Jump to content
gazofonias

Χαμηλωμα 3 Cm

Recommended Posts

Για σας

σκεφτομαι να χαμηλωσω λιγο το jetta tsi highline περιπου 3 εκατοστα. φοραει ζαντα 16'' kai lastiko 205-55-16. Να γεμισει λιγο ο θολος και να εχει καλυτερα κρατηματα. (εννοειται τα "κοπανηματα" θα αυξηθουν αλλα μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος)

Θελω τη βοηθεια σας, οποιoς το εχει κανει ή γνωρίζει να μου πει τι να προσεξω, αν γινεται, τi ελλατηρια να παρω, πρεπει να αλλαξω και τα αμορτισερ τα οποια ειναι μαμισια μιας και το αυτοκινητο εχει 42.000 χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα βαλεις ελατηρια χαμηλωματος,πρεπει να βαλεις και τα καταλληλα αμορτισερ για χαμηλωμα.Αν δεν το κανεις,πολυ συντομα τα αμορτισερ θα χρειαστουν αλλαγη μιας και θα χαλασουν λογω του χαμηλωματος.

Μια καλη και δοκιμασμενη λυση ειναι bilstein με hr ή eibach αναλογως γουστου.

Link to comment
Share on other sites

Για σας

σκεφτομαι να χαμηλωσω λιγο το jetta tsi highline περιπου 3 εκατοστα. φοραει ζαντα 16'' kai lastiko 205-55-16. Να γεμισει λιγο ο θολος και να εχει καλυτερα κρατηματα. (εννοειται τα "κοπανηματα" θα αυξηθουν αλλα μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος)

Θελω τη βοηθεια σας, οποιoς το εχει κανει ή γνωρίζει να μου πει τι να προσεξω, αν γινεται, τi ελλατηρια να παρω, πρεπει να αλλαξω και τα αμορτισερ τα οποια ειναι μαμισια μιας και το αυτοκινητο εχει 42.000 χλμ?

Να πάρεις τα eibach prokit τα οποία συνδυάζουν καλό κράτημα με άνεση,Στο passat δεν κοπανάνε καθόλου.Πιστεύω ότι θα βγάλεις άλλα 40000 με τα δικά σου αμορτισέρ χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.Μετά αλλαγή με bilstein όπως ανέφερε και ο Κωνσταντίνος,

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος στο γκολφ με τα eibach που πρωτηνει ο καθηγητης εβγαλα 120000 χμ..θελω να αλλαξω αναρτηση και δεν εχουν χαλασει ακομα τα μαμα αμορτησερ...γενικα μπορει να δουλευει μικροτερη διαδρομη το αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος αλλα δουλευουνε και μικροτερη διαδρομη ως προς το τερμα οποτε ισοσταθμιζεται το πραγμα...γενικα αυτα που ακους οτι θα χαλασουνε τα αμορτισερ νωρις ειναι πολυ σχετικα...πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να βγαλεις οσα θα εβγαζες και με τα μαμα ελατηρια σε συνδιασμο με τα μαμα αμορτισερ.πανω απ ολα παιζει ρολο και η οδηγηση.και μην ξεχνας οτι 3 ποντους θες να το χαμηλωσεις στην ουσια 1,5 γιατι εχει το highline και ειναι ιδη 2 ποντους κατω.δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα μαμα αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος στο γκολφ με τα eibach που πρωτηνει ο καθηγητης εβγαλα 120000 χμ..θελω να αλλαξω αναρτηση και δεν εχουν χαλασει ακομα τα μαμα αμορτησερ...γενικα μπορει να δουλευει μικροτερη διαδρομη το αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος αλλα δουλευουνε και μικροτερη διαδρομη ως προς το τερμα οποτε ισοσταθμιζεται το πραγμα...γενικα αυτα που ακους οτι θα χαλασουνε τα αμορτισερ νωρις ειναι πολυ σχετικα...πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να βγαλεις οσα θα εβγαζες και με τα μαμα ελατηρια σε συνδιασμο με τα μαμα αμορτισερ.πανω απ ολα παιζει ρολο και η οδηγηση.και μην ξεχνας οτι 3 ποντους θες να το χαμηλωσεις στην ουσια 1,5 γιατι εχει το highline και ειναι ιδη 2 ποντους κατω.δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα μαμα αμορτισερ.

