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου...και από ένα σημείο και μετά εκτός από 5η 6η μου το έκανε σε 3η. Μπουζί είχα αλλάξει τελευταία φορά 60.000 ίσως βλακεία μου γιατί τώρα έχω 97.000 και νομιζω μέχρι τώρα δεν προβλέπεται από το service της vw.

Όμως το θέμα είναι αν θα μου τα αλλάξουν τσάμπα. Έχω ακόμα εγγύηση και λήγει τον νοεμβριο.Τα μπουζί οκ είναι αναλώσιμα αλλά οι πολλαπλασιαστές πρε΄πει να μπουν στην εγγύηση. Εσύ πόσο τα άλλαξες όλα μαζί? Πόσο σου πήγε? Στην vw το έκανες?

Θα σε γελάσω ακριβώς για τιμές γιατί δεν είμαι Αθήνα και δεν εχω τα τιμολόγια μαζί μου!

Αν θυμάμαι καλά οι πολ/στες μαζί με μια n316 (βαλβίδα μεταβλητού εισαγωγής η οποία αλλάχτηκε προληπτικά πριν τους πολ/στες χωρίς να βγάζει σφάλμα αλλά επειδή ζωντάνεψε πολύ χαμηλά την κράτησα κι αυτή!) πήγε 280 τελική.

Δεν παώ vw (δεν εχω εγγύηση οπότε δεν βλέπω το λόγο) πάω εξω σε συεργείο που ασχολείται με vag και μάλιστα μου χε φανεί τσιμπημένη η τιμή των πολ/στων σε σχέση με το πόσο τους έβρισκα εξω μόνος μου αλλά τεσπα...

Μπουζί δεν θυμάμαι καθόλου τώρα, οχι κάτι υπερβολικό πάντως. (τα χα αλλάξει ξεχωριστά ~2 βδομάδες πριν τους πολ/στες για να δούμε αν όντως φταίγανε τα μπουζί μονο αλλά παρότι έστρωσε στην αρχή μετά επανήλθε το κόψιμο εστω και με μικρότερη διάρκεια/ενταση)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω να πάρω τα μπουζί από κάπου και να τους τα δώσω να τα βάλουν . Έτσι και αλλιώς πρέπει να τα αλλάξω. Τώρα για τους πολλαπαλσιαστές δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω να πάρω τα μπουζί από κάπου και να τους τα δώσω να τα βάλουν . Έτσι και αλλιώς πρέπει να τα αλλάξω. Τώρα για τους πολλαπαλσιαστές δεν ξέρω.

Βλέποντας και κάνοντας! Τα μπουζί οντως θέλουν αλλαγή πιστεύω ειδικά εφόσον έχεις και πρόγραμα...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω βλετιωμένα όμως ή αυτά της vw??

Σε αυτό δεν μπορώ δυστυχώς να σε διαφωτήσω!! Εγω εβαλα τα δικά του πάντως αλλά είμαι μαμα 140...

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Θα σας πω από αύριο τι έγινε τελικά και για να κρατήσουμε λίγο ζωντανό το topic μιας και είμαστε λίγο εκτός θέματος θα ξαναμπεί νέα κόντρα αφου΄το φτιάξω για την δικαίωση..... χαχαχαχα. Θα έχετε νέα προς το τέλος της βδομάδας για το άνοιγμα ελπίζω..!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω βλετιωμένα όμως ή αυτά της vw??

Σε προγραμματισμένο όχι μανήσια, εκτός αν τα αλλάζεις κάθε 10.000Κm. Έχει κάτι ωραία (και πολύ κατάλληλα για Tsi) της Βosch (λίγο "ψυχρότερα", νομίζω πλατινένια)

Link to comment
Share on other sites

Σε προγραμματισμένο όχι μανήσια, εκτός αν τα αλλάζεις κάθε 10.000Κm. Έχει κάτι ωραία (και πολύ κατάλληλα για Tsi) της Βosch (λίγο "ψυχρότερα", νομίζω πλατινένια)

ακριβως !!bosch f5dpor σωζουν ζωες

Link to comment
Share on other sites

Tελικά είναι καλά αυτά ή όχι?

