Jump to content
raptis_j

Golf 5/6 - Kw Street Comfort& Kw V2

Recommended Posts

Εχω μπερδευτει λιγακι..η KW STR COMFORT λεει οτι εχει "Δυνατότητα ρύθμισης της σκληρότητας επαναφοράς ως προς το rebound" ενω η variant 2 "Χαμήλωμα και ρύθμιση σκληρότητας".Μπορει καπιος να μου εξηγησει τις διαφορες ??Δηλαδη αν ρυθμισεις την street comfort στο max της επαναφορας δεν θα σκληρυνει η αναρτηση?? :thumbsup: Εχει οδηγησει κανεις με street comfort golf να μας πει εντυπωσεις??

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγακι..η KW STR COMFORT λεει οτι εχει "Δυνατότητα ρύθμισης της σκληρότητας επαναφοράς ως προς το rebound" ενω η variant 2 "Χαμήλωμα και ρύθμιση σκληρότητας".Μπορει καπιος να μου εξηγησει τις διαφορες ??Δηλαδη αν ρυθμισεις την street comfort στο max της επαναφορας δεν θα σκληρυνει η αναρτηση?? :thumbsup: Εχει οδηγησει κανεις με street comfort golf να μας πει εντυπωσεις??

Και οι δύο μόνο rebound ρυθμίζουν απλά η KW variant 2 είναι πιο σκληρή από την KW Street Comfort. Είχα την KW Street Comfort και τώρα έχω την KW Variant 3. Αν επιζητάς το στρίψιμο στις στροφές χωρίς να σε πειράζει να χάσεις από άνεση βάλε v2 αλλιώς βάζεις street comfort που είναι πάρα πολύ καλή σε κρατήματα χωρίς να θυσιάζει σχεδόν καθόλου από άνεση. Και με τις δύο αναρτήσεις τα λάστιχα του αυτοκινήτου πατάνε κάτω και θα δεις μείωση της υποστροφής σε σχέση με μαμά.

qqa841.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μόνο rebound ρυθμίζουν απλά η KW variant 2 είναι πιο σκληρή από την KW Street Comfort. Είχα την KW Street Comfort και τώρα έχω την KW Variant 3. Αν επιζητάς το στρίψιμο στις στροφές χωρίς να σε πειράζει να χάσεις από άνεση βάλε v2 αλλιώς βάζεις street comfort που είναι πάρα πολύ καλή σε κρατήματα χωρίς να θυσιάζει σχεδόν καθόλου από άνεση. Και με τις δύο αναρτήσεις τα λάστιχα του αυτοκινήτου πατάνε κάτω και θα δεις μείωση της υποστροφής σε σχέση με μαμά.

qqa841.jpg

Προφανως Στελιο οι διαφορες τους ειναι ως προς τα ελατηρια που ειναι πιο σκληρα στην Variant 2.Βασικα τωρα εχω τα ΚΟΝΙ SPORT+ EIBACH PRO KIT αλλα λογω παιδιου σιγα σιγα σκεφτομαι να τα αλλαξω..Θα χασω λες απο κρατηματα αν βαλω street komfort σε σχεση με τα koni??

Βασικα στα ορια δεν παω ουτε με τα KONI πολυ σπανια... :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

λογω παιδιου σιγα σιγα σκεφτομαι να τα αλλαξω..Θα χασω λες απο κρατηματα αν βαλω street komfort σε σχεση με τα koni??

Για αυτό τον λόγο ακριβώς είναι καταλληλότερη η street comfort ! Εγώ την έχω σε σχετικά σκληρή ρύθμιση που είναι απ'οσο θυμάμαι από την δοκιμή ίδια σκληρότητα με τα koni και δεν χτυπάει πουθενά κάτι που είναι σημαντικό όταν υπάρχει οικογένεια μέσα στο αυτοκίνητο, ίσως είναι και ποιό αθόρυβη από την μαμά. Τα κρατήματα είναι δεδομένα, δεν θα χαλαστείς καθόλου αν την βάλεις και την αισθανθείς μαλακότερη από τα koni (που δεν νομίζω ότι είναι).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τον λόγο ακριβώς είναι καταλληλότερη η street comfort ! Εγώ την έχω σε σχετικά σκληρή ρύθμιση που είναι απ'οσο θυμάμαι από την δοκιμή ίδια σκληρότητα με τα koni και δεν χτυπάει πουθενά κάτι που είναι σημαντικό όταν υπάρχει οικογένεια μέσα στο αυτοκίνητο, ίσως είναι και ποιό αθόρυβη από την μαμά. Τα κρατήματα είναι δεδομένα, δεν θα χαλαστείς καθόλου αν την βάλεις και την αισθανθείς μαλακότερη από τα koni (που δεν νομίζω ότι είναι).

