Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

Τέτοια θέματα αναρτήσεων υπάρχουν πολλά.

Βασεις αναρτήσεων δεν υπάρχουν. Ή ακουσες λάθος ή αυτός που ρώτησες είχε πιεί κανα ποτηράκι...

Αρα 360€ + 80€ περαστικά+ευθυγράμμιση , συνολικό κόςτος είσαι μιά χαρά. Πάνε βάλτα και πες του να σου δείξει τις "βάσεις αμορτισέρ" βγάλτες μια φώτο να δούμε κι εμείς οι ανίδεοι τι εννοεί...

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα top mounts εννοεί ως βάσεις αμορτισέρ.......αλλά 130 ευρώ είναι υπερβολικό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Θα μπορούσε να τις ονομάσει και ως ενώσεις αμορτισέρ με θόλους.. Με αμάξωμα.. Ζεύξεις μπουκαλών με σασί εμα πράμα..

Όπως βολεύεται ο κάθε " μάστορας"... :)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια σαν συνολο;

 

Ημουν 8 χρονια χωρις αυτοκινητο και οταν ακουω τις τιμες για τα του αυτοκινητου με πιανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια σαν συνολο;

 

Ημουν 8 χρονια χωρις αυτοκινητο και οταν ακουω τις τιμες για τα του αυτοκινητου με πιανει κατι.

 

δεν νομίζω ότι είναι λογική τιμή στο δικό μου τα έβαλα με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση 300€  και τα advantage οχι τα απλά sachs σε golf v και όχι vi αλλα πόσο διαφορά να έχουν τα άλλαξα στα 90000 και δεν χρειάστηκε να αλλάξω top mounts

 

για ψάξου λίγο παραπάνω

 

διόρθωσα λάθος στην τιμή

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

top mounts στα 75000???μαλλον θα ειχε πιει αυτος!παντως για αυτο που θες οι ζακς ειναι αριστες!βαλε μονο τον κωδικο να δουμε ποιες ειναι γτ μου φαινονται φτηνες..

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη συνολικα ειναι ακριβη. Οπως ειπαν και τα παιδια για αντικαταστασης ειναι οτι καλυτερο στα μαμα, σκεψου οτι θα ειναι και λιιιγο πιο στιβαρο θα ειναι οπως το πηρες το αμαξι ενω μετα χλμ που εχεις τωρα ειναι πιο χαλαρο-ξεχαρβαλωμενο. Τα 6αρια φορανε 55αρι καλαμι, στο φωκα που ειχα ρωτησει τις ειχε 270 κομπλέ (4αδα,ευθυγραμιση,εργασια, φπα).Εκτιμω οτι και αλλα μαγαζια εκει γυρω θα παιζουν.  Επισης η sachs για τα 6αρια βγαζει μονο εναν κωδικο δεν συνεχιζει τα advantage. Ωστοσο μπορουν να μπουν επανω και αναρτησεις που φορανε πολλα 5αρια, αλλα μην το προτιμησεις αν θες μαμα καταστασεις. Τωρα το θεμα ειναι οτι στα χιλιομετρα σου, οταν σηκωσουν το αμαξι μπορεις να εχεις κανενα θεματακι πχ ζαμφορ το πιο κλασικο, τα οποια θα ειναι καλο να αλλαχτουν αν ειναι ψιλοσκιμενα.  δηλ υπολογισε +50-100ευρω για τετοια ψιλοπραματα,που αν θες και ειναι απαραιτητο αλλαζεις μιας και θα βγει η αναρτηση. Το λεω απλα για το budget σου. Μπορει να μην χρειαστεις και τιποτα. Top mounts συμφωνο με τους προηγουμενους ειναι χοντρο να αλλαξεις.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Top-mount συμφωνώ ότι είναι λίγα τα χιλιόμετρα να αλλαχτούν αλλά μπορούν να ελεγχούν τόσο οπτικά όσο και όταν το αυτοκίνητο είναι σηκωμένο με το να κουνήσεις τον τροχο μέσα-έξω και να δεις αν έχει κενά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ανοιγω καινουριο θεμα μιας κ δεν βρηκα αντιστοιχο για golf 6. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αντμιν.