Γιατί ρε παιδιά, εμένα πολλοί μου έχουν πει να μείνω με τα εργοστασιακά μπουζί...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά είναι καλά αυτά ή όχι?

Γιατί ρε παιδιά, εμένα πολλοί μου έχουν πει να μείνω με τα εργοστασιακά μπουζί...

Ναι αλλά με τις πιο extreme (θερμικώς) καύσεις στους θαλάμους της κεφαλής του βελτιωμένου, μια πιο "ψυχρή" καύση είναι προτιμητέα. Άσε σε κανά "σκίσιμο" που καραδοκεί και η "στραβή". Άσε βάλε καλύτερα να' χεις το κεφάλι σου ήσυχο.Αυτά που σου' παν πάντως (Bosch) είναι πλέον "μονόδρομος". Αφορμή θέλουν τα ρημάδια μας να "τρέχουμε" να πληρώνουμε...Κι εγώ στο Αstra έχω ΝGK ιριδίου! :)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

κοντε πλεον κανω εμφανησεις guest star !!!

:startle: να μου το λες όμως λίγο πιο πριν να σε βλέπω να ποστάρεις!! :drool:

Btw το cooper με απολήξεις στο κέντρο 175 είναι??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα cooper s με εξατμίσης στο κέντρο 192 είναι. Τι εννοείτε 160+?

Tα works είναι τόσα που λες οχι τα απλά! Τα 1ης γενιας s (κομπρεσοράτα) είχαν 165 ή 163 κάτι τέτοιο. works αυτά είχανε 200.

Μετά που μπήκε το τουρμπάτο μοτέρ (των bmw-psa που φοράνε και τα peugeot) πήγε 175 και works 192 :drool:

Eξατμιση στο κέντρο έχουν όλα τα s, παλια, καινούρια, works ή μή!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Tα works είναι τόσα που λες οχι τα απλά! Τα 1ης γενιας s (κομπρεσοράτα) είχαν 165 ή 163 κάτι τέτοιο. works αυτά είχανε 200.

Μετά που μπήκε το τουρμπάτο μοτέρ (των bmw-psa που φοράνε και τα peugeot) πήγε 175 και works 192 :drool:Eξατμιση στο κέντρο έχουν όλα τα s, παλια, καινούρια, works ή μή!

Αντρέα 184ΗΡ πήγαν τα "απλά" και νομίζω 211ΗΡ τα Works. Πάντως είναι πλέον και σαν μανήσια τόσο γρήγορα, που "είσαι εκεί κι εκεί" για να τα βελτιώσεις ή όχι! Ένα 1600άρι τουρμπάτο που κάνει πια για "πλάκα" 0-100Κm/h σε "ξερό" 7άρι sec και 80-110Km/h με 3η 2,8sec -όταν κάποτε στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν τόσο δεν πήγαιναν καλά-καλά δυνατά ατμοσφαιρικά 3λιτρα :sword:- ε!, δεν τρελαίνεσαι να βελτιώνεις με τη μανία που βελτίωνες πριν μια 2ετία/3ετία. Και να ρισκάρεις κιόλας να σου συμβούν διάφορα. Τώρα πια βλέπω ότι μερικά εργοστάσια βγάζουν "έτοιμα" βελτιωμένα! (βλέπε Cooper Works, Punto Abarth 180 ss και επερχόμενο Αudi S1 (A1) 1.4TFSI 210HP)

Υ.Γ: Ο.Κ! διορθώθηκε :startle:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα 184ΗΡ πήγαν τα "απλά" και νομίζω 218ΗΡ τα Works. Πάντως είναι πλέον και σαν μανήσια τόσο γρήγορα, που "είσαι εκεί κι εκεί" για να τα βελτιώσεις ή όχι! Ένα 1600άρι τουρμπάτο που κάνει πια για "πλάκα" 0-100Κm/h σε "ξερό" 7άρι sec και 80-110Km/h με 3η 2,8sec -όταν κάποτε στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν τόσο δεν πήγαιναν καλά-καλά δυνατά ατμοσφαιρικά 3λιτρα :p- ε!, δεν τρελαίνεσαι να βελτιώνεις με τη μανία που βελτίωνες πριν μια 2ετία/3ετία. Και να ρισκάρεις κιόλας να σου συμβούν διάφορα. Τώρα πια βλέπω ότι μερικά εργοστάσια βγάζουν "έτοιμα" βελτιωμένα! (βλέπε Cooper Works, Punto Abarth 180 ss και επερχόμενο Αudi S1 (A1) 1.4TFSI 210HP)

