Jump to content
raptis_j

Golf 5/6 - Kw Street Comfort& Kw V2

Recommended Posts

μετά την αλλαγή των βάσεων (κ χαμήλωμα κτλ) το κάμπερ δεξιά πήγε στο -1,27* !! Πολύ δεν είναι; φταίνει οι βάσεις; πώς φτειάχνει; Στα αριστερά -0,52*.

Link to comment
Share on other sites

Θες ευθυγραμμιση ! Οι τρυπες των βιδων που βιδωνουν οι βασεις ειναι μεγαλυτερες οποτε λιγο να καθησει διαφορετικα η μια με την αλλη , τσουπ εχεις διαφορα στο καμπερ .
Πηγαινε καπου να σου κανουν ευθυγραμμιση
Δες και αυτο
http://www.golfmk6.com/forums/attachment.php?attachmentid=18034&d=1331233880

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk6/running_gear_axles_steering/wheels_tyres._axle_align/wheel_alignment/correcting_front_axle_camber/

 

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

να κάνω ευθυγράμμηση ή να ξαναβάλω σωστά τις βάσεις..;

απότι ξέρω το camber δεν είναι ρυθμιζόμενο. Η λύση στο δεύτερο link σου μήπως είναι walkaround κ έχει κάποια μειωνεκτήματα;

 

στη πρώτη φωτό δεν καταλαβαίνω. οι τιμές είναι λάθος, σωστά;

 

το -1,27% είναι αρκετό, δεν είναι; μπορεί να είναι ο λόγος για περισσότερο μπλοκάρισμα κ σπινιάρισμα σε ευθεία;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι σωστες στην πρωτη φωτο .
Το camber δεν ρυθμιζει, μονο ελαχιστα με τον τροπο που δειχνει η VW στο δευτερο link
Tις σωστες τιμες στις δειχνει το μηχανημα ΑΝ βαλει ο ευθυγραμμισας τον τυπο αυτοκινητου που εχεις εκει ειναι αποθηκευμενες οι τιμες του εργοστασιου και δεινει ενα ευρος τιμων που θεωρουντε αποδεκτες ...
Πρεπει να ειναι ολα στο πρασινο (αποδεκτες)

Link to comment
Share on other sites

-1,15 δεν είναι πολύ; (για τη φωτό λέω)

 

στη δική μου ευθυγράμμηση λέει -0,5 με ανοχή +/- 0,5. Άρα από -1 έως 0. 

για τη διαφορά δεξιά-αριστερά λέει 0 με αντοχή +/-0,5 κ εγώ είμαι στο +0,75

 

στις μετρήσεις πριν αλλάξω βάσεις βέβαια βλέπω ήδη ένα -0,91 που σημαίνει ότι ήδη από τότε είχε ξεφύγει περίπου 0,4 κ πήρε τώρα άλλα 0,3 με αποτέλεσμα να φύγει εκτός ορίων.

 

η ερώτηση είναι κάνουν αυτές οι αποκλίσεις διαφορά στην συμπεριφορά; να πάω να ξαναβάλω τις βάσεις; πριν την αλλαγή ήμουν στο -0,91 με διαφορά +0,43 δεξιά-αριστερά. μήπως από την αρχή δεν μπήκαν καλά; μπορεί να είναι απλά από το χαμήλωμα (-1,5cm στην αρχή κ άλλ0 1cm μετά);

 

Στην ευθεία το νιώθω να μπλοκάρει κ να σπινιάρει περισσότερο από την OEM ανάρτηση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είχε βάλει την μιά βάση λάθος!! (τα βελάκια δεν έδειχναν μπρος-πίσω. κ του το είχα πει!). Επίσης η άλλη ήταν σωστά τοποθετημένη, αλλά σφιγμένη από την άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να βγάζουν μεγάλη διαφορά. Πήγα σε άλλον και μου τις έφτειαξε. κ πάλι όμως δεν πετύχαμε κάτω από -0,8 (ίσως λόγω χαμηλώματος).

 

Δεν το συνηθίζω, αλλά θα πω και το όνομα, για να αποφευχθούν παρόμοιες περιπτώσεις από άλλους οδηγούς στο μέλλον: Φωκάς Καλαμακίου. Πήγα και στο κατάστημα στο Περιστέρι κ εκεί μου είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το θόρυβο (γύρναγε το ελατήριο πάνω στις βάσεις σταδιακά σε μικρές ταχύτητες όταν έστριβα) ήταν λόγω του ότι ο ρυθμιστής ύψους δεν ήταν σταθερός, καθώς στην μια πλευρά είχε καταστρέψει (ο πρώτος) την τρυπούλα της βίδας... Επιπλέον, είχε χαθεί το σωστό ύψος!

Αφού πήγα σε κάποιον που γνωρίζει πραγματικά, επιδιόρθωσε το σφίξιμο κ όλα ok!

Για λίγο, καθώς μετά από λίγο καιρό έκανε άλλον θόρυβο, τελείως διαφορετικό (ένα κλικ σε όλη τη διαδρομή του τιμονιού) αλλά πάλι σε χαμηλές ταχύτητες όταν έστριβα πολύ το τιμόνι. Με κατάλληλη λίπανση έφυγε αμέσως (στο internet διάβασα ότι συμβαίνει αυτό σε δυνατά coilovers σε τέτοια τύπο αναρτήσεων -όπως μπροστά του golf- σε χαμηλές ταχύτητες. Είναι τυχαίο σε διάφορους συνδυασμούς coilovers-αυτοκινήτου κ λύνεται με λίπανση).

Το καταγράφω για να ξέρουν μέλη στο μέλλον αν αντιμετωπίσουν παρόμοιους θορύβους. Πάντα βέβαια η σωστή κ κατά περίπτωση διάγνωση κ επίλυση πρέπει να γίνεται από συνεργείο με άνθρωπό που ξέρει, είναι ειλικρινής, επαγγελματίας κ έχει διάθεση για σωστή δουλειά.

 

Έβαλα κ τα S3 silent blocks! :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται guy's...κάτοχος golf mk6... μου πρότειναν και μενα την KW ST VARIANT 2 μου λένε ότι ταιριάζει πολύ καλά στο 6αρι το GOLF και ότι θα την ευχαριστηθώ πολυ...τι μου προτείνετε όσοι την έχετε δοκιμάσει? Με ενδιαφέρει η άνεση αλλά θέλω και να χαμηλωσω το αμαξι 

Edited by Simanino
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.