Λοιπον, εχω ενα golf 6 με 75000χλμ και θελω να αλλαξω αμορτισερ. Δεν θελω πιο σλkηρες, ρυθμιζομενες κλπ. Θελω ιδια συμπεριφορα με τις μαμισιες για αυτο διαλεξα να βαλω αυτες που εχει απο τη μανα του (sachs).

Η τιμη τωρα μου ειπε 230 οι αναρτησεις 130 βασεις αμορτισερ (τι ειναι αυτο;;;;) και 80 ευρω ευθυγραμιση κ εργασια. Συνολο 440.

Πως σας φαινεται σαν τιμη; Υπαρχουν αλλες αναρτησεις (εκτος των μαμα) με τα ιδια περιπου χαρακτηρηστικα; Καποιο καταστημα να ρωτισω στην Αττικη, κατα προτιμηση Πειραια μπορειτε να προτεινετε; Γενικα οποιεσδηποτε προτασεις δεκτες.

Ευχαριστω ολους προκαταβολικα για τις απαντησεις

Τα top mount αν ανεβαινεις σε ραμπα η κεκλιμενο παρκινγκ για μεγαλο χτονικο διαςτημα ΙΣΩΣ να εχουν φθορα και να χρηζουν αλλαγης.

Σταματημενο το αμαξι στριβεις αριστερα τερμα μετα δεξια, αν δεν ακουγεται τιποτα αστα οπως ειναι και βαλε μονο αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και η δική μου ώρα για αλλαγή αμορτισερ. Εχω Golf VI 160 DSG (Highline) με 74.000 χλμ. Πλέον η ανάρτηση κοπανάει και ο έλεγχος μέτρησης των αμορτισέρ (και στο ΚΤΕΟ και στην αντιπροσωπεία) έδειξε ότι τα πίσω αμορτισερ έχουν πεθάνει και τα μπροστά είναι στο όριο. Την τιμή που μου έδωσαν στην αντιπροσωπεία (υλικό-εργασία-ευθυγράμμιση) την κρίνω απαγορευτική: 775,00 ευρώ με την έκπτωση!!!. Για όποιον γνωρίζει και θέλει να απαντήσει η ερώτήσεις μου είναι:

1. Καλάμι 55 ή 50 για το Highline? (έχω μπερδευτεί)

2. Θέλω την μαμά κατάσταση (σκληρότητα κλπ) καθώς το αμάξι είναι πρωτίστως οικογενειακό και δεν θέλω να κοπανάει.

3. Με τα όσα έχω διαβάσει δεξιά-αριστερά νομίζω ότι φοράει Sachs από το εργοστάσιο οπότε ποιο είναι το αντίστοιχο "μοντέλο" της Sachs που θα πρέπει να προσανατολιστώ?

4. Γνωρίζετε τιμές (στο περίπου) και που μπορούν να αγοραστούν και να τοποθετηθούν (Αττική - νότια ή δυτικά προάστεια)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλα τα VI 160 έχουν 55άρι καλάμι, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

 

Θέλω και εγώ να αλλάξω αμορτισέρ μετά από 5 χρόνια, έχω νορμάλ ελατήρια και τα Sachs ποτέ δεν μου άρεσαν.

Θέλω ελαφρώς σκληρότερα από μαμά κρατώντας τα μαμά ελατήρια (δεν θέλω χαμήλωμα) αλλά να μην κοπανάει και πολύ.

Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ bilstein Β4 (μαύρα) και B6 (κίτρινα). Τα μαύρα τα είχα στο polo και ήταν τρένο όσο άντεξαν (αρκετά χρόνια) αλλά υποψιάζομαι ότι το golf θέλει κίτρινα (φοβάμαι όμως μήπως κοπανάει υπερβολικά).

