Jump to content
eliasj

Βαλβίδα Εκτόνωσης (*N249*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Τη Παρασκευή παω και εγω για Ν 249. Έβγαλε βλάβη στο διαγνωστικό. Το περίεργο είναι οτι έχω 32000 χλμ και το διαγνωστικό λέει οτι η βλάβη εμφανίστηκε στα 28800 και από τότε εχει εμφανιστεί 8 Φορές!!!!!!Εγώ δε πήρα χαμπάρι....τι να πω :D .Το καλό είναι οτι είμαι στην επέκταση της εγγύησης και με καλύπτουν. Δε μου είπαν κάτι για τη Ν 75 όμως....να τους το πω εγώ τώρα που γυρίζει? :D:D:(;)

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή παω και εγω για Ν 249. Έβγαλε βλάβη στο διαγνωστικό. Το περίεργο είναι οτι έχω 32000 χλμ και το διαγνωστικό λέει οτι η βλάβη εμφανίστηκε στα 28800 και από τότε εχει εμφανιστεί 8 Φορές!!!!!!Εγώ δε πήρα χαμπάρι....τι να πω :D .Το καλό είναι οτι είμαι στην επέκταση της εγγύησης και με καλύπτουν. Δε μου είπαν κάτι για τη Ν 75 όμως....να τους το πω εγώ τώρα που γυρίζει? :D:D:(;)

H N75 δεν βγάζει σφάλμα στο διαγνωστικό, αυτες οι δυο βαλβίδες πανε πακέτο και καλύπτονται απο την επέκταση. Πεσ τους να στις αλλάξουν και τις δυο.

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή παω και εγω για Ν 249. Έβγαλε βλάβη στο διαγνωστικό. Το περίεργο είναι οτι έχω 32000 χλμ και το διαγνωστικό λέει οτι η βλάβη εμφανίστηκε στα 28800 και από τότε εχει εμφανιστεί 8 Φορές!!!!!!Εγώ δε πήρα χαμπάρι....τι να πω :D .Το καλό είναι οτι είμαι στην επέκταση της εγγύησης και με καλύπτουν. Δε μου είπαν κάτι για τη Ν 75 όμως....να τους το πω εγώ τώρα που γυρίζει? :D:(;);)

Αμαν ρε Γιωργιο ειναι δυνατον να μην παρεις χαμπαρι οτι το αμαξι ψοφησε :lol: ? Αλλα ξεχασα εσυ τριγυρνας με την κοκκινη νεκροφορα :lol: που να παρεις χαμπαρι. tongue.gif

Υ.Γ. nikoskallithea το διαγνωστικο βγαζει σφαλμα και για τις 2. Απο κει το εμαθα οταν πηγα να κανω το 2ο service :D

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε Γιωργιο ειναι δυνατον να μην παρεις χαμπαρι οτι το αμαξι ψοφησε :D ? Αλλα ξεχασα εσυ τριγυρνας με την κοκκινη νεκροφορα :D που να παρεις χαμπαρι. tongue.gif

Υ.Γ. nikoskallithea το διαγνωστικο βγαζει σφαλμα και για τις 2. Απο κει το εμαθα οταν πηγα να κανω το 2ο service :D

Κοίτα μωρή, μη δε πεταχτείς και πεις κακία για το κόκκινο σίφουνα, :(;);)

Ρε συ, μια χαρά πήγαινε το αμάξι, δεν είχε πέσει καθόλου, προχτές βίασα μια Ζ4(μάλλον τη πιο αργή που υπάρχει) :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Υ.Γ. nikoskallithea : Όσον αφορά το διαγνωστικό, έτσι μου είπαν και εμένα, δηλαδή οτι δείχνει και τις 2!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μωρή, μη δε πεταχτείς και πεις κακία για το κόκκινο σίφουνα, :D:lol::lol:

Ρε συ, μια χαρά πήγαινε το αμάξι, δεν είχε πέσει καθόλου, προχτές βίασα μια Ζ4(μάλλον τη πιο αργή που υπάρχει) :rolleyes::D:D:D:D:D

Υ.Γ. nikoskallithea : Όσον αφορά το διαγνωστικό, έτσι μου είπαν και εμένα, δηλαδή οτι δείχνει και τις 2!!!!

