Jump to content
iliasamo

Αλλαγή Τιμονιου Σε Passat Cc

Recommended Posts

για σας

είμαι νέο μέλος και θέλω να βοηθήσετε αν ξέρετε

εχω αγορασει ενα passat cc dsg 7 και στην παγελεια που εκανα έγινε λαθος στο πλυτουργικό τιμόνι με paddles και ήρθε το αμάξι χωρίς pddles.

το είπα από την αρχή το λάθος και μου ήπαν από εκεί που πήρα το αμάξι (ΓΡΑΤΣΙΑΣ) ότι δεν γίνεται τίποτα και δεν μπορί να αλλάξει τώρα.

εχετε καμία ιδέα?πως μπορώ να το αλάξω

ευχαριστώ εκ των προτέρων τον nikoskallithea

και τον Professor που μου έστειλαν pm

σημειωση: έχω μιλήσει με την εξυπηρετηση πελατων της cosmocar για το θέμα και περιμένω απάντηση ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι απαράδεκτο να παραγγείλεις ενα εξτρα για το αυτοκίνητο σου και να ερθει χωρις αυτο και μάλιστα σε τέτοιου επιπέδου αυτοκίνητα και τιμές.

Απαράδεκτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι απαράδεκτο να παραγγείλεις ενα εξτρα για το αυτοκίνητο σου και να ερθει χωρις αυτο και μάλιστα σε τέτοιου επιπέδου αυτοκίνητα και τιμές.

Απαράδεκτο!!!

Συμφωνώ Νίκο.Ελλαδιστάν και πάλι Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι απαραδεκτο πιστευω δεν υπαρχει καποιος να το αμφισβητει.

Το εξτρα αυτο το πληρωσες?Μπορεις να τους πιεσεις να στο βαλουν αυτοι εδω,αν ειναι κατι το οποιο ειναι εφικτο και μπορεις να τους εμπιστευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι απαραδεκτο πιστευω δεν υπαρχει καποιος να το αμφισβητει.

Το εξτρα αυτο το πληρωσες?Μπορεις να τους πιεσεις να στο βαλουν αυτοι εδω,αν ειναι κατι το οποιο ειναι εφικτο και μπορεις να τους εμπιστευτεις.

Δεν τους συμφέρει γι αυτό κάνουν τους αμερικάνους.Προφανώς δεν το χρέωσαν αλλά τώρα πλέον η αγορά και η τοποθέτηση είναι ασύμφορη σαν ανταλλακτικό.Το τιμόνι αυτό πρέπει να έχει πάνω από 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους συμφέρει γι αυτό κάνουν τους αμερικάνους.Προφανώς δεν το χρέωσαν αλλά τώρα πλέον η αγορά και η τοποθέτηση είναι ασύμφορη σαν ανταλλακτικό.Το τιμόνι αυτό πρέπει να έχει πάνω από 1000 ευρώ.

Αυτό που είπαν από την αρχή είναι ότι δεν μπορεί να μπεί τώρα μόνο όυαν μπαίνει στο εργοστάσιο παραγωγής μετά γιοκ . Η διαφορά δεν είναι μεγάλη όταν το

παργγελνεις.δηλαδή πολυτουργικο τιμονι και πολυτουργικο τιμονι με paddles είναι 40 ευρω στα εχτρα που παραγγελνεις.Και το προβλημα τους δεν ήταν να μου φέρουν αλλο τιμόνι με paddles αλλά οτι δεν γινεται η δεν ξερουν.Μου έφεραν και καλά τον υπευθυνο συνεργειου μπροστα μου και τον ρώτησα γιατί δεν μπορει να αλαχθει και αυτος μου απαντησε οτι δεν μπορει να γίνει παρά μονο στη γραμμη παραγωγης.

για αυτό ψαχνομαι γιατι αν γίνεται να αλαχθεί θα το αλλαξω. περιμένω επισημη απαντηση απο την cosmocar και μετά βλέπουμε

ξέρεις τι είναι να παίρνεις αυτόματο και να μην έχει paddles?

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι είναι να παίρνεις αυτόματο και να μην έχει paddles?

