Jump to content
Guest maria_Vor

Πέταξε Τα Λάδια.... Σοσ

Recommended Posts

Αρα μαλλον παω για seicento και μαζευω για καινουριο VW ετσ????

Seicento με 1000 ευρω λιγο δυσκολο.Cinquencento ναι.

Link to comment
Share on other sites

Εστωωωωω!!!! :rolleyes:

Από 600 μέχρι 1000 ευρώ βρίσκεις Polo 6Ν, για να μη φεύγουμε από την :heart:VW :thumbsup:, και που ξέρεις μπορεί να το ερωτευτείς και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Από 600 μέχρι 1000 ευρώ βρίσκεις Polo 6Ν, για να μη φεύγουμε από την :heart:VW :rolleyes:, και που ξέρεις μπορεί να το ερωτευτείς και αυτό...

Ενα πολο του 99 εχει ο αδερφος μου σκυλακι του χει βγει.Ο μηχανικος στο συνεργειο μου ειχε πει, "αυτο μπορει να κρατησει περισσοτερο το το TSI σου" χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Από 600 μέχρι 1000 ευρώ βρίσκεις Polo 6Ν, για να μη φεύγουμε από την :heart:VW ;), και που ξέρεις μπορεί να το ερωτευτείς και αυτό...

Αχ Αντωνη Ερχεσαι στην σκεψη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενα πολο του 99 εχει ο αδερφος μου σκυλακι του χει βγει.Ο μηχανικος στο συνεργειο μου ειχε πει, "αυτο μπορει να κρατησει περισσοτερο το το TSI σου" χαχαχα

Αρα αρχίζω και ψαχνω δηλαδη???

Link to comment
Share on other sites

Από 600 μέχρι 1000 ευρώ βρίσκεις Polo 6Ν, για να μη φεύγουμε από την :heart:VW :rolleyes:, και που ξέρεις μπορεί να το ερωτευτείς και αυτό...

Ναι αλλά θα είναι 17ετίας! (Εννοείς φαντάζομαι τα πρώτα 1.3 με 55ΗΡ του 1994-5 :tongue: ).

Καλά να το' χε κανας παππούς και να' ναι καθαρό! Αλλιώς θα μπλέξει η κοπέλα. Γιατί να μη πάρει ένα "cinque";; Σαπάκι ξεσαπάκι θα φτιάχνεται με κόστος ανταλλακτικών αλλά.... discount supermarket (της πλάκας) και έτσι κι αλλιώς θα το "σουτάρει"! Να τρέχει για ανταλλακτικά με τιμές Γερμανίας;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνει μια βόλτα με το μηχανικό της, στο παζάρι στο Σχιστό ? :rolleyes:

Υπάρχουν ευκαιρίες, που δεν τις φανταζόμαστε :tongue:

Πολλοί παπούδες θέλουν να ξεφορτωθούν τ' αμαξάκια τους ;)

Στο κάτω - κάτω της γραφής δε χάνει και τίποτα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μη δωσεις ούτε 500€ για να το φτιάξεις, ψάξε κάτι σε μεταχειρισμένο. Με 1800 που σου λέει για μοτέρ + ό,τι άλλα δώσεις για εργασίες κτλ παίρνεις λουκούμι αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνει μια βόλτα με το μηχανικό της, στο παζάρι στο Σχιστό ? :whistling:

Υπάρχουν ευκαιρίες, που δεν τις φανταζόμαστε :frantics:

Πολλοί παπούδες θέλουν να ξεφορτωθούν τ' αμαξάκια τους :thumbsu:

Στο κάτω - κάτω της γραφής δε χάνει και τίποτα :beerhat:

Αυτό μάλιστα! Είναι η πιο καλή λύση για να "σπρώξει" το καιρό της κανά 1-1,5 χρόνο και μετά βλέπει!Το μόνο που πρέπει να προσέξει είναι να πάρει κανένα μηχανικό/λαμαρινά μαζί της να το δει, γιατί τα "εκτιθέμενα" εκεί αμάξια λόγω πολύ χαμηλών τιμών τα δίνουν "τσουβαλάτα", δηλαδή δεν μπορείς να τον τρέχεις τον άλλο στα συνεργεία για ελέγχους ( μιλάμε για κλασικό Bazzar) και άρα καραδοκούν και καλογυαλισμένες "μεταμφιεσμένες" "φόλες". Όχι βέβαια πως δεν υπάρχουν και 5κάθαρα αμάξια! Σίγουρα όμως όσοι καταφεύγουν εκεί συνήξθως είναι αποφασισμένοι να τα ξεφορτωθούν και τα "σκοτώνουν" κυριολεκτικά!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλιστα! Είναι η πιο καλή λύση για να "σπρώξει" το καιρό της κανά 1-1,5 χρόνο και μετά βλέπει!Το μόνο που πρέπει να προσέξει είναι να πάρει κανένα μηχανικό/λαμαρινά μαζί της να το δει, γιατί τα "εκτιθέμενα" εκεί αμάξια λόγω πολύ χαμηλών τιμών τα δίνουν "τσουβαλάτα", δηλαδή δεν μπορείς να τον τρέχεις τον άλλο στα συνεργεία για ελέγχους ( μιλάμε για κλασικό Bazzar) και άρα καραδοκούν και καλογυαλισμένες "μεταμφιεσμένες" "φόλες". Όχι βέβαια πως δεν υπάρχουν και 5κάθαρα αμάξια! Σίγουρα όμως όσοι καταφεύγουν εκεί συνήξθως είναι αποφασισμένοι να τα ξεφορτωθούν και τα "σκοτώνουν" κυριολεκτικά!

