Jump to content
nikoskallithea

Mercedes Slk

Recommended Posts

"Ασύληπτο" (το 6,2 litre) αλλά στην Ελλάδα θα βλέπεις μόνιμα τα απλά 1.8 με 184ΗΡ, με τον "γραναζωτό", τραχύ ήχο του παρωχημένου (αλλά τουλάχιστον δυνατού) αυτού μοτέρ, τα οποία θα κατέχουν [και πάλι;] οι γνωστοί "επιτυχημένοι" της κοινωνίας μας!

Τουλάχιστον να πληρώνουν κανά φόρο και ας τα χαίρονται, No problem! :clapping:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολυ και οι ιπποι δεν με ενδιαφέρουν οπότε το 1800 είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

"Ασύληπτο" (το 6,2 litre) αλλά στην Ελλάδα θα βλέπεις μόνιμα τα απλά 1.8 με 184ΗΡ, με τον "γραναζωτό", τραχύ ήχο του παρωχημένου (αλλά τουλάχιστον δυνατού) αυτού μοτέρ, τα οποία θα κατέχουν [και πάλι;] οι γνωστοί "επιτυχημένοι" της κοινωνίας μας!

Τουλάχιστον να πληρώνουν κανά φόρο και ας τα χαίρονται, No problem! :growl:

Νομίζω χειρότερο από το να είσαι "επιτυχημένος" είναι να είσαι "κομπλεξικός"...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε passater με το δυναμικό come back σου!! Τρελανέ μας ρε παιδάκι μου!!

BTW το slk σπέρνει....

Link to comment
Share on other sites

:growl:

Νομίζω χειρότερο από το να είσαι "επιτυχημένος" είναι να είσαι "κομπλεξικός"...

Ναι γι' αυτό σε λίγο δεν θα βρίσκεις δουλειά, θα σου μειωθεί δραματικά ο μισθός(αν είσαι μισθωτός γενικά ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα), θα θες ένα κάρο λεφτά για τα παιδιά σου γιατί θα βάλουν δίδακτρα και στη "δημόσια" εκπαίδευση,δεν θα έχεις νοσοκομειακή περιθαλψη κ.λπ κ.λπ, γιατί "καποιοι" κυκλοφορούσαν (και θα κυκλοφορούν) με τέτοια χλιδάτα αυτοκίνητα δηλώνοντας 17.000€ ετήσιο εισόδημα κι εσύ με το Passat πιθανά 22.000€! Όμως δεν είσαι γραμμένος απ' ότι βλέπω σε premium carclub -εκτός και αν δε το ξέρουμε! Αν θες να τους καμαρώνεις -εφόσον ξέρεις ότι στο 80% των περιπτώσεων βάσει του ισχύοντος φορολογικού συστήματος αυτοί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΈΡΡΕΥΣΕ Η ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ- σίγουρα εμένα δε μου πέφτει λόγος. Όμως έχω αντίληψη και ξέρω τι μου γίνεται...

Εσύ μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί μου φαίνεται που βαδίζει η χώρα. Φιλικά πάντα! :growl:

Πάντως για να μη παρεξηγηθώ, υπάρχουν και τίμιοι κτήτορες τέτοιων αυτοκινήτων που εργάστηκαν σκληρά, τα κατέχουν επάξια (δυστυχώς λίγοι) εκπληρώνοντας τις συνταγματικές τους υποχρεώσεις στη Πολιτεία και γι' αυτό είπα στο ανωτέρω post: "...NA TA XAIΡONTAI (ΤΑ SLK) NO PROBLEM"...

Y.Γ: Η χρήση του emoticon whilsting ίσως ερμηνεύθηκε ότι έδινε ειρωνική διάθεση στη τελευταία φράση μου αλλά το εννούσα ειλικρινά (περί του: "να τα χαίρονται"). Όμως εξέλαβα ότι είμαι "κομπλεξικός" κι αυτό αποτελεί άδικο χαρακτηρισμό που δεν τον δέχομαι φίλε μου, από τη στιγμή που δεν έχω "δείξει" κάτι τέτοιο ούτε ζηλεύω τα SLK γιατί αν "τρελαινόμουν" για δαύτα θα είχα βρει ένα τρόπο να το αγοράσω -και μάλιστα διαθέτω ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. 45.000€ μου στοίχισε το Astra, έστω σταδιακά...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

χαχα το πιο πετυχημένο που γράφεται στο άρθρο είναι το παρακάτω :

"Παραταύτα η κατανάλωση μπορεί να πέσει και κάτω από τα 10lt/100km η Mercedes ανακοινώνει σε μικτό κύκλο 8.5lt χάρη και στη λειτουργία του συστήματος Start Stop."