Επειδη εχω διαγνωστικό έμενα δεν μου την έβγαλε, τώρα αν στη αντιπροσωπία τους την βγάζει (τρομάρα τους new_killpc.gif , εδώ δεν είδαν ουτε αυτην που είδα εγω) τότε τι να πω, μπορεί να ειναι καλύτερα μαστόρια απο εμένα. :D

Link to comment
Share on other sites

Και για την Ν249 (σκάστρα) και για την Ν75 -είχα περιπτώσεις πελατών μου που- είχαν "χαλάσει" και δεν έβγαζαν σφάλμα ούτε στο VAS των αντιπροσωπειών ούτε στο VAG-COM.

Και στο δικό μου οταν δεν τούρμπιζε σωστά το 2007 δεν έβγαζε κανένα σφάλμα. Μόνο με μετρήσεις με το VAS σε πορεία και πίεση γκαζιού, βρήκαν οτι ήταν κάτω ή πάνω απο τα όρια του κατασκευαστή και μου άλλαξαν την Ν75!

Επίσης η πρώτη Ν249 που μου χάλασε δεν έβγαλε σφάλμα, ενώ τη δεύτερη φορά που χάλασε μου έβγαλε!

Συμπέρασμα: Δεν βασιζόμαστε μόνο σε ενδείξεις σφαλμάτων για τις βαλβίδες Ν249 και Ν75, αλλά και για άλλα μέρη του κινητήρα!

Link to comment
Share on other sites

Και για την Ν249 (σκάστρα) και για την Ν75 -είχα περιπτώσεις πελατών μου που- είχαν "χαλάσει" και δεν έβγαζαν σφάλμα ούτε στο VAS των αντιπροσωπειών ούτε στο VAG-COM.

Και στο δικό μου οταν δεν τούρμπιζε σωστά το 2007 δεν έβγαζε κανένα σφάλμα. Μόνο με μετρήσεις με το VAS σε πορεία και πίεση γκαζιού, βρήκαν οτι ήταν κάτω ή πάνω απο τα όρια του κατασκευαστή και μου άλλαξαν την Ν75!

Επίσης η πρώτη Ν249 που μου χάλασε δεν έβγαλε σφάλμα, ενώ τη δεύτερη φορά που χάλασε μου έβγαλε!

Συμπέρασμα: Δεν βασιζόμαστε μόνο σε ενδείξεις σφαλμάτων για τις βαλβίδες Ν249 και Ν75, αλλά και για άλλα μέρη του κινητήρα!

Αντώνη προτείνω να πάρουμε κανένα τσουβάλι απο δαύτες (βαλβιδες) και να τις αλλάζουμε καθε 1-2 χρόνια, θα μας έρθει και φθηνότερα :D :D :D :D

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή μεταφρασούλα

Καλεσπερα σε όλους έχω το τσι1.4 και έχω 46000km και δεν μου έχει βγάλει tpt! μήπως μου έχει βγάλει αλλα εγώ κοιμάμαι και δεν έχω πάρει χαμπάρι? Που τα βλέπετε? Στο πινακα δεν έχω tpt "ταμαξι" τραβάει μια χαρά ούτε ακούω tpt.

Καλώς ορισες τα λάθη τα βεπουμε με ενα προγραμμα το λεγόμενο "VagCom" και τρέχει σε λαπτοπ.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

kalespera se olous exw to tsi1.4 kai exw 46000km kai den mou exei vgalei tpt! mipws mou exei vgalei alla egw koimame kai den exw parei xampari?

pou ta vlepete? sto pinaka den exw tpt tamaksi travaei mia xara oute akouw tpt.

Καλα μην το θεωρεις και περιεργο να μη σου εχει βγαλει προβλημα.Μην κοιτας που εχουν αναφερθει αρκετοι εδω μεσα σε καποιο προβλημα που αντιμετωπισαν.Γι'αυτο ειναι το thread για να αναφερουμε προβληματα.Υπαρχουν πολλοι χωρις το παραμικρο προβλημα αλλα φυσικα δε θα μπουν να γραψουν οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με το αυτοκινητο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην το θεωρεις και περιεργο να μη σου εχει βγαλει προβλημα.Μην κοιτας που εχουν αναφερθει αρκετοι εδω μεσα σε καποιο προβλημα που αντιμετωπισαν.Γι'αυτο ειναι το thread για να αναφερουμε προβληματα.Υπαρχουν πολλοι χωρις το παραμικρο προβλημα αλλα φυσικα δε θα μπουν να γραψουν οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με το αυτοκινητο.... :rolleyes:

Ετσι νομιζα κσι εγω οτι δεν εχω κανενα προβλημα αλλα οταν σκαναρισα το αυτοκίνητο γεμισε η οθόνη του λαπτοπ με λαθη 58.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και παλαιότερα δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα βγάλει σφάλμα όταν έχει πρόβλημα η Ν249 ή η Ν75.

Για κάντε μια ερώτηση στα ανταλλακτικά του συνεργείου που πάτε γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει βγει καινούρια-βελτιωμένη Ν75!!!

Μάλιστα η καινούρια είναι χρώματος κόκκινου σε σχέση με την παλαιά που είναι μαύρη!

Γράψτε εδώ τι σας είπαν και από ποιο συνεργείο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και παλαιότερα δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα βγάλει σφάλμα όταν έχει πρόβλημα η Ν249 ή η Ν75.

Για κάντε μια ερώτηση στα ανταλλακτικά του συνεργείου που πάτε γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει βγει καινούρια-βελτιωμένη Ν75!!!

Μάλιστα η καινούρια είναι χρώματος κόκκινου σε σχέση με την παλαιά που είναι μαύρη!

Γράψτε εδώ τι σας είπαν και από ποιο συνεργείο!

Οπως παντα ενημερωμενος και παλι.

Ελπιζω ετσι να βρεθει μια πιο αξιοπιστη λυση σε αυτο το προβλημα αν και σε μενα δεν εχει εμφανιστει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και παλαιότερα δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα βγάλει σφάλμα όταν έχει πρόβλημα η Ν249 ή η Ν75.

Για κάντε μια ερώτηση στα ανταλλακτικά του συνεργείου που πάτε γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει βγει καινούρια-βελτιωμένη Ν75!!!

Μάλιστα η καινούρια είναι χρώματος κόκκινου σε σχέση με την παλαιά που είναι μαύρη!

Γράψτε εδώ τι σας είπαν και από ποιο συνεργείο!

Αντωνη καλα που το'πες γιατι μαλλον παω παλι για σκαστρα thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες

λοιπον εδω και λιγες μερες παρατηρησα εντονα , στις 3500 στροφες ενα κοψιμο της αποδοσης..

απο τις 3500στροφες κ πανω ανεβαζει πολυ πιο αργα στροφες.. το αμαξι δεν επιταχυνει οπως πριν..

Μονο στην 1η δεν μου εμφανιζει το προβλημα και σπανια στη 2α...

Ακομα κατι πολυ σημαντικο που παρατηρησα εντελως τυχαια.. Δεν υπαρχει πλεον ο κοφτης εκκινησης(δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα) στις 3500.. ειναι λογικο;;;

Πηγα σημερα το πρωι καρεντα λεωφ.βουλιαγμενης κ μου παν να το κρατησουν μεχρι δευτερα τριτη το αμαξι να δουνε τι εχει..

σαφως κ αρνηθηκα γιατι το χρειαζομαι κ εκτος αυτου μου πε ο υπαλληλος οτι θα ναι μαλλον σκαστρα κ ν75 , τα οποια και θα στοιχισουνε γυρω στα 200¤ , και οτι δεν ειναι μες στην εγγυηση γιατι ειναι αναλωσιμα..!!!

Φευγω αμεσως και παω Μπουρμα στην Αλιμου για μια δευτερη γνωμη..

τουλαχιστον εκει ειναι πιο ευγενικοι, και βαλανε αμεσως πανω στο διαγνωστικο το αμαξι κ ειδα οτι εβγαζε καποιο σφαλμα..

μου πε ο αθρωπος να το παω τη δευτερα κ αν εχει τα ανταλλακτικα θα μου το φτιαξει , χωρις αυτος να γνωριζει το κοστος γιατι εκτος απο ν75 σκαστρα κλπ μπορει να ειναι και κατι αλλο..

λοιπον, απορια μου..

