Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

καλη ειναι για εργοστασιακη δεν εχω παραπονο,την εχω χαμηλωσει κι ολας..αλλα αντι να πληρωσεις σαν εξτρα 1000+ ευρω,παρ το χωρις αυτην και βαλε μια kw v3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Στο 6αρι GTI που την φοράω είμαι ευχαριστημένος ! Τώρα αν θες κάτι πιο σπορ πας σε KW. Αλλά πιστεύω για την ελλάδα είναι ότι πρέπει.

Δεν έχουμε και τους καλύτερους δρόμους .

Link to comment
Share on other sites

Bilstein ολα τα αλλα ειναι απλα αντάρτησουλες!υπαρχουν και καλύτερες όπως h2sport κτλ

 

Για αυτό όλοι οι βελτιωτικοί οίκοι στα πανάκριβα αυτοκίνητα βάζουν KW ? :laugh:

 

π.χ. http://www.autoblog.gr/2012/10/29/melbourne-red-e92-m3-by-european-auto-source/

 

http://www.autoblog.gr/2012/08/17/nissan-gt-r-ii-by-vivid-racing/

 

http://www.autoblog.gr/2011/12/29/mercedes-benz-sls-amg-by-senner-tuning/

 

:frantics:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Με καλύπτει στην καθημερινόττητα κ στα ταξίδια, οπότε την ρυθμίζω αναλόγος τις απαιτήσεις μου.

Δεν ξέρω βέβαια εαν απαιτεί κάποιο service και τι γίνετε σε περίπτωςη που πρέπει να αλλαχτεί?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Με καλύπτει στην καθημερινόττητα κ στα ταξίδια, οπότε την ρυθμίζω αναλόγος τις απαιτήσεις μου.

Δεν ξέρω βέβαια εαν απαιτεί κάποιο service και τι γίνετε σε περίπτωςη που πρέπει να αλλαχτεί?

 

Δεν νομίζω ότι θέλει κάποιο service ή οτιδήποτε. Απλά όταν φθαρεί την αλλάζεις και βάζεις την ίδια αγοράζοντας την αναγκαστικά από την αντιπροσωπία.

Link to comment
Share on other sites

οταν φθαρει ευχομαι να μην εχουμε κριση και να πεταξουμε μια variant3 και ασε τον playmaker  να παιζει με τις bilstein των σπηλεων...:p

Link to comment
Share on other sites

βρε πατε καλα,,,η bilstein ps10 των σπηλαιων??? βρε αθεοφοβοι τι λετε!!!να σας καψει ο θεος τεν των αναρτησεων...

πλακα πλακα οταν μιλας για τετοια επιπεδα ps10-kw3 ειναι εφαμιλλη η ποιοτητα...το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι που να μπορουν να ρυθμισουν μια κw3...ειναι ποιο απαιτητικη απο οτι εχω καταλαβει σε σχεση με την ps10...για αλλα μοντελα των ιδιων αναρτησεων δεν ασχολουμαι και δεν ξερω..ειχα κw2 inox happy και τρενο ηταν.τωρα η dcc επισκευαζεται???οπως οι αλλες προαναφερομενες?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

βρε πατε καλα,,,η bilstein ps10 των σπηλαιων??? βρε αθεοφοβοι τι λετε!!!να σας καψει ο θεος τεν των αναρτησεων...

πλακα πλακα οταν μιλας για τετοια επιπεδα ps10-kw3 ειναι εφαμιλλη η ποιοτητα...το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι που να μπορουν να ρυθμισουν μια κw3...ειναι ποιο απαιτητικη απο οτι εχω καταλαβει σε σχεση με την ps10...για αλλα μοντελα των ιδιων αναρτησεων δεν ασχολουμαι και δεν ξερω..ειχα κw2 inox happy και τρενο ηταν.τωρα η dcc επισκευαζεται???οπως οι αλλες προαναφερομενες?

 

Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.