Λες και ενδιαφέρει όποιον πάρει το "κτήνος" η κατανάλωση!! Εσωτερικά - εξωτερικά πάντως είναι απίστευτο αμάξι!

btw το start and stop είναι άχρηστο στην Ελλάδα το καλοκαίρι, επειδή είχα την εμπειρία να το χρησιμοποιήσω σε Punto, το να σου σβήνει με καύσωνα το air condition σε κάθε στάση / φανάρι κλπ δεν είναι ότι πιο πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

:roadrage:

Ναι γι' αυτό σε λίγο δεν θα βρίσκεις δουλειά, θα σου μειωθεί δραματικά ο μισθός(αν είσαι μισθωτός γενικά ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα), θα θες ένα κάρο λεφτά για τα παιδιά σου γιατί θα βάλουν δίδακτρα και στη "δημόσια" εκπαίδευση,δεν θα έχεις νοσοκομειακή περιθαλψη κ.λπ κ.λπ, γιατί "καποιοι" κυκλοφορούσαν (και θα κυκλοφορούν) με τέτοια χλιδάτα αυτοκίνητα δηλώνοντας 17.000€ ετήσιο εισόδημα κι εσύ με το Passat πιθανά 22.000€! Όμως δεν είσαι γραμμένος απ' ότι βλέπω σε premium carclub -εκτός και αν δε το ξέρουμε! Αν θες να τους καμαρώνεις -εφόσον ξέρεις ότι στο 80% των περιπτώσεων βάσει του ισχύοντος φορολογικού συστήματος αυτοί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΈΡΡΕΥΣΕ Η ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ- σίγουρα εμένα δε μου πέφτει λόγος. Όμως έχω αντίληψη και ξέρω τι μου γίνεται...

Εσύ μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί μου φαίνεται που βαδίζει η χώρα. Φιλικά πάντα! :whistling:

Πάντως για να μη παρεξηγηθώ, υπάρχουν και τίμιοι κτήτορες τέτοιων αυτοκινήτων που εργάστηκαν σκληρά, τα κατέχουν επάξια (δυστυχώς λίγοι) εκπληρώνοντας τις συνταγματικές τους υποχρεώσεις στη Πολιτεία και γι' αυτό είπα στο ανωτέρω post: "...NA TA XAIΡONTAI (ΤΑ SLK) NO PROBLEM"...

Y.Γ: Η χρήση του emoticon whilsting ίσως ερμηνεύθηκε ότι έδινε ειρωνική διάθεση στη τελευταία φράση μου αλλά το εννούσα ειλικρινά (περί του: "να τα χαίρονται"). Όμως εξέλαβα ότι είμαι "κομπλεξικός" κι αυτό αποτελεί άδικο χαρακτηρισμό που δεν τον δέχομαι φίλε μου, από τη στιγμή που δεν έχω "δείξει" κάτι τέτοιο ούτε ζηλεύω τα SLK γιατί αν "τρελαινόμουν" για δαύτα θα είχα βρει ένα τρόπο να το αγοράσω -και μάλιστα διαθέτω ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. 45.000€ μου στοίχισε το Astra, έστω σταδιακά...

Δυστυχώς η "χωριάτικη" (με την κακή έννοια, οι περισσότερες πραγματικά χωριάτικες αντιλήψεις είναι εξαιρετικές!), απαρχαιωμένη και στενόμυαλη αντίληψη στην προηγούμενη δημοσίευσή σου ότι οι Μερτσέντεζζζ είναι τα ακριβά αυτοκίνητα,που αποτελούν σύμβολο οικονομικής ευμάρειας και εξουσίας (σε γείτονα χώρα που βρίσκεται κάποιες δεκαετίες πίσω, αν οικονομικός μετανάστης δεν επέστρεφε με ένα τέτοιο θεωρούταν αποτυχημένος) και όσοι τα έχουν ή έχουν κλέψει ή έχουν πουλήσει την ψυχή τους στο διάολο δεν μου άφηνε περιθώρια να μην την παρεξηγήσω...το ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα να κλέψεις για να έχεις ένα Mercedes δεν είδα πουθενά να το γράφεις...sorry...η τελευταία διαπίστωση νομίζω αρκεί ώστε να μη θεωρηθεί άδικος ο χαρακτηρισμός...

