Jump to content
eliasj

Βαλβίδα Εκτόνωσης (*N249*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Μετα το προβλημα που ειχα το πασχα και αλλαχτηκε η Ν75, το πειραματοζωο αμαξι μου εβγαλε και αλλο. Τωρα ειναι η βαλβιδα 294 η 249?, τελως παντον. Ειναι αυτη που ελεγχει την πιεση. Το αμαξι δε τραβαει χαμηλα, κανει συνεχεια διακοπες ο compressor και πρεπει να το πηγαινω πανω απο τις 3000 συνεχεια αν θελω να κινηθω γρηγορα. Το ανταλακτικο δε το εχουν στην Ελλαδα και θα περιμενω καμμια 10 μερες να το φερουν. Ευκαιρια να μου κανουν και την αναβαθμιση που εχει βγει για τον εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η N249 που είναι η σκάστρα κι η G294. μετάφραση από γερμανικά με το google για τη G294 "Pressure sensor for Bremskraftverstarkung G294. It is located in the conduit between the intake manifold and the booster and measures the pressure in Booster"

nmx6huwdiutgrs7ypcnr.jpg

zwvf403jv1zv3wspjbpq.jpg

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

249 πρεπει να μου ειπε. Το θεμα ειναι οτι πραγματι πηξαμε στις βαλβιδες. Το αμαξι παντως αγκομαχαει στα χαμηλα. Παει σαν fiataki

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το αυτοκίνητο χθές για βόλτα και στη πορεία αποφάσισα να του πιώ λίγο το αίμα.

Καθώς πήρα το δρόμο της επιστροφής και έκανα το ανέβασμα μέχρι τις 3000σαλ για να ακουστεί η σκάστρα....tsiφος!!!!!

Ούτε κίχ, ούτε σνίφ...τίποτα.

Όχι πως ακούγεται ιδιαίτερα με τον αντάτορα :D

Μέρχι και με νεκρά, με ανοιχτό καπό.....τίποτα. :huh:

Κρύωσε λίγο και μετά την άνοιξα.

Όλα καλά όμως. Ούτε κομμένο oring ούτε εμφανής ζημιά και απο απόδοση δεν κατάλαβα τίποτα όσον αφορά πτώση.

Κάτι μυρίζομαι πως τα έφτυσε η εργοστασιακή και είτε χάνει πίεση, είτε παραμένει κλειστή συνεχώς και σε λίγο θα μου μπουκώσει την τουρμπίνα!

Έχει κανείς το ίδο πρόβλημα ή κυναγάει μόνο εμένα αυτή η γκίνια???

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω!Εμενα πρεπει να μου εχει σκασει η ... σκαστρα του κομπρεσορ!

1)Οταν ξεκιναω κανει ενα διακεκομενο,παρατεταμενο σκασιμο σαν WRX

2)Μαζι με το 1) η σκαστρα ... κελαηδαει :D

3)Οταν επιταχύνω ο κομπρεσορας κανει τοσο θορυβο που σου δινει την εντυπωση οτι ριχνει τον μισο αερα εξω!

Ισως προσπαθησω να κανω capture τον ηχο και να τον ανεβασω :D

Πολυ γκινια με το αυτοκινητο παντως (πρωτη γενια TSI 140)

εχω αλλαξει μεχρι τα 18000 χλμ:

1)Σετ συμπλεκτη

2)Σινεμπλοκ

3)freon στο A/C

Και τωρα παω για αλλαγη:

1)Συχρονιζε 2ας και 3ης

2)Σκαστρα κομπρεσορ και τουρμπινας

3)Βασεις αμορτισερ

4)Κατι τριζει στην εξατμιση (κανει σαν αλφα TwinSpark)

5)Ισως κρεμαργιερα γιατι οταν στριβω απο δεξια-->αριστερα κατι χτυπαει σαν να εχει καποιο τζογο

Καθε φορα κανω λιστα πριν παω συνεργειο!Ουτε σουπερμαρκετ να πηγαινα :D

Η πλακα ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι τελειως απιεστο!Πολυ κυριλε και στρωτη οδηγηση.Παντως οταν θα το πουλησω θα ειναι καινουργιο :whistling: :whistling:

Περαστικα μου!

