Jump to content
ktm25089

Φρενα Εμπρος Απο Porsche Boxter

Recommended Posts

Σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου να σε καλα.....!

Συνολικο κοστος δε θυμαμαι ακριβως αλλα ειναι γυρω στα 1100 ευρα....για μπρος πισω ολα κομπλε (αμμοβολες-βαψιματα-ανταλακτικα-τακακια ολα ολαααα)

μπραβο, πολυ καλη αλλαγη. πισω αλλαξες και δαγκανες?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο, πολυ καλη αλλαγη. πισω αλλαξες και δαγκανες?

Ναι, το γραφει οτι εβαλε τα πίσω απ το gti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες.Το κιτρινο ειναι ωραια επιλογη ειδικα σε μαυρο αμαξι!!

Καλοφορετες και αχρειαστες να ειναι.

Μια ερωτηση και αν δεν θελεις να απαντσεις δημοσιως,μπορεις να μου στειλεις μεσω πμ.

Ποσο στοιχισε το service ουσιαστικα στι δαγκανες?Αλλαγη τσιμουχακια λαστιχακια και αμμοβολη?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες.Το κιτρινο ειναι ωραια επιλογη ειδικα σε μαυρο αμαξι!!

Καλοφορετες και αχρειαστες να ειναι.

Μια ερωτηση και αν δεν θελεις να απαντσεις δημοσιως,μπορεις να μου στειλεις μεσω πμ.

Ποσο στοιχισε το service ουσιαστικα στι δαγκανες?Αλλαγη τσιμουχακια λαστιχακια και αμμοβολη?

Καλησπερα φιλε μου κ σ ευχαριστω πλυ για τα καλα σου λογια...

Η αμμοβολη μου στοιχισε 30 ευρω και για τις 4 δαγκανες...Τις πηγα ξεμονταρισμενες κ ειπα σε αυτον που κανει την αμμοβολη να προσεξει να μην μπει ι αμμοβολη μεσα στο χωρο τον εμβολων γιατι υπαρχει πιθανοτητα να αχρηστευτουν οι δαγκανες.Εαν θελεις μπορεις να τις πας οπως ειναι συναρμολογιμενες με τα εμβολα πανω δεν υπαρχει θεμα.Ισα ισα που τοτε δεν περναει η αμμος στο εσωτερικο της δαγκανας κ ουτε ζημια κανει στα τσιμουχακια.

Τσιμουχακια σκονης και λαστιχακια στεγανωποιησης μου στοιχησαν γυρω στα 50 ευρω κ για τις 2 δαγκανες brembo οχι ομως γνησια γιατι ρωτησα σε αντιπροσωπους εδω Ελλαδα κ μερικοι δεν ηξεραν καν τι ειναι αυτα κ οι αλλοι μου ειπαν οτι δε βγαινουν σαν ανταλακτικα.Μετα μεσω ιντερνετ εψαξα κ βρηκα οτι τα φθηνοτερα γνησια λαστιχακια-τσιμουχακια εκαναν το ενα 15 λιρες αγγλιας..Οποτε καθε δαγκανα εχει 4 τσιμουχακια σκονης κ 4 λαστιχακια στεγανωποιησης αρα 16χ15λιρες=240 λιρες μονο στα λαστιχακια!!!=πριπου 300 ευρω!!!!Απερριψα λοιπον το ενδεχωμενο να βαλω γνησια κ μεσω του Porsche club εδω στην Ελλαδα ρωτησα κ μου ειπαν ενα site που αγοραζουν αυτοι κ τα πηρα απο εκει με κοστος μολις 25 ευρω ανα δαγκανα!Τις ελυσα κ αλλαξα μονο οσα λαστιχακια-τσιμουχακια ειχαν θεμα κ τ αλλα αφησα πανω τα εργοστασιακα brembo.

Οτι αλλη ερωτηση εχετε ευχαριστως να απαντησω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και για την έρευνα αγοράς που εκανες. Σωστές μετρημένες κινήσεις χωρις να ξοδευτείς άδικα. Ψάχνωντας βρίσκεις πάντα συμφερότερες λύσεις εξισου καλές με τις γνήσιες που είναι πανάκριβες.