Δεν έχω καμιά διάθεση να αδικήσω κανέναν, ειδικά κάποιον που δεν γνωρίζω. "Κόντρα" για το ποιος γνωρίζει καλύτερα τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας δε θα βάλω επίσης με κανέναν, ειδικά με κάποιον που δεν γνωρίζω...(μήπως να παρεξηγηθώ κι εγώ που από μια φράση μου χαρακτηρίστηκα άσχετος με την τρέχουσα οικονομική πραγματικότητα και για όλα τα αστεία συμπεράσματα περί της προσωπικής μου οικονομικής κατάστασης ????)

Απλώς δεν γουστάρω αυτές τις απαρχαιωμένες κοινωνικές αντιλήψεις και πολύ περισσότερο να διαιωνίζονται αυτές από νέους ανθρώπους. Συγγνώμη, αλλά ανά κατηγορία σχεδόν κατά κανόνα τα BMW (τουλάχιστον) είναι έστω και ελάχιστα πιο ακριβά από τα Mercedes. Συγγνώμη, αλλά κάποιος που θέλει να κάνει το "κομμάτι" του μπορεί να βρει πολλά, πολύ πιο εντυπωσιακά αυτοκίνητα από τα Mercedes. Συγγνώμη, αλλά υπάρχει κόσμος που επιλέγει Mercedes απλώς επειδή είναι αξιόπιστα και ασφαλή αυτοκίνητα και κυρίως συγγνώμη, αλλά υπάρχει κόσμος που τα έχει δουλέψει με νόμιμο τρόπο τα λεφτά που έσπρωξε για να αποκτήσει ένα Mercedes.

Η "διευκρίνηση" της δεύτερης δημοσίευσης δεν υπάρχει στην πρώτη...και εγώ σχολίασα την πρώτη δημοσίευση...μαντικές ικανότητες δυστυχώς δεν έχω !

Και πάλι συγγνώμη.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η "χωριάτικη" (με την κακή έννοια, οι περισσότερες πραγματικά χωριάτικες αντιλήψεις είναι εξαιρετικές!), απαρχαιωμένη και στενόμυαλη αντίληψη στην προηγούμενη δημοσίευσή σου ότι οι Μερτσέντεζζζ είναι τα ακριβά αυτοκίνητα,που αποτελούν σύμβολο οικονομικής ευμάρειας και εξουσίας (σε γείτονα χώρα που βρίσκεται κάποιες δεκαετίες πίσω, αν οικονομικός μετανάστης δεν επέστρεφε με ένα τέτοιο θεωρούταν αποτυχημένος) και όσοι τα έχουν ή έχουν κλέψει ή έχουν πουλήσει την ψυχή τους στο διάολο δεν μου άφηνε περιθώρια να μην την παρεξηγήσω...το ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα να κλέψεις για να έχεις ένα Mercedes δεν είδα πουθενά να το γράφεις...sorry...η τελευταία διαπίστωση νομίζω αρκεί ώστε να μη θεωρηθεί άδικος ο χαρακτηρισμός...

Δεν έχω καμιά διάθεση να αδικήσω κανέναν, ειδικά κάποιον που δεν γνωρίζω. "Κόντρα" για το ποιος γνωρίζει καλύτερα τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας δε θα βάλω επίσης με κανέναν, ειδικά με κάποιον που δεν γνωρίζω...(μήπως να παρεξηγηθώ κι εγώ που από μια φράση μου χαρακτηρίστηκα άσχετος με την τρέχουσα οικονομική πραγματικότητα και για όλα τα αστεία συμπεράσματα περί της προσωπικής μου οικονομικής κατάστασης ????)

