Jump to content
DrVasilis

Νεκρό Abs Σε Passat 1.8T Του 2001

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα. Εχω ένα Passat 1.8Τ του 2001 και μου άναψαν σε άσχετη στιγμή το λαμπάκι του ABS και του ESP και την ίδια στιγμή αναβοσβήνει το λαμπάκι του χειρόφρενου. Το αποτέλεσμα είναι να είμαι με συμβατικά φρένα, ενώ δεν δουλεύει ούτε το ESP. Το πέρασα από ένα διαγνωστικό (σε συνεργείο SCODA, χωρίς κωδικό επέμβασης σε VW) και έβγαλε πρόβλημα σε μια από τις 4 βαλβίδες που βρίσκονται στο module του ABS και ο μάστορας μου είπε ότι μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση όλο το module.

Το αυτοκίνητό μου έχει 178.000 χιλιόμετρα και φυσικά δεν το σκέφτομαι καν να βάλω καινούριο ABS, οπότε αν κάποιος έχει κάποια ιδέα διόρθωσης του προβλήματος ή γνωρίζει από που μπορώ να βρω μεταχειρισμένο το module σε καλή τιμή ας με ενημερώσει.

Edited by Vasilis Giannakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Οταν σβησεις το αμαξι και το αναψεις παλι το σφαλμα παραμενει?

Ελεγξε επισης αν οταν ειναι αναμενα τα λαμπακια αυτα στο καντραν,λειτουργουν τα φωτα στοπ.Αν δεν λειτουργουν,ειναι η ηλεκτροβαλβιδα φωτων στοπ με μικρο κοστος αντικαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα ΣΤΟΠ λειτουργούν κανονικά, οπότε μάλλον δεν θα είναι τόσο εύκολο :pardon:

Οταν σβησεις το αμαξι και το αναψεις παλι το σφαλμα παραμενει?

Ελεγξε επισης αν οταν ειναι αναμενα τα λαμπακια αυτα στο καντραν,λειτουργουν τα φωτα στοπ.Αν δεν λειτουργουν,ειναι η ηλεκτροβαλβιδα φωτων στοπ με μικρο κοστος αντικαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η καμενη ασφαλεια δεν βγαινει στο διαγνωστικο,αλλα μπορεις να τις ελεγξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Εχω ένα Passat 1.8Τ του 2001 και μου άναψαν σε άσχετη στιγμή το λαμπάκι του ABS και του ESP και την ίδια στιγμή αναβοσβήνει το λαμπάκι του χειρόφρενου. Το αποτέλεσμα είναι να είμαι με συμβατικά φρένα, ενώ δεν δουλεύει ούτε το ESP. Το πέρασα από ένα διαγνωστικό (σε συνεργείο SCODA, χωρίς κωδικό επέμβασης σε VW) και έβγαλε πρόβλημα σε μια από τις 4 βαλβίδες που βρίσκονται στο module του ABS και ο μάστορας μου είπε ότι μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση όλο το module.

Το αυτοκίνητό μου έχει 178.000 χιλιόμετρα και φυσικά δεν το σκέφτομαι καν να βάλω καινούριο ABS, οπότε αν κάποιος έχει κάποια ιδέα διόρθωσης του προβλήματος ή γνωρίζει από που μπορώ να βρω μεταχειρισμένο το module σε καλή τιμή ας με ενημερώσει.

Το διαγνωστικο εκανε κανονικα συνδεση με την μοναδα abs, δηλαδη διαβασε κανονικα το abs ή δεν κατεστει δυνατη η συνδεση?

Θυμασαι να επεσες σε καμια μεγαλη λακουβα και μετα στο εμφανισε?

Προτεινω μια επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο για να δεις αν υπαρχει σιγουρα επικοινωνια διαγνωστικου με abs καθως αν εν τελει χρειαστεις νεα μοναδα, μαλλον μονο η αντιπροσωπεια θα μπορεσει να την κωδικοποιησει..

Aν δεν υπαρχει επικοινωνια ισως να υπαρχει μια περιπτωση να επισκευαζεται..

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Επισης μπορεις να μας πεις τον κωδικο της μοναδας abs? (φαινεται απο πανω νομιζω)...πχ 8E0 614 111B ?

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση έγινε κανονικά και έδειξε πρόβλημα σε μια από τις βαλβίδες του συστήματος. Όσο για την επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο, από ότι κατάλαβα κι εγώ δεν πρόκειται να τη γλιτώσω. Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν πήγα να βάλω μπρος το αυτοκίνητο μετά από στάση που έκανα σε ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αλεξανδρούπολη. Χωρίς καμιά προειδοποίηση, απλά όταν ξεκίνησα τα λαμπάκια αυτά δεν έσβησαν.

