Jump to content
nasos_ea

Βαση Κεραιας

Recommended Posts

Παιδια εδω και καιρο ειχα παρατηρησει ενα ραγισμα (μαλλον στο σημειο της κολλησης) στη βαση της κεραιας.Δεν αναφερομαι στον χοντρο λαιμο οπου βιδωνει η κεραια αλλα στο πλαστικο δαχτυλιδι που ειναι κατω απο τον λαιμο κι εφαπτεται στη λαμαρινα.Ειχα παρατηρησει ενα καθετο ραγισμα ακριβως στο εμπροσθιο μερος του και οταν το κουνησα με το χερι που εμεινε στο χερι.Απο αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικο μονο του αλλα οτι παει πακετο με τον λαιμο, ο οποιος για να βγει πρεπει να ξηλωθει η ταπετσαρια απο μεσα, ασε που πρεπει να παιζει καπου στο 100αρικο.Ερωτηση...αυτο ειναι για στεγανοτητα ή οχι;Εγω πιστευω οτι δεν κανει ολη τη δουλεια της στεγανοτητας μιας και δεν ειναι καν λαστιχο αλλα πλαστικο, θεωρω οτι υπαρχει σιγουρα καποια τσιμουχα πιο κατω μεσα στην οροφη για αυτη τη δουλεια.Σημερα μαλιστα ειδα ενα πασατ που του ελειπε αυτο το πλαστικο.Σκεφτομαι να το ξαναβαλω, και να κολλησω το σημειο οπου εχει ραγισει με σιλικονη.Θα κανω βλακεια λετε;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εμένα μου έφυγε αυτο το πλαστικό απο golf 4 μετα απο κάποια χρόνια. Επειδη μου φάνηκε καθαρά δισκοσμητικό και το βλεπω και σε αλλους οτι τους λείπει δεν έδωσα σημασία και το έχω πάνω απο 3 χρονια έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.Μονο το αισθητικό με χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εμένα μου έφυγε αυτο το πλαστικό απο golf 4 μετα απο κάποια χρόνια. Επειδη μου φάνηκε καθαρά δισκοσμητικό και το βλεπω και σε αλλους οτι τους λείπει δεν έδωσα σημασία και το έχω πάνω απο 3 χρονια έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.Μονο το αισθητικό με χαλάει...

Εγω σε πρωτη φαση φοβηθηκα μην βαλει νερα μεσα στην οροφη αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα και βλεποντας οτι δεν ειναι καν σαν τσιμουχα αλλα απλα ενα πλαστικο αυτο πιστευω πλεον.Αλλα δεν καταλαβαινω, αφου ειναι διακοσμητικο, δε μπορουσαν να φτιαξουν τον λαιμο ενιαιο να καθεται πανω στη λαμαρινα;Πρεπει να φτιαχνουν ενα σωρο π@@ρακια;Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε πρωτη φαση φοβηθηκα μην βαλει νερα μεσα στην οροφη αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα και βλεποντας οτι δεν ειναι καν σαν τσιμουχα αλλα απλα ενα πλαστικο αυτο πιστευω πλεον.Αλλα δεν καταλαβαινω, αφου ειναι διακοσμητικο, δε μπορουσαν να φτιαξουν τον λαιμο ενιαιο να καθεται πανω στη λαμαρινα;Πρεπει να φτιαχνουν ενα σωρο π@@ρακια;Ελεος...

Νερό δεν βάζει αφού η πραγματική τρύπα στον ουρανό είναι μικρότερη και καλύπτεται από μια άλλη τσιμούχα για στεγανότητα του ουρανού.

Χωρίς όμως το "διακοσμητικό" που λες θα γραντζουνιέται η λαμαρίνα και μετά από καιρό θα σκουριάσει εσωτερικά και δεν θα το καταλάβετε... Γι' αυτό φτιάχνει η VW "ένα σωρό π@@ρακια" όπως λες!!!

Για δες εδώ: http://www.dubaddiction.com.au/index.php?main_page=product_info&products_id=107&zenid=eogme6pjdt9cp2luf2aondrgp3

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Νερό δεν βάζει αφού η πραγματική τρύπα στον ουρανό είναι μικρότερη και καλύπτεται από μια άλλη τσιμούχα για στεγανότητα του ουρανού.

