Jump to content
mitsos_cc

Cd Player Rcd + Ενισχυτής

Recommended Posts

Εντός των επόμενων ημερών παραλαμβάνω το passat CC μου (λόγω οικογένειας και παιδιών... πάνε τα γούστα με δίπορτα και cabrio).

Από τον εξοπλισμό είδα ότι φοράει το CD Player RCD 510 4*20.... :)

Δεν με ενδιαφερουνε τα συστηματα πλοήγησης... :thumbsd:

Δεν με ενδιαφερει TV, bluetooth, DVD κλπ. :thumbsd:

Με ενδιαφέρει μόνο ο ήχος.

Ενισχυτές και SUB υπάρχουνε ήδη διαθέσιμα.

α) Υπάρχει δυνατότητα στην υπάρχουσα εγκατάσταση να συνδεθεί ενισχυτής (-τές), ώστε να οδηγηθούν τα ηχεία και ένα SUB?

Τη λύση Kenwood DNX-520VBT και ZENEC δεν την σκέφτομαι, καθώς θεωρώ πεταμένα λεφτά τα 1.000,00 (αλήθεια προτείνεται ΖΕΝΕC όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις KENWOOD?).

β) αν δεν υπάρχει η παραπάνω δυνατότητα με τα "μαμά", υπάρχει after market μέχρι 500,00 ευρώ? witson, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον αρμόδιο να μεταφέρει το Post του φίλου μας στο παράρτημα "Ήχου-ηχοσυστημάτων..." για να μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε καλύτερα!

Εμπειρικά από μεριάς μου που έβαλα το Kenwood DNX-520VBT έχω ευχαριστηθεί πολύ από θέμα ποιότητας ήχου, επιλογών, ποιότητας κατασκευής, εμφάνισης, επεκτασιμότητας κτλ!

Και επειδή είχα και το Zenec MC2000, έχω να πω ότι δεν ήταν καλό από θέμα ποιότητας ήχου, γι' αυτό και το άλλαξα-πούλησα!

Link to comment
Share on other sites

Εντός των επόμενων ημερών παραλαμβάνω το passat CC μου (λόγω οικογένειας και παιδιών... πάνε τα γούστα με δίπορτα και cabrio).

Από τον εξοπλισμό είδα ότι φοράει το CD Player RCD 510 4*20.... :notfair:

Δεν με ενδιαφερουνε τα συστηματα πλοήγησης... :thumbsd:

Δεν με ενδιαφερει TV, bluetooth, DVD κλπ. :thumbsd:

Με ενδιαφέρει μόνο ο ήχος.

Ενισχυτές και SUB υπάρχουνε ήδη διαθέσιμα.

α) Υπάρχει δυνατότητα στην υπάρχουσα εγκατάσταση να συνδεθεί ενισχυτής (-τές), ώστε να οδηγηθούν τα ηχεία και ένα SUB?

Τη λύση Kenwood DNX-520VBT και ZENEC δεν την σκέφτομαι, καθώς θεωρώ πεταμένα λεφτά τα 1.000,00 (αλήθεια προτείνεται ΖΕΝΕC όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις KENWOOD?).

β) αν δεν υπάρχει η παραπάνω δυνατότητα με τα "μαμά", υπάρχει after market μέχρι 500,00 ευρώ? witson, κλπ.

Εχω την zenec nc2010 και ειμαι ικανοποιημένος. Προτημότερη από την kenwood που εβαλε ενας φιλος μου και δεν εχει τον κλιματισμό και τους αισθητηρες του παρκινγκ (μεγαλη χαζομαρα) να τον δειχνει στην οθονη.Απο την στιγμη που εχεις ηχεια και woofer οπως λες βαλε και εναν ενυσχιτη που θα τον χρειαστεις και σου λιθικε το προβλημα ποιοτιτας ηχου οτι οθονη και να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:"βλεπει" στην οθονη το clima κ το OPS του park pilot?

Δεν τα υποστηρίζει ακόμη, αλλά μπορεί σε επερχόμενη αναβάθμιση firmware.

Εχω την zenec nc2010 και ειμαι ικανοποιημένος. Προτημότερη από την kenwood που εβαλε ενας φιλος μου και δεν εχει τον κλιματισμό και τους αισθητηρες του παρκινγκ (μεγαλη χαζομαρα) να τον δειχνει στην οθονη.Απο την στιγμη που εχεις ηχεια και woofer οπως λες βαλε και εναν ενυσχιτη που θα τον χρειαστεις και σου λιθικε το προβλημα ποιοτιτας ηχου οτι οθονη και να εχεις.

