Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

Αυτά που είχες ήταν για πέταμα. 100Κ χλμ αμορτισέρ στην Ελλάδα και εργοστασιακό είναι για τα σκουπίδια. B6/8 μόνο αντέχει οριακά

 

Μια χαρά είναι, συνήθισες το βάρκα στο γυαλό. Στα 30,000χλμ θα πέσουν, θα με θυμηθείς. Τότε θα "μαλακώσουν".

Link to comment
Share on other sites

Κρατούσαν ακόμα..

 

Κάτσε να μαλακώσουν τα Bilstein και θα δεις μετά 8P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα golf 6 122hp. Σε μαμά αμορτισέρ μπαίνουν κανονικά τα ελατήρια χαμηλωματος της eibach ε?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


???. Η αν δεν μπαίνουν σε ποια ανάρτηση μπαίνουν?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Golf plus 100000 χλμ μαμα αναρτηση την αλλαζουμε;;εχει σκληρύνει λιγο η αληθεια ειναι. Που πηγαινουμε με δυο μωρα εναμιση ετους στην καροτσα;;; Εννοειται αν υπαρχει καποια σχετικα φθηνη προταση και ανετη στην οδηγηση...

 

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2020 at 2:55 ΠΜ, teo18480 said:

Golf plus 100000 χλμ μαμα αναρτηση την αλλαζουμε;;εχει σκληρύνει λιγο η αληθεια ειναι. Που πηγαινουμε με δυο μωρα εναμιση ετους στην καροτσα;;; Εννοειται αν υπαρχει καποια σχετικα φθηνη προταση και ανετη στην οδηγηση...

 

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

sachs στην ουσια ειναι τα ιδια με τα μαμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 10:36 ΠΜ, teo18480 said:


Ποια Sachs ομως;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

sachs super turing αυτα ειναι ιδια με τα μαμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2020 at 2:55 ΠΜ, teo18480 said:

Golf plus 100000 χλμ μαμα αναρτηση την αλλαζουμε;;εχει σκληρύνει λιγο η αληθεια ειναι. Που πηγαινουμε με δυο μωρα εναμιση ετους στην καροτσα;;; Εννοειται αν υπαρχει καποια σχετικα φθηνη προταση και ανετη στην οδηγηση...

 

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

 

Πριν βγούνε βιαστικά συμπεράσματα για τα αμορτισέρ,  καλο θα ειναι να γινει μια μέτρηση τους σε μάστορα η κατάστημα που ασχολείται με αμορτισέρ αναρτήσεις κτλ.

Να τα βάλει στο μηχάνημα και να τα δει.

 

Στο θεμα τώρα τι αμορτισέρ , τα SACHS ειναι Καλά,  αλλα κάποιο μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιο ειναι ακριβώς Τώρα) εχει όντως πλέων καταργηθεί, Ομως Πολύ σωστά ανέφερε ο thodoris91

 

Μια άλλη λύση ειναι τα  kayaba excel g καλό αμορτισέρ και τίμιο.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Με 100000 δεν μετρας τιποτα τα πετας


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 100000 δεν μετρας τιποτα τα πετας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγώ αυτής της γνωμης ειμαι. Σέβομαι την αποψη του ominous αλλα μεταχειρισμενο το πηρα ,κανω ενα εξοδο 150-200€ ,του βαζω αμορτισέρ & εχω το κεφαλι μου ήσυχο.Sachs μου ειπαν παντως πως ειναι τα πιο κοντα στα μαμα..

 

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nikdev said:

Με 100000 δεν μετρας τιποτα τα πετας


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

13 hours ago , teo18480 said:

Κι εγώ αυτής της γνωμης ειμαι. Σέβομαι την αποψη του ominous αλλα μεταχειρισμενο το πηρα ,κανω ενα εξοδο 150-200€ ,του βαζω αμορτισέρ & εχω το κεφαλι μου ήσυχο.Sachs μου ειπαν παντως πως ειναι τα πιο κοντα στα μαμα..

 

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

 

και τα γνήσια της VW Sachs είναι.

 

 

πληροφοριακά πάντως, στην Toyota Corolla που είχα αγοράσει ήταν με 170.000 χλμ. μοντέλο του 2001.

 

τα αμορτισέρ τα γνήσια της TOYOTA ήταν kayaba excel G.

 

αυτά τα αμορτισέρ τα άλλαξα σε αυτό το αμάξι όταν το αγωρασα για πρώτη φορά το 2018...!!!

 

είχαν είδη πετάξει λάδια.

 

 

του φίλου teo18480 στα χιλιόμετρα που έχει το αμάξι του , τα αμορτισέρ του έχουν πετάξει λάδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να τα αλλαξω. Σε δυο μηνες θα εχω δυο παιδακια μεσα και με ενδιαφερει μονο η ασφαλεια τους. Αμορτισέρ και λαστιχα ειναι προτεραιοτητα.
Οσονουπω θα παω σε αμορτισερα να τα αλλαξουμε. Προτεινετε καποιον;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , teo18480 said:

Εγώ σκέφτομαι να τα αλλαξω. Σε δυο μηνες θα εχω δυο παιδακια μεσα και με ενδιαφερει μονο η ασφαλεια τους. Αμορτισέρ και λαστιχα ειναι προτεραιοτητα.
Οσονουπω θα παω σε αμορτισερα να τα αλλαξουμε. Προτεινετε καποιον;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

 

να μην υπάρχει παρεξήγηση το κόστος δεν είναι απαγορευτικό για ένα σετ.

