Jump to content
ktm25089

Φρενα Εμπρος Απο Porsche Boxter

Recommended Posts

140 ευρω κανουν τα ΖΙΜΜΕΡΜΑΝΝ τα τρυπητα.

400 οπως σου ειπα ειναι παραπανω τιμη απο τις δαγκανες :clapping:

ο βασικος στοχος αυτου του κιτ ηταν το value for money και να χρησιμοποιησω φτηνα ΟΕΜ ανταλλακτικα.

Πραγματικα πιστευεις οτι τα 9 χιλιοστα μεγαλυτερος δισκος σε ακτινα θα κανει τοση μεγαλη διαφορα??Εγω παντως απο την αρχη που το σχεδιαζα δεν μπηκα σε αυτην την φασαρια να δωσω και 260 ευρω παραπανω μονο για δισκους.Με αυτην την διαφορα περνω και τις πισω τετραπιστονες δαγκανες που θελω και μετα ελα να συγκρινουμε φρενα ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται που και ποσο θα τις βρω και το βασικοτερο σε τι κατασταση.

Τα 400 που λεω ειναι δαγκανες απο παλιατζη.Αυτες που εβαλα εγω σε εμενα στον Σαββα και στον Κοσμα ηθελαν δουλιτσα αρκετη για να ειναι ασφαλης δαγκανες.Οποτε εχουμε παραπανω κοστος.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο new holland!ειδα μια κοντρα ανεστη και peolinio ολα τα λευτα ξερεις αυτες με τα σχοινια!δεν σε ειχα για γνωστη παντως και απο τρακτερ!αντε μεχρι ferrari lambo κτλ :D

stelio εμενα τα φρενα μου ειναι αγκυρες οπως τα χω κανει σε σχεση με αλλα golf!μια φορα μαλιστα απο το ποσο καλα πιαναν εμπαινε μονο το abs και πηγα να πεθανω....αν εβαζα παντως θα βαζα διαιρουμενα brembo...φιλε ktm πιο μοντελο φοραει απο μαμα τετοια?να το ψαξουμε!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

stelio εμενα τα φρενα μου ειναι αγκυρες οπως τα χω κανει σε σχεση με αλλα golf!μια φορα μαλιστα απο το ποσο καλα πιαναν εμπαινε μονο το abs και πηγα να πεθανω....αν εβαζα παντως θα βαζα διαιρουμενα brembo...φιλε ktm πιο μοντελο φοραει απο μαμα τετοια?να το ψαξουμε!

Τα διαιρούμενα της brembo (328x28) τσάμπα είναι, μόνο 2.500+ euro κάνουν :p

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

δειτε λιγο τα brembo του evo 9 ! υπαρχει περιπτωση να μπαινουν σε εμας χωρις ανταπτορες?

http://www.gophoto.it/view.php?i=http://motoiq.smugmug.com/MotoIQ/Project-Cars/Project-Mitsubishi-EVO-X/IMG3604/753592166_Va9wC-L.jpg

δειτε την brembo δαγκανα!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν δεν μπαίνουν χωρίς αντάπτορες και μπορείς και οικονομικά να τις βάλεις, θα πεις οχι ?

θα μας τρελάνεις ρε φιλαράκι ? (φιλικά πάντα το λέω)

ας μπαίνουν και με αντάπτορες, τι έγινε δηλ. ?? τόσα ευρωπουλα θα στοιχίζουν, δώσε και κάτι για αντάπτορες κι είσαι άρχοντας !

πάντως η φώτο είναι καύ@λα !!

Link to comment
Share on other sites

χαλανε την γεωμετρια του αυτοκινητου με ανατπτορες .ο νοων νοειτο...εγω θα παω δαγκωτο σε οποιο κιτ δεν θελει ανταπτορες για να μπει στο δικο μμου αυτοκινητο...αλλα αυτα εγω....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν δεν μπαίνουν χωρίς αντάπτορες και μπορείς και οικονομικά να τις βάλεις, θα πεις οχι ?

θα μας τρελάνεις ρε φιλαράκι ? (φιλικά πάντα το λέω)

ας μπαίνουν και με αντάπτορες, τι έγινε δηλ. ?? τόσα ευρωπουλα θα στοιχίζουν, δώσε και κάτι για αντάπτορες κι είσαι άρχοντας !

πάντως η φώτο είναι καύ@λα !!

καλησπερα φιλε!

αν μπεις να ψαξεις ποσο φτηνα μπορεις να παρεις ενα ζευγαρι δαγκανες θα δεις οτι με 300-350 ευρω περνεις πολυ καλης καταστασης, οστοσο οι αποστατες στοιχιζουν γυρο στα 200 ευρω οποτε καταλαβαινεις οτι αυτα που λες αλλαζουν!

ακομα θα ηθελα η δαγκανα να μπει στο ακρο χωρις "πατεντες"!