Τη zenec nc2010 δεν τη ξέρω απο θέμα ποιότητας ήχου παρά μόνο την προηγούμενη που με δυσαρέστησε!

ΟΤΙ ενισχυτή και να βάλεις, εάν η πηγή είναι κακής ποιότητας, ΔΕΝ θα έχεις ποιοτικό αποτέλεσμα με προσθήκη ενισχυτή παρά ΜΟΝΟ δύναμη (decibel)! Ο ενισχυτής παίρνει ΕΤΟΙΜΟ το ηχητικό σήμα και το ενισχύει, ΔΕΝ το καλυτερεύει! Δυνατότερος ήχος ΔΕΝ σημαίνει και ποιοτικότερος ταυτόχρονα!

Ας με συμπληρώσουν οι γνώστες περί ήχου... lupakos και λοιποί!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το kenwood είναι μια σκάλα κάτω σε ποιότητα αλλά να μην τα κάνουμε και τόσο τραγικά τα πράγματα. Σε desing είναι ανώτερη η zenec από το kenwood. Έχει πάρα πολλές επιλογές στην ρίθμιση του ήχου από την στιγμή που θα βάλεις ενυσχητή και woofer. Είναι oem look οπότε δεν θα φενετε σαν κάτι ξένο πάνω στο ταμπλό όπως η kenwood. Όσο για την αναβάθμιση που και καλά θα βγάλει η kenwood μπορεί να μην βγει και ποτέ. Έχω αλλάξει όλα τα ηχεία και έχω την zenec. Οι ποιότητα είναι πολύ καλή. Άμα βάλω και ενυσχητή πάμε για αλλού αλλά δεν βάζω γιατί είμαι ικανοποιημένος και δεν θέλω να κουφαθώ..:notfair: δες μια zenec από κοντά δες και την kenwood και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το kenwood είναι μια σκάλα κάτω σε ποιότητα αλλά να μην τα κάνουμε και τόσο τραγικά τα πράγματα. Σε desing είναι ανώτερη η zenec από το kenwood. Έχει πάρα πολλές επιλογές στην ρίθμιση του ήχου από την στιγμή που θα βάλεις ενυσχητή και woofer. Είναι oem look οπότε δεν θα φενετε σαν κάτι ξένο πάνω στο ταμπλό όπως η kenwood. Όσο για την αναβάθμιση που και καλά θα βγάλει η kenwood μπορεί να μην βγει και ποτέ. Έχω αλλάξει όλα τα ηχεία και έχω την zenec. Οι ποιότητα είναι πολύ καλή. Άμα βάλω και ενυσχητή πάμε για αλλού αλλά δεν βάζω γιατί είμαι ικανοποιημένος και δεν θέλω να κουφαθώ..:notfair: δες μια zenec από κοντά δες και την kenwood και θα καταλάβεις.

Τώρα μη βάζουμε θέμα design μεταξύ των δύο συστημάτων! Η kenwood είναι πολύ πιο όμορφη από τη zenec και αυτό φαίνεται και παρακάτω:

P1040854.jpgnaviceiverkenwooddnx520.jpg

Παρόλο που η εμφάνιση είναι υποκειμενική, τις έχω δει και από κοντά σε ίδια αμάξια και δεν συγκρίνεται καμία aftermarket με την kenwood.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Γούστα για τον καθένα για το τι είναι ποιο όμορφο. Η zenec μοιάζει με την εργοστασιακή. Και δεν έχει την έξοδο USB και aux μπροστά όπως στην kenwood οπότε δεν θα πετάνε καλώδια μπροστά..:notfair:

Να Έχεις ένα αμάξι με αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά πίσω και να μην μπορείς να τους βλέπεις στην οθόνη είναι λίγο μείον όπως να μην βλέπεις της επιλογές του κλιματισμού και τον θερμενόμενον καθισμάτων (άμα διαθέτει). Εκει χάνει το παιχνίδι η kenwood για το συγκεκριμένο αμάξι μιλάμε για το Passat cc. Για ένα αμάξι που δεν Έχει της συγκεκριμένες επιλογές μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει της τελειες επιδόσεις ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα για τον καθένα για το τι είναι ποιο όμορφο. Η zenec μοιάζει με την εργοστασιακή. Και δεν έχει την έξοδο USB και aux μπροστά όπως στην kenwood οπότε δεν θα πετάνε καλώδια μπροστά..:notfair:

Να Έχεις ένα αμάξι με αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά πίσω και να μην μπορείς να τους βλέπεις στην οθόνη είναι λίγο μείον όπως να μην βλέπεις της επιλογές του κλιματισμού και τον θερμενόμενον καθισμάτων (άμα διαθέτει). Εκει χάνει το παιχνίδι η kenwood για το συγκεκριμένο αμάξι μιλάμε για το Passat cc. Για ένα αμάξι που δεν Έχει της συγκεκριμένες επιλογές μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει της τελειες επιδόσεις ήχου.

Μάλλον μιλάς για τους εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος εδώ! Αλλά και εδώ με την κατάλληλη συνδεσμολογία ένας τεχνικός μπορεί να τα συνδέσει και σε αυτή την οθόνη! Απλά δεν είναι plug&play feature!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που έβαλε την kenwood στο Passat σε καλό τεχνικό δεν μπόρεσε να του κάνει αυτό που λες διότι δεν το υποστηρίζη η οθόνη. Χώρια το πάρκινγκ δεν βλέπει και τον κλιματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα για τον καθένα για το τι είναι ποιο όμορφο. Η zenec μοιάζει με την εργοστασιακή. Και δεν έχει την έξοδο USB και aux μπροστά όπως στην kenwood οπότε δεν θα πετάνε καλώδια μπροστά..:thumbsu:

Να Έχεις ένα αμάξι με αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά πίσω και να μην μπορείς να τους βλέπεις στην οθόνη είναι λίγο μείον όπως να μην βλέπεις της επιλογές του κλιματισμού και τον θερμενόμενον καθισμάτων (άμα διαθέτει). Εκει χάνει το παιχνίδι η kenwood για το συγκεκριμένο αμάξι μιλάμε για το Passat cc. Για ένα αμάξι που δεν Έχει της συγκεκριμένες επιλογές μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει της τελειες επιδόσεις ήχου.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αγορά Zenec 2010 από εξωτερικό 790,00 δολαρια με τα μεταφορικά και με paypal (790.00 USD = 549.992 EUR ).

My link

Η φθηνότερη τιμή Ελλάδα είναι στο χιλιάρικο....

Αναμένεται έλεγχος για την αξιοπιστία της κινέζικης εταιρίας και γίνεται η παραγγελία.

Edited by mitsos_cc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αγορά Zenec 2010 από εξωτερικό 790,00 δολαρια με τα μεταφορικά και με paypal (€550 = 549.992 EUR ).

My link

Η φθηνότερη τιμή Ελλάδα είναι στο χιλιάρικο....

Αναμένεται έλεγχος για την αξιοπιστία της κινέζικης εταιρίας και γίνεται η παραγγελία.

Πρόσεχε μόνο το "τελωνείο" με αγορά εκτός Ευρώπης!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μόνο το "τελωνείο" με αγορά εκτός Ευρώπης!!!

Thanks.

Μέχρι σήμερα μόνο μία φορά φάγαμε τσεκούρεμα στο τελωνείο λόγω dhl (και πάλι όμως η τιμή ήταν στο 60% της εχγώριας αγοράς).

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για κοίταξε και δαύτο από το ίδιο κατάστημα...

http://www.aliexpress.com/fm-store/807318/0-463182773/VW-RNS-510-SAT-NAV-DVD-PASSAT-GOLF-6-SHIROCCO-.html

Κατ'εμέ πολύ καλύτερο από το Zenec, ειδικά στο θέμα του ενισχυτή, ενώ το κόστος είναι πολύ χαμηλό!

Αν και αντικειμενικά λίγο με προβληματίζει το τόσο χαμηλό κόστος αγοράς. Κατά το φθινόπωρο θα το ψάξω λίγο με δαύτους, να δω αν υπάρχουν πραγματικά σαν κατάστημα και αν είναι πραγματικοί και όχι απατεωνίσκοι.

Παρεπιπτόντως, thanks για το αρχικό Link που μας άνοιξες τα μάτια :alien:

P.S. Στα όσα είπε ο ta6ape, απλά :notfair::alien:

Link to comment
Share on other sites

My link post 21

Ο αντάπτορας της BULL όπως λέει ο συμφουρίτης (giorgospan) έχει δοκιμαστή από κάποιον?

Έστω και για έναν 5ακαναλο ενισχυτή.