+1. Άμα έχεις παιδί βάλε με χίλια την street comfort και θα μείνεις έκπληκτος από την άνεση αλλά και τα κρατήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τον λόγο ακριβώς είναι καταλληλότερη η street comfort ! Εγώ την έχω σε σχετικά σκληρή ρύθμιση που είναι απ'οσο θυμάμαι από την δοκιμή ίδια σκληρότητα με τα koni και δεν χτυπάει πουθενά κάτι που είναι σημαντικό όταν υπάρχει οικογένεια μέσα στο αυτοκίνητο, ίσως είναι και ποιό αθόρυβη από την μαμά. Τα κρατήματα είναι δεδομένα, δεν θα χαλαστείς καθόλου αν την βάλεις και την αισθανθείς μαλακότερη από τα koni (που δεν νομίζω ότι είναι).

Δηλαδή φίλε Κοσμά σε σχέση με το σετ KONI FSD/Eibach prokit -3cm που έχω εγώ κι από το οποίο είμαι ικανοποιημένος σε άνεση (ε! που και που χτυπάει λίγο αλλά όχι αφόρητα π΄ραγματα) αν βάλω την ΚW street comfort αξίζει; Δηλαδή θα έχω πάλι κάποια άνεση ή λίγο χειρότερη αλλά απλά είναι πιο μαλακές από τη κλασική σειρά (V1-2-3);;; Επίσης πόσο κοστίζει και αν αξίζει να περιμένω μέχρι να τα "παίξουν" τα FSD.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο την ΚW την απλη χωρις πολλα πολλα που ειχα στο Ibiza ειμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο θεμα ανεσης/κρατηματος!!Τα ΚΟΝΙ μου κανουν σφηχτα χωρις τρελα κρατηματα...οποτε KW STREET :roadrage:

Δηλαδή φίλε Κοσμά σε σχέση με το σετ KONI FSD/Eibach prokit -3cm που έχω εγώ κι από το οποίο είμαι ικανοποιημένος σε άνεση (ε! που και που χτυπάει λίγο αλλά όχι αφόρητα π΄ραγματα) αν βάλω την ΚW street comfort αξίζει; Δηλαδή θα έχω πάλι κάποια άνεση ή λίγο χειρότερη αλλά απλά είναι πιο μαλακές από τη κλασική σειρά (V1-2-3);;; Επίσης πόσο κοστίζει και αν αξίζει να περιμένω μέχρι να τα "παίξουν" τα FSD.

Ευχαριστώ!

1100 ειναι η τιμη της απο τον ΤΡΟΧΟ ρωτησα την παρασκευη(εχει πεσει αρκετα)Τα koni FSD ειναι οριακα με τα PROKIT 30mm για αυτο κοπανανε ισως(προτεινονται με μαμισια ελατηρια).

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο την ΚW την απλη χωρις πολλα πολλα που ειχα στο Ibiza ειμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο θεμα ανεσης/κρατηματος!!Τα ΚΟΝΙ μου κανουν σφηχτα χωρις τρελα κρατηματα...οποτε KW STREET :whistling:

1100 ειναι η τιμη της απο τον ΤΡΟΧΟ ρωτησα την παρασκευη(εχει πεσει αρκετα)Τα koni FSD ειναι οριακα με τα PROKIT 30mm για αυτο κοπανανε ισως(προτεινονται με μαμισια ελατηρια).

Ευχαριστώ φίλε! :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

αν βάλω την ΚW street comfort αξίζει;

Τι να σου πω φίλε μου... είναι αναλόγως τι ζητάς, εγώ είχα ενδοιασμούς στο να δώσω τόσα λεφτά για ανάρτηση, είμουν περισσότερο στη κλασική και δοκιμασμένη λύση των ελατηρίων με αμορτισέρ γιατί στην τελική την ρυθμιζόμενη κάθε πότε την ρυθμίζεις ?? Κι όμως ο συνδιασμός άνεσης και ''σφιχτής'' ανάρτησης αυτής της KW είναι κάτι το μοναδικό που δικαιολογώ και το τελευταίο ευρώ που έδωσα. Το αυτοκίνητο αποχτά άλλον αέρα ποιότητας κύλησης...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου... είναι αναλόγως τι ζητάς, εγώ είχα ενδοιασμούς στο να δώσω τόσα λεφτά για ανάρτηση, είμουν περισσότερο στη κλασική και δοκιμασμένη λύση των ελατηρίων με αμορτισέρ γιατί στην τελική την ρυθμιζόμενη κάθε πότε την ρυθμίζεις ?? Κι όμως ο συνδιασμός άνεσης και ''σφιχτής'' ανάρτησης αυτής της KW είναι κάτι το μοναδικό που δικαιολογώ και το τελευταίο ευρώ που έδωσα. Το αυτοκίνητο αποχτά άλλον αέρα ποιότητας κύλησης...