Απλώς δεν γουστάρω αυτές τις απαρχαιωμένες κοινωνικές αντιλήψεις και πολύ περισσότερο να διαιωνίζονται αυτές από νέους ανθρώπους. Συγγνώμη, αλλά ανά κατηγορία σχεδόν κατά κανόνα τα BMW (τουλάχιστον) είναι έστω και ελάχιστα πιο ακριβά από τα Mercedes. Συγγνώμη, αλλά κάποιος που θέλει να κάνει το "κομμάτι" του μπορεί να βρει πολλά, πολύ πιο εντυπωσιακά αυτοκίνητα από τα Mercedes. Συγγνώμη, αλλά υπάρχει κόσμος που επιλέγει Mercedes απλώς επειδή είναι αξιόπιστα και ασφαλή αυτοκίνητα και κυρίως συγγνώμη, αλλά υπάρχει κόσμος που τα έχει δουλέψει με νόμιμο τρόπο τα λεφτά που έσπρωξε για να αποκτήσει ένα Mercedes.

Η "διευκρίνηση" της δεύτερης δημοσίευσης δεν υπάρχει στην πρώτη...και εγώ σχολίασα την πρώτη δημοσίευση...μαντικές ικανότητες δυστυχώς δεν έχω !

Και πάλι συγγνώμη.

Καλησπέρα. Δέχομαι τη συγνώμη σου συμφωνώντας στο 99% κι όχι 100% των όσων λες -αφού πουθενά δεν υπονόησα ότι τα Mercedes ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τα έχουν όσοι μπορούν να τα αποκτήσουν αλλά μίλησα για "επιτυχημένους" [ΕΝΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ επί τούτου] του "στυλ" εκείνου, που πριν λίγους μήνες όταν το Σ.Δ.Ο.Ε έκανε εφόδους στα κέντρα διασκεδάσεως, "πέτυχε" κτήτορες ΑΜG με δηλωθεν ετήσιο εισόδημα στο "Ε1" 7 και 10.000€! :thumbsu:. Αλλά τέλος πάντων η τοποθέτησή σου δείχνει ότι είσαι καλλιεργημένος άνθρωπος και προφανώς σε "αδικεί" να σχολιάζεις ένα post με τον χαρακτηρισμό για ένα μέλος: "κομπλεξικός". Δεν έχω πρόβλημα με τις απόψεις σου αφού είναι γενικά σωστές. :roadrage:

Υ.Γ: Σχετικά με την προσθήκη του κειμένου αυτή έγινε χθες αργά το βράδυ σύμφωνα με τα "ενημερωτικά σοιχεία επεξεργαστή" ενώ εσύ απάντησες σήμερα μεσημέρι αν δω από την αναγραφόμενη ώρα του απαντητικού σου post. To λέω καλόπιστα προς αποφυγή εντυπώσεων από άλλους χρήστες του forum κι όχι για να σε "πικάρω" φυσικά... :whistling:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δέχομαι τη συγνώμη σου συμφωνώντας στο 99% κι όχι 100% των όσων λες -αφού πουθενά δεν υπονόησα ότι τα Mercedes ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τα έχουν όσοι μπορούν να τα αποκτήσουν αλλά μίλησα για "επιτυχημένους" [ΕΝΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ επί τούτου] του "στυλ" εκείνου, που πριν λίγους μήνες όταν το Σ.Δ.Ο.Ε έκανε εφόδους στα κέντρα διασκεδάσεως, "πέτυχε" κτήτορες ΑΜG με δηλωθεν ετήσιο εισόδημα στο "Ε1" 7 και 10.000€! :startle:. Αλλά τέλος πάντων η τοποθέτησή σου δείχνει ότι είσαι καλλιεργημένος άνθρωπος και προφανώς σε "αδικεί" να σχολιάζεις ένα post με τον χαρακτηρισμό για ένα μέλος: "κομπλεξικός". Δεν έχω πρόβλημα με τις απόψεις σου αφού είναι γενικά σωστές. :thumbsup:

Υ.Γ: Σχετικά με την προσθήκη του κειμένου αυτή έγινε χθες αργά το βράδυ σύμφωνα με τα "ενημερωτικά σοιχεία επεξεργαστή" ενώ εσύ απάντησες σήμερα μεσημέρι αν δω από την αναγραφόμενη ώρα του απαντητικού σου post. To λέω καλόπιστα προς αποφυγή εντυπώσεων από άλλους χρήστες του forum κι όχι για να σε "πικάρω" φυσικά... :roadrage:

Καλησπέρα,

αρχική σου δημοσίευση όπου κράζεις γενικά όλους τους γνωστούς επιτυχημένους της κοινωνίας μας κατόχους των 1.8 με 184ΗΡ Mercs......Εχτές, 16:56:51

(To "Τουλάχιστον να πληρώνουν κανά φόρο και ας τα χαίρονται, No problem!" για μένα τουλάχιστον αρχικά δεν αποτελεί εξαίρεση και διευκρίνηση στον κανόνα που διατύπωσες. Ελπίζω να συμφωνείς. Αν καταλάβαινα κάτι τέτοιο δε θα υπήρχε λόγος να απαντήσω. Οι γνωστοί "επιτυχημένοι" που λες έχουν τα απλά 1.8 των 184Hp...πόσο φόρο να πληρώσεις γι' αυτό? Πρέπει να φοροδιαφύγεις για να έχεις ένα αμάξι 35.000€ και 1.800 κυβικών ? ούτε καν η έκτακτη εισφορά δεν τα πιάνει. Παραδέξου το στα AMG αναφερόσουν.)

Απάντησή μου σε αυτό τον γενικό και "κομπλεξικό" κατ' εμέ κανόνα που διατύπωσες.....Εχτές, 20:18:26

Απάντησή σου....Εχτές, 22:50:52 (συμπλήρωσή της...Εχτές, 23:45:27) και επισήμανση μέρους της πρώτης δημοσίευσης σου...Εχτές, 22:53:35

Απάντησή μου στο σύνολο των τελευταίων δημοσιεύσεών σου και διορθώσεων...Σήμερα, 13:12:13 (συντακτική διόρθωση...Σήμερα, 13:15:49)

Καλόπιστα όλα αυτά σχετικά με την προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων που αναφέρεις. Από ποιόν και για ποιο λόγο δεν έχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια και γιατί θα μπορούσα να θεωρήσω ότι με πικάρεις με αυτό...

Ο αρχικός "κανόνας" λοιπόν που διατύπωσες, με τον τρόπο που το έκανες, δεν άφηνε περιθώρια εξαιρέσεων τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μου κριτική σκέψη. Γι' αυτό ακριβώς και μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω σε κάτι που θεώρησα άστοχο και "κομπλεξικό".

Διευκρίνισες ότι δεν εννοούσες κάτι τέτοιο, γι' αυτό και η "συγγνώμη" αν και η χρησιμοποίησή της δεν έχει την έννοια της απολογίας. Τις περισσότερες φορές που χρησιμοποιήθηκε ήταν ως τρόπος έκφρασης και εν κατακλείδι με μια δόση χιούμορ. Όπως και να έχει μια συγγνώμη ήταν, δεν κοστίζει κάτι. Όλη δική σου.

Δεν είδα πουθενά όμως στην, ως συνήθως, μακροσκελή σου απάντηση συγγνώμη για

:thumbsu:

Ναι γι' αυτό σε λίγο δεν θα βρίσκεις δουλειά, θα σου μειωθεί δραματικά ο μισθός(αν είσαι μισθωτός γενικά ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα), θα θες ένα κάρο λεφτά για τα παιδιά σου γιατί θα βάλουν δίδακτρα και στη "δημόσια" εκπαίδευση,δεν θα έχεις νοσοκομειακή περιθαλψη κ.λπ κ.λπ, γιατί "καποιοι" κυκλοφορούσαν (και θα κυκλοφορούν) με τέτοια χλιδάτα αυτοκίνητα δηλώνοντας 17.000€ ετήσιο εισόδημα κι εσύ με το Passat πιθανά 22.000€! Όμως δεν είσαι γραμμένος απ' ότι βλέπω σε premium carclub -εκτός και αν δε το ξέρουμε! Αν θες να τους καμαρώνεις -εφόσον ξέρεις ότι στο 80% των περιπτώσεων βάσει του ισχύοντος φορολογικού συστήματος αυτοί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΈΡΡΕΥΣΕ Η ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ- σίγουρα εμένα δε μου πέφτει λόγος. Όμως έχω αντίληψη και ξέρω τι μου γίνεται...

Εσύ μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί μου φαίνεται που βαδίζει η χώρα. Φιλικά πάντα! :whistling:

............σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε ?