Υπαρχει καποιος ευκαιρος για σ/κ που να εχει το διαγνωστικο να του ριξουμε μια ματια;

δευτερον , δεν μπορω να αλλαξω μονος τη ν75 και μετα να δω αν θελει και σκαστρα να την αλλαξω και αυτη;

τελος.. αυτα δεν περιλαμβανονται στην εγγυηση;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τι μ@λ@κιες είναι αυτές. Σαφώς και περιλαμβάνονται στην εγγύηση.

Ο μπουρμάς είναι καλός. Εδώ και μια 15ετια εκει πάμε όλα τα αυτοκίνητά μας. Τουλάχιστον τόσα χρόνια δεν τον έχω πιάσει πουθενά.

Λίγο τσιμπημένος είναι αλλά μέχρι εκεί.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες

λοιπον εδω και λιγες μερες παρατηρησα εντονα , στις 3500 στροφες ενα κοψιμο της αποδοσης..

απο τις 3500στροφες κ πανω ανεβαζει πολυ πιο αργα στροφες.. το αμαξι δεν επιταχυνει οπως πριν..

Μονο στην 1η δεν μου εμφανιζει το προβλημα και σπανια στη 2α...

Ακομα κατι πολυ σημαντικο που παρατηρησα εντελως τυχαια.. Δεν υπαρχει πλεον ο κοφτης εκκινησης(δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα) στις 3500.. ειναι λογικο;;;

Πηγα σημερα το πρωι καρεντα λεωφ.βουλιαγμενης κ μου παν να το κρατησουν μεχρι δευτερα τριτη το αμαξι να δουνε τι εχει..

σαφως κ αρνηθηκα γιατι το χρειαζομαι κ εκτος αυτου μου πε ο υπαλληλος οτι θα ναι μαλλον σκαστρα κ ν75 , τα οποια και θα στοιχισουνε γυρω στα 200¤ , και οτι δεν ειναι μες στην εγγυηση γιατι ειναι αναλωσιμα..!!!

Φευγω αμεσως και παω Μπουρμα στην Αλιμου για μια δευτερη γνωμη..

τουλαχιστον εκει ειναι πιο ευγενικοι, και βαλανε αμεσως πανω στο διαγνωστικο το αμαξι κ ειδα οτι εβγαζε καποιο σφαλμα..

μου πε ο αθρωπος να το παω τη δευτερα κ αν εχει τα ανταλλακτικα θα μου το φτιαξει , χωρις αυτος να γνωριζει το κοστος γιατι εκτος απο ν75 σκαστρα κλπ μπορει να ειναι και κατι αλλο..

λοιπον, απορια μου..

Υπαρχει καποιος ευκαιρος για σ/κ που να εχει το διαγνωστικο να του ριξουμε μια ματια;

δευτερον , δεν μπορω να αλλαξω μονος τη ν75 και μετα να δω αν θελει και σκαστρα να την αλλαξω και αυτη;

τελος.. αυτα δεν περιλαμβανονται στην εγγυηση;

ευχαριστώ!

Δεν ξερω αν υπάρχει καποιος εύκαιρος, εγω με επέκταση εγγυησης τα άλλαξα χωρις να πληρώσω τίποτα το κόστος αγορας και για ΤΙΣ δυο βαλβιδες ειναι 80ευρω και μπορείς να τις αλλάξεις μόνος σου με τις οδηγίες του Κώστα COSTAS_, ψάξε στα "HOW TO's"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες

λοιπον εδω και λιγες μερες παρατηρησα εντονα , στις 3500 στροφες ενα κοψιμο της αποδοσης..

απο τις 3500στροφες κ πανω ανεβαζει πολυ πιο αργα στροφες.. το αμαξι δεν επιταχυνει οπως πριν..

Μονο στην 1η δεν μου εμφανιζει το προβλημα και σπανια στη 2α...

Ακομα κατι πολυ σημαντικο που παρατηρησα εντελως τυχαια.. Δεν υπαρχει πλεον ο κοφτης εκκινησης(δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα) στις 3500.. ειναι λογικο;;;

Πηγα σημερα το πρωι καρεντα λεωφ.βουλιαγμενης κ μου παν να το κρατησουν μεχρι δευτερα τριτη το αμαξι να δουνε τι εχει..