Χωρίς όμως το "διακοσμητικό" που λες θα γραντζουνιέται η λαμαρίνα και μετά από καιρό θα σκουριάσει εσωτερικά και δεν θα το καταλάβετε... Γι' αυτό φτιάχνει η VW "ένα σωρό π@@ρακια" όπως λες!!!

Για δες εδώ: http://www.dubaddiction.com.au/index.php?main_page=product_info&products_id=107&zenid=eogme6pjdt9cp2luf2aondrgp3

Ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν ξερω αν θα κανω τοση φασαρια για να βαλω αυτο το πλαστικο.Χρειαζεται λυσιμο η ταπετσαρια και ξεβιδωμα λαιμου κεραιας απο μεσα.Με βλεπω να καταληγω στη λυση της σιλικονης.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα σήμερα διαλύθηκε το δαχτυλίδι!!! Έλιωσε από τη ζέστη? χαχα!!

Είναι μεγάλη διαδικασία να βάλω τη κεραία του GTi?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα χτες στον Ρώρρη και ρώτησα. Καταρχήν το δαχτυλίδι που διαλύθηκε (από τη ζέστη μου είπαν) βγαίνει σαν ανταλ/κο με 8 ευρώ. Δεν πάει δλδ όλος ο λαιμός. Η κεραία "καρχαρίας" κάνει 55 ευρώ συν 35 ευρώ η εργασία.......για όποιον ενδιαφέρεται!

Link to comment
Share on other sites

φιλε το δαχτυλιδι λαστιχο?μπαινει απο πανω?η πρεπει να βγει ολη η βαση αρα και ο ουρανος?

εμενα ο γρατσιας μου ειπε εχει 30 το δαχτυλιδι αλλα φερνει αυτος ενα περιπου ιδιο φθηνοτερο 10 ευρο!!!θα μου το δειξει κ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο το δαχτυλίδι λάστιχο, αυτό που λιώνει!!!!

Δυστυχώς θέλει λύσιμο η ταπετσαρία του ουρανού για να μπει, γι'αυτο και εγώ προτίμησα αφού θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί να βάλω τον καρχαρία να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα.

Το πρόβλημα αυτό το έχω εδώ κ αρκετό καιρό αλλα δεν έδωσα και πολύ σημασία το είχα αναφέρει εδώ

Τελικά όμως φαινεται να προέκυψε πρόβλημα

Χθες είχα παρακάρει σε μιά κατηφόρα με πολύ μεγάλη κλήση, και παράλληλα χθες στην περιοχή μου έριξε καρέκλες

Μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο παρατήρησα στο εμπρός μέρος της πλαφονίερας υγρασία

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτε άλλο αλλά μόνο ότι λόγο της μεγάλης κλησης και απουσίας εξωτερικής τσιμούχας το νερό έγλυψε την οροφή μου και κατέλυξε στην πλαφονιέρα

Προφανώς πανικοβληθηκα λίγο και πήγα στην καρέντα για να μάθω το κόστος ανταλλακτιού και εργασία

Κόστος εργασίας 45,00ευρώ + ανταλλακτικά

Μου φάνηκε ακριβό κάπως και μάλον θα κάνω την αλλαγή μόνος μου

Ξέρει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικές τσιμούχες?

και αν θυμάμαι κάπου είχα δει ένα λινκ με How to replace antenna

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι μπαινει με πιεση απο πανω κτλ...

μου δινεις ενα τηλ απο το ρωρρη?εκει θα τη βαλεις?μπαινει σε golf 4?

Καταρχήν sorry για τη καθυστέρηση, αλλά τώρα είδα το Post!!! Αν και λογικά μέχρι τώρα θα έχεις βγάλει άκρη, εγώ να ενημρώσω πως έβαλα το καρχαρία όπως είχα πει. Την τοποθέτηση την έκανε φίλος με μερικό λύσιμο της ταπετσαρίας του ουρανου πίσω δεξιά. Τα τηλ του Ρώρρη είναι στο site του.

Ενημερωστε αν κανατε τιποτα γιατι μολις σημερα διαπιστωσα οτι και το δικο μου κομμενο ειναι...