Έκανες τη διόρθωση - διευκρίνηση. ΟΚ. Έληξε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αρχική σου δημοσίευση όπου κράζεις γενικά όλους τους γνωστούς επιτυχημένους της κοινωνίας μας κατόχους των 1.8 με 184ΗΡ Mercs......Εχτές, 16:56:51

(To "Τουλάχιστον να πληρώνουν κανά φόρο και ας τα χαίρονται, No problem!" για μένα τουλάχιστον αρχικά δεν αποτελεί εξαίρεση και διευκρίνηση στον κανόνα που διατύπωσες. Ελπίζω να συμφωνείς. Αν καταλάβαινα κάτι τέτοιο δε θα υπήρχε λόγος να απαντήσω. Οι γνωστοί "επιτυχημένοι" που λες έχουν τα απλά 1.8 των 184Hp...πόσο φόρο να πληρώσεις γι' αυτό? Πρέπει να φοροδιαφύγεις για να έχεις ένα αμάξι 35.000€ και 1.800 κυβικών ? ούτε καν η έκτακτη εισφορά δεν τα πιάνει. Παραδέξου το στα AMG αναφερόσουν.)

Απάντησή μου σε αυτό τον γενικό και "κομπλεξικό" κατ' εμέ κανόνα που διατύπωσες.....Εχτές, 20:18:26

Απάντησή σου....Εχτές, 22:50:52 (συμπλήρωσή της...Εχτές, 23:45:27) και επισήμανση μέρους της πρώτης δημοσίευσης σου...Εχτές, 22:53:35

Απάντησή μου στο σύνολο των τελευταίων δημοσιεύσεών σου και διορθώσεων...Σήμερα, 13:12:13 (συντακτική διόρθωση...Σήμερα, 13:15:49)

Καλόπιστα όλα αυτά σχετικά με την προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων που αναφέρεις. Από ποιόν και για ποιο λόγο δεν έχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια και γιατί θα μπορούσα να θεωρήσω ότι με πικάρεις με αυτό...

Ο αρχικός "κανόνας" λοιπόν που διατύπωσες, με τον τρόπο που το έκανες, δεν άφηνε περιθώρια εξαιρέσεων τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μου κριτική σκέψη. Γι' αυτό ακριβώς και μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω σε κάτι που θεώρησα άστοχο και "κομπλεξικό".

Διευκρίνισες ότι δεν εννοούσες κάτι τέτοιο, γι' αυτό και η "συγγνώμη" αν και η χρησιμοποίησή της δεν έχει την έννοια της απολογίας. Τις περισσότερες φορές που χρησιμοποιήθηκε ήταν ως τρόπος έκφρασης και εν κατακλείδι με μια δόση χιούμορ. Όπως και να έχει μια συγγνώμη ήταν, δεν κοστίζει κάτι. Όλη δική σου.

Δεν είδα πουθενά όμως στην, ως συνήθως, μακροσκελή σου απάντηση συγγνώμη για

............σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε ?

Έκανες τη διόρθωση - διευκρίνηση. ΟΚ. Έληξε.

Ναι έληξε αλλά από τον τρόπο που απαντάς στο τελευταίο μου post δείχνεις ότι είσαι λίγο "αντιδραστικούλης" (με την καλή έννοια της περηφάνειας για τις θέσεις σου! :) ) Τέλος πάντων εγώ στη θέση σου δεν θα το "έψαχνα" τόσο αλλά αν μετάνιωσες για τη "συγνώμη" που έδωσες μπορείς να τη πάρεις πίσω. :wink: Στο κάτω-κάτω ΕΣΥ απέδωσες χαρακτηρισμό σε άνθρωπο που δε γνώριζες. Εφόσον σε ικανοποιεί να νιώθεις ότι έχεις δίκιο, κανένα πρόβλημα ειλικρινά. Αν επίσης πιστεύεις ότι πρέπει να κερδίσεις τις εντυπώσεις, δε πειράζει τις κέρδισες από μένα! Δεν "τρελαίνομαι" κιόλαςφίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έληξε αλλά από τον τρόπο που απαντάς στο τελευταίο μου post δείχνεις ότι είσαι λίγο "αντιδραστικούλης" (με την καλή έννοια της περηφάνειας για τις θέσεις σου! :) ) Τέλος πάντων εγώ στη θέση σου δεν θα το "έψαχνα" τόσο αλλά αν μετάνιωσες για τη "συγνώμη" που έδωσες μπορείς να τη πάρεις πίσω. :wink: Στο κάτω-κάτω ΕΣΥ απέδωσες χαρακτηρισμό σε άνθρωπο που δε γνώριζες. Εφόσον σε ικανοποιεί να νιώθεις ότι έχεις δίκιο, κανένα πρόβλημα ειλικρινά. Αν επίσης πιστεύεις ότι πρέπει να κερδίσεις τις εντυπώσεις, δε πειράζει τις κέρδισες από μένα! Δεν "τρελαίνομαι" κιόλαςφίλε μου...