και εσυ εχεις και τα 5ποντα ετσι,οχι 3ποντα που λεει το παιδι.φαντασου.

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

Οπα...

δηλαδη το δικο μου highline ειναι ηδη 2 εκατοστα ποιο χαμηλο?

Τοτε τα ελατηρια που θα πρεπει να παρω να ειναι κατα 3 εκατοστα ποιο χαμηλα ή κατα 1.5 εκατοστά?

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οπα...

δηλαδη το δικο μου highline ειναι ηδη 2 εκατοστα ποιο χαμηλο?

Τοτε τα ελατηρια που θα πρεπει να παρω να ειναι κατα 3 εκατοστα ποιο χαμηλα ή κατα 1.5 εκατοστά?

:thumbsup:

κοιτα,τα eibach βγαινουν σε 3cm και σε 5cm απ΄οσο ξερω.το δικο μου που ειναι sportline ειχα δοκιμασει τα 3ποντα,και δν επεσε ΚΑΘΟΛΟΥ,γιατι ειχα τα sport ελατηρια που πηγαιναν πακετο με τις 17αρες τις εργοστασιακες που ειχα βαλει τοτε,και ετσι τα εβγαλα και εβαλα τα 5ποντα.το highline δεν ξερω αν φοραει αυτα τα ελατηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο το τι ελατηρια φορας για να αποφασισεις ποια θα βαλεις.

Στο μονο που παιζει ρολο,ειναι οτι οταν εχεις ηδη εργοστασιακα ελατηρια χαμηλωματος,τοτε και τα αμορτισερ θα ειναι καταλληλα για χαμηλωμα αρα βαζοντας πχ 3ποντα δεν θα εχεις το προβλημα στα αμορτισερ οπως θα το ειχες αν δεν φορουσες αμορτισερ καταλληλα για χαμηλωμα.

Αν βγαλεις τα εργοστασιακα ελατηρια χαμηλωματος του 1cm πχ και βαλεις αλλα 3ποντα,το αμαξι θα κατεβει 3 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου φοραει τα 5ποντα.κοιταξτε για να μην μπερδευομαστε...αν εχεις ας πουμε το gti οπως καλη ωρα εγω..και βαλεις τα 3ποντα..το αμαξι δεν θα κατεβει 3 ποντους οπως λανθασμενα αντιλαμβανομαστε..θα πεσει 1-1,5...αν εχεις την απλη αναρτηση θα κατεβει 3-3,5 ποντους..εγω εβαλα 5ποντα στην ηδη χαμηλωμενη εργοστασιακα κατα 2 ποντους αναρτηση μου το αποτελεσμα ειναι το πολυ 2,5 ποντους παρακατω μετρημενα!!οταν στην αρχη ειχα βαλει τα pro kit που ειναι για 3 ποντους ισα κανα ποντακι να κατεβηκε...και αυτο μετα απο καμια εβδομαδα.δες ποιον τυπο αναρτησης εχεις και πραξε αναλογος!αλλα πρωτα σιγουρεψου!μην πας για τα πολλα και μεινεις με τα λιγα η το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αμορτισερ δεν ειναι καταλληλο για χαμηλωμα,μενει μονιμως συμπιεσμενο χωρις σωστη διαδρομη και γιαυτο φθειρεται πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας. Μετα της Παναγιας θα δω τη αναρτηση εχω και θα δωθει συνεχεια στο project.

Καποιος που να εχει ΕΤΚΑ με vin chehk για να το επιβεβαιωσουμε ποιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αμορτισερ δεν ειναι καταλληλο για χαμηλωμα,μενει μονιμως συμπιεσμενο χωρις σωστη διαδρομη και γιαυτο φθειρεται πιο γρηγορα.

