Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

@Patroklos

Δε θα το πιστέψεις... αυτά τα λάστιχα είχα υπ'όψη μου να βάλω... 

 

Θα κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή ελαστικών λοιπόν και βλέπω στη συνέχεια...

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Το golf 6 tsi 160 comfortline φοράει διαφορετικά ελατήρια απο το Highline?

Νομίζω πως μερικά highline που παρατηρώ είναι 1-2cm πιο χαμηλα ή είναι ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Το golf 6 tsi 160 comfortline φοράει διαφορετικά ελατήρια απο το Highline?

Νομίζω πως μερικά highline που παρατηρώ είναι 1-2cm πιο χαμηλα ή είναι ιδέα μου?

Ιδια ειναι μονο το r-line εχει 1,5 cm. Η παρατηρηση δεν βοηθα, μπορει να εχει aftermarket, φορτιο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Sticky και για τα 6άρια.

συγχωνεύτηκαν ιδία θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον που να εμπορεύεται και να κάνει εγκατάσταση αμορτισέρ (ή έστω μόνο να κάνει εγκατάσταση). Δεν θέλω coilover αλλά "εργοστασιακά" αμορτισέρ λόγω οικογένειας. Το αμάξι μου είναι Golf 6 160 DSG. Θα προτιμούσα νότια (Ν.Σμύρνη - σπίτι) ή δυτικά προάστια (Περιστέρι-εργασία) χωρίς αυτό να είναι must.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον που να εμπορεύεται και να κάνει εγκατάσταση αμορτισέρ (ή έστω μόνο να κάνει εγκατάσταση). Δεν θέλω coilover αλλά "εργοστασιακά" αμορτισέρ λόγω οικογένειας. Το αμάξι μου είναι Golf 6 160 DSG. Θα προτιμούσα νότια (Ν.Σμύρνη - σπίτι) ή δυτικά προάστια (Περιστέρι-εργασία) χωρίς αυτό να είναι must.

 

Ευχαριστώ

 

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58720&p=568432

 

Εγω εμεινα ευχαριστημενος και μου εκανε 6 ατοκες. Τα μαγαζια του σε βολευουν κ στις 2 περιπτωσεις. Αν θες εργοστασιακη κατασταση βαζεις sachs και τελιωσες.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Για εργοστασιακή κατάσταση μιλάω οπότε νομίζω ότι τα sachs είναι μονόδρομος. Επιβεβαίωσα τους σωστούς κωδικούς (311 863 και 310 950) από την zf γιατί όπου και αν ρώτησα δεν τους έφερναν. Εβαζαν από Golf 5 ή από Α3. Πάντως τα βρήκα από εξωτερικό με μεταφορικά 192 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Για εργοστασιακή κατάσταση μιλάω οπότε νομίζω ότι τα sachs είναι μονόδρομος. Επιβεβαίωσα τους σωστούς κωδικούς (311 863 και 310 950) από την zf γιατί όπου και αν ρώτησα δεν τους έφερναν. Εβαζαν από Golf 5 ή από Α3. Πάντως τα βρήκα από εξωτερικό με μεταφορικά 192 ευρω.

 

Πανω κατω η τιμη ιδια θα σου βγει μαζι με ευθυγραμμιση και περαστικα οποτε δεν ξερω αν αξιζει το εξωτερικο. Εσυ αποφασιζεις.

Edited by granset
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα golf 6 122 κια θελω να βαλω αμορτισερ - ελατηρια απο golf 6 gti (μεταχειρισμενα) 

μπαινουν ? και ποσο χαμηλωνουν το αυτοκινητο ?

 

ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω το Golf 6 Tsi και ενα φιλαρακι μου εδωσε Ελατηρια απο Golf 6 Gti. Και λεω να τα βαλω πανω στο δικο μου.Τι λετε θα χαμηλωση καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω το Golf 6 Tsi και ενα φιλαρακι μου εδωσε Ελατηρια απο Golf 6 Gti. Και λεω να τα βαλω πανω στο δικο μου.Τι λετε θα χαμηλωση καθολου?