Αν γνωριζει καποιος κανενα καλο εξορκιστη σε προσιτή τιμη ας μου PM me! B)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον... Σημερα πηγε στο συνεργειο για το προβλημα που ειχα αναφερει. Αλλαχτηκαν και οι 2 βαλβιδες η 294 και η 249 της σκαστρας. Εγινε και αναβαθμιση στον εγκεφαλο και μου φαινεται αν και δεν το οδηγησα πολυ σημερα οτι ανεβαζει πιο προοδευτικα τωρα απο οτι πριν. Αυριο που εχω να κανω και ταξιδι θα το δω καλυτερα, αλλα αυτη ηταν η πρωτη μου εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον... Σημερα πηγε στο συνεργειο για το προβλημα που ειχα αναφερει. Αλλαχτηκαν και οι 2 βαλβιδες η 294 και η 249 της σκαστρας. Εγινε και αναβαθμιση στον εγκεφαλο και μου φαινεται αν και δεν το οδηγησα πολυ σημερα οτι ανεβαζει πιο προοδευτικα τωρα απο οτι πριν. Αυριο που εχω να κανω και ταξιδι θα το δω καλυτερα, αλλα αυτη ηταν η πρωτη μου εντυπωση.

Ηλία ,οντως ετσι ειναι....Και τι δικο μου μετα την αναβαθμιση ανεβαζει πιο ομαλα...δεν εχει την "εκρηκτικοτητα" που ειχε πριν!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ,οντως ετσι ειναι....Και τι δικο μου μετα την αναβαθμιση ανεβαζει πιο ομαλα...δεν εχει την "εκρηκτικοτητα" που ειχε πριν!! ;)

Hmmm..... Καλο ειναι τωρα αυτο? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Hmmm..... Καλο ειναι τωρα αυτο? tongue.gif
χανει αλογα???

Λοιπον για να απαντησω και στο δικο μου ερωτημα, σημερα μετα απο 470 χλμ, το αμαξι το αισθανομαι οτι πηγαινει πολυ καλυτερα. Ανεβαζει γρηγορα οπως πριν αλλα ειναι ομαλοτερο το ανεβασμα. Εμενα μου αρεσε. Και οχι δε χανεις αλογα!! ;)

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να απαντησω και στο δικο μου ερωτημα, σημερα μετα απο 470 χλμ, το αμαξι το αισθανομαι οτι πηγαινει πολυ καλυτερα. Ανεβαζει γρηγορα οπως πριν αλλα ειναι ομαλοτερο το ανεβασμα. Εμενα μου αρεσε. Και οχι δε χανεις αλογα!! :thumbsup:

Ετσι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θελω μπορει ο εξορκιστης να μας κανει και καλη τιμη!εχω αλλαξει 3 τρομπες νερου και 2 μαγνητικες.και το αμαξι το γλυφο κιριολεκτικα.μια φορα τιν βδομαδα πλυσιμο στο χερι.ποτε σε πλυντηρια.ελαχιστες γρατζουνιες μικρες καθολου κυκλικα γδαρσιματα που φενονται οταν ειναι στον ηλιο παντα το αφηνω να κρυωνει και να ζεσταινεται κλεισιμο της πορτας με κλειστα παντα παραθυρα για να μην αρχισουν μετα τα τριξιματα στα τζαμια και ενα σωρο αλλα και τελικα το αμαξακι μου μου φερεται με τον χειροτερο τροπο!ουστ.τι να πω ειμαι γκαντεμης!

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θελω μπορει ο εξορκιστης να μας κανει και καλη τιμη!εχω αλλαξει 3 τρομπες νερου και 2 μαγνητικες.και το αμαξι το γλυφο κιριολεκτικα.μια φορα τιν βδομαδα πλυσιμο στο χερι.ποτε σε πλυντηρια.ελαχιστες γρατζουνιες μικρες καθολου κυκλικα γδαρσιματα που φενονται οταν ειναι στον ηλιο παντα το αφηνω να κρυωνει και να ζεσταινεται κλεισιμο της πορτας με κλειστα παντα παραθυρα για να μην αρχισουν μετα τα τριξιματα στα τζαμια και ενα σωρο αλλα και τελικα το αμαξακι μου μου φερεται με τον χειροτερο τροπο!ουστ.τι να πω ειμαι γκαντεμης!

Θα μιλήσουμε με τον "αρχηγό" για κανένα group buy Αγιασμού, εξορκισμού...κτλ!!

Εγώ πάντως το πάω αύριο για υπερηχογράφημα να δώ τι θα βγάλει!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε geocha που κατασκευαστηκε το αυτοκινητο σου;

Στο γ****ο εργοστασιο του βελγιου!

Τον αυγουστο τελειωνει η εγγυηση,αν δεν καταφερουν (γιατι αν δεν τους σκασεις φραγκα δεν φτιαχνουν τπτ) να το φτιαξουν θα παρει ποδι!

Ειναι 2 ολοκληρα χρονια που παιδευομαι και ειμαι μολις στα 18000 χλμ!

Τι θα παρω,αυτο ειναι αλλο καπελο,ισως μερικες χιλιαδες εισητηρια του μετρο :lol:

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν δεν εχεις ανθρωπο απο το συνεργειο δεν κανεις τιποτα!ΠΑΣ ΧΑΜΕΝΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

τελίκα όλα τα TSi υποφέρουν? όλα τόσο ελατοματικά βγήκαν? τι να πώ κρίμα στην "Γερμανικη Τελειώτιτα" καλά κάνουν μετα και μας κοροϊδευεουν οι Mercedakides και οι BMWakides...