Σε παραδέχομαι.

Θέλω φώτο με τις ζάντες φορεμένες !!!!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και για την έρευνα αγοράς που εκανες. Σωστές μετρημένες κινήσεις χωρις να ξοδευτείς άδικα. Ψάχνωντας βρίσκεις πάντα συμφερότερες λύσεις εξισου καλές με τις γνήσιες που είναι πανάκριβες.

Σε παραδέχομαι.

Θέλω φώτο με τις ζάντες φορεμένες !!!!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μολις το πλυνω θα βαλω!Πολυυυυ σκονη παντος τα τακακια!Το πηγα πλυμενο για τις βαλω κ τωρα οι ζαντες ειναι ολομαυρες! :p

Link to comment
Share on other sites

Αψογο αποτελεσμα ευχομαι αχρειαστες να ειναι.ειναι αρχη ακομα γι αυτο βγαζουν πολυ μαυριλα.περιμενουμε φωτο..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου κ σ ευχαριστω πλυ για τα καλα σου λογια...

Η αμμοβολη μου στοιχισε 30 ευρω και για τις 4 δαγκανες...Τις πηγα ξεμονταρισμενες κ ειπα σε αυτον που κανει την αμμοβολη να προσεξει να μην μπει ι αμμοβολη μεσα στο χωρο τον εμβολων γιατι υπαρχει πιθανοτητα να αχρηστευτουν οι δαγκανες.Εαν θελεις μπορεις να τις πας οπως ειναι συναρμολογιμενες με τα εμβολα πανω δεν υπαρχει θεμα.Ισα ισα που τοτε δεν περναει η αμμος στο εσωτερικο της δαγκανας κ ουτε ζημια κανει στα τσιμουχακια.

Τσιμουχακια σκονης και λαστιχακια στεγανωποιησης μου στοιχησαν γυρω στα 50 ευρω κ για τις 2 δαγκανες brembo οχι ομως γνησια γιατι ρωτησα σε αντιπροσωπους εδω Ελλαδα κ μερικοι δεν ηξεραν καν τι ειναι αυτα κ οι αλλοι μου ειπαν οτι δε βγαινουν σαν ανταλακτικα.Μετα μεσω ιντερνετ εψαξα κ βρηκα οτι τα φθηνοτερα γνησια λαστιχακια-τσιμουχακια εκαναν το ενα 15 λιρες αγγλιας..Οποτε καθε δαγκανα εχει 4 τσιμουχακια σκονης κ 4 λαστιχακια στεγανωποιησης αρα 16χ15λιρες=240 λιρες μονο στα λαστιχακια!!!=πριπου 300 ευρω!!!!Απερριψα λοιπον το ενδεχωμενο να βαλω γνησια κ μεσω του Porsche club εδω στην Ελλαδα ρωτησα κ μου ειπαν ενα site που αγοραζουν αυτοι κ τα πηρα απο εκει με κοστος μολις 25 ευρω ανα δαγκανα!Τις ελυσα κ αλλαξα μονο οσα λαστιχακια-τσιμουχακια ειχαν θεμα κ τ αλλα αφησα πανω τα εργοστασιακα brembo.

Οτι αλλη ερωτηση εχετε ευχαριστως να απαντησω!

 

Πολυ καλη η τιμη και για την αμμοβολη και για τα λαστιχοτσιμουχακια.

Σιγουρα ανεβαινει πολυ το κοστος με τα γνησια και εγω θα τα θελω Χ2 ολα αυτα.χαχαχα

Οποτε η επιλογη που ακολουθουν στο Porsche Club ειναι και η ενδεδειγμενη.

Link to comment
Share on other sites

με γειες χωριανεεεε πιστευω θα δειχνει πανεμορφο! ασε που θα φρεναρεις κ θα ναι σαν να ριχνεις αγκυρες..ελα απο το μαγαζι να τα δω απο κοντα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου κ σ ευχαριστω πλυ για τα καλα σου λογια...