Όντως Γιώργο, θυμόμουν οτι τα άλογα ήταν ίδια με το rc αλλά δεν είναι! Τα cooperακια πάνε αέρα γενικως και στρίβουν επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα 184ΗΡ πήγαν τα "απλά" και νομίζω 218ΗΡ τα Works. Πάντως είναι πλέον και σαν μανήσια τόσο γρήγορα, που "είσαι εκεί κι εκεί" για να τα βελτιώσεις ή όχι! Ένα 1600άρι τουρμπάτο που κάνει πια για "πλάκα" 0-100Κm/h σε "ξερό" 7άρι sec και 80-110Km/h με 3η 2,8sec -όταν κάποτε στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν τόσο δεν πήγαιναν καλά-καλά δυνατά ατμοσφαιρικά 3λιτρα :startle:- ε!, δεν τρελαίνεσαι να βελτιώνεις με τη μανία που βελτίωνες πριν μια 2ετία/3ετία. Και να ρισκάρεις κιόλας να σου συμβούν διάφορα. Τώρα πια βλέπω ότι μερικά εργοστάσια βγάζουν "έτοιμα" βελτιωμένα! (βλέπε Cooper Works, Punto Abarth 180 ss και επερχόμενο Αudi S1 (A1) 1.4TFSI 210HP)

Μία διώρθωση, τα Mini Cooper Works έχουν 211 άλογα. :pardon:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι... 192 τα τουρμπάτα τα καινούργια και 200++ τα works.

Τελικά είχα πρόβλημα με πολλαπλασιαστή και μπουζί.Το αμάξι είναι σε άλλο επίπεδο πάλι..Εκεί που ήμουν πριν λίγο καιρό. Θα κανονιστεί και δεύτερο άνοιγμα για να πα΄ρω το αίμα μου πίσω...Όχι που θα μου κάτσει cooper s....χαχα :-)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι... 192 τα τουρμπάτα τα καινούργια και 200++ τα works.

Τελικά είχα πρόβλημα με πολλαπλασιαστή και μπουζί.Το αμάξι είναι σε άλλο επίπεδο πάλι..Εκεί που ήμουν πριν λίγο καιρό. Θα κανονιστεί και δεύτερο άνοιγμα για να πα΄ρω το αίμα μου πίσω...Όχι που θα μου κάτσει cooper s....χαχα :-)

180 κάτι είπαμε τα απλά! ;) Όπως σου χα πει και γω...πολλαπλασιαστές... vag group classics!! :whistling::thumbsup::laugh::laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι... 192 τα τουρμπάτα τα καινούργια και 200++ τα works.

Τελικά είχα πρόβλημα με πολλαπλασιαστή και μπουζί.Το αμάξι είναι σε άλλο επίπεδο πάλι..Εκεί που ήμουν πριν λίγο καιρό. Θα κανονιστεί και δεύτερο άνοιγμα για να πα΄ρω το αίμα μου πίσω...Όχι που θα μου κάτσει cooper s....χαχα :-)

Δώσε (ΠΟΛΥ) "πόνο" τώρα! :whistling: "Πιες" του το αίμα! ;) χα!,χα!

Εντάξει πλάκα κάνουμε! (Με προσοχή όμως, γιατί οι κόντρες ΠΑΝΤΑ επικίνδυνες!)

Μία διόρθωση, τα Mini Cooper Works έχουν 211 άλογα. :thumbsup:

Ο.Κ! ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ το postακι:laugh: (Ο...Δαίμων του πληκτρολογίου) :laugh:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.