Σίγουρα υπάρχουν και πολύ καθαρά αμάξια.

Αν ο πωλητής δε δέχεται να γίνει έλεγχος σε συνεργείο, τότε πολύ απλά δε συνεχίζεις ν' ασχολήσαι μαζί του, γιατί ίσως να θέλει να "κρύψει" κάτι.

Πριν 4 χρόνια ο πεθερός μου πούλησε εκεί AUDI 80 που το είχε πένα, κελάϊδαγε σαν καινούργιο.

Ο αγοραστής το πήγε σε συνεργείο και φανοποιείο της αρεσκείας του και το αμάξι πουλήθηκε αμέσως.

Ο λόγος που πήγε να το πουλήσει στο παζάρι, ήταν ότι οι μαντράδες δεν το δεχόντουσαν ούτε σαν ανταλλαγή, λόγω παλαιότητας του μοντέλου.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι όλο και κάτι θα βρεις φιλαράκι πήρε cinquecento με 200€ μια χαρά ήταν έδωσε και άλλα 300€ για να του κάνει γενικό service και το κουτάκι πετάει αφού σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα τέτοιο.

όλα καλα θα πάνε μην αγχώνεσαι. κάνε τις διακοπές σου να χαλαρώσεις και μετά βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Μακρια απο Opel παντως

Συμφωνώ

:goodjob:

Ότι να'ναι :)

Τι έγινε μας πάτησε κανένα opc και έχουμε απωθημένα :):p ??

Link to comment
Share on other sites

:goodjob:

Ότι να'ναι :)

Τι έγινε μας πάτησε κανένα opc και έχουμε απωθημένα :):goodjob: ??

αν και δεν τα πολυπαω τα opel Πιο πολυ ηθελα να πειραξω τον φιλο pet Που δεν τσιμπησε :p ασε που τα πουλανε ακριβα!

μαρια εχει στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* με 4.000 ford siera 450 αλογα!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

B)

Ότι να'ναι :devil:

Τι έγινε μας πάτησε κανένα opc και έχουμε απωθημένα :thumbsup:;) ??

Εγώ προσωπικά Opel έχω αλλά ούτε φανατίζομαι με καμία μάρκα ούτε τσιμπάω σε προκλήσεις αν και ο φίλος δεν το είπε για να προκαλέσει.

Η κανονική απάντηση είναι: Συμφωνώ, μην πάρεις Opel γιατί μετά δεν θα έχεις να ασχολείσαι με το τι χάλασε και σε ποιο συνεργείο να πας και θα σου κακοφανεί :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά Opel έχω αλλά ούτε φανατίζομαι με καμία μάρκα ούτε τσιμπάω σε προκλήσεις αν και ο φίλος δεν το είπε για να προκαλέσει.

Η κανονική απάντηση είναι: Συμφωνώ, μην πάρεις Opel γιατί μετά δεν θα έχεις να ασχολείσαι με το τι χάλασε και σε ποιο συνεργείο να πας και θα σου κακοφανεί :devil:

Δεν ειναι και ετσι η γυναικα μου εχει OPEL και δεν εχει βγαλει λιγα απλα εχει λιγο φθηνοτερα ανταλακτικα. Ειναι ομως τρομερα οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να γράψει εδώ μέσα την μάρκα αυτοκινήτου που συστήνει ή που αποφεύγει βάσει προσωπικής του εμπειρίας που στο κάτω κάτω είναι ατομική και όχι μαζική εμπειρία, άρα δεν ισχύει για όλα τα μοντέλα της τάδε μάρκας!

Εγώ πχ που είμαι μέσα στην Ford (εγγυήσεις+ 5 χρόνια...) και έχω περάσει και από Volvo (εγγυήσεις+3 χρόνια...), και από VW (εγγυήσεις+4 χρόνια...) και από Audi (εγγυήσεις+........), μπορώ να γράψω: όχι όμως από προσωπική-ατομική εμπειρία αλλά για τα προβλήματα που βγάζει κάθε εταιρία από τις 4 μαζικά, αφού έχω νούμερα για όλη την Ελλάδα!

