Jump to content
Connectoras

Koni Fsd - H&r Oe Sport

Recommended Posts

Καλα, ολα τα αμορτισερ ρε σεις εχουν ενα περιθωριο! Δεν μπορεις να τα χαμηλωνεις οσο θες.

Αληθεια, δεν κρατας τα μαμα αμορτισερ να τελειωνεις? Κι εγω σκεφτομουν για χαμηλωμα οταν εβαλα αναρτηση, αλλα το μετανιωσα γιατι τα σαμαρια και οι λακουβες παραμονευουν!

Link to comment
Share on other sites

Koni FSD Shock Absorbers

fsd.gif

KONI introduces the first no-compromise shock absorber in the world. In other words: a complete turn around in road-holding. Until recently you only had a choice between shock absorbers that were either more firm or more comfortable. Cars with firm suspension do have better road-holding but there is a trade-off in the level of comfort. Cars with soft suspension are more comfortable but have disadvantages in terms of optimum road-holding.

KONI FSD: Frequency Selective Damping. A revolutionary new technique whereby the benefits of both types of ride are combined in one perfect shock absorber. Banishing the disadvantages of the past.

# Ends the compromise between comfort and handling

# Can be integrated in conventional damper layouts

# No need for sensors, cables, or other electronic devices

# Creates an additional variable in fine-tuning the carΆs behaviour

# Quick and easy to develop for existing suspensions

# Damper cost efficient

# Can be used with existing springs or aftermarket ones upto a drop of 35mm

# Please measure your original struts before ordering

Source

P.S.Εγώ ότι λέω ΠΑΝΤΑ το γνωρίζω, και φυσικά όταν χρειάζεται το τεκμηριώνω κιόλας....Δέν λέω αερολογίες.. :D

Link to comment
Share on other sites

λετε να ειναι η λυση σε οτι αφορα κινηση στην πολη με ανεση και σφιχτο σε γρηγορους ρυθμους? θα το βαζατε με ενα ελατηριο HR 3 ποντων νομιζω ή με τα μαμα ελατηρια ασχετα με το αν σηκωνοταν?

Τα Σκεφτομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το έβαζα με τα μαμά... Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Για ποιο λόγο η FSD δεν λειτουργεί (ή λειτουργεί?) με χαμήλωμα 3-4 πόντων?

Ρωτάω γιατί εγώ πάω επειγόντως για χαμήλωμα και θέλω να κάνω την καλυτερότερη επιλογή, συμβιβάζοντας ΑΝΕΣΗ + LOOK + ΚΡΑΤΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

# Can be used with existing springs or aftermarket ones upto a drop of 35mm

Γρηγορη οπως βλεπεις, λειτουργει μεχρι και 35mm χαμηλωμα. Αν το χαμηλωσεις παραπανω λογικα θα τερματιζει, δεδομενου οτι στις χαμηλες ταχυτητες συμπεριφερεται σαν ενα μαλακο-μετριο αμορτισερ!

Link to comment
Share on other sites

Golf 4 incl. Gti 97>03 incl. cars with VW Sport Suspension, 4019

Εχει και για μας με κωδικο 4019. Το VW Sport Suspension είναι τα χαμηλωμένα από μαμά?

Και ξερει κανείς πόσο κάνει μια τέτοια για VW? Στο ebay εχει τιμές (οχι ομως για VW) κοντά στα 550$.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα. 570 sto autosport στην κηφισσιας στο υψος του αμαρουσίου.

το δικο μου 25th edition 337 gti φοραγε την sport αναρτηση και εχω κρατησει τα ελατηρια. Δεν το θυμαμαι χαμηλο αλλα ουτε και οπως τα απλα 1.6 που βλεπω στο δρομο κατα καιρους. Τι λετε?

την kw2 την εχω οδηγησει σε 1.6 για πολλα χιλιομετρα. δεν χτυπαει αλλα ειναι πολυ κουραστικο στην εθνικη με αναπηδησεις θυμαμαι...

Παντως ηταν χειροτερη απο την pss9 μου χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα εστιάζετε, από ότι διάβασα στο VWvortex, στο οτι απο καποιο σημειο και μετα το αμορτισέρ θα τερματιζεί εύκολα και τοτε η συμπεριφορα του καταστρέφετε και τα πλεονεκτήματα του χάνονται. Αυτό συμβαίνει επειδή το αμορτισέρ "χτυπα" στα bumpstops και εχει πλεον να "αντιμετοπισει" αλες συχνότητες απο αυτές που έχει σχεδιαστεί.