Η αμμοβολη μου στοιχισε 30 ευρω και για τις 4 δαγκανες...Τις πηγα ξεμονταρισμενες κ ειπα σε αυτον που κανει την αμμοβολη να προσεξει να μην μπει ι αμμοβολη μεσα στο χωρο τον εμβολων γιατι υπαρχει πιθανοτητα να αχρηστευτουν οι δαγκανες.Εαν θελεις μπορεις να τις πας οπως ειναι συναρμολογιμενες με τα εμβολα πανω δεν υπαρχει θεμα.Ισα ισα που τοτε δεν περναει η αμμος στο εσωτερικο της δαγκανας κ ουτε ζημια κανει στα τσιμουχακια.

Τσιμουχακια σκονης και λαστιχακια στεγανωποιησης μου στοιχησαν γυρω στα 50 ευρω κ για τις 2 δαγκανες brembo οχι ομως γνησια γιατι ρωτησα σε αντιπροσωπους εδω Ελλαδα κ μερικοι δεν ηξεραν καν τι ειναι αυτα κ οι αλλοι μου ειπαν οτι δε βγαινουν σαν ανταλακτικα.Μετα μεσω ιντερνετ εψαξα κ βρηκα οτι τα φθηνοτερα γνησια λαστιχακια-τσιμουχακια εκαναν το ενα 15 λιρες αγγλιας..Οποτε καθε δαγκανα εχει 4 τσιμουχακια σκονης κ 4 λαστιχακια στεγανωποιησης αρα 16χ15λιρες=240 λιρες μονο στα λαστιχακια!!!=πριπου 300 ευρω!!!!Απερριψα λοιπον το ενδεχωμενο να βαλω γνησια κ μεσω του Porsche club εδω στην Ελλαδα ρωτησα κ μου ειπαν ενα site που αγοραζουν αυτοι κ τα πηρα απο εκει με κοστος μολις 25 ευρω ανα δαγκανα!Τις ελυσα κ αλλαξα μονο οσα λαστιχακια-τσιμουχακια ειχαν θεμα κ τ αλλα αφησα πανω τα εργοστασιακα brembo.

Οτι αλλη ερωτηση εχετε ευχαριστως να απαντησω!

 

Μπορείς να δώσεις το λινκ για τα τσιμουχάκια γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου. Δυστηχως ο συγκεκριμενος πωλητης που τα αγορασα δεν στελνει πια Ελλαδα μετα απο πμ που του εστειλα στο ebay για λογαριασμο φιλου που ηθελε να κανει κ αυτος αλλαγη... Ψαξε χυμα στο google η  στο ebay μηπως κ βρεις τπτ...Θα κοιταξω κ εγω αυριο γιατι τωρα ειμαι online απο κινητο κ ειναι καπως δυσκολο να ψαξω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου. Δυστηχως ο συγκεκριμενος πωλητης που τα αγορασα δεν στελνει πια Ελλαδα μετα απο πμ που του εστειλα στο ebay για λογαριασμο φιλου που ηθελε να κανει κ αυτος αλλαγη... Ψαξε χυμα στο google η  στο ebay μηπως κ βρεις τπτ...Θα κοιταξω κ εγω αυριο γιατι τωρα ειμαι online απο κινητο κ ειναι καπως δυσκολο να ψαξω...

 

Τελικά βρήκα άλλες δαγκάνες οι οποίες ήταν άψογες οι τσιμούχες και δεν θα χρειαστεί να κάνω αλλαγή. Τις πληρώσαμε βέβαια κάτι παραπάνω αλλά με γλίτωσαν από πολύ φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε κομπλε! Τι τιμη τις αγορασες ?Εαν δεν θες να πεις δημοσια στειλε μου πμ! :)

Επισης οτι αλλη πληροφορια θες μπορεις να με ρωτησεις αφου πριν τα βαλω εκανα αρκετο ψαξιμο και διατριβη πανω στο θεμα... :p

Edited by sonakias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγορά, αμμοβολλή και βάψιμο μας βγήκαν σύνολο στα 430 ευρώ. Δεν το λες φθηνά αλλά ούτε και ακριβά μιας και είναι σαν να έχεις καινούργιες δαγκάνες. Και εγώ έριξα πολύ ψάξιμο γιατί π.χ αν έπαιρνα τις άλλες που ήθελαν αλλαγή οι τσιμούχες πιστεύω θα ξέφευγα στην τιμή. Τώρα μας λείπουν τα αυτοκόλλητα και ένα βερνίκι και είμαστε έτοιμοι. Το μόνο μείον ότι δεν στέγνωσαν καλά οι δαγκάνες και από την κάτω μεριά κόλλησαν στο πατάκι του αυτοκινήτου. Θα τις κάνω ένα τοπικό βαψιματάκι μιας που εκεί που είναι δεν φαίνονται.