Οσο για τον αριθμό της μονάδας, μόλις το σημειώσω θα το μεταφέρω κι εδώ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλοι μου και για τη διάθεση που δείχνετε να βοηθήσετε :whistling:

Το διαγνωστικο εκανε κανονικα συνδεση με την μοναδα abs, δηλαδη διαβασε κανονικα το abs ή δεν κατεστει δυνατη η συνδεση?

Θυμασαι να επεσες σε καμια μεγαλη λακουβα και μετα στο εμφανισε?

Προτεινω μια επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο για να δεις αν υπαρχει σιγουρα επικοινωνια διαγνωστικου με abs καθως αν εν τελει χρειαστεις νεα μοναδα, μαλλον μονο η αντιπροσωπεια θα μπορεσει να την κωδικοποιησει..

Aν δεν υπαρχει επικοινωνια ισως να υπαρχει μια περιπτωση να επισκευαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση έγινε κανονικά και έδειξε πρόβλημα σε μια από τις βαλβίδες του συστήματος. Όσο για την επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο, από ότι κατάλαβα κι εγώ δεν πρόκειται να τη γλιτώσω. Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν πήγα να βάλω μπρος το αυτοκίνητο μετά από στάση που έκανα σε ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αλεξανδρούπολη. Χωρίς καμιά προειδοποίηση, απλά όταν ξεκίνησα τα λαμπάκια αυτά δεν έσβησαν.

Οσο για τον αριθμό της μονάδας, μόλις το σημειώσω θα το μεταφέρω κι εδώ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλοι μου και για τη διάθεση που δείχνετε να βοηθήσετε :whistling:

Βρηκες τον αριθμο της μοναδας?

Aν μπορεις να μας πεις και τον κωδικο της βλαβης(απο διαγνωστικο vw ή vag com)...

Παντως για να σε προϊδεασω, φιλος μου με passat 1.8t 99 ειχε ακριβως τα ιδια συμπτωματα και το επισκευασε. :tongue:

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τα παρακατω που ισως βοηθησουν και που απο οτι φαινεται πολλα passat ειχαν το ιδιο προβλημα...

Υπαρχουν καποιοι που τα επισκευαζουν οπως πχ εδω http://www.sinspeed.co.uk/blog/tag/8n0907379e-audi-abs-unit-repaired-exchanged/

Εμεις χωρις δευτερη σκεψη καναμε ακριβως αυτο http://passat-b5.ru/showthread.php?t=151674&page=1 και τελος!

Συκεκριμενα το ανοιξαμε εμεις και ειδαμε οτι οντως ειχε κοπει μια ενωση....

Κατι παρομοιο θα εχει συμβει και σε σενα και πιστευω αξιζει να το ανοιξεις ή εσυ ή ενας καλος ηλεκτρονικος και με μεγενθυντικο φακο θα φανει το σημειο που αποκοληθηκε. Εμας ειχε αποκοληθει υστερα απο πεσιμο σε μεγαλη λακουβα και σταδιακα αναβε-εσβηνε το abs μεχρι που παρεμεινε αναμμενο (δηλαδη πλεον δεν εκανε καθολου επαφη).

Δεν μας χαλασε που γλιτωσαμε 1000ευρω για καινουργιο!!!!!!!!!!!!! :biggrin: ασε που ειχαμε και τον φοβο αν το μεταχειρισμενο θα ηταν λειτουργικο....

Αν χρησιμοποιησεις ανακατασκευης ή καινουργιο ή μεταχειρισμενο μπορει να χρειαστεις και επανακωδικοποιηση απο μεγαλη αντιπροσωπεια που διαθετει γνησιο διαγνωστικο (oχι bosch).

Επισης παρακατω παραθετω και ενα "σαν" DIY το οποιο ειχε αναρτηθει στο σεατ κλαμπ πριν 2 χρονια απο μενα.

"Ολα ξεκινησαν πριν απο 2 χρονια περιπου οταν ενας φιλος μου ειχε προβλημα με το abs απο το passat 99 μοντελο, δηλαδη

λαμπακι αναμμενο, δυσλειτουργια και αδυναμια επικοινωνιας διαγνωστικων με τον εγκεφαλο του ABS.

Σε πρωτη φαση προτιμηθηκε η επιλογη μεταχειρισμενης μοναδας με ιδιους κωδικους εγκεφαλου.