σαφως κ αρνηθηκα γιατι το χρειαζομαι κ εκτος αυτου μου πε ο υπαλληλος οτι θα ναι μαλλον σκαστρα κ ν75 , τα οποια και θα στοιχισουνε γυρω στα 200¤ , και οτι δεν ειναι μες στην εγγυηση γιατι ειναι αναλωσιμα..!!!

Φευγω αμεσως και παω Μπουρμα στην Αλιμου για μια δευτερη γνωμη..

τουλαχιστον εκει ειναι πιο ευγενικοι, και βαλανε αμεσως πανω στο διαγνωστικο το αμαξι κ ειδα οτι εβγαζε καποιο σφαλμα..

μου πε ο αθρωπος να το παω τη δευτερα κ αν εχει τα ανταλλακτικα θα μου το φτιαξει , χωρις αυτος να γνωριζει το κοστος γιατι εκτος απο ν75 σκαστρα κλπ μπορει να ειναι και κατι αλλο..

λοιπον, απορια μου..

Υπαρχει καποιος ευκαιρος για σ/κ που να εχει το διαγνωστικο να του ριξουμε μια ματια;

δευτερον , δεν μπορω να αλλαξω μονος τη ν75 και μετα να δω αν θελει και σκαστρα να την αλλαξω και αυτη;

τελος.. αυτα δεν περιλαμβανονται στην εγγυηση;

ευχαριστώ!

Για κορόιδα ψάχνουν στην αντιπροσωπεία αυτή???

Οι βαλβίδες αυτές πέραν του οτι περιλαμβάνονται στην εγγύηση (και στην επέκταση), δεν κοστίζουν πάνω απο ¤100 ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ!!! Τα άλλα ¤100 είναι το Χριστουγεννιάτικο δώρο???

Τι να πω?

Προτείνω να έρθεις σήμερα στη καθορισμένη βόλτα Πέμπτης στο ΣΕΦ, έχω πάντα μαζί μου διαγνωστικό όπως και ο Σωτήρης και θα μπορέσω να "διαβάσω" τα σφάλματα του αμαξιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλα που το'πες γιατι μαλλον παω παλι για σκαστρα thumbsdown.gif

Σκάστρα αποκλείεται να έχει πρόβλημα!!!

Ν75 ή κάτι άλλο το δέχομαι....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες

λοιπον εδω και λιγες μερες παρατηρησα εντονα , στις 3500 στροφες ενα κοψιμο της αποδοσης..

απο τις 3500στροφες κ πανω ανεβαζει πολυ πιο αργα στροφες.. το αμαξι δεν επιταχυνει οπως πριν..

Μονο στην 1η δεν μου εμφανιζει το προβλημα και σπανια στη 2α...

Ακομα κατι πολυ σημαντικο που παρατηρησα εντελως τυχαια.. Δεν υπαρχει πλεον ο κοφτης εκκινησης(δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα) στις 3500.. ειναι λογικο;;;

Πηγα σημερα το πρωι καρεντα λεωφ.βουλιαγμενης κ μου παν να το κρατησουν μεχρι δευτερα τριτη το αμαξι να δουνε τι εχει..

σαφως κ αρνηθηκα γιατι το χρειαζομαι κ εκτος αυτου μου πε ο υπαλληλος οτι θα ναι μαλλον σκαστρα κ ν75 , τα οποια και θα στοιχισουνε γυρω στα 200¤ , και οτι δεν ειναι μες στην εγγυηση γιατι ειναι αναλωσιμα..!!!

Φευγω αμεσως και παω Μπουρμα στην Αλιμου για μια δευτερη γνωμη..

τουλαχιστον εκει ειναι πιο ευγενικοι, και βαλανε αμεσως πανω στο διαγνωστικο το αμαξι κ ειδα οτι εβγαζε καποιο σφαλμα..

μου πε ο αθρωπος να το παω τη δευτερα κ αν εχει τα ανταλλακτικα θα μου το φτιαξει , χωρις αυτος να γνωριζει το κοστος γιατι εκτος απο ν75 σκαστρα κλπ μπορει να ειναι και κατι αλλο..

λοιπον, απορια μου..