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

τελίκα όλα τα TSi υποφέρουν? όλα τόσο ελατοματικά βγήκαν? τι να πώ κρίμα στην "Γερμανικη Τελειώτιτα" καλά κάνουν μετα και μας κοροϊδευεουν οι Mercedakides και οι BMWakides...

Καλα χαλαρωσε εσυ. :lol: Που το ειδες το "ολα";Καταρχην κυκλοφορουν παρα πολλα TSI και το ποσοστο των TSI πο βγαζουν προβλημα ειναι πολυ χαμηλο πιστευω.Ξερω ουκ ολιγους που το εχουν κι εχω ρωτησει κι αλλους που δεν ειναι καν φιλοι μου απλα τυχαινει να τους συναντω και να τους ρωταω και δε μου εχουν κανει παραπονα.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.Κανε και καμια βολτα σε αλλα φορουμ και θα καταλαβεις.Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι αν κανουμε ενα γκαλοπ με το που εχουν κατασκευαστει τα TSI που βγαζουν προβληματα θα ειχε ενδιαφερον.Διοτι περιπτωσεις σαν του geocha και νομιζω του papadogiorga οπου υπαρχουν πολλα προβληματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικες της καταστασης στα TSI.

Link to comment
Share on other sites

Καλα χαλαρωσε εσυ. :lol: Που το ειδες το "ολα";Καταρχην κυκλοφορουν παρα πολλα TSI και το ποσοστο των TSI πο βγαζουν προβλημα ειναι πολυ χαμηλο πιστευω.Ξερω ουκ ολιγους που το εχουν κι εχω ρωτησει κι αλλους που δεν ειναι καν φιλοι μου απλα τυχαινει να τους συναντω και να τους ρωταω και δε μου εχουν κανει παραπονα.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.Κανε και καμια βολτα σε αλλα φορουμ και θα καταλαβεις.Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι αν κανουμε ενα γκαλοπ με το που εχουν κατασκευαστει τα TSI που βγαζουν προβληματα θα ειχε ενδιαφερον.Διοτι περιπτωσεις σαν του geocha και νομιζω του papadogiorga οπου υπαρχουν πολλα προβληματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικες της καταστασης στα TSI.

Το ότι βγάζουν μικροπροβλήματα δεν λέει κάτι....σοβαρό πρόβλημα δεν είχει ακουστεί πάντως και νομίζω πως αυτό έχει σημασία... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλα χαλαρωσε εσυ. :lol: Που το ειδες το "ολα";Καταρχην κυκλοφορουν παρα πολλα TSI και το ποσοστο των TSI πο βγαζουν προβλημα ειναι πολυ χαμηλο πιστευω.Ξερω ουκ ολιγους που το εχουν κι εχω ρωτησει κι αλλους που δεν ειναι καν φιλοι μου απλα τυχαινει να τους συναντω και να τους ρωταω και δε μου εχουν κανει παραπονα.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.Κανε και καμια βολτα σε αλλα φορουμ και θα καταλαβεις.Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι αν κανουμε ενα γκαλοπ με το που εχουν κατασκευαστει τα TSI που βγαζουν προβληματα θα ειχε ενδιαφερον.Διοτι περιπτωσεις σαν του geocha και νομιζω του papadogiorga οπου υπαρχουν πολλα προβληματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικες της καταστασης στα TSI.

Σωστοτατος!Εδω μπαινει ο παραγοντας γκαντεμια και σε μαμαει! :lol:

Πρεπει να εχεις απιστευτη υπομονη και χρονο :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος!Εδω μπαινει ο παραγοντας γκαντεμια και σε μαμαει! :o

Πρεπει να εχεις απιστευτη υπομονη και χρονο :D

Και σύ διαθέτεις απ'όλα :o :o :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος!Εδω μπαινει ο παραγοντας γκαντεμια και σε μαμαει! :o

Πρεπει να εχεις απιστευτη υπομονη και χρονο :D

Πιστευω οτι παιζει ρολο και τι θα σου τυχει αλλα δε νομιζω οτι ειναι μονο αυτο.Ισως παιζει ρολο και το εργοστασιο κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο μου λειπει εντελως! :o

Πάντως εγώ ένα πράγμα έχω διαπιστώσει στον εαυτό μου.

Ντρέπομαι πλέον να πάρω στην αντιπροσωπία τηλέφωνο για να μου κλείσουν ραντεβού για έλεγχο!!!!!

Με το που σηκώνουν το τηλέφωνο και ακούν οτι έχεις tsi...μόνο τα κλάμματα δε βάζουν!!!! :D:o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.