Έχεις χιούμορ πάντως, τουλάχιστον αυτό μπορώ να το αναγνωρίσω...

Εύχομαι ειλικρινώς να μην είναι το μοναδικό σου προτέρημα.

Α, ξέχασα...είσαι και μάντης. Έχω Passat, βγάζω 22.000€ ετησίως, σε λίγο δε θα βρίσκω δουλειά, θα μου μειωθεί δραματικά ο μισθός(αν είμαι μισθωτός γενικά ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα), θα θέλω ένα κάρο λεφτά για τα παιδιά μου γιατί θα βάλουν δίδακτρα και στη "δημόσια" εκπαίδευση,δεν θα έχω νοσοκομειακή περίθαλψη κλπ κλπ, γιατί "κάποιοι" κυκλοφορούσαν (και θα κυκλοφορούν) με τέτοια χλιδάτα αυτοκίνητα δηλώνοντας 17.000€ ετήσιο εισόδημα κι εγώ με το Passat πιθανά 22.000€! Και το κυριότερο μάλλον δεν έχω αντιληφθεί που βαδίζει η χώρα...

Να μην ξεχάσω να σε ευχαριστώ κιόλας για όλα τα παραπάνω ευγενικέ συνομιλητή...Εσύ φαίνεται με γνωρίζεις πολύ καλά ώστε να μπορείς να μου αποδίδεις τόσους χαρακτηρισμούς...

Υπερβολικός χρόνος σπαταλημένος για το ηλίθιο θέμα....Αρκετά.

Πάντως αν υπάρχουν κι άλλες γενικότητες του τύπου "οι γνωστοί ¨επιτυχημένοι¨ της κοινωνίας μας με τα απλά 1.8 με 184ΗΡ Mercedes" και τις γνωρίζεις, συγκέντρωσέ τις να μας τις παρουσιάσεις. Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:goodjob: :goodjob: :goodjob:

Σταμάτα. Μη ! Το συκώτι μου. Δεν αντέχω άλλο.

Πες μου σε παρακαλώ και 6 νούμερα για το ΛΟΤΤΟ φίλε μάντη!!

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις ρε εσύ !!! :thumbsu:

Έχεις συχνά τέτοιες παραισθήσεις ? Δημιουργείς συχνά στο μυαλό σου φανταστικές ιστορίες? Να, όπως ας πούμε να σου λέει κάποιος άγνωστος μια συγκεκριμένη κουβέντα για συγκεκριμένο θέμα και από αυτό και μόνο εσύ να αποφαίνεσαι για την οικονομική του κατάσταση, τις κοινωνικοπολιτικές του πεποιθήσεις, τη σχέση του με την οικονομική πολιτική του κράτους...δεν ξέρω για τι άλλο...τρομάζω στην ιδέα...Αααααχ και πού να 'ξερες...μόνο αυτό θα πω.

Μπα σε καλό σου βραδιάτικα...να σαι καλά, είχα καιρό να γελάσω έτσι. Αυτό το "θες να υποστηρίζεις μια ιστορικά και αποδεδειγμένα βλαπτική νοοτροπία "ωχαδερφισμού", προφανώς γιατί είσαι "έξω" από το πρόβλημα που λέγεται "μέλλον" αυτής της χώρας ή κατά το κοινώς λεγόμενο δεν σε "αγγίζουν" οικονομικά τέτοιες επώδυνες για ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ." με πέθανε, έλιωσα στο γέλιο, αλλά ήρθε μετά αυτό για την έλλειψη ψυχραιμίας μου και την παρεκτροπή και ήταν η χαριστική βολή.