Υπαρχει καποιος ευκαιρος για σ/κ που να εχει το διαγνωστικο να του ριξουμε μια ματια;

δευτερον , δεν μπορω να αλλαξω μονος τη ν75 και μετα να δω αν θελει και σκαστρα να την αλλαξω και αυτη;

τελος.. αυτα δεν περιλαμβανονται στην εγγυηση;

ευχαριστώ!

To ιδιο εκανε και σε μενα.Ν75 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζα κσι εγω οτι δεν εχω κανενα προβλημα αλλα οταν σκαναρισα το αυτοκίνητο γεμισε η οθόνη του λαπτοπ με λαθη 58.gif

Τα λαθη που βγαζει το vag com δεν ειναι απαραιτητα μονιμα προβληματα που εχει το αυτοκινητο.Πολλες φορες ειναι στιγμιαια σφαλματα που μπορουν να προκληθουν απο διαφορους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπάρχει καποιος εύκαιρος, εγω με επέκταση εγγυησης τα άλλαξα χωρις να πληρώσω τίποτα το κόστος αγορας και για ΤΙΣ δυο βαλβιδες ειναι 80ευρω και μπορείς να τις αλλάξεις μόνος σου με τις οδηγίες του Κώστα COSTAS_, ψάξε στα "HOW TO's"

Είναι απλά τα πράγματα. Οι 2 βαλβίδες κάνουν 33 ευρώ έκαστη & αλλάζουν πολύ εύκολα.

Ειδικά η Ν249 έχει ήδη διαπιστωθεί ότι είχε κατασκευαστικό λάθος και πλέον από τον Ιανουάριο του 2009 διατίθεται επανασχεδιασμένη (Part Number D).

Σας προτείνω είτε για να ξεφορτωθείτε την παλιά Ν249, είτε για το πρόβλημα της μειωμένης απόδοσης να την αλλάξετε (μαζί και την Ν75).

Δείτε και το HowTo εαν θέλετε να το κάνετε μόνοι σας (είναι απλό).

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850&view=findpost&p=339812

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα. Οι 2 βαλβίδες κάνουν 33 ευρώ έκαστη & αλλάζουν πολύ εύκολα.

Ειδικά η Ν249 έχει ήδη διαπιστωθεί ότι είχε κατασκευαστικό λάθος και πλέον από τον Ιανουάριο του 2009 διατίθεται επανασχεδιασμένη (Part Number D).

Σας προτείνω είτε για να ξεφορτωθείτε την παλιά Ν249, είτε για το πρόβλημα της μειωμένης απόδοσης να την αλλάξετε (μαζί και την Ν75).

Δείτε και το HowTo εαν θέλετε να το κάνετε μόνοι σας (είναι απλό).

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850&view=findpost&p=339812

Κώστας

+1000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Για κορόιδα ψάχνουν στην αντιπροσωπεία αυτή???

Οι βαλβίδες αυτές πέραν του οτι περιλαμβάνονται στην εγγύηση (και στην επέκταση), δεν κοστίζουν πάνω απο ¤100 ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ!!! Τα άλλα ¤100 είναι το Χριστουγεννιάτικο δώρο???

Τι να πω?

Προτείνω να έρθεις σήμερα στη καθορισμένη βόλτα Πέμπτης στο ΣΕΦ, έχω πάντα μαζί μου διαγνωστικό όπως και ο Σωτήρης και θα μπορέσω να "διαβάσω" τα σφάλματα του αμαξιού σου.

πρωτα απο ολα να σε ευχαριστησω για τις πληροφοριες και για τη βοηθεια!

το μηνυμα σου το ειδα μετα την πεμπτη,οποτε κ δεν μπορεσα να ερθω..

Σημερα τι ωρα θα πατε σεφ? μπορει να ερθω..

Λοιπον οσον αφορα το προβλημα μου, πηγα ξανα καρεντα, και τους πιεσα να το βαλουν μεσα στην εγγυηση.

Όπως και εγινε. Απλα χρειαστηκαν 2 μερες μεχρι να απαντησει η ασφαλιστικη για να καλυψει τα εξοδα.

Αλλαχτηκε σκαστρα και N75.

Ολα καλα λοιπον, πηρα το Golfaki και δεν με χρεωσαν τιποτα περαν του ποσου των 1,70¤ για ενα καμμενο λαμπακι στο πισω αριστερα φως των φρενων..

αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.