Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

On 16/7/2020 at 11:59 ΜΜ, teo18480 said:


Ίσως η πιο ορθή λυση ειναι να παω να μου τα μετρήσουν. Εχουμε κανενα έμπιστο μαγαζι μεσω του φορουμ ;;;


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Καλημέρα,

πήγαινε σε ένα ΚΤΕΟ και ζήτησε να σου κάνουν εκούσιο έλεγχο μόνο στην ανάρτηση. Λογικά θα σου ζητήσουν 5€.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πηγα και ρωτησα σε εξουσιοδοτημένο καταστημα στην Καβάλας τα μαμα αμορτισέρ και μου εδωσε μια τιμη 441€-25%
Τελικη 330€ χωρις βεβαια την εργασια
Αξιζει λετε την αγορα ή να προχώρησε σε aftermarket?????
58d0f70f6705cc0a2dccdd4abd3ce884.jpg
bb6c4a853da7f026ed3026397c750b50.jpg


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , teo18480 said:

Καλημέρα. Πηγα και ρωτησα σε εξουσιοδοτημένο καταστημα στην Καβάλας τα μαμα αμορτισέρ και μου εδωσε μια τιμη 441€-25%
Τελικη 330€ χωρις βεβαια την εργασια
Αξιζει λετε την αγορα ή να προχώρησε σε aftermarket?????
58d0f70f6705cc0a2dccdd4abd3ce884.jpg
bb6c4a853da7f026ed3026397c750b50.jpg


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

 

Σαν λογική νορμάλ τιμή μου ακούγεται εμένα :hi:

Link to comment
Share on other sites

€598 - 25% = €448 η κανονική σειρά

€441 - 25% = €330 η οικονομική (eco) σειρά

€190 Sachs οεμ εμπορίου.

Διαλέγουμε και περνουμε. Τιμές για ολα τα βαλάντια!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , teo18480 said:

Καλημέρα. Πηγα και ρωτησα σε εξουσιοδοτημένο καταστημα στην Καβάλας τα μαμα αμορτισέρ και μου εδωσε μια τιμη 441€-25%
Τελικη 330€ χωρις βεβαια την εργασια

Για τα γόνατα καλο ειναι να αλλάζουν και τα top mounts μαζί με τα "ρουλεμαν" που δεν ειναι και ιδιαίτερα φθηνά.

 

Μήπως σου ειπαν το κόστος τοποθέτησης?

Link to comment
Share on other sites

Για τα γόνατα καλο ειναι να αλλάζουν και τα top mounts μαζί με τα "ρουλεμαν" που δεν ειναι και ιδιαίτερα φθηνά.

 

Μήπως σου ειπαν το κόστος τοποθέτησης?

Oxi δεν μου ειπαν...

Φανταζομαι θα κανει κανενα 100αρικο ευκολα!

 

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε golf vi hatchback (δεν ξέρω αν φοράει τα ίδια με το plus) είχα δώσει 350€ για 4αδα sachs + top mounts skf με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση (250€ τα υλικά +100€ εργατικά κι ευθυγράμμιση)

Edited by thodoris91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες , ειμαι κατοχος ενος Mk6 Tsi 160 DSG Ηighline . Eβαλα ηδη 18αρες 18*8 ΕΤ40 και ψαxνομαι για αναρτηση διοτι αυτη που φοραει τωρα ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη και παμε σιγα σιγα για αλλαγη . Πριν απο το 6αρι ειχα ενα 5αρι gti και ακομα και με την στοκ αναρτηση sachs που φοραγε ημουν αρκετα ικανοποιημενος και απο αποδοση αλλα και απο υψος .

Τωρα με το 6αρι εχω ξενερωσει και στα 2 ....

Οποτε στοχος ειναι να φτασουμε σε ενα επιπεδο GTI στην αποδοση αλλα και στην ανεση ...

Η σκεψη μου ηταν να βρω τους εργοστασιακους κωδικους απο ενα 6αρι R-Line και να το συνδυασω με το Eibach pro 3cm ελατηριο . 

 

Μεχρι τωρα εχω βρει τα παρακατω απο autodoc που λογικα θα γινει και η παραγγελια 

 

 

Monroe OESpectrum Front  95,00 €   95,00 €  https://bit.ly/3zlwxoI
Monroe OESpectrum Rear  70,00 €   70,00 €  https://bit.ly/3AlSYM4
Eibach Pro Kit 3cm  140,00 €   140,00 €  https://bit.ly/39fL4YB
Bilstein Top Mount  70,00 €   70,00 €  https://bit.ly/3Csct6l

 

Με τα παραπανω παμε σε ενα συνολο 375 με τοποθετηση (κολλητος μηχανικος) , χωρις ευθυγραμμιση

 

Φυσικα οι ερωτησεις μου ειναι αρκετες γτ δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με αναρτηση , η GTi στοκ με καλυπτε παντα ... 