Πίκρααααα.... Οι πωλητές είναι... :whistling: Ολο μπούρδες σου λένε πιθανότατα για να σε ξεφορτωθούν! ;Δλδ αν χαλάσει το τιμόνι, διαλύσει το δέρμα ξερω γω ή γίνει το οτιδήποτε δεν αλλάζει; Θα μας τρελάνουν!

Λογικά γίνεται με καινούριο τιμόνι που να έχει paddles και κωδικοποίηση αν και αμφιβάλω οτι θα στο κάνουν στην vw οσο και αν τους πιέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πίκρααααα.... Οι πωλητές είναι... :thumbsu: Ολο μπούρδες σου λένε πιθανότατα για να σε ξεφορτωθούν! ;Δλδ αν χαλάσει το τιμόνι, διαλύσει το δέρμα ξερω γω ή γίνει το οτιδήποτε δεν αλλάζει; Θα μας τρελάνουν!

Λογικά γίνεται με καινούριο τιμόνι που να έχει paddles και κωδικοποίηση αν και αμφιβάλω οτι θα στο κάνουν στην vw οσο και αν τους πιέσεις...

H VW δεν πρόκειται να το κανει γιατι το αυτοκίνητο ειχε παραγγελθεί με paddles αν λοιπον πουνε οτι γίνεται και το κανουν την πατήσανε γιατι στην περίπτωση αυτη ή τους πας στα δικαστήρια ή σου χαρίζουν ολη την δουλειά και τα ανταλλακτικά.

Είναι λοιπόν πολιτική απόφαση της εταιρείας και οχι τεχνική.

Νομίζω πάντως οτι γίνεται, παρ' ολα αυτα πιστευω οτι και χωρίς paddles ενα τετοιο αυτοκίνητο ειναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

H VW δεν πρόκειται να το κανει γιατι το αυτοκίνητο ειχε παραγγελθεί με paddles αν λοιπον πουνε οτι γίνεται και το κανουν την πατήσανε γιατι στην περίπτωση αυτη ή τους πας στα δικαστήρια ή σου χαρίζουν ολη την δουλειά και τα ανταλλακτικά.

Είναι λοιπόν πολιτική απόφαση της εταιρείας και οχι τεχνική.

Ακριβώς, κάνουνε τους κινέζους τώρα....

Πάντως για την χρησιμότητα των paddles θα διαφωνήσω γιατί τα χρησιμοποιώ συνέχεια! Είτε σε "ανοιχτές" στροφοδιαδρομές (που δεν στρίβεις πάνω απο 1/4 το τιμόνι γιατι μετά χάνονται αφού δυστυχώς δεν είναι σταθερά και στρίβουν κι αυτά μαζί) είτε για να περάσω προσωρινά στο manual για προσπέραση ή για να φρενάρω με τον κινητήρα σε κατηφόρα χωρίς να παίζω με τον λεβιέ...

Γενικά αν παίζεις με το κιβώτιο είναι πολύ χρηστικά, αν το χεις ολη μέρα στο d τα χεις δεν τα χεις το ίδιο κάνει!

Link to comment
Share on other sites

H VW δεν πρόκειται να το κανει γιατι το αυτοκίνητο ειχε παραγγελθεί με paddles αν λοιπον πουνε οτι γίνεται και το κανουν την πατήσανε γιατι στην περίπτωση αυτη ή τους πας στα δικαστήρια ή σου χαρίζουν ολη την δουλειά και τα ανταλλακτικά.

Είναι λοιπόν πολιτική απόφαση της εταιρείας και οχι τεχνική.

Νομίζω πάντως οτι γίνεται, παρ' ολα αυτα πιστευω οτι και χωρίς paddles ενα τετοιο αυτοκίνητο ειναι μια χαρά.

Ας το κάνουνε φίλε μου αρκή να μου πουνε ότι γίνεται η αλλαγή και όχι να μου λένε μπούρδες η ας πούνε οτι αλλάζει με κόστος..........τόσο.......... αλλά ας πούνε ότι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι μου απαντήσανε απο την cosmocar

Αξιότιμε κύριε........

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Θα θέλαmε να σας ενημερώσουμε ότι το εργοστάσιο κατασκευής δεν παρέχει κιτ για την εκ των υστέρων τοποθέτηση.

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να εξασφαλισθεί απόλυτα η επιτυχία της μετασκευής.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω πληροφόρηση.