Δεν θα πω παραπάνω από το: μακριά από Ford...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ γενικό πλαίσιο ισχύει.

Αυτοί στον έλεγχο που θα έκαναν στο service μπορεί να έβλεπαν κάτι και να στο έσωζαν μπορεί και όχι. Αυτό καθ'αυτό το πρόβλημα μπορεί και να μην οφείλεται στο οτι δεν το πήγες έγκαιρα.

λαζαρε??αναστηθηκες ρε???? :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έθεσες πάντως εσύ Playmaker αλλά και άλλοι για τα Opel, εγώ πιστεύω ότι σίγουρα δεν είναι τέρατα αξιοπιστίας -όπως ιαπωνικά και τελευταίως κορεατικά, (ειδικά τα Hyundai είναι περίπου "άσπαστα" αυτοκίνητα)- αλλά και ζημιάρικα δεν τα λες. Πέρα από σχεδιασμό και τεχνολογία κινητήρων, που κακά τα ψέματα μόνο εμάς τους μερακλήδες απασχολούν, είναι περίπου ισάξια σε στιβαρότητα με τα V.A.G με ελαφρώς καλύτερη αξιοπιστία (βάσει στατιστικής ΤUV). Αυτό το "ελαφρώς" όμως παιδιά είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ και πολλές φορές στη πράξη ανεξακρίβωτο. Π.χ προτείνουμε στη Μαρία να πάρει ως φθηνά μεταχειρισμένα μεταξύ των: α)Corsa B (mod.1992-1998) 1.2)Polo 6N (μοδ1994-2000) 1.3 και Starlet 1.3 (mod.1989-1998). Εντάξει το ιαπωνικό κατά γενική ομολογία είναι σαφώς πιο αξιόπιστο σε βλάβες. Οπότε αρχίζω λέει και τσακώνομαι εγώ ο opelακιας με το φίλο μου Vagίτη Playmaker, περί του πόσο "σκυλιά" βγήκαν τα Corsa εκείνης της γενιάς με τον δήθεν "γα'ι'δουρινής αντοχής" ecotec 1ης γενιάς, ενώ π.χ τα Polo υστερούσαν γιατί έπασχε το monopoint "αρχαίο" injection τους. Ε! λοιπόν κι αν ακόμα αυτό ισχύει, οι στατιστικές διαφορές είναι τόοοοοσο μικρές, που η εντύπωση που θα παρέχεται από τυχαία δείγματα φίλων, συγγενών και γνωστών στη συνοικία και προάστιο που ζούμε όλοι μας είναι τέτοια, ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΥΝ την στατιστική. Και εσείς έχετε ακούσει κάποιες περιπτώσεις με βλακώδεις και απαράδεκτες βλάβες OPEL και εγώ αντίστοιχα για VW.Έτσι μπορεί τελικά σε ένα άτυπο "δημοψήφισμα", να βγει κάλλιστα ότι το Polo είχε σαφώς καλύτερη εικόνα από το Corsa κι αυτό να μην απέχει ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Επομένως πλην ακραίων περιπτώσεων μοντέλων με σοβαρές και εκτεταμένες δειγματολειπτικά περιπτώσεις βλαβών (π.χ μια παρτίδα του 1.8V-ti TOYOTA στα Avensis γύρω στο 2004 έκαιγε περισσότερο λάδι κι από Αlfasud Boxer του 1977 με 200.000Km! :startle: ) όλα τα αμάξια στην αξιοπιστία είναι "εκεί κι εκεί" -πλην παλιών ιαπωνικών, όταν τα έφτιαχναν στην Ιαπωνία όμως.

Αν με ρωτήσετε πάντως αν θα ξαναέπαιρνα σύγχρονο ΟPEL με βάση τα όσα ακούω για τον σημερινό..."ηγέτη της κατηγορίας του" :queen::frantics: ΘΑ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ, :pirate: αλλά αυτό είναι πέρα από τη κουβέντα που γίνεται για το τί πρέπει να κάνει η Μαρία....