Να σαι καλά αγαπητέ διασκεδαστή και Κάλχα. Συνέχισε τις ασυναρτησίες, τα αυθαίρετά σου συμπεράσματα και τις μυθοπλαστικές σου ιστορίες για να μας διασκεδάζεις. Θα σε παρακολουθώ ανελλιπώς.

Και για μια ακόμα φορά μπας και το εμπεδώσεις...ΠΟΥ ΝΑ 'ΞΕΡΕΣ !!!

Αχ! καλέ μου φίλε εσύ που να' ξερες! Φιλικά πάντα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε θα πειτε τιποτα για το αμαξι? αντε μην φωναξω κανενα super-duper moderator και γινει εδω χαμος! (εχω βυσμα!) :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν το SLK νομίζω ότι έχει δοκιμαστεί από κάποιο περιοδικό αλλά δεν έχω υπόψη κανονικό τέστ (εξαντλητική δοκιμή). Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις αναφέρονται για περαιτέρω βελτίωση του ήδη εξαιρετικού απελθόντος μοντέλου. Εκεί που πραγματικά πώντως πρέπει να υποκλινόμαστε για τα προ'ιόντα της Στουτγκάρδης είναι ότι πέρα από τις πολύ καλές επιδόσεις έχουν και καταπληκτική οικονομία! 0 1.8άρης είναι σχετικά "τραχύς" στη χροιά αλλά είπαν ότι τουλάχιστον σε σχέση με το 1.8Τsi είναι πιο ζωντανός αφού με τη βασική ρύθμιση έχει "μόνο" 160 (άντε 175 πραγματικά) σε σχέση με τα 184 του "αστεράτου"...

Link to comment
Share on other sites

NO....don't delete it...

Είμαι και Εγώ Εδώ... Σας ελειψα;;;;

Το Slk χώρια την έκδοση με τους 184 ίππους Έχει και μια ακόμη 1.800cc με 200+ και κάτι ίππους.

Ωραίο αμάξι αλλά το αμάξι που παρουσιάζουν στα τεστ είναι full extra.

Link to comment
Share on other sites

κλαιω χχαχαχαχαχαχ.ρε παιδια θελω να πω για το νεο slk που εχει εμφανιση απο αλλου.αλλα τι να πουμε για το slk το post εχει παρει πολυ πιο μεγαλη σημασια και οσοι λετε για την slk sorry κι ολας ακουγεστε ακυροι :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα sl 500 του 08 μαύρη με 80.000 km ( απ ότι έχω ακούσει λίγα για mercedes αλλα πείτε μου όσοι ξέρετε)

με 22.000 euro.

τι λέτε να φύγει το polo να πάω να την πάρω? :rofl:

ακριβη νομιζω ειναι!http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1638252/

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

λιγα τα βρισκω παντως μη σε παραξενευει η τιμη!οσο και να τα βαλουν λογω κιβυκων κανεις δεν τα παιρνει .και 5.000κμ να το βαλει!αν εσυ μπορεις ειναι η καλυτερη εποχη να παρεις ''τσαμπα'' αμαξαρες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι ολα τα αυτοκινητα για ολους, αλίμονο!! τοτε θα κυκλοφορούσαμε ολοι με ferrari.

Link to comment
Share on other sites

δεν μαρεσει η M3 δεν ξερω θεωρω της bmw σκοτωστρες!ειναι το πιο συχνο αμαξι που βλεπω σε ατυχηματα και εχουν χαθει και γνωστοι μου πολλοι!εδω μιλουσα με ενα φιατρο της προαλες που μου λεγε οτι το αμαξι εφυγε σχεδον μονο ρου οχι Μ3 .βεβαια ειναι αμαξι που σε προδιαθετει για ''αλητειες'' και ισως αυτο πληρωνουν.δεν τις παω παντως προτιμω το αστερι.....βασικα φιλε μου γιατι δεν παιρνεις μια Lotus?και λιγα κυβικα και τελιες τιμες!η 1.800 με 240-260 αλογα πυροβολαει!

Link to comment
Share on other sites

η μονη lotus που μου αρεσει ειναι η esprit.

οτι παει σφαιρα παει.

αλλα ειναι να βρεις την ευκαιρια.

η mercedes που βρηκα ειναι ευκαιρια.

του 08 με 80000 km sl 500.

και κιριλε και γρηγορο.κανει 22.500.

οι αλλες που βρηκα ειναι πανω απο 60.

το σκεφτομαι σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.