Αν δεν τα λέω σωστά.... Please correct me...

Link to comment
Share on other sites

Αν το χαμηλωσεις παραπανω λογικα θα τερματιζει, δεδομενου οτι στις χαμηλες ταχυτητες συμπεριφερεται σαν ενα μαλακο-μετριο αμορτισερ!

Τι ειπα πιο πανω ρε Γιωργο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Παρασκευή πρωί τα KONI FSD τοποθετήθηκαν στο κάρο μου... Χωρίς αλλαγή ελατηρίων!!!

Παρασκευή βράδυ έγινε το πρώτο τεστ... έχωντας στο αμάξι και ένα φίλο μου που έιχε κατατρομαξει με τις κλίσεις που έπαιρνε το car με την μαμά ανάρτηση έπειτα απο 50.000 Km περίπου...

Το αποτέλεσμα ηταν φανταστικό... η συμπεριφορά άλαξε τελείως. Το αυτοκίνητο πλέον δεν έπαιρνε κλίσεις. Ένιωθες το αμάξι να πατάει... σαν να φωράς σκληρή σχετικά ανάρτηση... αλλά χωρίς να "κοπανάει" στις λακούβες...

Εκανά και εχθες κάποιες βόλτες τσεκάροντας την συμπεριφορά των αμορτισέρ αλλά ήθελα να τα δώ και σήμερα στην εκδρομή... ώστε η άποψη μου να είναι ποιό εμπεριστατομένη.

Σήμερα είχε κανονιστεί να έρθω στην εκδρομή με τον GraveDigger και τον Koukouroukou... Περιμένω τις απόψεις τους!!!

Πρωσοπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος... Η ανάρτηση ηταν πολύ σταθερή και ταυτόχρονα άνετη...

Το σετάκι μου κόστισε 570€ μαζί με τοποθέτηση και ευθυγράμιση.

worthy.gifworthy.gifworthy.gifKONI FSD worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Edited by Connectoras
Link to comment
Share on other sites

Τι KONI FSD μωρε? Ηταν που ηταν βαρκα το αυτοκινητο, τωρα εγινε χειροτερα! Βαρκα χειροτερη και απο τις αμερικανιες! tongue.giftongue.gif

Περα απο την πλακα, το αυτοκινητο αλλαξε τελειως συμπεριφορα! Κλισεις ελαχιστες εως μηδενικες στα πολλα χιλιομετρα, σταθεροτητα μεγαλη στην εθνικη οδο, σκληρη εκει, μαλακη σχετικα μεσα στην πολη χωρις να ενοχλει! Τελικα αυτο το progressive ποθυ ελεγαν πρεπει να ισχυει!

Πολυ καλη επενδυση πιστευω για καποιον που δεν θελει απο τα 20χλμ/ωρα να κοπαναει σε αρκετους δρομους της Αθηνας (Στελιο ακους?? :):huh: ) !

Link to comment
Share on other sites

τελικά που καταλήξαμε ρε παιδιά...?εγώ που έχω HR 3,5mm να τα βάλω η όχι?

Dani εξαρταται παντα τι ζητας! Θες το αυτοκινητο σου να ειναι κουτσορο και στα λιγα χλμ/ωρα? Θες προοδευτικοτητα? Θες ανεση μονο στην πολη?

Δες τι ζητας και γενικα προχωρας σε καποια αγορα.Κοιταζεις να γορασεις αυτο που σου ταιριαζει και οχι επειδη πχ ο Γιωργος ή εγω ειπαμε οτι ειναι καλα => αξιζουν.

Οσον αφορα το χαμηλωμα, δες αυτοπου ειπε ο GolfRS πριν καιρο:

Koni FSD Shock Absorbers

fsd.gif

Cars with firm suspension do have better road-holding but there is a trade-off in the level of comfort. Cars with soft suspension are more comfortable but have disadvantages in terms of optimum road-holding.

# Can be used with existing springs or aftermarket ones upto a drop of 35mm

Source

Αρα λογικα μπορεις, αν και οριακα.Α, 35mm εννοεις και οχι 3,5mm ετσι?

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.