αυτο ειναι σωστο.αν βαλεις 5ποντα σε αμορτισερ απο τρεντλαιν τοτε σιγουρα θα φθαρει γρηγορα.αλλα νομιζω το χαιλαιν που εχει ο φιλος εχει την σπορ αναρτηση.τεσπα ας κοιταξει πρωτα το παιδι μην λεμε αερολογιες και αντι για καλο του κανουμε κακο..καλο 3ημερο σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτη την εντυπωση εχω Ανεστη,οτι αν εχει την highline λογικα εχει και τα καταλληλα αμορτισερ για να βαλει ελατηρια χαμηλωματος χωρις ιδιαιτερο προβλημα :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτη την εντυπωση εχω Ανεστη,οτι αν εχει την highline λογικα εχει και τα καταλληλα αμορτισερ για να βαλει ελατηρια χαμηλωματος χωρις ιδιαιτερο προβλημα http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/wink.png

Eibach + bilstein b6 απίστευτα καλός συνδυασμός, χωρίς να χτυπάει και πολύ καλη καβαλα

Eibach τα pro kit 3cm

Link to comment
Share on other sites

Β6 μέχρι 3cm και b8 από 3cm και κάτω

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες? Η bilstein τα Β8 τα προτείνει με eibach που είναι 2,5-3 εκατοστά
Link to comment
Share on other sites

Η bilstein λέει πως μπορούν να συνδυαστούν και με μαμα ελατήρια. Αν τα βάλεις στο jetta με μαμά ελατηρια το αυτοκινητο θα χτυπάει και γενικά η ανάρτηση δεν θα λειτουργεί όπως πρέπει. Απο εμπειρία σου λέω οτι με eibach pro kit λειτουργεί καλύτερα το b6. Με eibach sportline λειτουργεί το b8. Από κει και πέρα ο καθένας φοράει οτι του ταιριάζει. Επίσης b6+ pro kit 2 χρόνια και σε μέτρηση ηταν στο 80%

Η bilstein λέει πως μπορούν να συνδυαστούν και με μαμα ελατήρια. Αν τα βάλεις στο jetta με μαμά ελατηρια το αυτοκινητο θα χτυπάει και γενικά η ανάρτηση δεν θα λειτουργεί όπως πρέπει. Απο εμπειρία σου λέω οτι με eibach pro kit λειτουργεί καλύτερα το b6. Με eibach sportline λειτουργεί το b8. Από κει και πέρα ο καθένας φοράει οτι του ταιριάζει. Επίσης b6+ pro kit 2 χρόνια και σε μέτρηση ηταν στο 80%

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε το κιτ που δίνει η εταιρία είναι αυτό http://www.bilsteinus.com/products/performance-suspension-kits/bilstein-b12-pro-kit/ το οποίο περιλαμβάνει αναρτήσεις Β8 και eibach pro kit. Από εκεί και πέρα εσύ κάνε ότι πατέντα θες ή ότι σου ο μπαρμπαμήτσος σου. Δεν αντιλέγω ότι θα δουλεύει αλλά εδώ λέμε ποιό είναι το σωστό και η Β6 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ ΥΨΟΣ. Αν έχεις δει κάπου επίσημα ότι είναι κατάλληλη για χαμήλωμα δείχτο αλλιώς άσε τις αλχημίες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εκανες τον κοπο να μπεις στο site της bilstein διαβασε και για τα b6 οτι γράφει πως μπορουν να χρησιμοποιθουν και με μαμα ελατήρια. Και απ την αλλη οτι θεωρείς σωστο κάνε εδω απόψεις ανταλασουμε αν δε σου αρέσουν μην τις ακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ με jetta mk5 2008 που έχει midline οθόνη και μαμά αμορτισέρ ποια billstein να βάλω για να χαμηλώσω 3 πόντους πραγματικούς με 17 ζάντα που έχω?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ με jetta mk5 2008 που έχει midline οθόνη και μαμά αμορτισέρ ποια billstein να βάλω για να χαμηλώσω 3 πόντους πραγματικούς με 17 ζάντα που έχω?? 
Δε χαμηλωνεις με αμορτισερ. Με ελατηρια

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου με ποια eibach ελατήρια ήθελα να γράψω.. Μπορείς να με βοηθήσεις ξέρεις ποια είναι τα κατάλληλα?? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.