Jump to content
xxananiasxx

Βαρελακι - Σκουπα - Εισαγωγη

Recommended Posts

Θελω να αλαξω την εισαγωγη αερα στο Golf tsi 140ps

το προβλημα μου ειναι οτι εχω διαβασει για εισαγωγη (φιλτρο) βαρελακι και σκουπα ..

αλλα δεν εχω καταλαβει τι διαφορα εχουν ???

και τι θα ηταν καλυτερο για το αμαξι μου!! HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπενει βαρελακι η σκουπα σε tsi ???????

Έχει ωραία βαρελάκια της ITG και APR. Έτσι όπως μπαίνουν χωροταξικά προς το μπροστινό μέρος της μετώπης, νομίζω συναντιώνται στο σημείο της μάσκας εσωτερικά που έχει το μανήσιο "ψευτοσκουπάκι"! Είναι πολύ όμορφα πάντως και μοιάζουν σαν εργοστασιακά!

Τώρα για κλασική σκούπα δεν ξέρω! Κάμποσοι πάντως εδώ μέσα (εγώ δεν έχω V.A.G)έχουν βάλει εισαγωγές και θα σου πούν. Πάντως επειδή έχω Astra H και η χωροταξία του σto μηχανοστάσιο για aftermarket εισαγωγές είναι χάλια και ούτε βγάζουν bolt on συστήματα γι' αυτό, τα ζηλεύω τα Golf!

Link to comment
Share on other sites

MHN βαζετε εισαγωγες που να περνουν αερα απο την μετωπη!!! εγω εχω της forge και τελικα εβγαλα την μπροστινη σκουπα κ εβαλα σωληνα και τον "πεταξα" κατω στο προβολακι.. το αμαξι στα πολλα 150+ στεγωνε γιατι επερνε παρα πολυ αερα που δεν τον χρειαζοταν με αποτελεσμα στα πολλα kmh και στις πολλες rpm να κανει κοψιματα...

Link to comment
Share on other sites

MHN βαζετε εισαγωγες που να περνουν αερα απο την μετωπη!!! εγω εχω της forge και τελικα εβγαλα την μπροστινη σκουπα κ εβαλα σωληνα και τον "πεταξα" κατω στο προβολακι.. το αμαξι στα πολλα 150+ στεγωνε γιατι επερνε παρα πολυ αερα που δεν τον χρειαζοταν με αποτελεσμα στα πολλα kmh και στις πολλες rpm να κανει κοψιματα...

Oι υπόλοιποι τί λενε γι' αυτό;;; Κάποιος στο topic για <<φίλτρο στον 1.2 Tsi>>, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εισαγωγή στο Fabia Tsi, μου είπε ότι αυτά τα μοτέρ δεν έχουν MAF, οπότε δεν στεγνώνει η καύση και αν βάλεις χοάνη, ανεξάρτητα αν παίρνει ζεστό αέρα και μάλιστα << θα κάνει μικροδιόρθωση>>. Τελικά τί ισχύει; αυτό που λέει ο φίλος εδώ ή κάτι άλλο;; Μήπως άλλο η θερμοκρασία αέρα κι άλλο η διαχείρηση πολλού αέρα από το φαινόμενο <<Ram-air>>(σκούπας);;; Η ITG π.χ που το βαρελάκι το "ρίχνει" μπροστά στη μετώπη δεν έλαβε υπόψη μια τέτοια συνέπεια (στέγνωμα);;; Πάντως ξέρω και Golf V 140Tsi βελτιωμένο, που ο ιδικτήτης του έχει κάνει τη μοντίφα με χοάνη και σωλήνα χαμηλά στο προβολάκι κι έχει βγάλει πάνω από 220ΗΡ...(Με Ε-Τuners).

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Oι υπόλοιποι τί λενε γι' αυτό;;; Κάποιος στο topic για <<φίλτρο στον 1.2 Tsi>>, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εισαγωγή στο Fabia Tsi, μου είπε ότι αυτά τα μοτέρ δεν έχουν MAF, οπότε δεν στεγνώνει η καύση και αν βάλεις χοάνη, ανεξάρτητα αν παίρνει ζεστό αέρα και μάλιστα << θα κάνει μικροδιόρθωση>>. Τελικά τί ισχύει; αυτό που λέει ο φίλος εδώ ή κάτι άλλο;; Μήπως άλλο η θερμοκρασία αέρα κι άλλο η διαχείρηση πολλού αέρα από το φαινόμενο <<Ram-air>>(σκούπας);;; Η ITG π.χ που το βαρελάκι το "ρίχνει" μπροστά στη μετώπη δεν έλαβε υπόψη μια τέτοια συνέπεια (στέγνωμα);;; Πάντως ξέρω και Golf V 140Tsi βελτιωμένο, που ο ιδικτήτης του έχει κάνει τη μοντίφα με χοάνη και σωλήνα χαμηλά στο προβολάκι κι έχει βγάλει πάνω από 220ΗΡ...(Με Ε-Τuners).

της itg το βαρελακι ειναι πιο μικρο απο της forge... ισως εκανα εγω λαθος με την forge γιατι πηρα για scirocco ενω του golf την εβγαζε με σωληνα.. :)

Link to comment
Share on other sites

kaklios design Rodos τι εννοείς?? Λες για αυτό και εμένα να κάνει τα κοψίματα?? Δες εδώ πριν λίγο έφτιαξα ένα topic με πρόβλημα.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=47601

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους για φιτροχοανη μαρκα pilot για golf 6 τι αποψη εχετε

Προσωπικά εγώ δεν την ξέρω. Συγνώμη και όλας αλλά χάθηκαν οι επώνυμες (K&Ν , Pipercross κλτ.) και θες να βάλεις Pilot ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε φιλε μου και σε ευχαρηστω πολυ που απαντησες.και εγω ετσι ειπα.απλα δν εχω αποφασισει πως ακομα να κανω τν εισαγωγη μου ακομα και αν κρατησω το φιλτροκουτι πανω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.