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έθεσες πάντως εσύ Playmaker αλλά και άλλοι για τα Opel, εγώ πιστεύω ότι σίγουρα δεν είναι τέρατα αξιοπιστίας -όπως ιαπωνικά και τελευταίως κορεατικά, (ειδικά τα Hyundai είναι περίπου "άσπαστα" αυτοκίνητα)- αλλά και ζημιάρικα δεν τα λες. Πέρα από σχεδιασμό και τεχνολογία κινητήρων, που κακά τα ψέματα μόνο εμάς τους μερακλήδες απασχολούν, είναι περίπου ισάξια σε στιβαρότητα με τα V.A.G με ελαφρώς καλύτερη αξιοπιστία (βάσει στατιστικής ΤUV). Αυτό το "ελαφρώς" όμως παιδιά είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ και πολλές φορές στη πράξη ανεξακρίβωτο. Π.χ προτείνουμε στη Μαρία να πάρει ως φθηνά μεταχειρισμένα μεταξύ των: α)Corsa B (mod.1992-1998) 1.2)Polo 6N (μοδ1994-2000) 1.3 και Starlet 1.3 (mod.1989-1998). Εντάξει το ιαπωνικό κατά γενική ομολογία είναι σαφώς πιο αξιόπιστο σε βλάβες. Οπότε αρχίζω λέει και τσακώνομαι εγώ ο opelακιας με το φίλο μου Vagίτη Playmaker, περί του πόσο "σκυλιά" βγήκαν τα Corsa εκείνης της γενιάς με τον δήθεν "γα'ι'δουρινής αντοχής" ecotec 1ης γενιάς, ενώ π.χ τα Polo υστερούσαν γιατί έπασχε το monopoint "αρχαίο" injection τους. Ε! λοιπόν κι αν ακόμα αυτό ισχύει, οι στατιστικές διαφορές είναι τόοοοοσο μικρές, που η εντύπωση που θα παρέχεται από τυχαία δείγματα φίλων, συγγενών και γνωστών στη συνοικία και προάστιο που ζούμε όλοι μας είναι τέτοια, ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΥΝ την στατιστική. Και εσείς έχετε ακούσει κάποιες περιπτώσεις με βλακώδεις και απαράδεκτες βλάβες OPEL και εγώ αντίστοιχα για VW.Έτσι μπορεί τελικά σε ένα άτυπο "δημοψήφισμα", να βγει κάλλιστα ότι το Polo είχε σαφώς καλύτερη εικόνα από το Corsa κι αυτό να μην απέχει ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Επομένως πλην ακραίων περιπτώσεων μοντέλων με σοβαρές και εκτεταμένες δειγματολειπτικά περιπτώσεις βλαβών (π.χ μια παρτίδα του 1.8V-ti TOYOTA στα Avensis γύρω στο 2004 έκαιγε περισσότερο λάδι κι από Αlfasud Boxer του 1977 με 200.000Km! :startle: ) όλα τα αμάξια στην αξιοπιστία είναι "εκεί κι εκεί" -πλην παλιών ιαπωνικών, όταν τα έφτιαχναν στην Ιαπωνία όμως.

Αν με ρωτήσετε πάντως αν θα ξαναέπαιρνα σύγχρονο ΟPEL με βάση τα όσα ακούω για τον σημερινό..."ηγέτη της κατηγορίας του" :queen::frantics: ΘΑ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ, :pirate: αλλά αυτό είναι πέρα από τη κουβέντα που γίνεται για το τί πρέπει να κάνει η Μαρία....

bow.gifδεν εχω κατι να προσθεσω.οσο το σταρλετ το χω οδηφησει αρκετα τι να πω τιμονι τα παντα!ειχα οδηγησει το μαμα το carat edition?καπως ετσι το τελευταιο 1.400 σφαιρα ετσι? να προσθεσω οτι απο αυτα τα 3 παραδεξου το το opel ειναι το πιο χαλια σε εμφανιση!

Link to comment
Share on other sites

πως τα καταφερνετε καθε φορα και βγαινετε off topic σε καθε ποστ ακομα δεν μπορω να καταλαβω!!!! τπ θεμα ειναι να δωσουμε καμμια συμβουλη στην μαρια με το σοβαροτατο προβλημα που της προεκυψε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πως τα καταφερνετε καθε φορα και βγαινετε off topic σε καθε ποστ ακομα δεν μπορω να καταλαβω!!!! τπ θεμα ειναι να δωσουμε καμμια συμβουλη στην μαρια με το σοβαροτατο προβλημα που της προεκυψε!!!!!

Είπαμε: Να πάρει ένα παλιό καλοδιατηρημένο (όσο γίνεται) mini στυλ cinquecento ή Atos ή κάποιο αντίστοιχης κατηγορίας αλλά ακόμα παλιότερο γερμανικό -ίσα να τη "βγάλει" κανά χρόνο, για να μη μείνει εντελώς από Ι.Χ.Ε. Τί άλλο να πούμε... :pirate:Απλά συζητούσαμε για την αξιοπιστία μεταξύ τριων παλιών εκπροσώπων της κατηγορίας αυτής που θα μπορούσε να πάρει! Όχι και τόσο off topic δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος της πρότεινε ΚΑΙ ΤΟ πολύ παλιό Polo... :frantics:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.