Jump to content
ktm25089

Φρενα Εμπρος Απο Porsche Boxter

Recommended Posts

το εχει κανει κανεις?
σε μερικες μερες ερχονται τα υλικα που θελω και θα σας ανεβασω φωτο.
μερικα βασικα,
η δαγκανα ειναι monoblock και παναλαφρη.οχι διαιρουμενη σαν τα περρισοτερα και πανακριβα κιτ :p
ειναι τετραπιστονα
ειναι brembo
μπαινουν στους μαμα δισκους 312 του GTI
Εχουν αρκετα περισσοτερη δυναμη απο τα μαμα μονοπιστονα και δεν "τελειωνουν" ευκολα
σε συγκριση τωρα με τα μαμα GTI και S3 η R32.Απο το GTI ειναι ελαφρυτερα σχεδον 2 κιλα σε καθε πλευρα με τους ιδιους δισκους.Απο το R32 και το S3 εχουμε μια διαφορα περιπου στα 10 κιλα!!!!!!!!!!!!! ανα πλευρα!!
να παρω μερικα μετρα για τις βασεις που θα κανω και ετοιμα για τοποθετηση!!
Και μια φωτο απο 17αρες ζαντες τοποθετημενες.η φωτο ειναι λιγο πλαγια και φαθνεται περιεργα τοποθετημενη η δαγκανα.Οπως και εβαλε αυτοκολλητο brembo αντι για το πορσε που επρεπε να εχει
17rim.jpg

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο.Μεγειές και πάλι μεγειές.Ε ρε τι σου κάνουν οι "κακές" συναναστροφές!!!:tongue:Βλέπω έπεσε πολύ δουλειά.Αν θέλεις βοήθεια σφύρα.Άντε και καλά φρεναρίσματα.:thumbsup:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε ΠΟΛΥ δουλεια.Ελα,κερναμε καφε γιατι ενα ζευγαρι χερια ακομα ποτε δεν ειναι κακο.

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε ΠΟΛΥ δουλεια.Ελα,κερναμε καφε γιατι ενα ζευγαρι χερια ακομα ποτε δεν ειναι κακο.

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

καλη αναβαθμιση φρενων που θα ευχαριστηθεις.προσοχη απαιτειται μονο στην σωστη και με ακριβεια κατασκευη των βασεων των δαγκανων ενω και το υλικο κατασκευης πρεπει να ειναι πολυ καλο. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μελετωντας στο εξωτερικο παρατηρησα πως ειναι απο τις πιο αποτελεσματικες λυσεις στα 4αρια.. Με το καλο να ολοκληρωθει και να θαυμασουμε το μερακι σου σε τετοιου ειδους αναβαθμισεις.

Υ.Γ ο ταξιδιωτης καλοπερναει κι εσυ στη δουλεια ε; χαχα!! Γιωργο (professor) τα βλεπεις; :-D :-D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ ο ταξιδιωτης καλοπερναει κι εσυ στη δουλεια ε; χαχα!! Γιωργο (professor) τα βλεπεις; :-D :-D

Γειά σου Μπιλ!!!!!

Το καψόνι πάει σύννεφο.......

Νέο παιδί είναι ας δουλέψει τώρα που μπορεί.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα που να ξερει τι τον περιμενει μολις γυρισει!!!Με την ευκαιρια αλλαξα και τα πισω τακακια σημερα γιατι εχω 85.000 και ημουν ακομα με τα μαμα.Πιστευω καμια 10αρια ακομα εβγαζαν.Κ

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

το κιτακι ολοκληρωθηκε.Αυριο εχει αμμοβολη και ασταρι και μεθαυριο κοκκινο χρωμα.

DSC00087.jpg

Αύριο θα έρθω να ελέγξω από κοντά την δουλειά και αναλόγως να σε βαθμολογήσω.B)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαμε εγινε η ειδικη αμμοβολη.Βασικα ειναι ενα ιδιαιτερο και ολιγον πανακριβο μηχανημα.Το οποιο ψακαζει μικροσκοπικα πλαστικα σφαιριδια με αποτελεσμα να καθαριζει μονο και να μην πληγωνει καθολου το μαλακο μεταλλο.

DSC00089.jpg

Μετα το καθαρισμα εγινε παρασμα 2 χερια με ειδικο ασταρι για αλουμινιο και πηραν αυτο το περιεργο χρωμα.Αυριο θα πεσει 2-3 χερια κοκκινο μετα αυτοκολλητα και μετα βερνικι.Και μετα ερχονται οι δισκοι και πρεπει να φτιαχτουν βασεις και αποστατες για τις ζαντες.Εχει ακομη δουλιτσα............ :startle:

DSC00090.jpg

proffesor περιμενω βαθμολογια!!!

Edited by ktm25089
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαμε εγινε η ειδικη αμμοβολη.Βασικα ειναι ενα ιδιαιτερο και ολιγον πανακριβο μηχανημα.Το οποιο ψακαζει μικροσκοπικα πλαστικα σφαιριδια με αποτελεσμα να καθαριζει μονο και να μην πληγωνει καθολου το μαλακο μεταλλο.