Παιδιά ο κανόνας ότι πληρώσεις παίρνεις ισχύει και εδώ. Οι ρυθμιζόμενες KW έχουν κρατήματα και άνεση κάτι που δεν έχουν οι συνδιασμοί αμορτισέρ - ελατηρίου (eibach-bilstein κτλ).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο κανόνας ότι πληρώσεις παίρνεις ισχύει και εδώ. Οι ρυθμιζόμενες KW έχουν κρατήματα και άνεση κάτι που δεν έχουν οι συνδιασμοί αμορτισέρ - ελατηρίου (eibach-bilstein κτλ).

άυτο ακριβως παιδια....εκανα κ εγω μια συντομη-πλην- γρηγορη βολτουλα με του κοζμα το αμαξι κ οντως ετσι ειναι...κρατημα κ ανεση...notfair.gif(υγ.'τον καλοπιανω για να το ξαναπαρω βολτα..')

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ φορούσα στο Gti KW variant 3 και αντιστρεπτικες Kw.

Το αυτοκίνητο ήταν τρένο δεν κοπανούσε παρότι το είχα σκληρό.πολύ ευχαριστημένος.

Αν ενδιαφέρετε κανείς τα πουλάω γιατί το αυτοκίνητο το έδωσα.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=46988&st=0&p=457671entry457671

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=47323&st=0&p=460209entry460209

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τον λόγο ακριβώς είναι καταλληλότερη η street comfort ! Εγώ την έχω σε σχετικά σκληρή ρύθμιση που είναι απ'οσο θυμάμαι από την δοκιμή ίδια σκληρότητα με τα koni και δεν χτυπάει πουθενά κάτι που είναι σημαντικό όταν υπάρχει οικογένεια μέσα στο αυτοκίνητο, ίσως είναι και ποιό αθόρυβη από την μαμά. Τα κρατήματα είναι δεδομένα, δεν θα χαλαστείς καθόλου αν την βάλεις και την αισθανθείς μαλακότερη από τα koni (που δεν νομίζω ότι είναι).

Μπορεις να μου πεις σε πια ρυθμιση συγκεκριμενα την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η street comfort αν είναι ρυθμισμένη στα μισά της σκληρότητας  είναι πάρα πολύ σκληρή. Η πρώτη ρύθμιση 9 που δίνουν είναι καταλληλότερη για track day ή για κάποιον που οδηγά στο Βέλγιο…  Όταν έμπαινα σε στόφες με λακκούβες το αυτοκίνητο γινόταν άτσαλο και η άνεση ανύπαρκτη . Συστήνω 11 με 12 κλικς ανοικτά μπρός πίσω . Εκεί τα αυτοκίνητο δεν γέρνει αλλά δεν κοπανάει αρκετά  και δεν γίνεται νευρικό στις λακκούβες . Οι σκληρότερες ρυθμίσεις δεν αφορούν καινούργια αμορτισέρ κατά την γνώμη μου. Όσο για την V2 δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη για τους δρόμους μας . Σκληρότερη ανάρτηση δεν σημαίνει καλύτερο κράτημα. Ειδικά στον δρόμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει πολυ αυτο το θεμα μιας και σκεφτομαι να γινω μπαμπας και προσφατα κυκλοφορησα τους κουμπαρους μου στο "αγριμι" (bilstein και ετοιμος ο φραπες)!Εκτος του οτι πηγαιναμε ασχημα αργα....παλι κοπανουσε!Και μπηκα στη θεση του να γινω εγω πατερας...Βλεπεις με το κοπανημα μπορει να ριξεις και παιδι!Να παω στην ερωτηση μου λοιπον.Να ακυρωσω billstein και να παω για μαμα αναρτηση ή να παω για street comfort της KW:::

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερβολή στο Lupo να βάλεις  KW.   Βάλε μαμά ανάρτηση να είσαι και σίγουρος και άνετος.

Εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις κανα άγριο μοτέρ πάνω και θες την ποιότητα του κρατήματος της KW.

αλλά ρε αδερφέ,  η KW ανάρτηση στοιχίζει όσο το μισό Lupo, δεν είναι ψιλοάσκοπο να το συζητάς ?

 

φιλικά πάντα , μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κάποιος κατάστημα για αγορά και τοποθέτηση KW Street Comfort;

Με εμπειρία στη συγκεκριμένη φυσικά και λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ο Rabbit στο Περιστερι. Γενικα ακουγονται πολυ καλα λογια αλλα δεν ξερω απο τιμες να σε βοηθησω

 

πάντως η δικιά μου εμπειρία από τον συγκεκριμένο είναι μακριά και αγαπημένοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.