χαλανε την γεωμετρια του αυτοκινητου με ανατπτορες .ο νοων νοειτο...εγω θα παω δαγκωτο σε οποιο κιτ δεν θελει ανταπτορες για να μπει στο δικο μμου αυτοκινητο...αλλα αυτα εγω....

χωρις ανταπτορες λιγο χλωμο

νομιζω απ τα ελαχιστα που μπενουν χωρις ανταπτορες ειναι τα hispec στα δικα μας

παιδια μην μπερδευεστε... αλλο ανταπτορες αναμεσα σε δαγκανε και ακρο και αλλο αποστατες στην ζαντα!

για αποστατες δεν το συζηταμε καν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω τις δαγκανες που κοιτατε και παρεπιπτοντως τις πουλαω κιολας θελουν ανταπτορες να μπουν και μπορεις να χρησιμοποιησεις το μαμα δισκο 312χ25 και εχει τεραστια διαφορα απο τις μαμα δαγκανες λογω πιστονιων και μονο!Οσων αφορα τους ανταπτορες δεν χαλανε τη γεωμετρια του αυτοκινητου καθως ειναι αλουμινιο και πανλαφρο και μπαινει πανω στο ακρο!Επισης οπως προειπατε πεζει ρολο το offset τις ζαντας και το σχεδιο τεραστιο ρολο

Αυτες που δινω εγω περνουν μεχρι 330χ28 και σιγουρα θελουν 17αρα!

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2950691/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω τις δαγκανες που κοιτατε και παρεπιπτοντως τις πουλαω κιολας θελουν ανταπτορες να μπουν και μπορεις να χρησιμοποιησεις το μαμα δισκο 312χ25 και εχει τεραστια διαφορα απο τις μαμα δαγκανες λογω πιστονιων και μονο!Οσων αφορα τους ανταπτορες δεν χαλανε τη γεωμετρια του αυτοκινητου καθως ειναι αλουμινιο και πανλαφρο και μπαινει πανω στο ακρο!Επισης οπως προειπατε πεζει ρολο το offset τις ζαντας και το σχεδιο τεραστιο ρολο

Αυτες που δινω εγω περνουν μεχρι 330χ28 και σιγουρα θελουν 17αρα!

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2950691/

Φίλε μου καλησπέρα.Σου έχω στείλει πμ και αλλού.

Τα δικά σου φρένα είναι τα πισινά από οτι αναφέρεις.Ενω τα παιδιά βάζουν τα μπροστινά.

Ξέρει κανείς να μας πει ποια η διαφορά μεταξύ πισινών και μπροστινών του boxter??

Mε ενδιαφέρει να κάνω μια τέτοια αναβάθμιση πάντως.

ktm ενα π.μ. το τηλ. σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί χτύπησα κάτι τηλέφωνα σε διάφορα μαγαζιά με φρένα διότι τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι πολύ για αλλαγή φρένων.

Οσο αναφορά τώρα τις δαγκάνες του boxter.Σκέφτομαι να καταλήξω σε αυτές αλλά έλεγα μήπως έβαζα λίγο μεγαλύτερο δίσκο χαρακτό.

Κάποιοι μου είπαν οτι οι ο ιδανικότερος δίσκος είναι ο 312 που φοράω είδη.Ρώτησα για τον 330χ28 αλλά δεν μπαίνει λόγο πάχους διότι βρίσκουν οι πίροι και θέλουν κόψιμο για να μπουν.Το ίδιο μου είπε και για τα 323.

Οπότε οι επιλογές είναι:

1)ή τις boxter στους μαμά δίσκους.

2)ή τις boxter σε δίσκους galfer 312 χαρακτούς τρυπιτούς (με κόστος +200-300ευρώ ανάλογα τους δίσκους)

3)ή φρένα S3 και ξεμπέρδεψα μια και καλή έχοντας δίσκο 345mm.

Edited by blackman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί χτύπησα κάτι τηλέφωνα σε διάφορα μαγαζιά με φρένα διότι τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι πολύ για αλλαγή φρένων.

Οσο αναφορά τώρα τις δαγκάνες του boxter.Σκέφτομαι να καταλήξω σε αυτές αλλά έλεγα μήπως έβαζα λίγο μεγαλύτερο δίσκο χαρακτό.

Κάποιοι μου είπαν οτι οι ο ιδανικότερος δίσκος είναι ο 312 που φοράω είδη.Ρώτησα για τον 330χ28 αλλά δεν μπαίνει λόγο πάχους διότι βρίσκουν οι πίροι και θέλουν κόψιμο για να μπουν.Το ίδιο μου είπε και για τα 323.

Οπότε οι επιλογές είναι:

1)ή τις boxter στους μαμά δίσκους.

2)ή τις boxter σε δίσκους galfer 312 χαρακτούς τρυπιτούς (με κόστος +200-300ευρώ ανάλογα τους δίσκους)

3)ή φρένα S3 και ξεμπέρδεψα μια και καλή έχοντας δίσκο 345mm.

Μία από τις δύο πρωτες επιλογές + πίσω φρένα GTI.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.Σου έχω στείλει πμ και αλλού.