DSC00089.jpg

Μετα το καθαρισμα εγινε παρασμα 2 χερια με ειδικο ασταρι για αλουμινιο και πηραν αυτο το περιεργο χρωμα.Αυριο θα πεσει 2-3 χερια κοκκινο μετα αυτοκολλητα και μετα βερνικι.Και μετα ερχονται οι δισκοι και πρεπει να φτιαχτουν βασεις και αποστατες για τις ζαντες.Εχει ακομη δουλιτσα............ B)

DSC00090.jpg

proffesor περιμενω βαθμολογια!!!

Γιώργο 20 με τόνο προς το παρόν!!!:yahoo:

Φρενάρες πήρες!!!Αυτό που μου προξένησε εντύπωση είναι ότι είναι πανάλαφρες οι δαγκάνες.:startle:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ελαφριες απο την μαμα δαγκανα του gti.Αρκετα θα ελεγα.οταν βγαλω την δικια μου θα μετρησω διαφορα σε βαρος.επισης ειναι πιο ελαφριες και απο τις αντιστοιχες brembo γιατι ειναι monoblock και οχι 2 κομματια οπως σχεδον ολες του εμποριου :startle: Κατι ξερει η πορσε!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ελαφριες απο την μαμα δαγκανα του gti.Αρκετα θα ελεγα.οταν βγαλω την δικια μου θα μετρησω διαφορα σε βαρος.επισης ειναι πιο ελαφριες και απο τις αντιστοιχες brembo γιατι ειναι monoblock και οχι 2 κομματια οπως σχεδον ολες του εμποριου :startle: Κατι ξερει η πορσε!!

Άντε τώρα ,με το καλό να γίνουν οι βάσεις και όλα τα υπόλοιπα και να δούμε φωτό τοποθετημένα!!!B)

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ελαφριες απο την μαμα δαγκανα του gti.Αρκετα θα ελεγα.οταν βγαλω την δικια μου θα μετρησω διαφορα σε βαρος.επισης ειναι πιο ελαφριες και απο τις αντιστοιχες brembo γιατι ειναι monoblock και οχι 2 κομματια οπως σχεδον ολες του εμποριου :startle: Κατι ξερει η πορσε!!

Kούκλες οι δαγκάνες! Καλοφόρετες!

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο 3 χερια χρωμα 2Κ μεριμενουν κρεμασμενες να στεγνωσουν.Αντε να μπουν και τα αυτοκολλητα να τελειωνουμε απο εκει :thumbsup:

paint2.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα τα αυτοκολητα ριξε και βερνικι απο πανω.εγω ετσι εκανα στις δικες μου,ωστε να φενετε σαν αερογραφια το αυτοκολητο,και φυσικα να προστατευεται κι ολας.μην ξεχασεις το βερνικι να εχει σκληριντη για θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

αντε καλη επιτυχια φιλε!τι διαμετρος δισκου θα βαλεις?323 αν θυμαμαι καλα εχουν οι πισω των μποξτερ?

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη ειναι απο το απλο και οχι το S.Το απλο φοραει μπροστα 310.Απο το S δεν χωρουσαν στα 17αρια με μεγαλο δισκο.Οποτε θα βαλω τον μαμα 312 απο το GTi.Ειναι καλη αναβαθμιση εαν σκεφτεις οτι ειναι τετραπιστονο σε σχεση με το απλο μονοπιστονο και ειναι παναλαφρη η δαγκανα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το συζηταω ειναι πολυ καλη αναβαθμιση!σιγουρα ειναι και καλυτερο απο το εβαζες σαν τα δικα μου τα βαριδια.και μονοπιστονα και 345 δισκος,ολα μασιφ σιδεριά!μονο μην βαλεις τακακια feroddo ds2500,μιλαμε τσιριζουν πριν ακομα πατησω φρενο!τι να την κανω την αποδοση οταν νομιζεις διπλα σου σταματαει scania επικαθημενο με 24 τονους φορτιο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως τα ιδια φρενα εχω παρει και εγω να βαλω στο δικο μου αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει!Εγω τα πηρα 140 ευρω μονο δαγκανες χωρις τιποτα αλλο και εχω μαζεψει τα υπολοιπα!Μπαινει μεχρι 330 δισκος σε αυτη τη δαγκανα χωρις ομως να ακουμπαει ολο τον δισκο το τακακι και θελει 17αρα...Και εγω θα τα βαλω με δισκο 312χ25!Ανταπτορες που θα φτιαξεις και ποσο σου ζητησαν περιπου γιατι εχω ακουσει κατι τρελες τιμες...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο 3 χερια χρωμα 2Κ μεριμενουν κρεμασμενες να στεγνωσουν.Αντε να μπουν και τα αυτοκολλητα να τελειωνουμε απο εκει :thumbsup:

paint2.jpg

Κούκλες έγιναν!!!Τέλεια η βαφή!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.