συμφωνω με τον quicksilver kw-pss10 pss9 εφαμιλλες ασε που αυτες οι αναρτησεις δεν ειναι ...τοσο δρομισιες. ειναι value for money για πιστα....(γιατι υπαρχουν και πιο ακριβες...). μπορουν ομως να σε καλυψουν και τα πιο ....μικρα (αδελφακια τους) μοντελα...

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ειναι μια πολυ καλη επιλογη για καθημερινη οδηγηση  και για πιο sport καταστασεις τωρα αν θες να μπεις στην πιστα υπαρχουν αγωνιστικες αναρτησεις



καλη ειναι για εργοστασιακη δεν εχω παραπονο,την εχω χαμηλωσει κι ολας..αλλα αντι να πληρωσεις σαν εξτρα 1000+ ευρω,παρ το χωρις αυτην και βαλε μια kw v3

θα ηθελα να μου πεις τον τροπο που την χαμηλωσες και αν συναντησες καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ειναι μια πολυ καλη επιλογη για καθημερινη οδηγηση  και για πιο sport καταστασεις τωρα αν θες να μπεις στην πιστα υπαρχουν αγωνιστικες αναρτησεις

θα ηθελα να μου πεις τον τροπο που την χαμηλωσες και αν συναντησες καποιο προβλημα

 

Ελατήρια κοινά πέρνει αλλά θα φθαρεί πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ελατήρια κοινά πέρνει αλλά θα φθαρεί πιο γρήγορα.

εχεις να μου προτεινεις εσυ καποια ελατηρια το πολυ μεχρι δυο ποντους χαμηλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θέλω να βελτιώσω το πολύ καλά στημένο gti 6. Δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με τις αναρτήσεις και μετά από αυτά που έχω ακούσει σε συζητήσεις, απέριψα τις ρυθμηζόμενες, οι οποίες είναι καλές, αλλά δημιουργούνται πολλά προβλήματα με τις ρυθμήσεις και την τοποθέτηση απο τα συνεργεία.

Επέλεξα τις bilstein B12 με eibach κόκκινα. Δεν τις έχω τοποθετήση, επειδή χαμηλώνουν υπερβολικά. 5cm μπρός και 3,5 πίσω. Δεν θέλω να χαμηλώσω το αυτοκίνητο (είναι ήδη 1,5 απο τα μικρότερου κυβισμού) πάνω απο 2cm.

Θέλω να μου απαντήσει κάποιος έμπειρος που γνωρίζει το θέμα : 1) άν πράγματι θα χαμηλώσει το αμάξωμα 5 / 3,5 (το ρωτώ επειδή σε παλαιό golf 4 1,6 που χαμήλωσα με h&r- bilstein sprint, το αυτοκίνητο δεν χαμήλωσε 3cm, όπως έγραφαν τα ελατήρια, αλλά περίπου 2cm μπρός και 1,5 πίσω).

2) Θα υπάρξει βελτίωση με την ανάρτηση αυτή;

3) Μπορώ σε αυτή την ανάρτηση, να βάλω άλλα ελατήρια ;(Απορίπτω τα προοδευτικά). Έχω δεί τα h&r μαύρα 3cm με κωδικό 28988-1 (δεν γνωρίζω άν είναι προοδευτικά). Θα συνεργαστούν καλά με τα αμορτισέρ ; Θα έχω βελτίωση με αυτό τον συνδυασμό ; Προτείνετέ μου αν γνωρίζετε καλά απο αναρτήσεις άλλα ελατήρια, ή άλλο συνδυασμό αμορτισέρ-ελατηρίων.

4) Τέλος θέλω να ρωτήσω αν μετά την τοποθέτηση θα γίνει ευθυγράμηση σύμφωνα με τα υπάρχοντα εργοστασιακά στοιχεία ή με στοιχεία της ανάρτησης (άν υπάρχουν ή άν δίνονται). 0ι σωστές ρυθμήσεις (ευθυγράμηση) πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο, γι αυτό πείτε μου (προτείνετε) ένα ή περισσότερα πολύ καλα συνεργεία, στη Β. Ελλάδα που να ασχολούνται αποκλειστικά με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.