Jump to content
espoff

Vw Up! Επίσημο

Recommended Posts

Κι όμως, το έκαναν ίδιο με το πρωτότυπο, δεν το περίμενα με τίποτα, 1000άκι με 60 και 75 άλογα και μεγάλο χώρο αναλογικά αποσκευών με 250 λίτρα. άντε να δούμε και την τιμή του.

από το http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=2305&comp=volkswagen

post-8181-0-83226300-1313955687_thumb.jp

post-8181-0-59244900-1313955716_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω αγοράσει το up, έκδοση start up, 75ps.

Μου έχει παρουσιάσει ένα θεματάκι... 

 

:help:

Σε κάποιες λακκούβες μου κάνει ένα έντονο θόρυβο...

Είναι σαν να τρίζει κάτι... 

Ακούγεται από μπροστά, από την μεριά του οδηγού.

 

Από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι το κάνουν όλα που είναι "σαν το δικό μου" (τι εννοεί μ' αυτό ο ποιητής,δεν ξέρω...)
Είναι η προετοιμασία του ABS λέει... Το θέμα είναι ότι εγώ δεν πατάω φρένο.. Είμαι σε κίνηση.
Δεν με καλύπτει όμως αυτή η απάντηση... Είναι σαν να πήρα ελαττωματικό, αλλά δεν το λένε...  :sorry:

Edited by wishacc
Link to comment
Share on other sites

Ένα παρόμοιο ήχο κάνει και το Polo μου στην πρώτη φορά που θα πιάσει 15 ΧΛΜ /Ω μετά την εκκίνηση. Μήπως είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω αγοράσει το up, έκδοση start up, 75ps.

Μου έχει παρουσιάσει ένα θεματάκι... 

 

:help:

Σε κάποιες λακκούβες μου κάνει ένα έντονο θόρυβο...

Είναι σαν να τρίζει κάτι... 

Ακούγεται από μπροστά, από την μεριά του οδηγού.

 

Από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι το κάνουν όλα που είναι "σαν το δικό μου" (τι εννοεί μ' αυτό ο ποιητής,δεν ξέρω...)

Είναι η προετοιμασία του ABS λέει... Το θέμα είναι ότι εγώ δεν πατάω φρένο.. Είμαι σε κίνηση.

Δεν με καλύπτει όμως αυτή η απάντηση... Είναι σαν να πήρα ελαττωματικό, αλλά δεν το λένε...  :sorry:

 

 

Ένα παρόμοιο ήχο κάνει και το Polo μου στην πρώτη φορά που θα πιάσει 15 ΧΛΜ /Ω μετά την εκκίνηση. Μήπως είναι το ίδιο?

Καλο θα ηταν και οι δυο σας να διαβασετε το post του φιλου polo gti dsg :http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=55156#entry522560

και ελπιζω να σας βοηθησει αρκετα !!!

Link to comment
Share on other sites

εννοει ολα τα αυτοκηνητα που ειναι ιδιο μοντελο σαν το δικο σου κανουν αυτο το θορυβο στο ABS

 

Καλυτερα να απευθυνθείς στην Kosmocar  για περισσοτερες λεπτομεριες επι του προβληματος

 

 

 

Στα πλαίσια της πολιτικής του ομίλου Volkswagen, το Volkswagen up! μοιράζεται την ίδια πλατφόρμα Volkswagen Group MQB platform, με τα SEAT Mii και Škoda Citigo. Τα τρία αυτά μοντέλα, εξελίχθηκαν από κοινού, ως το πρότζεκτ «Νέα Μικρή Οικογένεια» (New Small Family / NSF) και είναι ουσιαστικά ίδια τεχνολογικώς, εκτός από κάποιες διαφορές στην εξωτερική εμφάνιση και σε δευτερεύοντα στοιχεία εξοπλισμού. Κατασκευάζονται σε κοινές εγκαταστάσεις, στην Μπρατισλάβα της Σλοβακίας.

 

 

Και τα 3 αυτά μοντέλα, είναι τα πρώτα στην κατηγορία Α που προσφέρουν Σύστημα Αυτόματου Φρεναρίσματος. Ενεργοποιείται αυτόματα σε ταχύτητες κάτω των 30 km/h, όταν ένας αισθητήρας λέιζερ αναγνωρίζει κίνδυνο πρόσκρουσης, οπότε το σύστημα ενεργοποιεί από μόνο του τα φρένα.

 

Πηγη:wikipedia.org

 

 

Πες μας με ποσα χιλιομετρα κανει το θορυβο... 20-30-40?

 

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ και για την ευχή!