 

Υ/Γ Αντάπτορες μπορούμε να βρούμε από εδώ ή να παραγγείλω από εξωτερικό που έχω βρει?

 

 

P2091585_zps164668fd.jpg

 

P2091586_zps1dffa5dc.jpg

 

P2091588_zpsb8cf9da5.jpg

Edited by john30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω να τις εβαψες σε μπογιατζη κ οχι με σπρει ετσι... ?απ οτι βλεπω κ καταλαβαινω το χρωμα που χρησιμοποιησες εσυ ή ο μαστορας που στις εβαψε ειναι ακρυλικο κ γιαυτο κ δεν εχει στεγνωσει.μετα το βαψιμο επρεπε να μεινουν μεσα στο φουρνο τουλαχιστον ενα 12ωρο κ μετα δεν θα επρεπε να φευγει το χρωμα οπου κ εαν τις ακουμπησεις... μηπως εχει γινει πατατα στο βαψιμο? λεω τωρα εγω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστες στο φουρνο, θα γινουν χαλια σε λιγο καιρο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έγιναν αμμοβολλή, μετά περάστηκαν με αστάρι και στο τέλος βάφτηκαν με χρώμα 2κ. Η αμμοβολή έγινε από επαγγελματία και τα υπόλοιπα από εμένα. Την ίδια δουλειά είχα κάνει και στο δικό μου αυτοκίνητο και εδώ και 1+ χρόνο δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Απλά ο χώρος που τα έβαψα είναι μεν κλειστός αλλά η πόρτα χαλασμένη και φοβήθηκα να τα αφήσω εκεί για το βράδυ γι'αυτό και αναγκάστηκα και τα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε τις εβαψες εσυ... εισαι μπογιατζης?

αν οχι

σωστα εβαλες ασταρι αλουμινιου.θελει 2-3 χερια κ τουχαλιστον 12 ωρες να στεγνωσει αναλογα με το που τις βαφεις.εννοω τις κληματολογικες συνθηκες.εαν εχει υγρασια θελει παραπανω ωρα.

λογικα τις εβαψες με σπρει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μπογιατζής απλά παλιά δούλευα σε σίδερα - αλουμίνια και ξέρω καλά από βαφή. Αστάρι το πέρασα περίπου 3-4 χέρια μέχρι να καλυφθούν σωστά όλες οι επιφάνεις με ένα παχύ στρώμα και αυτό είναι και το σωστό. Το πρωτεύων στο βάψιμο είναι να προετοιμάσεις πρώτα την επιφάνεια που θες να βάψεις. Είτε με αμμοβολλή, είτε με γυαλόχαρτο είτε με όποιον άλλο τρόπο θέλει ο καθένας. Αν γίνει αυτό τα υπόλοιπα είναι παιχνιδάκι. Το έχω ξανακάνει όπως προείπα και τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής δεν με έχουν απογοητεύσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραια κομπλε τοτε!οπως εγραψες το 80% της βαφης ειναι η σωστη προετοιμασια της επιφανειας.αντε καλοφορετες!περημενουμε φωτογραφιες!

τι διαμετρο δισκο θα βαλεις?τον κλασικο 312 ή κατι μεγαλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα καντους φτιαχτους εδω που θα μπορεις στο μελλον εαν θες να παιξεις με μεγαλυτερο δισκο να μπορεις να κανεις την μετατροπη πιο ευκολα.εχω ενα καλο μαστορα φρενα αθηνα που φτιαχνει τετοια πραγματα.εκει φτιαχνω κ τα δικα μου εαν θελεις σου στελνω το τηλ του.επισης θα χρειαστεις κ σωλινακια υψηλης :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.