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σηκωθεί το εμπρός μέρος του αυτοκινήτου αν τα βάλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο προλαλησαντας. Ψάξε καλύτερα για ολοκληρωμένη λύση με αμορτισέρ και αντίστοιχα ελατήρια

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχουμε ενα golf 6 tsi με Bilstein Sport αναρτηση και εργοστασιακα ελλατηρια.

Θελω να ρωτησω εαν τα ελλατηρια του Gti ειναι πιο χαμηλα απο τα κανονικα.

Το ρωταω αυτο γιατι θελω να το χαμηλωσω λιγο αλλα δεν θελω να παω στις λυσεις τον after market.

 

Σας ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχουμε ενα golf 6 tsi με Bilstein Sport αναρτηση και εργοστασιακα ελλατηρια.

Θελω να ρωτησω εαν τα ελλατηρια του Gti ειναι πιο χαμηλα απο τα κανονικα.

Το ρωταω αυτο γιατι θελω να το χαμηλωσω λιγο αλλα δεν θελω να παω στις λυσεις τον after market.

 

Σας ευχαριστω.....

βαλε ενα σετ ελατηρια eibach pro kit που κατεβαζουνε το αμαξι περι τους 2 και κατι ψιλα ποντους και θα εισαι κομπλε.Ασε που δεν ειναι σκληρα και το αμαξι θα ειναι ανετο σαν το εργοστασιακο περιπου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχουμε ενα golf 6 tsi με Bilstein Sport αναρτηση και εργοστασιακα ελλατηρια.

Θελω να ρωτησω εαν τα ελλατηρια του Gti ειναι πιο χαμηλα απο τα κανονικα.

Το ρωταω αυτο γιατι θελω να το χαμηλωσω λιγο αλλα δεν θελω να παω στις λυσεις τον after market.

 

Σας ευχαριστω.....

 

Μάθε αν η ανάρτηση που έχεις συνεργάζεται με ελατήρια χαμηλώματος σε πρώτη φάση και πράττεις ανάλογα.

Τα Β6 ΔΕΝ συνεργάζονται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Οταν λες αν συνεργαζονται το θες να πεις;

Bilstein sport εχω οχι coilover!

Θέλω να πω πολύ απλά ότι θα πρέπει να δεις σύμφωνα με τους κωδικούς της ανάρτησης σου αν μπορείς να βάλεις ελατήρια χαμηλώματος καθώς προφανώς αλλάζει το ύψος και η διαδρομή της ανάρτησης.

Αν αυτή τη στιγμή τα έχεις με μαμά ελατήρια είναι πιθανόν να μην συνεργάζονται. Αν βάλεις ελατήρια χαμηλωματος χωρίς τη σωστή ανάρτηση το μόνο που θα πετύχεις είναι να μειώσεις το χρόνο ζωής της σημαντικά καθώς και θα χάσεις σε άνεση.

 

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατί μπερδεύτηκα, τα ελατήρια που φοράει η ανάρτηση DCC και είναι χαμηλότερα κατά 1,5 εκατοστό μπαίνουν και στις απλές αναρτήσεις χωρίς DCC? Δηλαδή θα μπορούσε κάποιος απλά να βάλει αυτά τα ελατήρια και να χαμηλώσει λίγο το αμάξι ή πάμε πάλι στην λογική καταπόνεσης των αμαρτισέρ κτλ?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για ελατήρια σε gollf 6 tsi με αμορτισερ bilstein B8.  Mετά από 70 000 χλμ κουράζουν εντός πόλης μήπως χρειάζονται ανακατασκευή !!!

Edited by kyriakos88tsi
Link to comment
Share on other sites

δεν κουραζουν τα ελατηρια...αλλα τα αμορτισερ αρχιζουν και πλησιαζουν για rebuild.εκτος αν κουραζεσαι εσυ και το ριχνεις στην αναρτηση  :p

Link to comment
Share on other sites

δεν κουραζουν τα ελατηρια...αλλα τα αμορτισερ αρχιζουν και πλησιαζουν για rebuild.εκτος αν κουραζεσαι εσυ και το ριχνεις στην αναρτηση   :p

Έχει σκληρύνει η ανάρτηση και σε μικρά σαμαράκια τα νιώθω στην καμπίνα, σε μέτρηση που έγινε έδειξαν 85% και τα τέσσερα.

Edited by kyriakos88tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.