 

Έχω απευθυνθεί στην Καρέντα, απ' όπου και το αγόρασα. Κι η αλήθεια είναι ότι τους έχω απασχολήσει αρκετά..

 

Στην επικοινωνία της Καρέντα με τα κεντρικά, τους είπαν ότι είναι θέμα του ASR σε περίπτωση που με την απενεργοποίηση των ABS σταματήσει ο θόρυβος. Απ' ότι μου είπαν έτσι έγινε. Άρα είναι φυσιολογικό...

Απλά το δικό μου μυαλό δεν μπορεί να δεχτεί ότι η μαμά του το έφτιαξε έτσι ώστε να κάνει θόρυβο... 

Κάθε φορά που το κάνει στεναχωριέμαι...πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ!!!

 

Όσο για τα χιλιόμετρα, είναι εκεί γύρω στα 30-40... (σήμερα το δοκιμάσαμε και με νεκρό και είναι το ίδιο)

 

Α! ξέχασα να πω ότι ο θόρυβος αυτός κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα ακριβώς μετά την λακκούβα...

 

 

Ένα παρόμοιο ήχο κάνει και το Polo μου στην πρώτη φορά που θα πιάσει 15 ΧΛΜ /Ω μετά την εκκίνηση. Μήπως είναι το ίδιο?

 

Δεν ξέρω αν είναι από το ίδιο "πρόβλημα", αλλά εμένα δεν κάνει τότε τον θόρυβο...

 

Καλο θα ηταν και οι δυο σας να διαβασετε το post του φιλου polo gti dsg :http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=55156#entry522560

και ελπιζω να σας βοηθησει αρκετα !!!

 

Λες;;;;;;;;  :w00t:

Link to comment
Share on other sites

προσέχω, αλλά υπάρχουν πολλές και δεν είναι και τόσο εύκολο, όπως καταλαβαίνεις.....

 

μαααααααααααα.....!!!!!! Δεν θέλω να κάνει αυτον τον θόρυβοοοοοοοοοοοο..........\δεν μου αρέσει.........

 

παρ' όλα αυτά, ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εφόσον δε σαρέσει να κάνει αυτό το θόρυβο ας έκανες ένα test drive να τον άκουγες και να παιρνες κάποιο άλλο αμάξι, φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εφόσον δε σαρέσει να κάνει αυτό το θόρυβο ας έκανες ένα test drive να τον άκουγες και να παιρνες κάποιο άλλο αμάξι, φιλικά πάντα :)

Απο μερους σου δεν διακρινω κατι φιλικο αλλα ειρωνικο !

Ο καθενας θελει οταν αγοραζει κατι καινουργιο να μην κανει ουτε τσικ !!!! Ολοι ειμαστε ειτε πολυ ειτε λιγο ψειρες με το αμαξι μας.

Και αν ησουν λιγο πιο προσεκτικος θα εβλεπες στην "παρουσιαση μελων" στο post #2497 το μελος wishacc λεγετε Μαιρη .......

Link to comment
Share on other sites

Απλά το να μην κάνει κάποιος test drive και μετά να παραπονιέται για κάτι που δεν είναι πρόβλημα είναι ψιλοβλακεία.Πχ εγώ είχα κάνει test drive το scirocco αλλά δε μάρεσε που έχει σταθερά κεφαλάρια πίσω και δεν έχεις καλή ορατότητα και έτσι δεν το πήρα!

Link to comment
Share on other sites

Πχ εγώ είχα κάνει test drive το scirocco αλλά δε μάρεσε που έχει σταθερά κεφαλάρια πίσω και δεν έχεις καλή ορατότητα και έτσι δεν το πήρα!

LOL!!!

Αν ρυθμίσεις σωστά το κάθισμα σε rocco ειναι απίστευτα βολικό . Το μόνο πρόβλημα ορατότητας είναι οι μπροστινές κολώνες του αμαξωματος δίπλα απο το μπαμπριζ! Οι οποίες ειναι σαν κολώνες πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ηρεμία σαν παράδειγμα το φερα :Ρ, είχα μπει όταν έκανα μαθήματα οδήγησης ήμουν ψαρωνένοσα ακόμα, τώρα οδηγώ και του παππού μου το peugeot 304 που έχει 2 καθρεύτες(δεν έχει δεξί) αλλά ο κεντρικός είναι θωλός και ο δεξίς είναι άχρηστος γιατί έχει κολλήσει και κοιτάει τον ουρανό αλλά δεν τον κουνάω μην τον σπάσω :Ρ

Και τέλος είμαι golfakias εγώ ρε!