 

αλλά αν δεν έχουν χάσει την δύναμη τους και αντέχουν ακόμα γιατί να τα αλλάξει κάποιος...?

 

παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο το που πήγαινε το αμάξι.

 

αν ήταν για χρήση 4Χ4 εκεί φυσικό είναι να τα έχουν παίξει.

 

Link to comment
Share on other sites

 
να μην υπάρχει παρεξήγηση το κόστος δεν είναι απαγορευτικό για ένα σετ.
 
αλλά αν δεν έχουν χάσει την δύναμη τους και αντέχουν ακόμα γιατί να τα αλλάξει κάποιος...?
 
παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο το που πήγαινε το αμάξι.
 
αν ήταν για χρήση 4Χ4 εκεί φυσικό είναι να τα έχουν παίξει.
 

Ίσως η πιο ορθή λυση ειναι να παω να μου τα μετρήσουν. Εχουμε κανενα έμπιστο μαγαζι μεσω του φορουμ ;;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , teo18480 said:


Ίσως η πιο ορθή λυση ειναι να παω να μου τα μετρήσουν. Εχουμε κανενα έμπιστο μαγαζι μεσω του φορουμ ;;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

 

είσαι Αθήνα? 

 

 

επίσης να έχεις στα υπόψιν σου κάτι.

επειδή όπως έχει αναφερθεί και ποιο πίσω, ένα μοντέλο της Sachs έχει σταματήσει να βγαίνει.

να εχεις- έχετε το νου σας ότι υπάρχει περίπτωση αυτά είναι κομμάτια που έχουν μείνει σε stock στης αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Nai ναι Αθήνα μένω. Μαλλον θα λες για τα Sachs super Turing τα οποια μπορει να ειναι stock


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites


Ίσως η πιο ορθή λυση ειναι να παω να μου τα μετρήσουν. Εχουμε κανενα έμπιστο μαγαζι μεσω του φορουμ ;;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Για να μετρήσεις τα αμορτισέρ πρέπει να τα βγάλεις από το αυτοκίνητο.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ο ρελας τέτοιο μηχάνημα για αμορτισέρ?

 

Επειδή δεν εχω FB δες εδω πως ειναι ενα τέτοιο μηχάνημα (να εχεις μια εικόνα)

 

https://m.facebook.com/kalividisSuspension/posts/1989347631135885/

 

Και εδω παλι ενα αντίστοιχο για μηχανες

 

https://www.bikeit.gr/texnika-all/item/3890-texniko-dynamometro-anartiseon-db1

 

 

 

Αμορτισερομετρο, αλλα πληροφοριακά υπαρχουν 2 τύποι ο ενας μετράει την συνολική δύναμή τον αμορτισέρ, ειναι δηλαδή σαν αυτο που εχουν στα ΚΤΕΟ (και για αυτο πολλες φορες στο κτεο βλέπουμε κατι νούμερα οτι να ναι ,ακομα σε καινούργια αμορτισέρ)

 

Και το άλλο ειναι που μετράει το καθε αμορτισερ ξεχωριστά  αυτο που είπε και ο SkyNet.

Εκει θα Πρέπει να αφαιρεθούν απο το αμάξι 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ok αλλά να μου προτείνει καποιο αμορτισέρ ετσι οπως το θελω σιγουρα θα μπορει..κατι ανετο δλδ


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , teo18480 said:

Ok αλλά να μου προτείνει καποιο αμορτισέρ ετσι οπως το θελω σιγουρα θα μπορει..κατι ανετο δλδ


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Κατι θα βρείτε σε άνεση.

 

Κανε μια ερώτηση πάντως για το kayaba excel g ??? Να δεις τι θα σου πουν. 

 

 

Εγω που τα εβαλα ξανά στην Corolla που ειχα,  δεν μπορω να πω οτι ηταν κούτσουρο σαν αμορτισερ...:huh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το kyb excel g είναι πολύ τίμιο σαν αμορτισέρ, αλλά λογικά θα είναι σκληρότερο από τα εργοστασιακά...τα sachs έχουν κατεργηθει και τα syper touring και τα advantage βγάζει απλά ένα μοντέλο που γράφει σκέτο sachs και τίποτα άλλο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το kyb excel g είναι πολύ τίμιο σαν αμορτισέρ, αλλά λογικά θα είναι σκληρότερο από τα εργοστασιακά...τα sachs έχουν κατεργηθει και τα syper touring και τα advantage βγάζει απλά ένα μοντέλο που γράφει σκέτο sachs και τίποτα άλλο 

Τα οποία σε ανεση ειναι καλά θόδωρα;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το αντίστοιχο part number φαντάζομαι δε θα έχει τρομερή διάφορα...στο δικό μου μου έβαλε ο μάστορας για οχήματα με σπορ ανάρτηση κι έχει σκληρύνει αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό...επίσης τσεκαρε τα σινεμπλόκ ψαλιδιών τα δικά μου στα 100.000km είχαν κοπεί και του έβαλα από s3 (σκληραίνει αρκετά με τα s3 αλλά το τιμόνι η μέρα με τη νύχτα)

Edited by thodoris91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.