Η κινέζικη εταιρεία από τo link που έδωσα σε προηγούμενο post μου φαίνεται πάντως λίγο μούφα (Αναμένω επίσημη ενημέρωση από ΚΙΝΑ.)

Σε επικοινωνία μαζί τους πάντως αποδέχονται paypal.

Δεν ξέρω πόσο κατωχυρωμένη είναι η διαδικασία μέσω paypal σε περίπτωση που δεν στείλουνε το προιον ή στείλουνε μια απομίμηση.

Edited by mitsos_cc
Link to comment
Share on other sites

Για κοίταξε και δαύτο από το ίδιο κατάστημα...

http://www.aliexpress.com/fm-store/807318/0-463182773/VW-RNS-510-SAT-NAV-DVD-PASSAT-GOLF-6-SHIROCCO-.html

Κατ'εμέ πολύ καλύτερο από το Zenec, ειδικά στο θέμα του ενισχυτή, ενώ το κόστος είναι πολύ χαμηλό!

Αν και αντικειμενικά λίγο με προβληματίζει το τόσο χαμηλό κόστος αγοράς. Κατά το φθινόπωρο θα το ψάξω λίγο με δαύτους, να δω αν υπάρχουν πραγματικά σαν κατάστημα και αν είναι πραγματικοί και όχι απατεωνίσκοι.

Παρεπιπτόντως, thanks για το αρχικό Link που μας άνοιξες τα μάτια :blink:

P.S. Στα όσα είπε ο ta6ape, απλά :sword::wacko:

το εβλεπα κ γω.....πολυ καλο για να ναι αληθεια...!!!!!.....μακαρι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το δεις από κοντά και το καλύτερο άμα βάλεις μια οθόνη να είναι από Ελλάδα να έχεις και τεχνική υποστήριξη. Χτύπα ξύλο στο στέλνουν και έχει κάτι τι κάνεις; Το στέλνεις πίσω και ξαναπεριμένεις;

Link to comment
Share on other sites

....σιγουρα αυτο ειναι ενα ρισκο αλλα κ απ την αλλη ποιος σου λεει οτι εδω θα σου βαλουν κατι καλο κ δε θα χρειαστεις να πας κ να ξαναπας ενω εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα κ δεν λειτουργει οπως θα θελες?υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν τα λεφτα σου πισω?

Edited by antonio cc
Link to comment
Share on other sites

....σιγουρα αυτο ειναι ενα ρισκο αλλα κ απ την αλλη ποιος σου λεει οτι εδω θα σου βαλουν κατι καλο κ δε θα χρειαστεις να πας κ να ξαναπας ενω εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα κ δεν λειτουργει οπως θα θελες?υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν τα λεφτα σου πισω?

Μετά από έλεγχο μέσω κινέζου φίλου, απορρίφθηκε ο εν λόγω προμηθευτής.

Πάμε για αντάπτορα τώρα για έξοδο rca....

Link to comment
Share on other sites

....σιγουρα αυτο ειναι ενα ρισκο αλλα κ απ την αλλη ποιος σου λεει οτι εδω θα σου βαλουν κατι καλο κ δε θα χρειαστεις να πας κ να ξαναπας ενω εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα κ δεν λειτουργει οπως θα θελες?υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν τα λεφτα σου πισω?

Ναι. Η πρώτη οθόνη που έβαλα (κινεζιά) δεν μου άρεσε και πήρα τα λεφτά μου πίσω. Εβαλα την Zenec. Η πρώτη που ήρθε είχε πρόβλημα και χωρις να επιβαρινθώ μου στείλανε άλλη μεσα σε τρεις μέρες. Τώρα που θέλει μια αναβάθμιση θα πάω και θα μου την κάνουν δωρεάν. Στο Συνεργειο συνδιάζω το έξω και την βόλτα οπότε δεν είναι και τόσο ταλαιπωρία. Αμα έπαιρνα από το εξωτερικό την οθόνη και χρειαζόταν να το στέλνω πάλι πίσω και να τραβίξω τόση ταλαιπωρία και έξοδα? Θα την πλήρωνα ποιο λίγο αλλά μετα θα πλήρωνα τηλέφωνα και ταχυδρομία και υπομονή και ταλαιπωρία και νεύρα. Οποτε 1000 φορές από εδω να υποστοιριξω την Ελλαδα και αν υπάρχει κανένα πρόβλημα ας βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.