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα τοπικ μονο για μας τους κατόχους το Vw Up! Ευχαριστούμε για το χώρο :)



Καλησπέρα.

 

Έχω αγοράσει το up, έκδοση start up, 75ps.

Μου έχει παρουσιάσει ένα θεματάκι... 

 

:help:

Σε κάποιες λακκούβες μου κάνει ένα έντονο θόρυβο...

Είναι σαν να τρίζει κάτι... 

Ακούγεται από μπροστά, από την μεριά του οδηγού.

 

Από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι το κάνουν όλα που είναι "σαν το δικό μου" (τι εννοεί μ' αυτό ο ποιητής,δεν ξέρω...)
Είναι η προετοιμασία του ABS λέει... Το θέμα είναι ότι εγώ δεν πατάω φρένο.. Είμαι σε κίνηση.
Δεν με καλύπτει όμως αυτή η απάντηση... Είναι σαν να πήρα ελαττωματικό, αλλά δεν το λένε...  :sorry:

Και εγώ έχω το ιδιο θέμα αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό. Ακούγεται απο το καντραν μπροστά και σαν να κουρδιζει στην ανωμαλία του δρόμου ε?

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό το up, αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου, βαριές πόρτες και διακόπτες όπως στα μεγαλύτερα και ακριβότερα vw. Το έχουμε 2 μήνες και μαζί του κάνουμε και τις μικρές εκδρομές μας αφού είναι και πιό οικονομικό απο το scirocco και μπορεί να ταξιδεύει με άνεση

dscn0924zj.jpg



dscn0971c.jpg



dscn0927.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφο και εγώ άσπρο το πήρα. Το ταμπλό σου είναι άσπρο? Εμένα είναι το ταμπλό είναι μαύρο γυαλιστερό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα και περιμένουμε απο το vwclub να φτιάξει και για το up! τον ανάλογο χώρο όπως και στα άλλα μοντέλα vw. Vastil ναι είναι άσπρο, το δικό σου είναι μαύρο γυαλιστερό γιατί έχεις πιο πλούσια έκδοση η δική μου είναι η move.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα και περιμένουμε απο το vwclub να φτιάξει και για το up! τον ανάλογο χώρο όπως και στα άλλα μοντέλα vw. Vastil ναι είναι άσπρο, το δικό σου είναι μαύρο γυαλιστερό γιατί έχεις πιο πλούσια έκδοση η δική μου είναι η move.

 

Δεν το γνώριζα. Το πήρα 7000 ευρώ απο τον αντιπρόσωπο της vw το είχε για test drive. Είχε 9000 km όταν το πηρα. Ερώτηση esp έχουμε ή οχι? Δεν έχω κανένα κουμπί για απενεργποιήσω. Το maps and more το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να έχεις την έκδοση high up επιπλέον εξοπλισμός ζάντες αλουμινίου, προβολείς ομίχλης, δερμάτινο τιμόνι, ηλεκτρικούς καθρέπτες, θερμενόμενα καθίσματα κτλ. το maps and more οχι δεν το έχω, esp στην έκδοση του high up είναι στάνταρ στον εξοπλισμό και δεν απενεργοποιείται

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω την εκδοση move up χωρις προβολεις ομιχλης και οχι δερματινο τιμονι..ποιος ξερει τι παιζει..εχω mp3 με aux ομως

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση move δεν εχει προβολείς ομίχλης ούτε δερμάτινο τιμόνι η high τα έχει. Εχεις ηλεκτρικά παράθυρα και στροφόμετρο στο καντραν? μπορεί και το move να έχει γυαλιστερό νταμπλό δεν το ξερω

Edited by sotoscirocco
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση move δεν εχει προβολείς ομίχλης ούτε δερμάτινο τιμόνι η high τα έχει. Εχεις ηλεκτρικά παράθυρα και στροφόμετρο στο καντραν? μπορεί και το move να έχει γυαλιστερό νταμπλό δεν το ξερω

Εχω ηλεκτρικα παραθυρα αλλα οχι ηλεκτρικους καθρεπτες(τραγικο για την πρωτη μερα μετα ζαμανφου δεν τους ξαναμετακινησα ποτε :p )

Αν δεν κανω λαθος υπαρχει και η εκδοση start up. Anyway καλοριζικο αδερφε μου. Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κάνει 3700 χιλιόμετρα και λεω έχουμε γιατί το οδηγεί και ή σύζυγός μου και είναι καταενθουσιασμένη με το αυτοκίνητο. Eγώ έχω ενα scirocco. Ευχαριστώ για τις ευχές και εσύ καλορίζικο με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα :acute:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.