Δες λίγο πιο πάνω και καλή τύχη!!!

Γεια σας και απο εμένα.

Το πρόβλημα αυτό το έχω εδώ κ αρκετό καιρό αλλα δεν έδωσα και πολύ σημασία το είχα αναφέρει εδώ

Τελικά όμως φαινεται να προέκυψε πρόβλημα

Χθες είχα παρακάρει σε μιά κατηφόρα με πολύ μεγάλη κλήση, και παράλληλα χθες στην περιοχή μου έριξε καρέκλες

Μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο παρατήρησα στο εμπρός μέρος της πλαφονίερας υγρασία

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτε άλλο αλλά μόνο ότι λόγο της μεγάλης κλησης και απουσίας εξωτερικής τσιμούχας το νερό έγλυψε την οροφή μου και κατέλυξε στην πλαφονιέρα

Προφανώς πανικοβληθηκα λίγο και πήγα στην καρέντα για να μάθω το κόστος ανταλλακτιού και εργασία

Κόστος εργασίας 45,00ευρώ + ανταλλακτικά

Μου φάνηκε ακριβό κάπως και μάλον θα κάνω την αλλαγή μόνος μου

Ξέρει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικές τσιμούχες?

και αν θυμάμαι κάπου είχα δει ένα λινκ με How to replace antenna

Δεν νομίζω τα νερά να μπήκαν από τη κεραία. Έχει τσιμούχα από κάτω που κάνει τη σταγανοποίηση. Το δαχτυλίδι προστατεύει μόνο από τη σκουριά, εκτός βέβαια και από το αισθητικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τα νερά να μπήκαν από τη κεραία. Έχει τσιμούχα από κάτω που κάνει τη σταγανοποίηση. Το δαχτυλίδι προστατεύει μόνο από τη σκουριά, εκτός βέβαια και από το αισθητικό κομμάτι.

Αυτό το γνωρίζω αλλά δεν μπορεί να μπήκε νερό απο αλλου

Απέκλισα παμπριζ λόγο της μεγάλης κλήσης του αυτοκινήτου (ηταν σε κατηφόρα)

δεν υπάρχει τρόπος να μπεί απο άλλου εκτος αν είναι τρύπια η λαμαρίνα :)

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,να ρωτησω ο καρχαριας κανει γιατι μου ειπαν οτι εχει αλλα καλωδια. Εχει ενα αντι δυο που εχει η απλη.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τρόπος να μπεί απο άλλου εκτος αν είναι τρύπια η λαμαρίνα :)

Σε αυτή τη περίπτωση ελπίζω να είναι από τη κεραία!!! :laugh: :laugh: :laugh:

καλημερα ,να ρωτησω ο καρχαριας κανει γιατι μου ειπαν οτι εχει αλλα καλωδια. Εχει ενα αντι δυο που εχει η απλη.

Κάνει μια χαρά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει μια χαρά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται!!

για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η κεραία καρχαρία σε αυτοκίνητα χωρίς ουρά, είναι υποκειμένικό βέβαια κ ίσως δεν το εχω συνηθίσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγω εχω ενα 4αρι και αυτο το δαχτυλίδι που ειναι για προστασία ειναι απο μαλακο πλαστικό, το άλλαξα μονος μου απο πανω χωρις να βγάλω ταπετσαρία αρκεί να το κόψης λιγο την στρογγυλάδα απο την μεσα μερια δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η κεραία καρχαρία σε αυτοκίνητα χωρίς ουρά, είναι υποκειμένικό βέβαια κ ίσως δεν το εχω συνηθίσει

Ναι η αλήθεια είναι οτι στη BMW σειρα 5 δείχνει καλύτερα!!!! :laugh:

Πέρα από τη πλάκα, θα συμφωνήσω στο οτι το γούστο στην εμφάνιση είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε και η σειρά μου να κοπεί το φλαντζάκι. Καταλήξαμε τελικά σε συμπέρασμα αν είναι διακοσμητικό ή στεγανοποιητικό? Ρώτησα και πρέπει να κατέβει ο ουρανός για να αντικατασταθεί και η αλήθεια είναι ότι θέλω να αποφύγω τέτοιες ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παθει τιποτα χωρις αυτο μην ανησυχεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.