 

Ευπρόσδεκτα τα σχόλια, ευχαριστω προκαταβολικά

 

(edit/ μετά από ψάξιμο είδα ότι τα bilstein b6 έχουν άλλους κωδικούς για golf6 σε σχέση με golf5 και σύμφωνα με φορουμς εξωτερικού είναι σχεδόν 15% πιο μαλακά σε σχέση με του golf5, οπότε μάλλον σύντομα θα υπάρχει κίτρινο χρώμα κάτω από τους θόλους :crazysmile: )

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf 6 R-Line (160 PS) το οποίο ερχόταν εξαρχής από τη μάνα του με λίγο σκληρότερες αναρτήσεις και χαμηλωμένο. Όταν το αγόρασα ζήτησα τις κανονικές ανρτήσεις, μου είπαν όμως ότι το πακέτο με τις 17άρες ζάντες συμπεριλάμβανε αυτές τις αναρτήσεις και δε γινόταν να τις αλλάξω. Το αμάξι έχει γύρω στις 30.000χλμ απλά με έχει κουράσει λίγο γιατί στην παραμικρή ανωμαλία την "ακούει" όλο το αμάξωμα. Ακόμα και όταν ταξιδεύω εθνική κάνει 2πλάσιο θόρυβο από ένα αντίστοιχο με κανονικές αναρτήσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω τις αναρτήσεις του με ενός κανονικού Golf 6. Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί να γίνει αυτό ασφαλώς, δηλ δεν έχω την απαίτηση να μπαίνει σαν τραίνο στις κλειστές στροφές, δε θέλω όμως να μου γίνει εντελώς απρόβλεπτο το αμάξι αν πχ είναι σχεδιασμένες για διαφορετική κατανομή βάρους, διαφορετικές γωνίες ή δεν ξέρω τι άλλο.

Έχει κανείς κάποια άποψη; Και πόσο μπορεί να μου στοιχήσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος, γιατι δεν θυμαμαι αναλυτικα τον εξοπλίσμο του r-line. Νομιζω οτι εγραφε ενα γενικολογο "σπορ αναρτηση". Αυτο που κανει την διαφορα ειναι τα ελατηρια σου και οχι τα αμορτισερ. Αυτα ειναι ιδια με του του απλου πακετου, ενω τα ελατηρια σου 1,5 cm πιο χαμηλα. Ξαναλεω δεν ειμαι 100% σιγουρος, ομως στο λεω αυτο γιατι ο κωδικος αντικαταστασης αμορτισερ ΟΕΜ στα 6αρια ειναι ενας και δεν εξαρτατε απο R-line πακετα κτλ. Αντιθετα τα ελατηρια διαφερουν πχ αμα εισαι manual ή dsg, παει με το βαρος/αξονα. Οποτε ισως για ελατηρια πρεπει να ψαχτεις και οχι αμορτισερ. Αν μιλησεις με αντιπροσωπεία θα σου πουνε οτι εχουν οδηγια να μην βαζουν απλα ελατηρια στο r-line και το αντιστροφο, αλλα ζορισε τους λιγο θα σου πουνε. Οι τιμες ομως ειναι στα υψη καλυτερα να πας σε ενα μαγαζι εξω.

Παντως δεν νομιζω οτι τα ελατηρια 1,5 ποντο κατω σου κανουν τοσο πολυ κοπανημα..που να ειχες και το κλασικο 3 ποντο.Μηπως τα εχουν φτησει τα αμορτισερ σου και οι δρομοι της περιοχης σου ειναι χαλια? Για τον θορυβο σε ταξιδια μηπως συγκρινεις λαστιχο 205/55/16 με 225/45/17? Εκτος αμα ειχες αυτη την αισθηση εξαρχης οποτε θελεις περισσοτερη ανεση γενικοτερα.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Οντως, η συγκριση που κανω ειναι με ενα απλο golf 6 ενος φιλου μου, που εχει την απλη αναρτηση και 16αρες ζαντες με 205/55 λαστιχα (το δικο μου ειναι οπως ειπες 225/45/17). Για τον αυξημενο θορυβο στην εθνικη, αν ευθυνεται το πιο χαμηλοπροφιλο λαστιχο ενταξει, μπορω να συμβιβαστω. Το απλο golf ομως περναει απο οποιαδηποτε λακουβα και δεν καταλαβαινεις τιποτα, το δικο μου "ποναει", τρανταζεται ολοκληρο και ετσι ηταν απο την αρχη. Δεν το ειχα παρατηρησει μεχρι που περασαμε με το δικο του απο ενα σημειο που εγω σχεδον σταματαω για να μην το κοπανησω και ο φιλος μου δεν εκοψε καν και το τρανταγμα και ο θορυβος που εκανε ηταν στην κυριολεξια ανεπαισθητα! Δε θεωρω οτι εχει φαει πολυ ταλαιπωρια στα 30000χλμ που του εχω κανει, καθως πανω απο τα μισα ειναι σε εθνικη.