Δυστυχως το προβλημα παρεμενε, αγνωστο το γιατι, μεχρι να βρεθει ενας χριστιανος να μας πει οτι πιθανον να

χρειαζεται ξανα κωδικοποιηση απο γνησιο διαγνωστικο που ομως πολλες αντιπροσωπειες δεν διεθεταν.

Μεχρι και απολυτως λειτουργικο abs επιστρατευθηκε απο αλλο passat με αποτελεσμα νεα ηττα.

ελεγχθηκαν επισης καλωδιωση, φισα, ασφαλειες, αλλα ματαια. dunno

Ολοι σηκωναν τα χερια ψηλα μεχρι τοτε.

Aφου ο ανθρωπος ειχε απογοητευθει, πηρα πρωτοβουλια να το ψαξουμε λιγο παραπανω.

Ειχαμε λοιπον 2 ενδεχομενα.

1. χαλασμενος και ο μεταχ εγκεφαλος και αν οχι τοτε χρειαζοταν πιθανη επανακωδικοποιηση.

2. αγορα νεας μοναδας και επανακωδικοιηση με κοστος 1000ευρω τουλαχιστον.

Ξεκιναω αναζητηση στο γουγλη και οι περισσοτερες σελιδες αναφεροταν σε επισκευη του παλαιου απο αμερικη μερια.

Υπηρχαν αρκετοι παντως με το ιδιο προβλημα στο εξωτερικο.

Υστερα απο αναζητηση παμπολλων σελιδων (γνωριζοντας ελαχιστα αγγλικα) και πλησιαζωντας η απογοητευση, ξαφνικα ανοιγω

μια σελιδα σε ενα ρωσικο σαιτ και φανηκε ενα δυνατο φως στο τουνελ.

Δειτε το προβλημα http://passat-b5.ru/showthread.php?t=151674&page=1

Ο φιλος στο ρωσικο σαιτ εχει κωδικο εγκεφαλου 8E0 614 111B, τον ιδιο ακριβως με το δικο μας.

Πιθανοτατα απο τους κραδασμους κοβοταν η συγκεκριμενη επαφη.

Ετσι λοιπον πηραμε την αποφαση-ρισκο να ανοιξουμε και εμεις τον εγκεφαλο, μιας και δεν ειχαμε να χασουμε τιποτα.

Και πραγματι η χαρα μας ηταν μεγαλη καθως ηταν κομμενη η ιδια ακριβως επαφη.

Κατευθειαν παμε σε ηλεκτρονικο για την κολληση και το προβλημα λυθηκε με 20 ευρω!!

Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Κωστα Γιαννακοπουλο, τον Κυριλλο για τις πολυτιμες συμβουλες τους.

Δεν ξεχναω φυσικα τον φιλο στο ρωσικο σαιτ που μας ανοιξε τα ματια και αν δεν ειχε βαλει τις εικονες θα ψαχναμε για

αρκετο καιρο και ακρη δεν θα βγαζαμε.Αξιζει ενα μεγαλο μπραβο!!!!! :lol: :lol:

Το παρον ας αποτελεσει χρησιμη βοηθεια για πιθανο παρομοιο προβλημα."

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση, να δω αν θα μπορέσω να βρω κάποιον να μου το αφαιρέσει για να το πάω σε ηλεκτρονικό. Παρεμπιπτόντως ο κωδικός της μονάδας είναι 8E0 614 111 T

post-19608-0-97785800-1316762301_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση, να δω αν θα μπορέσω να βρω κάποιον να μου το αφαιρέσει για να το πάω σε ηλεκτρονικό. Παρεμπιπτόντως ο κωδικός της μονάδας είναι 8E0 614 111 T

Ειμαι πεπισμενος οτι εχεις το ιδιο προβλημα και θα ηταν κριμα να δωσεις ενα καρο λεφτα...

Αν διαβασεις το ρωσικο σαιτ λεει και πως γινεται η αφαιρεση του (αρκετα ευκολα θα ελεγα ακομα και για αρχαριο)!!

Εχεις τιποτα νεοτερο Βασιλη?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση, να δω αν θα μπορέσω να βρω κάποιον να μου το αφαιρέσει για να το πάω σε ηλεκτρονικό. Παρεμπιπτόντως ο κωδικός της μονάδας είναι 8E0 614 111 T

Βασιλη εχεις κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τιποτα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις το πλαινο καπακι στο ταμπλο απο τη μερια του οδηγου και να τραβηξεις την ασφαλεια του ABS αλλα δεν θα δεις απολυτως καμια διαφορα το μονο που θα δεις ειναι να μπλοκαρουν οι τροχοι σε δυνατο φρεναρισμα και λαμπακια αναμενα στο καντραν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.