 

1)Η σπεκτρουμ σειρα της monroe ειναι καλη ? την επελεξα γτ ειναι η μοναδικη απο τις επώνυμες που βρηκα (με τον κωδικο του RLine) που ανεφερε καθαρα οτι προκειται για σπορ σειρα ( ειχε κωδικο και για την απλη ) ενω πχ τα bilsteinB4 , Κονι πορτοκαλι και kayaba λεγανε "για οχημα χωρις σπορ αναρτηση" 

 

2) Τα φοβαμαι τα Eibach οτι θα ειναι πολυ χαμηλο , τωρα εχω 4cm απο το θόλο ,  θελω να πεσω στα 2cm οχι στο 1 , μηπως να επιλεξω κατι αλλο ? οπως ελατηριο απο 5αρι GT ? Και λεω για 5αρι GT γτ ξερω οτι μπορω να το βρω ευκολα σε αντιθεση με το 6αρι RLINE 

 

3) Υπαρχει διαθεσιμη μεταχειρισμένη ολοκληρη αναρτηση στοκ απο 5αρι GTI , oλοι μου λενε οτι δεν κανει λογω βαρους , αλλα το 6αρι μου ειναι DSG ενω η αναρτηση που εχω βρει (φιλου που εβαλε coilovers) ειναι απο manual  , σιγουρα δεν κανει ? 

 

4) Τοp mounts μπροστα , πανω στο link εχω αντικαταστασης τα δικα του , μηπως βαλω απο S3 που λενε ολοι ? Η μηπως παιζει να υπαρχει αλλη λυση φθηνοτερη , πχ μονο ρουλεμαν ? παντως δεν ακουω κατι απο μπροστα και ξερω πως κανει οταν εχει θεμα , σκεφτομαι μην τα αλλαξω και καθολου ... 

 

5) Εσεις εχετε καποια αλλη προταση μεχρι 300 ευρω ακομα και με μεταχειρισμενα πραγματα , δεν εχω θεμα να ψαξω λιγο παραπανω ...

 

6) Σιγουρα θελω σινεμπλοκ ψαλιδιων μπροστα , μπορει καποιος να με βοηθησει με την επιλογη ? 

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα :D 

Edited by Ph0en1xTsi
Ειχα ενα λαθος λινκ
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες θα πήγαινα σε bilstein b6 με τα ελατηρια που εχεις ηδη.

Για Τα silent blocks, αλλαξε τα εμπρος καρουλια με μαμα τα πισω με cupra/s3.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κ η sachs αμορτισέρ για σπορ έκδοση τα έχω βάλει στο δικό μου 6αρι κι είναι κ άνετο κ πιο δεμένο από μαμά, top mounts είχα βάλει skf και σινεμπλόκ s3 πίσω κ μαμά μπροστά...για ελατήρια τα χαμηλώματος βέβαια δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τέτοιου είδους αμορτισέρ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf VI (1.4 160ps) του 2009 με περίπου 150.000χλμ. Θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή αμορτισέρ μετά από τόσα χρόνια. Ίσως το άργησα κιολας αλλά στις μετρήσεις του δεν έδειχναν και πολύ καταπονημένα μέχρι στιγμής. Τι έχετε να μου προτείνετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ευχαριστημένος με τα μαμά θα σου πρότεινα τα sachs... καλό θα είναι να αλλάξεις και top mounts μαζί 

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από έρευνα  για μελλοντική αλλαγή αμορτισέρ στο 6αρι σε γνωστό έμπορο αποκλειστικά με αμορτισέρ στην Φρατζή ,έβγαλα λαβράκι ότι πλέον  τα koni FSD επισκευάζονται ,αρκεί το part number τους να αρχίζει με 8. Ισχύει ή με δούλευε !?

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο δε γνωρίζω, αλλά γενικά απ' ο.τι ξέρω με την επισκευή δε γίνεται όπως ήταν αρχικά γιατί γίνεται από αέρος λαδιού σκέτο λαδιού 

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2021 at 7:37 ΜΜ, thodoris91 said:

Βγάζει κ η sachs αμορτισέρ για σπορ έκδοση τα έχω βάλει στο δικό μου 6αρι κι είναι κ άνετο κ πιο δεμένο από μαμά, top mounts είχα βάλει skf και σινεμπλόκ s3 πίσω κ μαμά μπροστά...για ελατήρια τα χαμηλώματος βέβαια δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τέτοιου είδους αμορτισέρ

Έχουμε part number εργοστασίου για τα sillentblock ;

καθώς θέλω να τα αλλάξω τα δικά μου έχουν 110k χλμ και στο ΚΤΕΟ έχω διαφορά 15% αριστερό με δεξί στο τζόγο μέτρο .(ξέρω μπορεί να είναι κ αμορτισέρ αλλά θέλω να αρχίσω από εκεί λόγο κόστους ) .Μιλαω για 55αρι καλάμι ανάρτησης σε golf 6 tsi 122.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.