Link to comment
Share on other sites

Οντως, η συγκριση που κανω ειναι με ενα απλο golf 6 ενος φιλου μου, που εχει την απλη αναρτηση και 16αρες ζαντες με 205/55 λαστιχα (το δικο μου ειναι οπως ειπες 225/45/17). Για τον αυξημενο θορυβο στην εθνικη, αν ευθυνεται το πιο χαμηλοπροφιλο λαστιχο ενταξει, μπορω να συμβιβαστω. Το απλο golf ομως περναει απο οποιαδηποτε λακουβα και δεν καταλαβαινεις τιποτα, το δικο μου "ποναει", τρανταζεται ολοκληρο και ετσι ηταν απο την αρχη. Δεν το ειχα παρατηρησει μεχρι που περασαμε με το δικο του απο ενα σημειο που εγω σχεδον σταματαω για να μην το κοπανησω και ο φιλος μου δεν εκοψε καν και το τρανταγμα και ο θορυβος που εκανε ηταν στην κυριολεξια ανεπαισθητα! Δε θεωρω οτι εχει φαει πολυ ταλαιπωρια στα 30000χλμ που του εχω κανει, καθως πανω απο τα μισα ειναι σε εθνικη.

 

ο θόρυβος κύλισης που ακούς στην εθνική ευθύνονται τα λάστιχα που φοράει το αμάξι και μόνο αυτά. τώρα είναι πολύ λογικό να είσαι λίγο ποιο σκληρός από του φίλου σου που φοράει της απλές αναρτήσεις με ποιο μεγάλο προφίλ ελαστικού σε σχέση με το δικό σου.

 

τη λάστιχα φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχε από τη μάνα του, τα Bridgestone Turanza. Όταν τα αλλάξω θα μελετήσω λίγο το θέμα του θορύβου, αλλά δε μένω εκεί. Δε με ενοχλεί τόσο ο θόρυβος κύλησης, δε θα τον πρόσεχα καν αν δεν έμπαινα και σε άλλα παρόμοια αυτοκίνητα. Τη σκληρή ανάρτηση όμως τη βρίσκω ενοχλητική. Όχι τραγική, ούτε υπερβολική (σαν κάτι σπορ αναρτήσεις που έχω δει και όπως λέει κι ο Clarkson: "Περνάς πάνω από κέρμα και καταλαβαίνεις αν είναι κορώνα ή γράμματα!"), απλά ενοχλητική για τα δικά μου γούστα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Respect  στον Clarkson. To 205 λαστιχο ειναι πιο ησυχο/ανετο/οικονομικο απο το 245, νομιζω το καταλαβαινεις. Επειδη εχω κανει την μεταβαση το ξερω. Εχεις και το turanza που ειναι σκληρο ειναι και 1ης τοποθετησης εδεσε το γλυκο για τον θορυβο οπως ειπε ο gtse και σου κανει λιγο ζημια στην ανεση. Θα εισαι πολυ πιο ανετος αν αλλαζεις ελατηρια με νορμαλ και οταν ερθει ο καιρος ενα πιο μαλακο/αθορυβο ελαστικο πχ goodyear/dunlop/michelin/conti. Για τερμα ανεση αν βαλεις και 16αρες με 205/55/16, αλλα ανεβενεις σε κοστος αρκετα και κριμα το 55/16 θα σου χαλασει την σπορ εμφανιση + θα εχεις λιγοτερο κρατημα. Οτι σε βολευει.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Ζάντες δεν αλλάζω με τίποτα. Δίνουν πολύ ομορφιά και χαρακτήρα στο αμάξι, χώρια που η έκδοση R-Line έρχεται με προφυλακτήρες και spoilers που πάνε "γάντι" με τις ζάντες. Πιο ήσυχο ελεστικό θα βρω, είμαι σίγουρος, άλλωστε πλησιάζει και η ώρα τους. Αλλά επαναλαμβάνω, δε με ενοχλεί τόσο ο θόρυβος από τα ελαστικά. Οι αναρτήσεις είναι ένα κλικ πιο σκληρές (απ'ότι θεωρώ εγώ άνετο) και γι'αυτό ψάχνομαι να τις αλλάξω με τις απλές. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο ή αν είναι αδύνατο λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων, γωνιών κτλ (υπ'όψην ότι έχει και DSG).