Μετά τιμής,

Εξυπηρέτηση Πελατών VW

KOSMOCAR

Τηλ. 210-9981100

www.volkswagen.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάεχει κανένας που να γνωρίζει αν αναλαμβάνει να το αλλαξει αφού πάρω άλλο τιμόνι????

Αυτό είναι το πιο απλό φίλε μου. Ελα να στο αλλάξω.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι μου απαντήσανε απο την cosmocar

Αξιότιμε κύριε........

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Θα θέλαmε να σας ενημερώσουμε ότι το εργοστάσιο κατασκευής δεν παρέχει κιτ για την εκ των υστέρων τοποθέτηση.

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να εξασφαλισθεί απόλυτα η επιτυχία της μετασκευής.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω πληροφόρηση.

Μετά τιμής,

Εξυπηρέτηση Πελατών VW

KOSMOCAR

Τηλ. 210-9981100

www.volkswagen.gr

Τα είπαμε αυτά........

100% αυτό θα απαντούσαν.

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρο εχεις ξανά αλλάξει? στείλε μου pn με τηλ..... να μιλήσουμε

Ας του πεί κάποιος άλλος .. να μην σχολιάσω εγώ..

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Υπάεχει κανένας που να γνωρίζει αν αναλαμβάνει να το αλλαξει αφού πάρω άλλο τιμόνι????

Αυτό είναι το πιο απλό φίλε μου. Ελα να στο αλλάξω.

Κώστας

είναι σίγουρο εχεις ξανά αλλάξει? στείλε μου pn με τηλ..... να μιλήσουμε

Στο club ο Κώστας ειναι αυθεντία στα τιμόνια και οχι μονο, τωρα βεβαία (θα το πω) εμενα δεν μου αρέσει η φράση "Υπάεχει κανένας που να γνωρίζει αν αναλαμβάνει να το αλλαξει" που λες γιατι απλα δεν ειμαστε συνεργείο, ολα στηρίζονται στην αλληλεγγύη και την βοήθεια του ενος στον άλλον.

Ο Κώστας μπορει να σου το αλλάξει αλλα εχεις και εσυ το ρίσκο σου.

Με τις αλλαγές που κάνουμε κατα καιρούς στα αυτοκίνητα εχει τυχη να ειμαστε με πρόβλημα αρκετές μερες μεχρι να βρούμε την άκρη.

Οι περισσότεροι απο εμας τις αλλαγές τις κάνουμε για την τρέλα μας και την χαρα που έχουμε όταν φτιάχνουμε κατι μόνοι μας.

ΥΓ Μετά την αλλαγή μην ξεχάσεις τις μπύρες!!

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Στο club ο Κώστας ειναι αυθεντία στα τιμόνια και οχι μονο, τωρα βεβαία (θα το πω) εμενα δεν μου αρέσει η φράση "Υπάεχει κανένας που να γνωρίζει αν αναλαμβάνει να το αλλαξει" που λες 1. γιατι απλα δεν ειμαστε συνεργείο, ολα στηρίζονται στην αλληλεγγύη και την βοήθεια του ενος στον άλλον.

Ο Κώστας μπορει να σου το αλλάξει αλλα εχεις και εσυ το ρίσκο σου.

2. Με τις αλλαγές που κάνουμε κατα καιρούς στα αυτοκίνητα εχει τυχη να ειμαστε με πρόβλημα αρκετές μερες μεχρι να βρούμε την άκρη.

3. Οι περισσότεροι απο εμας τις αλλαγές τις κάνουμε για την τρέλα μας και την χαρα που έχουμε όταν φτιάχνουμε κατι μόνοι μας.

ΥΓ Μετά την αλλαγή μην ξεχάσεις τις μπύρες!!

Πάντα φιλικά

Μπράβο Νίκο ,

Αριθμώ στις φράσεις σου τους 3 λόγους που είμαι μέλος σε αυτό το forum .. και βρίσκω ότι στην ολοκλήρωση κάθε προσπάθειας η καλύτερη κατάληξη είναι φυσικά οι μπύρες :yahoo: .