Τα δικά σου φρένα είναι τα πισινά από οτι αναφέρεις.Ενω τα παιδιά βάζουν τα μπροστινά.

Ξέρει κανείς να μας πει ποια η διαφορά μεταξύ πισινών και μπροστινών του boxter??

Mε ενδιαφέρει να κάνω μια τέτοια αναβάθμιση πάντως.

ktm ενα π.μ. το τηλ. σου

Σου απαντησα δεν ξερω αν το ειδες!

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί χτύπησα κάτι τηλέφωνα σε διάφορα μαγαζιά με φρένα διότι τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι πολύ για αλλαγή φρένων.

Οσο αναφορά τώρα τις δαγκάνες του boxter.Σκέφτομαι να καταλήξω σε αυτές αλλά έλεγα μήπως έβαζα λίγο μεγαλύτερο δίσκο χαρακτό.

Κάποιοι μου είπαν οτι οι ο ιδανικότερος δίσκος είναι ο 312 που φοράω είδη.Ρώτησα για τον 330χ28 αλλά δεν μπαίνει λόγο πάχους διότι βρίσκουν οι πίροι και θέλουν κόψιμο για να μπουν.Το ίδιο μου είπε και για τα 323.

Οπότε οι επιλογές είναι:

1)ή τις boxter στους μαμά δίσκους.

2)ή τις boxter σε δίσκους galfer 312 χαρακτούς τρυπιτούς (με κόστος +200-300ευρώ ανάλογα τους δίσκους)

3)ή φρένα S3 και ξεμπέρδεψα μια και καλή έχοντας δίσκο 345mm.

323 δισκος μπαινει και στα πισινα που εχω και στα μπροστινα γιατι το εχει κανει ο μηχανικος μου!Εδω μπαινει 323 οριακα στη δαγκανα του S3...Παντως και τους μαμα να κρατησεις θα δεις μεγαλη διαφορα λογω της δαγκανας και μονο!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι απλα τεραστια εστω και με μαμα δισκους και ειναι πολυ ευκολο και φτηνο να τους βρεις σε πολλες εκδοχες.

Ολες οι δαγκανες θελουν ανταπτορες για να βιδωσουν στο ακρο.BREMBO ειναι και της porsche και μαλιστα monoblock.

Οι πισω εχουν μικροτερα εμβολα απο τις μπροστινες αν και εξωτερικα ειναι ιδιες.

Οι porsche δαγκανες ειναι κατα 1,5-2 κιλα ελαφρυτερες απο τις μαμα δαγκανες.Οποτε κερδιζεις σε βαρος και σε φρεναρισμα κατα πολυ.Αυτες απο το S3 ειναι καμια 10αρια κιλα βαρυτερες!!!!Και δεν κανω πλακα οποτε σκεφτειτε και το αναρτωμενο βαρος πριν προχωρησετε.

Αποστατες θελει αναλογα με την ζαντα.σε 17αρα GTI μπαινει οριακα οπως βλεπετε στην φωτο.Σε 17αρα απο 5αρι GT (170) θελει αποστατες.δεν χωραει για 3 χιλιοστα.

Επισης brembo 330 κιτακι καινουργιο στο κουτι για golf ΜΚ6 με 18αρια εργοστασιακη ηθελε αποστατες γιατι χτυπουσαν στην ζαντα για 5 χιλιοστα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι απλα τεραστια εστω και με μαμα δισκους και ειναι πολυ ευκολο και φτηνο να τους βρεις σε πολλες εκδοχες.

Ολες οι δαγκανες θελουν ανταπτορες για να βιδωσουν στο ακρο.BREMBO ειναι και της porsche και μαλιστα monoblock.

Οι πισω εχουν μικροτερα εμβολα απο τις μπροστινες αν και εξωτερικα ειναι ιδιες.

Οι porsche δαγκανες ειναι κατα 1,5-2 κιλα ελαφρυτερες απο τις μαμα δαγκανες.Οποτε κερδιζεις σε βαρος και σε φρεναρισμα κατα πολυ.Αυτες απο το S3 ειναι καμια 10αρια κιλα βαρυτερες!!!!Και δεν κανω πλακα οποτε σκεφτειτε και το αναρτωμενο βαρος πριν προχωρησετε.

Αποστατες θελει αναλογα με την ζαντα.σε 17αρα GTI μπαινει οριακα οπως βλεπετε στην φωτο.Σε 17αρα απο 5αρι GT (170) θελει αποστατες.δεν χωραει για 3 χιλιοστα.

Επισης brembo 330 κιτακι καινουργιο στο κουτι για golf ΜΚ6 με 18αρια εργοστασιακη ηθελε αποστατες γιατι χτυπουσαν στην ζαντα για 5 χιλιοστα.

Καλά Ρε Συ Τι Γράφεις Πάλι;;;;;Πω Πω Πω.....Που Τα Έμαθες Όλα Αυτά;;;;ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.