 

@gtse

Λες τα ελαστικά από μόνα τους να κάνουν διαφορά στο "κοπάνημα"; Έχω τις αμφιβολίες μου, εκτός αν έχεις ανάλογη εμπειρία οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

1.ποσα χλμ εχεις μ αυτα τα λαστιχα?

2.κανε μια τραμπα με τα ζαντολαστιχα του φιλου σου να δεις διαφορες

3.παιζει να εισαι ο μοναδικος σ αυτο το φορουμ που δε θελει σφιχτη αναρτηση :D

Link to comment
Share on other sites

1) Κάτι λιγότερο από 30.000 χλμ

2) Σωστός... πως δεν το σκέφτηκα;

3) Το έχω καταλάβει... εξαρτάται όμως πως χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο και πως το θες να συμπεριφέρεται. Αν θες να διασκεδάζεις σε στροφιλίκια, οκ. Εγώ όμως το χρησιμοποιώ για ταξίδια (κυρίως εθνική) και πέρα-δώθε στο γραφείο. Για διασκέδαση και στροφιλίκια έχω τη μηχανή. Θα μου πεις πιο επικίνδυνη... στα μηχανοκίνητα όμως διασκέδαση και κίνδυνος πάνε χέρι-χέρι, σωστά; Στο αμάξι έχουμε τη ζώνη και τους αερόσακους, στη μηχανή έχω τη στολή του robocop και το μυαλό μου στο 200%!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gtse

Λες τα ελαστικά από μόνα τους να κάνουν διαφορά στο "κοπάνημα"; Έχω τις αμφιβολίες μου, εκτός αν έχεις ανάλογη εμπειρία οπότε πάω πάσο.

 

ναι θα έχουν μεγάλη διαφορά για παράδειγμα  από bridgestone πήγα σε michellin και νόμιζα πως μου έβαλα και ποιο μαλακή ανάρτηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζάντες δεν αλλάζω με τίποτα. Δίνουν πολύ ομορφιά και χαρακτήρα στο αμάξι, χώρια που η έκδοση R-Line έρχεται με προφυλακτήρες και spoilers που πάνε "γάντι" με τις ζάντες. Πιο ήσυχο ελεστικό θα βρω, είμαι σίγουρος, άλλωστε πλησιάζει και η ώρα τους. Αλλά επαναλαμβάνω, δε με ενοχλεί τόσο ο θόρυβος από τα ελαστικά. Οι αναρτήσεις είναι ένα κλικ πιο σκληρές (απ'ότι θεωρώ εγώ άνετο) και γι'αυτό ψάχνομαι να τις αλλάξω με τις απλές. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο ή αν είναι αδύνατο λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων, γωνιών κτλ (υπ'όψην ότι έχει και DSG).

 

@gtse

Λες τα ελαστικά από μόνα τους να κάνουν διαφορά στο "κοπάνημα"; Έχω τις αμφιβολίες μου, εκτός αν έχεις ανάλογη εμπειρία οπότε πάω πάσο.

 

Αφου τελικα θες μονο ενα "κλικ" ανεσης, οντως με τα ελαστικα θα δεις διαφορα. Επειδη εγραφες οτι τρανταζετε και σε εχει κουρασει το αμαξι σου προτεινα για ελλατηρια, αλλαγη διαστασης. Το R-Line δεν σου δινει υπερ-αναρτηση, ενα ελατηριο 1,5 ποντο κατω εχεις. Κατα την γνωμη μου μην πεταξεις λεφτα σε αμορτισερ. Τελος, μην συγκρινεσε με golf που φοραει 205/55/16. Αλλη συμπεριφορα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ιδιο αμαξι βγαλε αυτα τα λαστιχα που εχεις που ειναι για πεταμα και βαλε Continental Sport Contact 5 και ηρεμησες. Η αλλιως οτι W βρεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.