:p

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο ,

Αριθμώ στις φράσεις σου τους 3 λόγους που είμαι μέλος σε αυτό το forum .. και βρίσκω ότι στην ολοκλήρωση κάθε προσπάθειας η καλύτερη κατάληξη είναι φυσικά οι μπύρες :D .

:poke:

Κώστας

Αφού έχει μπύρες και γω μέσα.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο ,

Αριθμώ στις φράσεις σου τους 3 λόγους που είμαι μέλος σε αυτό το forum .. και βρίσκω ότι στην ολοκλήρωση κάθε προσπάθειας η καλύτερη κατάληξη είναι φυσικά οι μπύρες :wink: .

:thumbsu:

Κώστας

Αφού έχει μπύρες και γω μέσα.:thumbsup:

Nα δούμε ποτε θα τα πούμε μια γύρα ολοι μαζί!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα δούμε ποτε θα τα πούμε μια γύρα ολοι μαζί!!!

ok παιδιά κατάλαβα και μπύρες όσες θέλετε...........ας γίνει η αλαγή και μπρύρες όσες θέλετε.

Δεν το αποφασίζω ακόμη γιατί περιμένω μια απάντηση από vw Γερμανίας για το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι ρώτησα πάλι την cosmocar και την απαντηση

ΠΡΟΣ:ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ VW

Συγνώμη εγώ δεν ζήτησα μετατροπή

ξανά ρωτάω υπάρχει σαν ανταλλακτικό προλειτουργικό τιμόνι με paddles πόσο κοστίζει? και αν μπορεί

η VW στην Ελλάδα να το τοποθετήσει?

(έχω και οδηγίες τοποθέτησης αν θέλετε)

Ευχαριστώ

Η απάντηση:

Αξιότιμε κύριε ..........

Σε συνέχεια των έως τώρα προφορικών μας επικοινωνιών, επιθυμούμε να αναφέρουμε ότι ο κωδικός ανταλλακτικού του πολυλειτουργικού τιμονιού με ενσωματωμένα χειριστήρια του 7-DSG για το VW PASSAT CC, χρονικό μοντέλο 2011 είναι 3C8 419 091 BF E74.

Επαναλαμβάνουμε ωστόσο ότι η τοποθέτηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού σε αυτοκίνητο που δεν το φέρει εκ κατασκευής ΔΕΝ προβλέπεται από την Κατασκευάστρια Εταιρία, ως εκ τούτου πιθανώς να ανακύψουν θέματα επικοινωνίας με τις λοιπές ηλεκτρονικές μονάδες του αυτοκινήτου που τελικά μπορεί να επηρεάσουν δυσμενώς τη λειτουργία των πολυλειτουργικών πλήκτρων και των χειριστηρίων (paddles) του κιβωτίου ταχυτήτων.

Καθίσταται σαφές επομένως ότι η αγορά και τοποθέτηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού αποτελεί προσωπική σας επιλογή και η VW AG και η KOSMOCAR A.E δεν φέρουν ουδεμία ευθύνη για ότι προκύψει εξ αυτής.

Μετά τιμής

Εξυπηρέτηση Πελατών VW

KOSMOCAR

Τηλ. 210-9981100

www.volkswagen.gr

Τους ρώτησα πόσο κάνει και η απάντηση:

Αξιότιμε κύριε ..........

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η προτεινόμενη από τη KOSMOCAR λιανική άνευ ΦΠΑ τιμή για το ανταλλακτικό είναι 538 ,44 €.

Μετά τιμής,

Εξυπηρέτηση Πελατών VW

KOSMOCAR

Τηλ. 210-9981100

www.volkswagen.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγάλεις άκρη. Εαν μπορείς, διεκδίκησε την αντικατάσταση του ανταλλακτικού ώστε να μην πληρώσεις το νέο τιμόνι και όταν το παραλάβεις και έλα να το βάλουμε και η ενεργοποίηση των puddle shifts είναι απλή.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγάλεις άκρη. Εαν μπορείς, διεκδίκησε την αντικατάσταση του ανταλλακτικού ώστε να μην πληρώσεις το νέο τιμόνι και όταν το παραλάβεις και έλα να το βάλουμε και η ενεργοποίηση των puddle shifts είναι απλή.

Κώστας

Κώστα θα χρειαστεί και εγκέφαλος τιμονιού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.